Artykuły

Akcje FAANG – czym są i dlaczego warto w nie inwestować

0

Inwestorzy szukający dużych zysków na giełdzie znają jedne z największych sukcesów ostatniej dekady. Szybko rosnące akcje niektórych z najbardziej znanych firm tego wieku przyciągnęły uwagę inwestorów-tak bardzo, że nadano im własną klasyfikację: tak zwane akcje FAANG. 

Czym dokładnie są akcje FAANG i dlaczego inwestorzy powinni zwracać na nie uwagę? Czy warto w nie inwestować? 

Pro Tip: szukasz kolejnej wspaniałej inwestycji, ale nie masz czasu na samodzielne przeprowadzenie badań? The Motley Fool Stock Advisor, jedna z najbardziej udanych usług kompletacji zapasów, wyśle Ci dwie rekomendacje akcji każdego miesiąca. Netflix, dotychczasowa rekomendacja, wzrosła o ponad 21 000%. Dowiedz się więcej o Motley Fool Stock Advisor.

Czym są akcje FAANG?

Termin FAANG został ukuty przez osobowość telewizyjną i inwestora Jima Cramer jako akronim reprezentujący jedne z największych akcji technologicznych notowanych obecnie na giełdzie. Akronim dzieli się następująco:

Rekomendacje doradcy giełdowego Motley Fool mają średni zwrot na poziomie 618%. Za 79 $(lub tylko 1,52 $tygodniowo) dołącz do ponad 1 miliona członków i nie przegap ich nadchodzących wyborów giełdowych. 30-dniowa Gwarancja Zwrotu pieniędzy. Zarejestruj Się Teraz

  • Facebook (NASDAQ: FB) to ogromna sieć społecznościowa z prawie 3 miliardami aktywnych użytkowników. Abonenci łączą się ze znajomymi i rodziną, szukają pracy, kupują i sprzedają produkty i nie tylko na ogromnej platformie. Działalność ta skłoniła firmę do handlu z kapitalizacją rynkową przekraczającą 1 bilion USD i pomogła ugruntować pozycję jednej z 10 największych firm na świecie.  
  • Apple (NASDAQ: AAPL) to gigant technologiczny stojący za iPhone ’ em, iPadem i długą linią innych produktów. Najnowocześniejsza technologia i zdolność firmy do tworzenia kompletnego ekosystemu wokół swoich produktów uczyniły z niej Goliata. W rzeczywistości, z kapitalizacją rynkową przekraczającą 2,4 miliarda dolarów, jest największą firmą na świecie. 
  • Amazon (NASDAQ: AMZN) rozpoczął swoją działalność jako platforma e-commerce, akceptując niskie marże, aby przyciągnąć mas. Ten Zakład się opłacił. Dziś jest to jeden z największych detalistów na świecie. Jest również ważnym graczem w świecie przetwarzania w chmurze, sztucznej inteligencji i prawie wszystkich rzeczy technicznych. Firma ma kapitalizację rynkową w wysokości ponad 1,6 biliona dolarów, co czyni ją jedną z pięciu największych firm na świecie. 
  • Netflix (NASDAQ: NFLX) jest nieco mniejszy niż wymienione powyżej firmy, ale umieszczony w top 40 największych firm na świecie, nie ma się czym chwalić. Usługa strumieniowa oferująca oryginalne treści i treści konsorcjalne z innych źródeł wzrosła do handlu z kapitalizacją rynkową o wartości ponad 242 miliardów dolarów. 
  • Google. Wreszcie, Alphabet (NASDAQ: GOOG / GOOGL) jest spółką dominującą dla Google, najpopularniejszej wyszukiwarki na świecie. Podczas gdy firma jest najbardziej znana ze swojej działalności w zakresie wyszukiwania i reklamy, stała się głównym graczem w dziedzinie technologii, z rękami we wszystkim, od samodzielnych samochodów po przetwarzanie w chmurze. Dziś Alphabet jest czwartą co do wielkości firmą na świecie z kapitalizacją rynkową ponad 1,8 biliona dolarów. 

