Artykuły

Jak właściwie wygląda bycie „dobrym finansowo”?

0

Ludzie mają tendencję do mówienia o finansowo doświadczonych w sposób czarno-biały. Albo dobrze radzisz sobie z pieniędzmi, albo nie.

Ale jak w przypadku większości rzeczy związanych z finansami, jest to trochę bardziej skomplikowane. Możesz być świetny w zarabianiu pieniędzy i straszny w oszczędzaniu – lub odwrotnie. Możesz mieć imponującą wartość netto i fatalną ocenę kredytową. Możesz być największym budżetowcem na świecie i najgorszym inwestorem na świecie.

Innymi słowy, bycie „dobrym z pieniędzmi” może oznaczać wiele rzeczy. Rzućmy okiem na niektóre z najważniejszych czynników do rozważenia.

Metryki do śledzenia

Chociaż nie ma jednej liczby, która pokazuje, że dobrze radzisz sobie z pieniędzmi, istnieją pewne liczby, które możesz śledzić ,aby zobaczyć, jak sobie radzisz (Mint śledzi je za Ciebie):

Wartość Netto

Twoja wartość netto to twoje aktywa ogółem minus Twoje zobowiązania. Aktywa obejmują pieniądze na rachunkach bankowych, rachunkach inwestycyjnych, przedmiotach kolekcjonerskich, kapitale własnym i innych. Zobowiązania obejmują to, co jesteś winien, jak saldo karty kredytowej, kredyty samochodowe, Kredyty studenckie, saldo hipoteczne i inne.

Aby obliczyć wartość netto, zsumuj aktywa i pasywa osobno. Następnie odejmujemy pasywa od aktywów. Nie zdziw się, jeśli twoja wartość netto jest ujemna. Oznacza to, że jesteś winien więcej pieniędzy niż masz obecnie. Niedawni absolwenci i Młodzi dorośli często mają ujemną wartość netto, zwłaszcza jeśli mają dużo kredytów studenckich.

Ale w miarę starzenia się, wartość netto powinna wzrosnąć, jak spłacić dług i zacząć inwestować konsekwentnie. Spróbuj śledzić swoją wartość netto kilka razy w roku. Możesz stworzyć własny arkusz kalkulacyjny lub użyć trackera wartości netto Mint.

„Z czasem zobaczysz, że twoje aktywa naprawdę zaczynają rosnąć” – powiedział Ryan C. Phillips, CFA, CFP i założyciel GuidePoint Financial Planning. „Sukces z tego może być naprawdę motywujący i wiele razy doprowadzi ludzi do oszczędzania i inwestowania jeszcze więcej.”

Ocena Kredytowa

Twój wynik kredytowy pokazuje, jak odpowiedzialny jesteś jako kredytobiorca. Potencjalni kredytodawcy, firmy użyteczności publicznej, dostawcy telefonów komórkowych, firmy ubezpieczeniowe samochodów i właściciele będą patrzeć na swój wynik kredytowy przed zatwierdzeniem Ciebie.

Ocena kredytowa nie bierze pod uwagę stopy oszczędności lub sukcesu inwestycyjnego, więc nie jest to liczba całościowa. Ale to pokazuje, czy jesteś dobry w pożyczaniu pieniędzy i spłacaniu ich. Nawet jeśli planujesz uniknąć zaciągania pożyczek, nadal może być potrzebny dobry wynik kredytowy.

Spełnianie Osobistych Celów

Bycie dobrym z pieniędzmi nie oznacza osiągania tych samych celów finansowych, do których dąży każdy inny. Na przykład wielu uważa, że posiadanie domu jest niezbędne do sukcesu finansowego, ale jeśli często poruszasz się do pracy, zakup domu za każdym razem może mieć negatywny wpływ na twoje finanse. W tym przykładzie wynajem może być lepszym wykorzystaniem Twoich środków.

„Pieniądze to po prostu narzędzie, którego możesz użyć, aby osiągnąć swoje osobiste cele i żyć prostszym, szczęśliwszym i mniej stresującym życiem” – powiedział planista finansowy Kyle Simmons z Simmons Investment Management LLC.

Stwórz listę swoich celów, takich jak Samozatrudnienie, wyjazd za granicę raz w roku lub przejście do pracy w niepełnym wymiarze godzin. Następnie dowiedz się, w jaki sposób Twoje finanse mogą pomóc ci osiągnąć te cele.

Monitorowanie Wydatków

Nawet jeśli nie przestrzegasz ścisłego budżetu, patrząc na swoje transakcje co najmniej co miesiąc, jest mądre. Zauważysz tylko nieuczciwe zakupy, misbierze i zaskakuje wydatki, jeśli faktycznie regularnie czytasz swoje oświadczenia.

