Artykuły

Jak stać na naukę w Prywatnej Szkole Dla Dzieci

0
Jak stać na naukę w Prywatnej Szkole Dla Dzieci

Wybierając między szkołą prywatną a publiczną dla swoich dzieci, jednym z największych problemów jest koszt. W USA, rok nauki w szkole prywatnej kosztuje średnio $12,350. To strasznie dużo pieniędzy jak na rodzinę z klasy średniej.

Ale średni koszt nie musi być kosztem, który płacisz. Istnieje wiele sposobów, aby obniżyć koszty edukacji w szkole prywatnej, od wyboru tańszej szkoły do szukania pomocy z programów prywatnych lub publicznych.

Jeśli uważasz, że Twoja rodzina nie może sobie pozwolić na prywatną szkołę, upewnij się, że rozważyłeś wszystkie opcje. Wystarczy trochę pracy, aby koszty były w zasięgu ręki.

Jak stać na naukę w Prywatnej Szkole Dla Dzieci

Poznaj te opcje, dzięki którym prywatna Szkoła Dla Dzieci stanie się bardziej przystępna dla rodziny.

1. Znajdź Tanie Szkoły Prywatne

Prywatne szkoły nie są takie same. Istnieje ogromna różnorodność programów nauczania, stylu nauczania i kosztów. Ogólnie rzecz biorąc, szkoły dzienne kosztują mniej niż szkoły z internatem, a szkoły religijne mniej niż świeckie. Kupując, możesz uzyskać jak najwięcej za swój prywatny Dolar szkolny.

Szkoły Katolickie

Średnio szkoły katolickie są tańsze niż inne szkoły prywatne – zarówno religijne, jak i świeckie. Wiele szkół katolickich jest szkołami parafialnymi, zwanymi również szkołami parafialnymi. To znaczy, że oficjalnie są częścią Kościoła i otrzymują od niego fundusze.

Ponieważ te szkoły nie otrzymują całego finansowania z czesnego, mogą pobierać mniej. Przeciętna Katolicka Szkoła Podstawowa kosztuje zaledwie 4840 dolarów rocznie.

Katolickie szkoły średnie kosztują więcej, około $11,240 rocznie. Ale to nadal niższe niż średnia $16,040 dla wszystkich prywatnych szkół średnich.

Nie musisz być katolikiem, żeby wysłać swoje dzieci do katolickiej szkoły. W rzeczywistości prawie 20% uczniów szkół katolickich nie jest, według Narodowego Katolickiego Stowarzyszenia Edukacyjnego.

Musisz być w porządku, gdy twoje dzieci odmawiają modlitwy i chodzą na zajęcia w wierze katolickiej. Ale religia nie dominuje w szkole. Większość z nich dotyczy standardowych przedmiotów, takich jak matematyka i historia.

Ponadto, jeśli nie jesteś katolikiem, koszty czesnego w katolickiej szkole mogą być wyższe. Wiele kościołów dotuje koszt szkoły tylko dla studentów katolickich, a inni pobierają PEŁNĄ KWOTĘ. Jednak szkoły katolickie często udzielają pomocy finansowej (omówionej poniżej) uczniom o niskich dochodach.

Znalezienie niedrogiej Szkoły

Chociaż szkoły katolickie są zazwyczaj najtańsze, koszty dla innych typów szkół są bardzo zróżnicowane. Jeśli rozejrzysz się po okolicy, często możesz znaleźć inne szkoły prywatne w Twojej okolicy, które pasują do Twojego budżetu.

Najlepiej zacząć od świetnych Szkół. Wpisz swój adres lub kod pocztowy i wybierz „szkoły prywatne”, aby wyświetlić listę wszystkich szkół prywatnych w Twojej okolicy. Możesz kliknąć każdą szkołę, aby zobaczyć szczegóły na jej temat, w tym opinie rodziców.

Zawęź listę do krótszej listy szkół, które Cię interesują. Następnie zadzwoń do każdego z nich lub odwiedź ich strony internetowe, aby sprawdzić koszty czesnego.

2. Złóż wniosek o stypendia dla szkół prywatnych

Wiele organizacji w całych Stanach Zjednoczonych oferuje stypendia dla uczniów szkół prywatnych. Kościoły, organizacje non-profit, a nawet niektóre duże firmy fundują stypendia, aby pomóc określonym rodzajom studentów.

