Artykuły

Jak bezpieczne jest kupowanie i inwestowanie kryptowalut?

0

Począwszy od 2021, kapitalizacja rynkowa kryptowaluta jako klasa aktywów osiągnęła prawie $2 bilionów, z inwestorów instytucjonalnych i firm dodając Bitcoin, Ethereum, i inne altcoins do swoich bilansów. 

Ale dzięki technologii, która ma jeszcze mniej niż 15 lat, wielu inwestorów martwi się inwestowaniem w krypto, szczególnie z historiami o hakerach giełdowych i skradzionych funduszach przenikających cykl wiadomości.

Czy kryptowaluta jest Bezpieczna do inwestowania? Czy posiadanie kryptowaluty jest bezpieczne? Przyjrzyjmy się podstawom inwestowania w kryptowaluty i niektórym nieodłącznym zagrożeniom, aby pomóc Ci zdecydować, czy posiadanie i inwestowanie w krypto jest właśnie dla ciebie.

Jak Bezpieczna Jest Kryptowaluta?

Zanim zajmiemy się tym, jak bezpieczna jest kryptowaluta, musimy porozmawiać o tym, co to jest. 

Rekomendacje doradcy giełdowego Motley Fool mają średni zwrot na poziomie 618%. Za 79 $(lub tylko 1,52 $tygodniowo) dołącz do ponad 1 miliona członków i nie przegap ich nadchodzących wyborów giełdowych. 30-dniowa Gwarancja Zwrotu pieniędzy. Zarejestruj Się Teraz

Kryptowaluta to bezpieczna forma płatności, którą można szybko przenieść z jednej strony na drugą bez potrzeby scentralizowanego systemu monetarnego, takiego jak bank. Transakcje kryptowalutowe są zabezpieczone kryptograficznie i rejestrowane w sekwencyjnej Księdze publicznej znanej jako blockchain. To sprawia, że kryptowaluta jest z natury bezpieczna jako protokół.

Ale ponieważ kryptowaluta nie ma centralnego organu zarządzającego nią, istnieje bardzo niewiele zabezpieczeń dla konsumentów, którzy są jej właścicielami. Większość miejsc, które sprzedają kryptowaluty (znane jako giełdy kryptowalut) Nie oferuje ubezpieczenia inwestycji kryptograficznych w sposób, w jaki rząd federalny lub firmy inwestycyjne często ubezpieczają Twoje pieniądze przed kradzieżą lub niewypłacalnością instytucji posiadającej twoje środki. 

Ogólnie rzecz biorąc, posiadanie kryptowaluty jest znacznie bardziej ryzykowne niż większość tradycyjnych inwestycji, ale nadal może dobrze pasować do odpowiednio zdywersyfikowanego portfela inwestycyjnego.

Ryzyko Kryptowalutowe

Kryptowaluta jest zbudowana na bezpiecznym protokole, ale nie oznacza to, że posiadanie i inwestowanie w krypto wiąże się z mniejszym ryzykiem niż tradycyjne inwestycje. W rzeczywistości, jako nieuregulowana i zdecentralizowana technologia, kryptowaluta jest z natury bardziej ryzykowna niż większość innych aktywów.

Oto kilka zagrożeń związanych z posiadaniem kryptowaluty.

Zmienność

Kryptowaluta jako inwestycja jest jednym z najbardziej niestabilnych aktywów, które możesz posiadać. Wynika to z charakteru nowej klasy aktywów i wrażliwości rynku na wiadomości w czasie rzeczywistym o Bitcoinie i innych inwestycjach w kryptowaluty.

Podobnie jak w przypadku tradycyjnych inwestycji, takich jak akcje, wahania cen kryptowalut są wynikiem podaży rynku i popytu na aktywa. 

Na przykład, jeśli jest więcej zleceń zakupu Bitcoina niż zleceń sprzedaży, cena wzrasta, a popyt wzrasta, podczas gdy podaż jest ograniczona do 21 milionów monet (obecnie mniej niż w obiegu). W miarę jak coraz więcej bitcoinów jest kupowanych i wycofywanych z giełd publicznych, cena rośnie dalej, ponieważ podaż bitcoinów dostępnych do kupienia jest zmniejszona, a inwestorzy są skłonni płacić więcej za bitcoin (BTC).

Oczekujące na regulację jest również jednym z czynników, które zwiększają zmienność kryptowaluty w ogóle. Ponieważ rozważane są Amerykańskie regulatory i inne globalne przepisy, wiadomości o tych zasadach mogą spowodować, że cena Bitcoina i innych kryptowalut szaleje.