Idealnie powinieneś wiedzieć, ile wydajesz na główne kategorie, takie jak mieszkanie, transport, Artykuły spożywcze, ubezpieczenie i rozrywka. Należy również zdawać sobie sprawę, ile oszczędzasz i czy ta stopa oszczędności odpowiada Twoim celom.

Jak dobrze zarabiać pieniądze

Chcesz być lepszy z finansami? Oto kilka miejsc na początek:

Rozpocznij budżet

Tworzenie i przestrzeganie budżetu jest jednym z pierwszych kroków, aby stać się lepszym ze swoimi finansami. Tworząc budżet, możesz zmniejszyć wydatki i zwiększyć oszczędności. Możesz zacząć oszczędzać na cele długoterminowe, takie jak emerytura lub cele krótkoterminowe, takie jak rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej.

Użyj Mint, aby zbadać bieżące wydatki i zobaczyć, gdzie można obniżyć, aby spłacić dług i zaoszczędzić więcej. Mint powiadomi Cię, gdy jesteś blisko przekroczenia budżetu i gdy jesteś blisko osiągnięcia swoich celów.

Nie bój się inwestować

Spłata długu i oszczędność pieniędzy to dość proste zadania dla wielu konsumentów. Jeśli chcesz szybciej spłacić dług, po prostu dodaj więcej pieniędzy do miesięcznej płatności.

Ale inwestowanie jest bardziej skomplikowane, więc wielu konsumentów nie radzi sobie z tym. Niestety, jeśli nie zainwestujesz, prawdopodobnie nigdy nie zaoszczędzisz wystarczająco dużo, aby móc całkowicie przejść na emeryturę. Uczenie się, jak działa inwestowanie i jakie opcje są dostępne, jest niezbywalnym aspektem bycia dobrym z pieniędzmi.

Bądź chętny do nauki

Świat finansów osobistych jest ogromny i ciągle się zmienia. Inwestowanie w kryptowaluty było niespotykane dla większości ludzi zaledwie kilka lat temu, a teraz jest to powszechna praktyka. Przed wprowadzeniem prawa podatkowego w 2018 r. właściciele domów często wyszczególniali swoje odliczenia podatkowe. Obecnie większość konsumentów stosuje standardowe odliczenia.

Bądź na bieżąco z wiadomościami dotyczącymi finansów osobistych, śledząc influencerów finansów osobistych, przeglądając publikacje finansowe, takie jak finanse osobiste Kiplingera i czytając najnowsze Bestsellery pieniężne.

Jeśli chcesz uzyskać więcej osobistych porad, rozważ wynajęcie planisty finansowego tylko za opłatą. Możesz znaleźć godnego zaufania planistę za pośrednictwem Garrett Planning Network, XY Planning Network i National Association of Personal Financial Advisors.

Bycie dobrym z pieniędzmi wymaga czasu

Ponieważ większość szkół nie uczy finansów osobistych, a wielu rodziców nie dyskutuje o pieniądzach ze swoimi dziećmi, nic dziwnego, że większość z nas wychodzi z domu bez umiejętności finansowych potrzebnych do budowania bezpiecznej przyszłości. „Myślę, że zbyt wielu ludzi twierdzi, że są lub nie są dobrzy w pieniądzach, jakby to była naturalna umiejętność, ale to naprawdę coś, nad czym można pracować”, powiedział planista finansowy Thomas Kopelman z AllStreet Wealth.

Coraz bardziej wykształcony na temat finansów osobistych jest jak nauka nowego języka. Nie wstydzisz się, że po kilku zajęciach nie mówisz płynnie po francusku, więc nie wstydź się, że nie znasz różnicy między osobistą pożyczką a pożyczką w dniu wypłaty, kiedy nigdy nie byłeś nauczany.

Powiązane

Zapisz się na Mint już dziś

Od budżetów i rachunków po bezpłatną ocenę kredytową i nie tylko, będziesz
odkryj bezproblemowy sposób, aby być na bieżąco.

Dowiedz się więcej o bezpieczeństwie

Zina Kumok (146 Postów)

Zina Kumok jest niezależną pisarką specjalizującą się w finansach osobistych. Była reporterka, opisywała procesy o morderstwo, Final Four i wszystko w between. Występowała w Lifehacker, DailyWorth i Time. Przeczytaj o tym, jak spłaciła 28,000 dolarów kredytów studenckich w ciągu trzech lat w Conscious Coins.

Linki

17 porad jak zdobyć pracę po studiach

Poprzedni wpis

Uporządkowanie Finansów: Od Czego W Ogóle Zacząć?

Następny wpis

Mogą Ci się spodobać

Komentarzy

More in Artykuły