Haczyk jest taki, że te stypendia nie są dostępne dla wszystkich. Wiele jest tylko dla rodzin o niskich dochodach. Niektóre są dla studentów z określonego pochodzenia rasowego lub etnicznego lub students szczególnej wiary. A niektórzy kierują się do uczniów w określonej części kraju.

Warto jednak sprawdzić dostępne stypendia, aby sprawdzić, czy ktoś mógłby pomóc rodzinie. Oto kilka z najlepszych do odkrycia.

Fundusz Stypendialny dla dzieci

Fundusz Stypendialny dla dzieci (CSF) zapewnia częściowe stypendia dla rodzin o niskich dochodach w 18 stanach. Jej stypendia pokrywają od 25% do 75% kosztów czesnego. W 2020 i 2021 roku, dało fundusze średnio $1,984 każdy dla ponad 23,600 dzieci.

Aby zakwalifikować się do stypendium, rodziny muszą mieć dziecko przystępujące do szkoły podstawowej lub gimnazjum, które nie jest obecnie w szkole prywatnej. Muszą również spełniać wytyczne dotyczące dochodów dla Narodowego Programu obiadów szkolnych (Nslp).

Aby ubiegać się o stypendium, skontaktuj się z jednym z programów partnerskich CSF w swoim stanie. Proces aplikacji zależy od konkretnego programu.

CSF przyznaje stypendia na zasadzie kto pierwszy, ten lepszy, więc im wcześniej złożysz wniosek, tym większe szanse na uzyskanie stypendium. Jeśli twoja rodzina się kwalifikuje, CSF zapewni stypendia dla wszystkich kwalifikujących się dzieci.

Program Cooke Young Scholars

Program Cooke Young Scholars jest projektem Fundacji Jacka Kenta Cooke ’ a. To pięcioletni program dla uczniów szkół średnich o niskich lub umiarkowanych dochodach i najwyższej klasie. Wspiera tych uczniów w:

 • Pomoc finansowa
 • Doradztwo akademickie i uczelniane
 • Wzbogacanie nauki, takie jak programy letnie, zajęcia pozalekcyjne i technologia
 • Sieć innych uczniów o wysokich osiągnięciach

Uczniowie zgłaszają się do programu w klasie siódmej. Ci, którzy się kwalifikują, zaczynają otrzymywać porady w klasie 8, w tym porady, jak wybrać odpowiednie Prywatne Liceum. Program pokrywa ich koszty szkolne od klas 9 do 12, o ile spełniają wszystkie jego wymagania.

Program Young Scholars jest otwarty dla studentów z dochodami rodzinnymi do $ 95,000. Jednak w 2020 r. średni dochód rodziny dla nowych uczonych wynosił tylko 38 000 dolarów. Liczba stypendiów objętych różni się z roku na rok. W 2020 roku do programu dołączyło 50 nowych uczonych.

Możesz ubiegać się o ten program online od stycznia do marca. Do maja dowiesz się, czy Twoje dziecko jest półfinalistą. Jeśli Twoje dziecko otrzyma stypendium, dowiesz się o tym do września.

Większa Szansa

Program a Better Chance pomaga studentom kolorowym znaleźć stypendia. Jednak sama nie funduje stypendiów. Zamiast tego pomaga im ubiegać się o pomoc finansową w ponad szkołach członkowskich 200 w całym kraju. Należą do nich zarówno szkoły dzienne, jak i z internatem, religijne i świeckie.

Większe szanse mają uczniowie klas 4-9. Obejmuje to czarnoskórych, Latynosów, Azjatów, rdzennych Amerykanów i wielorasowych studentów. Najlepsi kandydaci do programu mają wysokie oceny i są aktywni w zajęciach pozalekcyjnych.

Znalezienie pomocy poprzez większe szanse jest procesem wieloetapowym. Rozpoczyna się w lutym w roku szkolnym, który rozpoczyna się 18 miesięcy później.

Po pierwsze, stosujesz się do większej szansy. Jest formularz online z pytaniami dla Ciebie i Twojego dziecka. Musisz również dostarczyć takie elementy, jak dokumentacja podatkowa, Karta zgłoszeniowa dziecka i zalecenia nauczycieli. Jest też opcjonalny próbny test SSAT dla uczniów.