I finałly, inwestorzy instytucjonalni, posiadacze dużych kont (znani jako” kryptowaluty”) i inni wielcy inwestorzy w kryptowalucie mogą skutecznie powodować ogromną zmienność na rynku po prostu kupując lub sprzedając w dużych ilościach. 

Ogólnie rzecz biorąc, kryptowaluta jest jedną z najbardziej niestabilnych inwestycji na rynku.

Bez ubezpieczenia FDIC lub SIPC

Podczas gdy tradycyjne banki w USA wymagają ubezpieczenia FDIC depozytów na koncie (zazwyczaj do $250,000 na konto), zasoby kryptowaluta nie są ubezpieczone. Ubezpieczenie FDIC obejmuje depozyty w bankach członkowskich FDIC i rekompensuje deponentom pełną wartość ich sald, jeśli bank upadnie (nie wywiązuje się z zobowiązań). 

FDIC nie pokrywa strat z kradzieży lub jeśli giełda, która przechowuje Twoje krypto, przestanie działać. Podczas gdy niektóre giełdy oferują ubezpieczenie FDIC na posiadanych środkach pieniężnych na koncie, większość z nich nie oferuje żadnego rodzaju ubezpieczenia na posiadanych kryptowalutach. 

Ponadto większość firm inwestycyjnych oferuje ubezpieczenie SIPC na pokrycie do 500 000 USD w inwestycjach na konto. To ubezpieczenie chroni przed wewnętrzną kradzieżą Twoich inwestycji lub jeśli dom maklerski przestanie działać. Kryptowaluta nie jest również objęta ubezpieczeniem SIPC i dlatego jest bardziej zagrożona.

Ten brak ubezpieczenia wspieranego przez rząd sprawia, że nawet posiadanie kryptowaluty jest bardziej ryzykowną propozycją niż zwykłe trzymanie gotówki na koncie bankowym lub inwestycje w pośrednictwie inwestycyjnym.

Hacki

Wciąż w powijakach kryptowaluta jest (niestety) znana z ogromnych hacków, które wyssały z kont użytkowników kryptowalutę o wartości setek milionów dolarów. Hakerzy mogą uzyskać dostęp do kont użytkowników na giełdach, do cyfrowych portfeli online lub za pośrednictwem zdecentralizowanych aplikacji, które mają lukę w zabezpieczeniach.

W ciągu ostatniej dekady było kilka głośnych hacków:

  1. Góra Gox Exchange hack (2011 & 2014). Jest to pierwszy włamanie na dużą skalę, który wyssał ponad $8 mln w Bitcoin z Mt. Konta użytkowników Gox. W 2014, ponad $600 milion w Bitcoin został skradziony w innym naruszeniu, skutecznie zamykając wymianę na dobre.
  2. KuCoin hack (2020). We wrześniu 2020 roku użytkownikom KuCoin skradziono ponad 280 milionów USD w krypto, co czyni go największym włamaniem do krypto od 2014 roku. Atak Gox.
  3. UpBit hack (2019). W listopadzie 2019 r.hakerzy byli w stanie ukraść krypto o wartości ponad 45 milionów USD w jednej transakcji.
  4. Binance hack (2019). W maju 2019 hakerzy ukradli ponad 40 milionów dolarów w bitcoinie z gorącego portfela Binance.

Podczas gdy bezpieczeństwo przeszło długą drogę na giełdach kryptowalut w ciągu ostatnich kilku lat, te hacki — i brak ubezpieczenia od nich — sprawiają, że kryptowaluta jest bardziej podatna niż większość inwestycji na hakerów online.

Oszustwa

Jednym z ostatnich negatywnych trendów na rynku kryptowalut w ciągu ostatnich kilku lat jest wzrost oszustw, które pomagają przestępcom kraść kryptowaluty od użytkowników. To oszustwo może być tak proste, jak oszustwo e-mail phishing w celu kradzieży nazw użytkowników i haseł Crypto exchange lub tak wyrafinowane, jak fałszywe wprowadzenie produktu na rynek (lub „rug pull”).

Według ostatnich badań przeprowadzonych przez chain Analysis, ponad $7 miliard wartości kryptowaluta została skradziona bezpośrednio od użytkowników za pośrednictwem oszustw w 2021. Chociaż istnieją pewne zabezpieczenia, które można wprowadzić, aby spróbować uniknąć tych oszustw, oszustwa są obecnie jednym z największych zagrożeń, o których inwestorzy kryptowalutowi muszą być świadomi.

