Bankonowości

Jak płacić BLIKIEM? Czy to bezpieczne?

0
Jak płacić BLIKIEM? Czy to bezpieczne?
Jak płacić BLIKIEM? Czy to bezpieczne?

Płatności BLIK cieszą się ogromną popularnością. Wprowadzony przez Polski Standard Płatności kod BLIK jest systemem bezpiecznym, chroniącym finanse klientów, a przy tym bardzo łatwym i wygodnym w użyciu.

Płatności BLIK – jak działają?

BLIK to system płatności mobilnych. To alternatywa dla płatności kartą. Płatności BLIKIEM dokonujesz za pomocą kilkucyfrowego kodu, który pozyskujesz z aplikacji bankowej. Po wpisaniu kodu w odpowiednie miejsce, musisz jeszcze tylko potwierdzić płatność w telefonie. Obecnie coraz powszechniejsze stają się również płatności zbliżeniowe BLIK. Nie są one jeszcze dostępne w każdej aplikacji bankowej, natomiast coraz więcej banków decyduje się na wprowadzenie możliwości płacenia zbliżeniowo telefonem z kodem BLIK bez konieczności jego podawania na terminalu.

Żeby zapłacić, wystarczy odblokować telefon i zbliżyć go do terminala płatniczego. Jeśli płaciłeś do tej pory z wykorzystaniem kodu, teraz możesz to zrobić zbliżeniowo. Wymogi są dwa – w telefonie musi być włączona funkcja NFC, a usługa dostępna w aplikacji – wtedy wystarczy ją jednorazowo aktywować. Plusem jest to, że aby dokonać zbliżeniowej płatności BLIKIEM telefon nie musi nawet znajdować się w zasięgu sieci komórkowej czy posiadać połączenia z Internetem.

Kod BLIK – skąd go wziąć? Jak płacić BLIKIEM?

Wiele osób nadal korzysta przede wszystkim z tradycyjnej usługi płatności BLIK. Oznacza to, że robiąc zakupy w sklepie internetowym czy stacjonarnym, chcąc wyjąć pieniądze z bankomatu czy dokonać płatności na telefon za pomocą kodu BLIK, musisz wejść do aplikacji mobilnej banku. Tam w kategorii BLIK uzyskać najczęściej 4-cyfrowy kod. Jak płacić BLIKIEM? Podczas płatności wybierasz płatność BLIK, wpisujesz ten kod i wykonujesz potwierdzenie płatności w aplikacji mobilnej. Pamiętaj, że czek BLIK jest ważny jedynie 120 sekund, czyli 2 minuty. Operacja płatności musi więc przez ciebie zostać wykonana szybko i sprawnie.

Dlaczego warto płacić BLIKIEM?

BLIKIEM zapłacisz w sklepie stacjonarnym, w sklepach internetowych, zrobisz przelew na telefon BLIK, wystawisz czek BLIK, dokonasz wypłaty z bankomatu. Płacić zbliżeniowo BLIKIEM możesz w sklepach stacjonarnych, pod warunkiem że taka opcja jest dostępna w aplikacji banku. Bardzo dużym plusem, jaki ma płatność BLIKIEM jest bezpieczeństwo.

Płatność z użyciem kodu BLIK jest uznawana za zdecydowanie bardziej bezpieczną od płatności kartą, szczególnie w sklepach stacjonarnych. Dane karty podczas dokonywania przez ciebie płatności, trzymania jej w dłoni w kolejce, stosunkowo łatwo zeskanować, a potem wyżyć. Kiedy zaś dajesz polecenie „wygeneruj kod BLIK” jest ono ważne jedynie 120 sekund. Nowe jeśli w sklepie stacjonarnym ktoś ten kod u ciebie zobaczy, to nic z tą wiedzą nie zrobi już po 120 sekundach. Z tego też powodu zachęca się klientów do używania kodu BLIK jako bezpiecznego i niemożliwego do późniejszego wykorzystania przez hakerów. To wygodne rozwiązanie na wakacjach, w pobliskim warzywniaku, warto zachęcić także starsze osoby (korzystające ze smartfonów) do takich form płatności.

Transakcje BLIKIEM są bezpieczniejsze od płatności kartą, a także od tradycyjnych przelewów internetowych. Nad bezpieczeństwem transakcji czuwa Krajowa Izba Rozliczeniowa. Przelew BLIK jest więc nie tylko wygodny, szybki, to jeszcze do tego bezpieczny. Płatność odbiorca dotrzymuje w ciągu chwili, to także w wielu przypadkach ma niemałe znaczenie. Na przelew BLIK nie trzeba czekać kilku, kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu godzin, tak jak w przypadku tradycyjnego przelewu online, z kolei skorzystanie z kodu jest bezpieczniejsze od innych szybkich płatności online.

Warto pamiętać, że w aplikacji mobilnej masz także możliwość ustawienia limitów płatności za pomocą BLIK. Jeśli wykorzystujesz go jedynie do płacenia za codzienne, niewielkie zakupy, możesz ustalić sobie niższą kwotę, Jeśli dokonujesz nieco większych transakcji, robisz spore zakupy online, limit zawsze możesz podnieść. To wygodne rozwiązanie, które jeszcze bardziej wzmacnia bezpieczeństwo.

Na co uważać?

Niestety pojawili się oszuści, którzy i te bezpieczne płatności postanowili sforsować. W zupełnie jednak inny sposób, niż dotychczas. Chodzi o phishing, czyli oszustwo internetowe polegające na wyłudzeniu m.in. kodu BLIK. Hakerzy w wiadomościach w komunikatorach internetowych podszywają się pod twoich znajomych, przejmują na jakiś czas ich konta i zwracają się z prośbą o szybkie pożyczenie właśnie za pomocą BLIKA niewielkiem kwoty.

Towarzyszą temu historie o nagłym, nieprzewidzianym wypadku w życiu. Oszuści bazują na połączeniu zaskoczenia, konieczności szybkiego podjęcia decyzji i pozornym komunikacie ze strony osoby, którą niby znasz. W ten sposób naprawdę działa cały czas wielu hakerów, dlatego warto być czujnym i jeśli zdarzy ci się taka sytuacja, zamiast generować kod BLIK i od razu go podawać, lepiej wykonaj telefon do osoby, która rzekomo do ciebie pisze, aby potwierdzić, że potrzebuje ona twojej pomocy. W większości przypadków okaże się, że miałeś paść ofiarą oszustwa i wyłudzenia danych.

4 różne rodzaje kryptowalut, które są powszechne

Poprzedni wpis

Kiedy należy zaktualizować plan nieruchomości i dlaczego jest to ważne

Następny wpis

Mogą Ci się spodobać

Komentarzy