Artykuły

Jak napisać pierwsze CV pracy + szablon do pobrania dla 2022

0

Sprzedanie siebie i swoich umiejętności pracodawcy może być trudne, zwłaszcza gdy nie masz wystarczającego doświadczenia za pasem. Niezależnie od tego, czy piszesz pierwsze CV pracy, czy starasz się znaleźć pracę poza uczelnią, ten przewodnik omówi wszystko, co musisz uwzględnić w CV, nawet jeśli uważasz, że nie masz wiele do uwzględnienia w ogóle.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, czego możesz się nauczyć z życiorysów pierwszej pracy ludzi sukcesu i pobierz nasz bezpłatny szablon CV pierwszej pracy, aby pomóc Ci zacząć.

Co uwzględnić w swoim pierwszym CV pracy

Zachowaj swoje CV proste i łatwe do odczytania, jednocześnie zapewniając najbardziej istotne informacje, których pracodawca będzie potrzebował.

Wskazane jest, aby był krótki i łatwy do zrozumienia. Ponieważ większość pracodawców otrzymuje wiele życiorysów w ciągu jednego dnia, nie będą mieli czasu na czytanie stron i stron treści—w rzeczywistości menedżerowie zatrudniający spędzają średnio tylko od sześciu do ośmiu sekund, patrząc na każde CV.

Większość pierwszych życiorysów pracy powinna zawierać te sekcje:

 1. Dane kontaktowe: imię i nazwisko, numer telefonu i adres e-mail.
 2. Podsumowanie i cel: opisz siebie i swoje cele.
 3. Doświadczenie zawodowe: wcześniejsze prace, działania i doświadczenia wolontariuszy.
 4. Wykształcenie: wykształcenie średnie i/lub wyższe, kursy i certyfikaty.
 5. Umiejętności: odpowiednie umiejętności i osiągnięcia.
 6. Hobby i zainteresowania( opcjonalnie): Ciekawostki, odpowiednie hobby, nagrody i zainteresowania.

 

 

Jak zrobić CV dla pierwszej pracy: 10 kroków

Rozpoczęcie pierwszego CV pracy może być zniechęcające, a może nawet sprawić, że poczujesz się, jakbyś nie miał żadnego odpowiedniego doświadczenia, aby dodać do miejsca pracy. Jednak nadal możesz stworzyć wspaniałe CV, cofając się o krok i biorąc pod uwagę wszystko, co osiągnąłeś w poprzednich latach.

Czy pomagałeś przyjacielowi rodziny i niańczyłeś kilka weekendów w liceum? Gratulacje! Udowodniłeś, że potrafisz zarządzać czasem pracą w szkole, wykorzystując swoje umiejętności komunikacyjne i nawet temperament, aby uspokoić pięciolatka.

A może prowadziłeś długi projekt szkolny dla klubu po szkole. Świetna robota! Już zademonstrowałeś zdolności przywódcze.

Każde doświadczenie-zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz profesjonalnego miejsca pracy — może liczyć na twoje osiągnięcia w pierwszym CV pracy. Nawet jeśli nigdy wcześniej nie miałeś pracy, Istnieje wiele sposobów na zaprezentowanie swoich umiejętności i doświadczenia, aby zaimponować odpowiednim pracodawcom. W tym celu, oto jak zrobić CV dla swojej pierwszej pracy.

1. Dowiedz się, jak najlepiej zorganizować swoje pierwsze CV pracy

Pierwszym krokiem w pisaniu pierwszego CV pracy jest znalezienie najlepszego sposobu na jego zorganizowanie.

Jeśli jesteś ostatnim absolwentem lub nadal w szkole, możesz wybrać najpierw informacje o edukacji, a następnie doświadczenie zawodowe. Jeśli masz jakieś doświadczenie, aby wymienić, może być dobrym rozwiązaniem, aby zacząć od tego pierwszego, ponieważ jest to bardziej istotne dla pracodawcy.