W niektórych przypadkach inwestorzy kojarzą Microsoft (NASDAQ: MSFT) z tą grupą akcji i nie bez powodu. Microsoft jest jedną z największych firm technologicznych (i ogólnie firm) na świecie, z kapitalizacją rynkową ponad 2,2 biliona USD i drugą pod względem wielkości tylko pod względem Apple. gdy Microsoft jest włączony, niektórzy ludzie zmieniają akronim na ” FANMAG.” 

Istnieje kilka podobieństw, które zauważysz wśród tych firm. Wszyscy są głównymi graczami w dziedzinie technologii, są niesamowicie wartościowymi firmami i wszyscy są markami domowymi. 

Co więcej, każda akcja na liście kwalifikuje się jako akcje wzrostowe, ponieważ są one znane z generowania znacznych przychodów, zysków i wzrostu cen akcji w sposób spójny. 

Co ciekawe, podczas gdy ta klasa akcji stanowi zaledwie 0,01% liczby akcji notowanych na S&P 500, stanowią one około 15% całkowitej wartości indeksu. W rezultacie wszelkie zmiany cen akcji tej garstki akcji mogą spowodować znaczące zmiany w głównych indeksach rynkowych. 

Pro wskazówka: zanim dodasz jakiekolwiek akcje FAANG do swojego portfela, upewnij się, że wybierasz najlepsze możliwe firmy. Przesiewacze akcji, takie jak pomysły handlowe, mogą pomóc zawęzić wybór do firm, które spełniają Twoje indywidualne wymagania. Dowiedz się więcej o naszych ulubionych przeglądarkach giełdowych.

Dlaczego inwestorzy są tak podekscytowani akcjami FAANG?

Istnieje wiele powodów, dla których te akcje są tak popularne. Niektóre z najważniejszych:

Rozpoznawanie Nazwisk

Każda nazwa w tej klasie akcji reprezentuje popularną firmę, która jest podstawą w Stanach Zjednoczonych. Pomyśl o tym — czy jest jedna nazwa wymieniona powyżej, o której nie słyszałeś? 

Pod koniec dnia inwestorzy lubią inwestować w to, co wiedzą. Zapasy nazwisk domowych zawsze będą miały popyt na Wall Street. 

Popularność Instytucji 

Inwestorzy indywidualni często śledzą ruchy inwestorów o dużych pieniądzach i nie bez powodu. Wielkie pieniądze wiedzą, gdzie są umowy. Każda z tych akcji jest powszechną podstawą znajdującą się w wielu różnych funduszach inwestycyjnych (ETF), funduszach inwestycyjnych i funduszach indeksowych, co czyni je najlepszymi wyborami wśród tłumu instytucjonalnego. 

Fascynujący Historyczny Wzrost

Jeśli spojrzysz na historyczne wyniki któregokolwiek z akcji w tej grupie, są szanse, że będziesz pod wrażeniem. Nie tylko te firmy doświadczyły stałego wzrostu przychodów i zysków, ale ich aprecjacja cen akcji była oszałamiająca.

5-letnia zmiana ceny akcji spółki

Facebook + 158.42%

Apple + 397.41%

Amazonka +287,34%

+ 505,70%

Google (Alfabet) + 253.91%

Ekscytująca Technologia

Dla większości ludzi, jest urok otaczający nową technologię, że po prostu nie można znaleźć nigdzie indziej. Potencjalnie zmieniające życie nowe produkty i usługi są interesującymi tematami dyskusji, często prowadzącymi do głębszych badań wśród inwestorów, niż chcieliby zrobić np. tradycyjna firma energetyczna czy konsument. 

W końcu najbardziej opłacalne decyzje na giełdzie są również najbardziej wykształconymi decyzjami. Inwestorzy są bardziej skuteczni, gdy badają rodzaje firm i produktów, którymi są osobiście zainteresowani. 

Ponieważ badania są przyjemniejsze, większa grupa inwestorów jest zainteresowana grami technologicznymi niż inne sektory. A ponieważ Kategoria FAANG reprezentuje największych graczy w dziedzinie technologii, ma sens tylko to, że jest niezwykle popularna. 

Czy istnieje Bańka giełdowa FAANG?