Około 700 kandydatów każdego roku przejść przez ten etap i stać się” kohorty ” candidates. Większa szansa na ich wybór i podanie do szkół prywatnych. Ci, którzy odniosą sukces, staną się oficjalnymi uczonymi. W 2020 r.do szkół członkowskich zapisało się 525 uczonych.

Stypendia lokalne i regionalne

Oprócz tych programów krajowych istnieje wiele programów w określonych stanach lub regionach kraju. Przykłady obejmują:

Możesz znaleźć informacje na temat tych i innych stypendiów regionalnych poprzez School & Student Services i FinAid. National Association of Independent Schools (Nais) posiada również listę organizacji udzielających stypendiów.

3. Złóż wniosek o pomoc finansową

Większość szkół prywatnych oferuje pewną formę pomocy finansowej dla rodzin, które nie mogą sobie pozwolić na pełne koszty czesnego. Rodzaje pomocy obejmują:

 • Dotacje. Stypendium to płatność przyznawana studentowi w oparciu o potrzeby finansowe. Pieniądze z dotacji pochodzą z budżetu szkoły, a rodziny nie muszą ich zwracać. Każdy grant jest dobry tylko na jeden rok szkolny, więc uczniowie muszą ubiegać się o niego ponownie każdego roku.
 • Kredyty Na Czesne. Dotacja nie zawsze pokrywa pełne koszty czesnego. Jednak szkoły mogą pomóc rodzicom uzyskać kredyt na pokrycie reszty. Pieniądze pochodzą od prywatnego pożyczkodawcy, nie od szkoły. Warunki zależą od pożyczonej kwoty i Twojej zdolności kredytowej.
 • Plany Płatności Czesnego. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na płacenie czesnego w ryczałcie, plan płatności może pomóc. Rozkłada koszt czesnego na miesięczne płatności, z niewielką opłatą. Większość szkół oferuje plany płatności za pośrednictwem zewnętrznych firm finansowych.
 • Stypendia Za Zasługi. Niektóre szkoły oferują stypendia oparte na zasługach dla uzdolnionych uczniów. Mogą one być oparte na zdolnościach akademickich lub specjalnych talentach, takich jak sztuka lub muzyka. Stypendia mogą być jednorazowe lub bieżące płatności.
 • Poza Stypendiami. Kilka szkół współpracuje z zewnętrznymi organizacjami, które pomagają wspierać swoich uczniów, takimi jak lokalny oddział Rotary Club. Każdy program ma swoje własne zasady i wymagania. Możesz dowiedzieć się o nich, pytając szkołę.
 • Zniżki. Niektóre szkoły dają zniżkę dla rodzeństwa rodzinom z więcej niż jednym dzieckiem w tej samej szkole. Inni oferują zniżki dla rodzin wojskowych. Porozmawiaj ze szkołą o dostępnych zniżkach.

W większości przypadków jedynym sposobem, aby dowiedzieć się, czy kwalifikujesz się do pomocy finansowej w szkole jest złożenie wniosku. Możesz ubiegać się o pomoc w tym samym czasie, w którym Twoje dziecko ubiega się o przyjęcie. Jeśli Twoje dziecko zostanie przyjęte, wkrótce po tym powinieneś otrzymać decyzję o pomocy.

4. Złóż wniosek o programy pomocy publicznej

Wiele stanów USA ma programy, które pomagają rodzinom pozwolić sobie na prywatną szkołę. Niektóre programy dają pieniądze bezpośrednio rodzinom. Inni dostarczają go poprzez ulgi podatkowe. Większość z tych programów skierowana jest zarówno do rodzin o niskich dochodach, jak i do osób ze specjalnymi dziećmi.

Państwowe Programy Voucherów

Kilka stanów ma programy kuponów, aby pomóc rodzinom zapłacić za edukację dziecka. Biorą pieniądze, które kosztowałoby wysłanie dziecka do szkoły publicznej i dają je rodzinom jako voucher. Rodzice mogą wykorzystać ten voucher do opłacenia całości lub części czesnego swojego dziecka.

Bony szkolne nie są dostępne dla wszystkich. Niektóre programy voucherów są przeznaczone tylko dla rodzin poniżej określonego poziomu dochodów. Inne są dla uczniów ze specjalnymi potrzebami. Kilka stanów, takich jak Floryda, ma oba rodzaje bonów.