Oto trzy sposoby organizowania swojego pierwszego CV pracy:

 • Chronologiczny CV: CV w porządku chronologicznym skupić się na swoich wcześniejszych doświadczeń. Doświadczenie jest wymienione w odwrotnej kolejności chronologicznej, więc twoja najnowsza praca lub stopień powinien być wymieniony jako pierwszy, a następnie przez poprzednie pozycje. Chronologiczne życiorysy wymieniają również podsumowanie, osiągnięcia i certyfikaty.
 • CV funkcjonalne: w CV funkcjonalne, skupi się na swoich umiejętnościach i zdolnościach, a nie na swoim doświadczeniu. Może to być świetna opcja, jeśli nie masz dużego doświadczenia, ponieważ możesz podkreślić swoje najbardziej odpowiednie umiejętności zamiast skupiać się na swoim doświadczeniu. Tego rodzaju CV może pomóc udowodnić menedżerowi ds. zatrudniania, że jesteś w stanie wykonać pracę.
 • Połączenie CV: jeśli masz jakieś doświadczenie, zwłaszcza jeśli nie jest to całkowicie związane z pozycją, o którą się ubiegasz, połączenie CV może być dobrym rozwiązaniem dla ciebie. W CV kombinacji, będzie łączyć zarówno CV funkcjonalne i chronologiczne, wymieniając swoje umiejętności i umiejętności po raz pierwszy, a następnie dodając swoje doświadczenie w odwrotnej kolejności chronologicznej.

2. Zacznij od imienia i nazwiska oraz danych kontaktowych

Po zorientowaniu się, jak najlepiej zorganizować swoje CV, zacznij od umieszczenia swoich danych kontaktowych. W nagłówku na górze strony Dołącz:

 • Twoje imię i nazwisko
 • numer telefonu
 • adres e-mail

Możesz również podać swoją aktualną lokalizację, link do profilu LinkedIn i link do portfolio.

3. Badania CV Słowa Kluczowe

Pracodawcy otrzymują średnio 250 aplikacji na stanowisko pracy, a 75 procent z nich korzysta z jakiegoś oprogramowania do śledzenia kandydatów. Jeśli więc otrzymałeś kilka odrzuconych wiadomości e-mail wkrótce po przesłaniu CV, istnieje szansa, że nie zostało ono poprawnie dostosowane do stanowiska i zostało odrzucone przez oprogramowanie.

Mając to na uwadze, wskazane jest, aby wykonać kilka badań słów kluczowych przed napisaniem pierwszego CV, aby upewnić się, że Twoje umiejętności i doświadczenie, które wymieniłeś, pasują do opisu stanowiska i zwiększają szanse na uzyskanie wywiadu.

Zapoznaj się z opisami stanowisk, na które chcesz się ubiegać, i zwróć szczególną uwagę na wymagania, kwalifikacje i obowiązki. Zapisz niektóre popularne słowa kluczowe, które widzisz i porównaj je ze swoimi umiejętnościami i doświadczeniem.

Po zakończeniu możesz odpowiednio dostosować swoje CV i dołączyć niektóre słowa kluczowe, jeśli odnoszą się do Twojego doświadczenia.

4. Uwzględnij swoje umiejętności i wykształcenie

Teraz, gdy masz swój preferowany sposób na zorganizowanie swojego pierwszego CV pracy, a także dostosowanych słów kluczowych, nadszedł czas, aby przywrócić swoje CV do życia, wymieniając swoje umiejętności i wykształcenie.

Posiadanie swoich umiejętności i umiejętności zawartych w CV pomoże pracodawcom sprawdzić, czy dobrze pasujesz do stanowiska w ciągu kilku sekund, zwłaszcza jeśli nie masz dużego doświadczenia. Włączenie twojego wykształcenia i doświadczenia w odwrotnej kolejności chronologicznej pozwoli im również zobaczyć, nad czym pracowałeś w poprzednich latach.

5. Napisz Swój Cel

CV zwykle zawierają krótką sekcję podsumowania na początku, która jest również znana jako twój cel. W tej sekcji napisz kilka zdań o sobie, swoich odpowiednich umiejętnościach lub tym, co masz nadzieję osiągnąć w miejscu pracy.

Chociaż niektórzy decydują się nie uwzględniać tej sekcji, może to być szybki sposób na pokazanie, co możesz dostarczyć pracodawcy. Może również pokazać je, jeśli dobrze pasujesz do tej roli, zwłaszcza jeśli jest to twoje pierwsze CV pracy.

Oto kilka przykładów dobrych i złych celów CV:

 

Dobry Cel Zły Cel
 

Jestem wysoce zmotywowaną i zaradną osobą doświadczoną w obsłudze klientae i dążę do poszerzenia mojej wiedzy z zakresu content marketingu.

 

Moim celem jest znalezienie dobrze płatnej pozycji, aby pokazać moje umiejętności.
 