Zrozumienie, jak zabezpieczyć swojego diwaluta gital i unikanie padania ofiarą najnowszych oszustw kryptowalutowych są niezbędne, jeśli chcesz inwestować w krypto.

Utracone Hasła

Podczas tworzenia portfela cyfrowego użytkownicy są zazwyczaj proszeni o utworzenie długiego hasła, które muszą zapisać. Portfele są następnie zabezpieczone kluczami publicznymi i prywatnymi, aby uzyskać dostęp do funduszy. Ponadto większość portfeli cyfrowych tworzy losowo wygenerowaną „frazę nasienną”, zazwyczaj 12-wyrazową frazę używaną jako kopia zapasowa, aby uzyskać dostęp do portfela, jeśli hasło zostanie utracone.

Chociaż posiadanie tych środków bezpieczeństwa jest dobrą rzeczą, aby chronić Cię przed wspomnianymi oszustwami i hackami, istnieją strasznie bolesne historie użytkowników tracących dostęp do dużych ilości kryptowalut z powodu utraconych haseł. 

W jednej z takich historii programista Stefan Thomas stracił dostęp do bezpiecznego dysku twardego, który zawiera klucze prywatne do ponad 7,000 BTC, teraz wart ponad 200 milionów dolarów. W ostatnim artykule New York Times, Thomas mówi, że próbował odblokować dysk osiem razy, z tylko 10 prób dostępnych, zanim dysk twardy się usunie.

Utrata hasła lub frazy zalążkowej do cyfrowego portfela może trwale zablokować użytkowników z ich portfeli, skutecznie uniemożliwiając ich zasoby kryptograficzne. Jest to kolejne ryzyko, na które inwestorzy kryptowalutowi muszą się przygotować, przejmując osobistą opiekę nad swoją kryptowalutą.

Nie Do Końca Anonimowy

Chociaż kryptowaluta pozwala użytkownikom dokonywać „anonimowych” transakcji, blockchain jest księgą publiczną. Każdy może śledzić transakcje kont cyfrowych portfeli na blockchain, aw wielu przypadkach znaleźć tożsamość posiadacza portfela z wystarczającą ilością dowodów.

To sprawia, że transakcje kryptowalutowe nie są naprawdę anonimowe, co może być niepokojące dla niektórych inwestorów. Chociaż istnieją pewne sieci blockchain kryptowalut, które zapewniają prawdziwą anonimowość i prywatność transakcji, najpopularniejsze sieci blockchain są nadal w pełni publiczne, a dane mogą być łatwo przetwarzane w celu śledzenia transakcji.

Podczas gdy kryptowaluta jest Bezpieczna, większość projektów nie jest naprawdę prywatna ani anonimowa. Posiadacze dużych ilości kryptowalut mogą nie chcieć, aby ich zasoby były publicznie znane.

Zalety Kryptowalut

Posiadanie i inwestowanie w krypto jest ryzykowne, ale posiadanie go ma pewne unikalne zalety. Od szybkich, bezpiecznych transakcji po zdecentralizowane aplikacje-jest wiele do polubienia. Oto kilka zalet korzystania i inwestowania w kryptowaluty:

Szybkie Transakcje

Bitcoin i inne sieci blockchain kryptowalut oferują szybkie transakcje bez okresu rozliczeniowego. Zarówno małe, jak i duże transakcje mogą się zdarzyć w ciągu kilku minut, w przeciwieństwie do dni w przypadku tradycyjnych transakcji bankowych.

Bezpieczne Płatności

Bitcoin został zaprojektowany jako niezwykle bezpieczny system płatności peer-to-peer. Po 13 latach transakcji, wykorzystujących kryptografię i technologię blockchain, sama sieć Bitcoin nigdy nie została naruszona, co czyni ją jedną z najbezpieczniejszych form płatności.

Wzrost Inwestycji

Kryptowaluta to nowa klasa aktywów, która odnotowała niesamowity wzrost w ciągu ostatniej dekady. Inwestowanie w Bitcoin i inne krypto przyniosło ogromne zyski, nawet w ciągu ostatnich kilku lat (choć nie bez ogromnej zmienności). Kapitalizacja rynkowa kryptowaluty wzrosła z zaledwie $1 miliard w 2013, do ponad $ 1 bilion w 2021.

Dostępność 24/7

Transakcje kryptowalutowe i trading nie przestrzega tradycyjnych godzin bankowych. Użytkownicy mogą wysyłać i odbierać płatności 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Ponadto giełdy kryptowalut umożliwiają handel przez całą dobę, w przeciwieństwie do tradycyjnych rynków finansowych, które są zazwyczaj niedostępne po godzinach pracy, w weekendy lub święta.