Czy wysoko latające akcje FAANG są w bańce, to pytanie stulecia. jeśli ktoś ci powie, że ma swoją odpowiedź, to jest szansa, że się myli. Nonetheless, to ważna debata, którą warto rozważyć. 

Po ogromnym wzroście w kategorii FAANG opisanym powyżej, akcje w tej kategorii wzrosły do znaczących wycen. Wielu twierdzi, że sektor technologiczny jako całość — zwłaszcza akcje FAANG — znajdują się na terytorium bubble. 

Bańki pojawiają się, gdy inwestorzy akceptują zwiększone ryzyko inwestowania w określoną kategorię akcji, wiedząc, że akcje w tej kategorii są zawyżone. Często inwestorzy kupują pieniądze na akcje w bulgoczących sektorach z niewielkimi badaniami, napędzanymi strachem przed utratą lub FOMO.

Jednym z wskaźników najczęściej używanych do pomiaru wyceny akcji jest stosunek ceny do zysku (P/E). Wskaźnik P / E porównuje cenę jednej akcji spółki z zyskami na akcję, które spółka generuje w ciągu roku. Porównanie wskaźnika P/E firmy z innymi firmami w branży daje poczucie, czy akcje są zawyżone, czy niedoceniane w stosunku do swoich rówieśników.

Średnio firmy technologiczne handlują ze wskaźnikiem P / E wynoszącym około 34 (obecna średnia z sierpnia 2021 r.). Oto jak rosną zapasy w kategorii FAANG:

  • Facebook. Facebook obecnie handluje ze wskaźnikiem P / E wynoszącym około 26, co jest znacznie niższe niż w szerszym sektorze technologicznym. 
  • Jabłko. Apple handluje ze wskaźnikiem P/E wynoszącym około 28, co jest również znacznie niższe niż średnia w sektorze technologii. 
  • Amazonka. Amazon.com obecnie transakcje ze wskaźnikiem P/E wynoszącym około 56, który jest znacznie wyższy niż średnia w sektorze technologii. 
  • Netflix. Netflix handluje również ze wskaźnikiem P / E wynoszącym około 56, co sugeruje, że akcje są znacznie zawyżone w porównaniu z resztą sektora technologicznego. 
  • Alfabet (Google). Alphabet handluje ze wskaźnikiem P/E wynoszącym około 29, co jest niższe niż średnia sektora technologicznego. 

Porównując te akcje do całego sektora technologicznego, trzy można uznać za niedoszacowane, a dwa za przewartościowane, co nie wygląda jak bańka. 

Jednak wyceny całego sektora technologicznego rosną od dłuższego czasu, co widać w bulgoczącym sektorze. Gdy sektor rośnie w normalnym tempie, można spodziewać się, że wskaźniki P/e będą zbliżone do zakresu 20. Bazując na tym, prawie każda akcja w kategorii FAANG jest zawyżona, ale tak samo jak wszystkie firmy technologiczne. 

Chociaż istnieje argument, że sektor technologiczny jest zawyżony, istnieje również argument, że wyższe wyceny są w dużej mierze uzasadnione. W ciągu ostatnich kilku lat pojawiły się dobre powody do wzrostu wartości akcji, które koncentrują się na technologii. Rosnące wykorzystanie technologii doprowadziło do silnego absorpcji konsumentów, wzrostu sprzedaży i wzrostu przychodów. 

Czynniki te często utożsamiają się z aprecjacją cen akcji. 

Chociaż sektor może wyglądać na pierwszy rzut oka, a nawet może być w środku bańki, dzwony alarmowe nie są jeszcze dość bicie. Zyski w całym sektorze nadal rosną w atrakcyjnym tempie, co pomaga uzasadnić wyższe wyceny. 

Plusy i minusy inwestowania w akcje FAANG

Jak w przypadku każdej innej kategorii akcji, zanim zdecydujesz się zainwestować w FAANG, ważne jest, aby wziąć pod uwagę plusy i minusy. 