Państwa, które obecnie oferują programy voucherów szkolnych są:

  • Colorado
  • Dystrykt Kolumbii

<li > Floryda

 • Gruzja
 • Indiana
 • Luizjana
 • Mississippi
 • Karolina Północna
 • Ohio
 • Oklahoma
 • Utah
 • Wisconsin

Aby dowiedzieć się więcej o programach kuponów w Twoim stanie, odwiedź Alliance for School Choice. Wybierz swój stan z listy rozwijanej, aby zobaczyć szczegóły dotyczące tego, kto kwalifikuje się do otrzymania voucherów i jak złożyć wniosek.

Publiczne Rachunki Oszczędnościowe (Esa)

Państwa mogą również rozdawać pieniądze rodzicom za pośrednictwem finansowanych ze środków publicznych rachunków oszczędnościowych na rzecz edukacji lub Europejskich Urzędów Nadzoru. Nie są to takie same jak Coverdell esa, omówione poniżej. To programy państwowe, które dają podatki bezpośrednio rodzicom.

Kiedy rodzice wycofują swoje dziecko ze szkoły publicznej, Państwo bierze całość lub część pieniędzy odłożonych na ich naukę i umieszcza je na koncie oszczędnościowym. Rodzice mogą pobierać pieniądze z tego konta w celach edukacyjnych. Wiele państw zapewnia przedpłaconą kartę debetową w tym celu.

Główną różnicą między Voucherem a ESA jest to, że ESA nie dotyczą tylko kosztów czesnego. Rodzice mogą również używać ich do prywatnych korepetycji, nauki online i innych kosztów edukacyjnych. Na Florydzie, mogą być wykorzystywane do wydatków homeschooling, jak również.

Osiem państw ma obecnie publiczne Europejskie Urzędy Nadzoru:

 • Arizona
 • Floryda
 • Indiana
 • Mississippi
 • New Hampshire
 • Karolina Północna
 • Tennessee
 • Virginia

Niektóre z tych państw zapewniają esa tylko dla studentów o specjalnych potrzebach. Inne ograniczają dostęp w oparciu o dochód rodziny. Aby zobaczyć szczegóły dotyczące programów ESA i ich zasad, odwiedź EdChoice.

Państwowe Ulgi Podatkowe

Niektóre państwa pomagają rodzicom w kosztach nauki w szkole prywatnej poprzez ulgi podatkowe. Pozwalają one rodzinom odliczyć całość lub część czesnego dziecka z ich rachunku podatkowego państwa.

Strona Alliance For School choice zawiera szczegółowe informacje na temat państwowych programów ulg podatkowych, a także bonów szkolnych. Państwa, które je oferują to:

 • Alabama
 • Arizona
 • Gruzja
 • Floryda
 • Indiana
 • Iowa
 • Luizjana
 • New Hampshire
 • Oklahoma
 • Pensylwania
 • Rhode Island
 • Karolina Południowa
 • Virginia

Plany Oszczędnościowe

Bezpośrednia ulga podatkowa nie jest jedynym sposobem dla państw, aby dać rodzicom w szkole prywatnej przerwę w ich podatkach. Wiele państw pozwala rodzicom oszczędzać na podatkach dzięki specjalnym planom oszczędnościowym. Istnieją dwa główne typy: coverdell Education savings accounts (ESA) i plany 529.

COVERDELL ESA działa jak Roth IRA. Pieniądze, które wpłacisz, nie podlegają odliczeniu od podatku, ale pieniądze na koncie rosną bez podatku. Nie płacisz od niego podatku, gdy dokonujesz wypłaty, o ile używasz go na koszty edukacji.

Większość rodzin korzysta z ESA, aby zapłacić za studia. Jednak pieniądze z ESA mogą być również przeznaczone na czesne i opłaty w szkołach prywatnych. Możesz też zastosować go do innych wydatków edukacyjnych, takich jak korepetycje.

529 to kolejny rodzaj funduszu tradycyjnie wykorzystywanego do oszczędności na studiach. Ustawa o cięciach podatkowych i zatrudnieniu z 2017 r. rozszerzyła ją o szkoły K – 12.

529 jest planem inwestycyjnym, a nie planem oszczędnościowym. Oznacza to, że pieniądze w nich mogą rosnąć szybciej, ale zwroty nie są gwarantowane. Można również umieścić więcej pieniędzy w planie 529 każdego roku niż COVERDELL ESA.