Absolwentka Liceum poszukuje pracy w handlu detalicznym Dla Kobiet. Mam nadzieję pokazać moje umiejętności obsługi klienta i komunikacji.

 

Absolwent szuka pracy w firmie, która pasuje do mojej osobowości.
 

Aktywnie poszukuje pozycji entry-level w opiece zdrowotnej do realizacji mojej pasji do świadczenia opieki.

Szukam pracy w handlu detalicznym. Obecnie nie mam doświadczenia, ale jestem pracowity i zrobię wszystko, aby wykonać pracę.

6. Wyróżnij umiejętności miękkie i twarde

Wymieniając swoje umiejętności w swoim pierwszym CV pracy, wskazane jest, aby uwzględnić zarówno miękkie i twarde umiejętności.

 • Umiejętności miękkie: umiejętności związane z Twoją osobowością. Są one zazwyczaj trudne do nauczenia i mogą dodać wielką wartość. Mogą one odnosić się do Twojej etyki pracy i sposobu interakcji z ludźmi.
 • Umiejętności twarde: umiejętności, których się nauczyłeś i które są mierzalne. Są one zazwyczaj opanowane i udoskonalone poprzez praktykę, a zazwyczaj można się ich nauczyć na zajęciach i kursach.

Oto kilka przykładów umiejętności miękkich i twardych:

Umiejętności Miękkie Twarde Umiejętności
Zdolność adaptacji Dwujęzyczne lub wielojęzyczne
Komunikacja Języki programowania
Rozwiązywanie problemów Znajomość oprogramowania
Zarządzanie czasem Koncepcje marketingowe
Umiejętność pracy pod presją Stopnie naukowe
Kreatywność Umiejętności obsługi komputera

7. Funkcja wykształcenie i certyfikaty

Ubiegając się o pracę, pracodawcy są zainteresowani Twoim wykształceniem i certyfikatami. W swoim CV dla pierwszej pracy, zawierać wykształcenie nabyte, takie jak stopnie, GPA (jeśli 3.5 lub wyższe), i odpowiednich zajęć, a także certyfikaty, w tym projektów i osiągnięć akademickich.

8. Dodaj Wolontariat i zajęcia pozalekcyjne

Włączenie wszelkich wolontariuszy i zajęć pozalekcyjnych do CV jest szczególnie ważne, gdy nie masz dużego doświadczenia zawodowego. W swoim pierwszym życiorysie pracy wymień wszelkie istotne działania i to, co uzyskałeś podczas nich. Pokażą one, że twoje doświadczenie w świecie rzeczywistym pomogło zbudować Twoje miękkie i twarde umiejętności.

9. Zrób to szybko i łatwo

Format pierwszego CV odgrywa również dużą rolę w procesie zatrudniania. Zwięzłość i zwięzłość pomoże menedżerom zatrudniającym z łatwością przeczytać Twoje CV i lepiej zrozumieć wartość, którą wnosisz — oprócz pokazania swoich umiejętności organizacyjnych.

Upewnij się, że CV ma czytelną czcionkę, taką jak Times New Roman, Calibri lub Cambria, i że jest to minimum 10 pkt, ale najlepiej 12 pkt.

Chociaż kolory wznowienia zależą od pola, o które się ubiegasz, prostota pomoże w czytelności. Zaplanuj czcionkę CV w kolorze czarnym z białym tłem i użyj trzeciego koloru, takiego jak niebieski lub zielony, jeśli chcesz położyć nacisk na tytuł.

Możesz również spróbować pogrubienia, kursywą i kapitalizacji obszarów, które chcesz uwypuklić.

10. Rozważ spersonalizowany list motywacyjny

W zależności od pracy, może być również wymagane dostarczenie listu motywacyjnego. Okładka letter da ci dodatkową przestrzeń, aby wyrazić siebie i pokazać, co osiągnąłeś i swoje cele.