Nowe Technologie

Firmy kryptowalutowe nadal wprowadzają innowacje i odkrywają na nowo tradycyjną branżę finansową. Oprócz finansów, firmy rozgałęziają się na inne sektory, w tym gaming, sztukę, technologie informatyczne i inne. Nawet sposób działania Internetu jest zasadniczo zmieniany przez zdecentralizowany charakter kryptowaluty, wraz z pojawieniem się tak zwanego Web 3.0 — zdecentralizowanej przyszłej ewolucji Internetu, jaki znamy.

Jak zapewnić bezpieczeństwo swojej kryptowalucie

Ze wszystkimi historiami o skradzionej kryptowalucie ważne jest, aby zabezpieczyć swoją inwestycję, zabezpieczając swoją kryptowalutę we właściwy sposób. Istnieje kilka sposobów przechowywania krypto, z których każdy ma własne środki bezpieczeństwa, aby zapewnić, że twoje aktywa są tak bezpieczne, jak to możliwe.

Gorące Portfele. Gorące portfele przechowują Twoją kryptowalutę online. Popularne portfele cyfrowe, takie jak Metamask, można pobrać jako aplikację lub dodać jako rozszerzenie przeglądarki internetowej. Użytkownicy mogą skonfigurować własne hasło, a także 12-wyrazową frazę odzyskiwania, aby dodatkowo zabezpieczyć swoje zasoby cyfrowe.

Portfele Sprzętowe. Bezpieczniejszym sposobem przechowywania kryptowaluty jest zaszyfrowany portfel sprzętowy, taki jak Księga. Te portfele są również znane jako” zimne portfele”, ponieważ nie są połączone z Internetem, co uniemożliwia potencjalnym hakerom dostęp do Twojej kryptowaluty. Portfele sprzętowe to zasadniczo dyski USB, które bezpiecznie przechowują prywatne klucze kryptograficzne, używając szyfrowania, aby uniemożliwić złodziejom dostęp do nich.

Giełdy Kryptowalut. Giełdy kryptowalut zazwyczaj mają wbudowane gorące portfele, które przechowują Twoją kryptowalutę, dopóki nie będziesz gotowy do przejęcia ich. Chociaż giełdy są znane z tego, że są atakowane przez hakerów, nadal poprawiają cyberbezpieczeństwo i przechowują większość zasobów użytkowników w chłodniach (offline). Większość giełd stosuje obecnie strategię wielu podpisów, wymagającą wielu kluczy prywatnych, aby uzyskać dostęp do kryptowaluty.

Usługi Opiekuńcze. Niektóre giełdy i firmy oferują usługi powiernicze, umożliwiając użytkownikom przechowywanie krypto na serwerach offline, które są monitorowane i fizycznie strzeżone przez całą dobę. Usługi te są zazwyczaj skierowane do inwestorów instytucjonalnych i tych z dużymi saldami kryptowalut.

Ogólnie rzecz biorąc, znalezienie bezpiecznego sposobu przechowywania kryptowaluty i przestrzeganie najlepszych praktyk, takich jak tworzenie kopii zapasowych haseł w trybie offline i korzystanie z rozwiązań chłodniczych, zmniejsza ryzyko utraty krypto.

Ostatnie Słowo

Podczas gdy inwestowanie w kryptowaluty nigdy nie było łatwiejsze, ta nowa technologia nadal wiąże się z wieloma zagrożeniami. Oprócz ryzyka inwestycyjnego i zmienności kryptowalut, istnieje wiele sposobów na kradzież lub zgubienie kryptowaluty.

Decydując się na inwestowanie w krypto, znalezienie renomowanej giełdy, która oferuje najnowsze funkcje bezpieczeństwa, jest koniecznością. Ponadto zrozumienie dostępnych rozwiązań pamięci masowej online i offline może pomóc w dalszej ochronie inwestycji.

Ogólnie rzecz biorąc, kryptowaluta jest inwestycją spekulacyjną i chociaż może zapewnić pewną dywersyfikację strategii inwestycyjnej, bardzo ważne jest, aby zrobić swoje owN badania i zrozumieć wszystkie zagrożenia związane.

Najlepsze książki Finanse osobiste Dla Dzieci

Poprzedni wpis

Charles Schwab vs. Vanguard-która platforma jest dla ciebie lepsza?

Następny wpis

Mogą Ci się spodobać

Komentarzy

More in Artykuły