5. Zapisz się na programy wycieczkowe

Niektóre szkoły prywatne pomagają rodzicom pokryć ich koszty poprzez program motywacyjny zwrotu czesnego lub wycieczkę. Programy te są partnerskie między szkołą a lokalnymi kupcami, takimi jak sklepy, stacje benzynowe i restauracje.

Aby skorzystać z wycieczki, rodzice kupują karty podarunkowe dla lokalnych sprzedawców uczestniczących w szkolnym sklepie. Kupcy oddają część pieniędzy wydanych na karty z powrotem do szkoły. Typowy odsetek wynosi od 5% do 10%. Szkoła przekazuje te oszczędności rodzicom.

Na przykład załóżmy, że zazwyczaj wydajesz 800 USD miesięcznie na zakupy dla rodziny i 200 usd na paliwo. Zamiast płacić kartą kredytową, kupujesz i używasz kart podarunkowych ze szkolnego sklepu. Szkoła daje ci 7% na każdy jako $ 70 zniżki na czesne.

6. Negocjuj Stawki Czesnego

Rodzice nie zawsze zdają sobie sprawę, że możliwe jest negocjowanie kosztów nauki w szkole prywatnej. Wiele szkół ma małe pole manewru w swoich cenach i są gotowi dać rodzicom przerwę w celu zwiększenia ich liczby zapisów.

Szkoły nie mają jednak tendencji do reklamowania tego faktu. Jeśli chcesz niższą cenę czesnego, musisz być skłonny o to poprosić. Zapytaj, czy jest coś, co szkoła może zrobić, aby koszty były bardziej przystępne dla Twojej rodziny. Najgorsze, co może zrobić, to odmówić.

Nawet jeśli szkoła nie może obniżyć kosztów czesnego, może być skłonna pomóc ci w inny sposób. Na przykład może zaoferować Ci miesięczny plan płatności. Lub, jeśli zwykle pobiera opłaty za miesiąc, być może może dać ci zniżkę, jeśli zapłacisz PEŁNĄ KWOTĘ z góry.

Inną opcją jest umowa o pracę-handel. Zgadzasz się poświęcić pewną ilość godzin na wolontariat w szkole, a to daje zniżkę na czesne.

7. Zaciąganie Kredytów

Czasami nie można obniżyć kosztów prywatnej szkoły na tyle, aby zmieścić się w budżecie. W takiej sytuacji pożyczka może pomóc w nadrobieniu różnicy. Istnieje kilka rodzajów pożyczek, których możesz użyć, aby zapłacić za prywatną szkołę, każdy z własnymi zaletami i wadami.

Kredyty Edukacyjne

Niektórzy prywatni kredytodawcy oferują pożyczki edukacyjne, zwane również pożyczkami na naukę. Są to pożyczki osobiste używane specjalnie na pokrycie kosztów edukacji K – 12. Często można uzyskać kredyt czesnego na pokrycie kosztów, że grant lub stypendium nie spełnia.

Kwota, którą można pożyczyć i stopa procentowa różnią się w zależności od pożyczkodawcy. Jednak większość kredytów edukacyjnych ma zmienne stopy procentowe. Oznacza to, że Miesięczna płatność może rosnąć lub spadać z czasem.

Aby uzyskać kredyt edukacyjny, złóż wniosek bezpośrednio do pożyczkodawcy. Możesz znaleźć pożyczkodawców, którzy oferują kredyty na naukę za pośrednictwem katalogu NAIS. W menu bocznym wybierz „usługi i programy pomocy finansowej” i swoją lokalizację.

Personal Loans

Jeśli nie możesz znaleźć pożyczkodawcy, który oferuje kredyty edukacyjne, zamiast tego Rozważ pożyczkę osobistą. Możesz użyć tego rodzaju pożyczki na dowolny cel, w tym na edukację.

Wszystkie rodzaje kredytodawców oferują pożyczki osobiste. Możesz pożyczyć z nimi o wiele więcej niż z kartami kredytowymi, a stawki są niższe. Zazwyczaj mają również stałe stopy procentowe. I nie potrzebujesz zabezpieczenia.