Twój list motywacyjny powinien koncentrować się na tym, co możesz dostarczyć konkretnej firmie. Dlatego powinieneś rozważyć spersonalizowany list motywacyjny dla każdej pracy, o którą się ubiegasz. Oto, co należy zawrzeć w liście motywacyjnym:

 • Informacje kontaktowe
 • Zatrudnianie menedżera imię i nazwisko lub nazwa firmy
 • Pozdrawiam
 • Najważniejsze osiągnięcia
 • Powody, dla których jesteś dobrym kandydatem i pasujesz do firmy
 • Zrozumienie stanowiska, o które się ubiegasz
 • Formalne zamknięcie

Pierwsze prace wznawiają przykłady ludzi sukcesu

Każdy zaczyna od pustej kartki papieru jako swojego pierwszego CV-nawet najbardziej udanych i znanych osób. Budowanie doświadczenia i umiejętności, aby dodać do CV, wymaga czasu, ale z wystarczającą ilością planowania, możesz stworzyć świetne pierwsze CV pracy.

Aby pomóc, przeanalizujmy, jak mogło wyglądać kilka sekcji życiorysów odnoszących sukcesy ludzi, którzy nie mieli żadnego doświadczenia-pamiętaj, że wszyscy zaczęliśmy tutaj!

Kamala Harris

Zanim została zastępcą prokuratora okręgowego i wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych, Kamala Harris poświęciła swoje życie zdobywaniu wiedzy i dążeniu do awansu społecznego. Jeśli Kamala Harris stworzy swoje pierwsze CV pracy przed pójściem na studia prawnicze, jej sekcja doświadczenia zawodowego może wyglądać tak:

 

 

Ponieważ Kamala poświęciła wiele czasu na studiach i chciała zostać prawnikiem, byłoby dla niej ważne, aby najpierw wymienić swoje doświadczenie edukacyjne.

Doświadczenie, które Kamala wymienia, takie jak Praca i zajęcia pozalekcyjne, przekłada się również na przywództwo, z którego zrobiła karierę dzisiaj. Jest to szczególnie przydatne, gdy praca wymaga nie tylko szkolenia technicznego, ale także rozwoju umiejętności miękkich i twardych.

Mark Cuban

Droga Marka Cubana do zostania miliarderem i ewentualnym właścicielem Dallas Mavericks z NBA nie zaczęła się łatwo. Zanim odniósł sukces, pracował na różnych koncertach i przedsięwzięciach. Jeśli Mark Cuban pisał swoje pierwsze CV w czasie studiów, prawdopodobnie obejmowałby niektóre ze swoich hobby i zainteresowań.

 

 

Po ukończeniu Indiana University, Mark Cuban wrócił do Pittsburgha i podjął pracę w Mellon Bank. Chociaż jego dyplom prawdopodobnie pomógł mu zdobyć pracę po studiach, nie miał zbyt dużego doświadczenia zawodowego.

Mark Cuban zdywersyfikował swoje zainteresowania i hobby, aby zdobyć doświadczenie w różnych dziedzinach, które ostatecznie zdywersyfikował jako mega-inwestor. Podkreślenie, w jaki sposób zdobyłeś różne zainteresowania i umiejętności, może również odróżnić cię od kandydatów o tym samym poziomie doświadczenia i wykształcenia.

Bill Gates

Życiorysy bardzo się zmieniły przez lata. Jako przykład, wystarczy spojrzeć na życiorys Billa Gatesa z 1974 roku. Obecnie używamy innego formatu życiorysów, ale wciąż możemy się wiele nauczyć z sekcji umiejętności i doświadczenia w życiorysie Gatesa. Tak pewnie wyglądałaby Ta sekcja, gdy zaczynał:

 

Bill Gates wykorzystuje swoje twarde umiejętności samouka na swoją korzyść, pisząc swoje pierwsze CV pracy. Nauczył się wielu języków programowania i ostatecznie stworzył własne imperium. Dobrym rozwiązaniem może być włączenie odpowiednich kursów podczas szkoły, projektu accomplagi, oraz opisy każdego z nich.

 

The Bottom Line

Każda osoba odnosząca sukcesy w pewnym momencie musiała napisać swoje pierwsze CV pracy. Identyfikacja osiągnięć i umiejętności, wraz z cech osobowości, może pomóc zbudować CV, które potencjalnie może prowadzić do Wielkiej pierwszej pracy.

 

Powiązane

Zapisz się na Mint już dziś

Od budżetów i rachunków po bezpłatną ocenę kredytową i nie tylko, będziesz
odkryj bezproblemowy sposób, aby być na bieżąco.

Dowiedz się więcej o bezpieczeństwie

Czy powinieneś kupić Fixer-Upper House? Plusy i minusy do rozważenia

Poprzedni wpis

12 sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy w restauracjach

Następny wpis

Mogą Ci się spodobać

Komentarzy

More in Artykuły