Jednak pożyczki osobiste zwykle pobierają wyższe odsetki niż pożyczki edukacyjne. Ponadto niektórzy pobierają karę, jeśli spłacisz pożyczkę wcześniej. W większości przypadków pożyczka na czesne jest lepszą ofertą, jeśli możesz ją uzyskać.

Pożyczki (lub prezenty) od członków rodziny

Jeśli nie możesz znaleźć innego pożyczkodawcy, możesz spróbować poprosić o pomoc członków rodziny. W końcu rodzice, dziadkowie lub rodzeństwo mają więcej powodów, aby dbać o edukację dziecka niż bank. Mogą być nawet wilLing pożyczy ci pieniądze bez odsetek.

Istnieją jednak powody, aby nie uważać na pożyczki dla rodziny. Jeśli masz problemy ze spłatą kredytu, może to odciążyć twoje relacje z krewnymi. Mogą czuć się niezręcznie naciskając Cię na to, a Ty możesz czuć się zawstydzony za to, że ich zawiodłeś.

Często lepiej jest poprosić o prezent od członków rodziny, niż o pożyczkę. Wyjaśnij, dlaczego uważasz, że szkoła prywatna jest dobrym pomysłem dla Twojego dziecka i dlaczego masz problemy z płaceniem za nią. Mogą nawet zgłosić się na ochotnika, aby ci pomóc, zanim będziesz miał okazję zapytać.

Ale zanim poprosisz członków rodziny o pomoc, upewnij się, że są w stanie sobie na to pozwolić. Gdy prosisz o pomoc, krewni mogą czuć się zobowiązani do jej udzielenia, nawet jeśli naraża to ich oszczędności emerytalne na ryzyko. Nie pozwól im poświęcić swojej finansowej przyszłości dla dobra Twojego dziecka.

8. Opóźnić Prywatną Szkołę

Ostatnim sposobem na zaoszczędzenie na kosztach prywatnych szkół jest odkładanie ich tak długo, jak to możliwe. Każdego roku możesz trzymać swoje dzieci w szkole publicznej lub uczyć je w domu, oszczędzając rok nauki.

Jedną z opcji jest rozpoczęcie nauki dzieci w publicznej szkole podstawowej, a następnie przeniesienie ich do prywatnej szkoły średniej. Według Education Data Initiative, średnia prywatna Szkoła Podstawowa kosztuje $7,630 rocznie.

Utrzymując je w publicznej szkole dla klas od K do sześciu, możesz zaoszczędzić ponad 50 000$. Dajesz sobie również siedem dodatkowych lat, aby zaoszczędzić pieniądze na ich edukację w szkole średniej.

Inną możliwością jest nauczanie dzieci w domu, gdy są młode. a potem przenieść je do prywatnej szkoły. Nauka w domu nie jest oczywiście za darmo. Dzięki książkom, materiałom, wycieczkom terenowym i zajęciom może kosztować od 700 do 1800 USD rocznie dla każdego dziecka.

Jednak wysyłanie dzieci do szkoły publicznej też nie jest w 100% bezpłatne. W 2019 r.Przeciętny rodzic szkoły publicznej zapłacił $1,017 za Artykuły szkolne, technologię i zajęcia pozalekcyjne. Tak więc, jeśli robisz to oszczędnie, nauczanie w domu może być tańsze.

Ostatnie Słowo

Wysyłanie dzieci do prywatnej szkoły nie jest tanie. Ale nie zapominaj, że wysłanie ich do dobrej szkoły publicznej również wiąże się z kosztami.

Domy zwykle kosztują dużo więcej w miastach z dobrymi szkołami publicznymi. Na przykład w Lincolnshire, Illinois-domu do najlepiej ocenianych szkół w niszy-średni Dom z trzema sypialniami kosztuje $446,581. W pobliskim Buffalo Grove średni koszt to tylko 325 841 dolarów.

Więc jeśli uważasz, że nie stać Cię na prywatną szkołę, upewnij się, że bierzesz pod uwagę koszty zakupu domu. Jeśli można obniżyć koszty szkoły prywatnej wystarczająco, to rzeczywiście może być tańsze niż w lokalnej szkole publicznej w drogiej okolicy.

# Aplikacja TimeToMint Mint Podważa Oficjalne Zasady

Poprzedni wpis

Stać Cię na dziecko? 5 wydatków rodzica

Następny wpis

Mogą Ci się spodobać

Komentarzy

More in Artykuły