FAANG Stock Pros

Akcje FAANG są w przeważającej mierze popularne i istnieje kilka głównych korzyści z inwestowania w tej kategorii. Najbardziej importantly:

1. Inwestowanie w to, co wiesz

Istnieją wyraźne korzyści z inwestowania w firmy, które już znasz, szczególnie dla początkujących. Ponieważ wszystkie akcje FAANG reprezentują nazwy gospodarstw domowych, kiedy w nie inwestujesz, istnieje duża szansa, że wiesz dokładnie, co robią i rozumiesz ofertę wartości, którą oferują. 

2. Atrakcyjny Wzrost

Każda akcja w tej kategorii ma udokumentowaną historię silnego wzrostu przychodów, rentowności i cen akcji. Podczas gdy niektórzy sugerują, że akcje są zawyżone, zdecydowana większość ekspertów oczekuje, że te duże firmy technologiczne będą nadal rosły. 

3. Wsparcie Instytucjonalne

Chociaż nigdy nie jest dobrym pomysłem ślepo podążać za jakimkolwiek innym inwestorem lub ekspertem, miło jest wiedzieć, że inwestorzy instytucjonalni są zainteresowani akcjami, które kupujesz. Ze względu na silną charakterystykę wzrostu i znaczny udział najczęściej akceptowanych indeksów rynkowych, akcje FAANG cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony społeczności inwestorów instytucjonalnych. 

4. Przyjemne Badania

Większość ludzi lubi poznawać technologię, która umożliwia samodzielne prowadzenie samochodów, smartfony nowej generacji i bezdotykowe Termometry. Ponieważ badania są podstawą każdej silnej decyzji inwestycyjnej, fakt, że firmy te są interesujące dla badań jest dużym plusem. 

FAANG Stock Cons

Oczywiście, jest wiele powodów do ekscytacji inwestowaniem w FAANG, ale ważne jest również, aby pamiętać, że każda róża ma swoje ciernie. Jeśli chodzi o tę klasę zapasów, do najważniejszych wad do rozważenia należą:

1. Wysokie Wyceny

Jako całość akcje tech przeżywają niezwykle wysokie wyceny. Jeśli wyceny będą nadal rosły, mogą stać się zbyt drogie, aby nadal były atrakcyjne dla społeczności inwestującej, co może prowadzić do wyprzedaży. 

2. Zmienność

Kategoria tech jest również niestabilna. Gdy warunki rynkowe i ekonomiczne są pozytywne, konsumenci są skłonni wydać więcej pieniędzy na najnowsze i najlepsze technologie, prowadząc te akcje do łez w górę. Jednak każda negatywna zmiana danych ekonomicznych może być sygnałem, że wydatki na technologie spadną, co doprowadzi do spadku wartości tych zapasów. 

3. Nasycone Rynki

Niektórzy inwestorzy nie lubią inwestować w największe firmy na świecie ze względu na ich nasycenie rynku. Firmy te już wykorzystały zdecydowaną większość swojego rynku docelowego, który może ograniczyć ich wzrost, jeśli przestaną wprowadzać innowacje i dawać swoim odbiorcom coś nowego, co warto regularnie kupować. 

Czy warto inwestować w akcje FAANG?

Dla większości ludzi akcje FAANG są mile widzianym dodatkiem do dobrze zdywersyfikowanego portfela inwestycyjnego. Reprezentując jedne z największych firm na świecie, akcje te są bardziej stabilne niż mniejsze firmy technologiczne. A przy silnej historii wzrostu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że inwestycja przyniesie atrakcyjny zwrot. 

Jednak akcje w kategorii FAANG nie są mądrym wyborem dla wszystkich inwestorów. 

Sektor technologiczny jest na ogół pełen zmienności, co oznacza, że kiedy wszystko jest dobre, jest świetne — a kiedy jest źle, jest okropne. W rezultacie akcje te mają sens dla inwestora o długim horyzoncie czasowym, ale nie są odpowiednie dla starszych inwestorów, którzy są na emeryturze lub zbliżają się do emerytury, ani dla innych inwestorów z podobnie krótkoterminowymi investing cele. 

Gdyby dno spadło z tych wysoce niestabilnych akcji, inwestorzy o krótkim horyzoncie czasowym lub polegający na sprzedaży akcji w celu sfinansowania wydatków na utrzymanie po prostu nie mieliby czasu niezbędnego do odzyskania od wypłat, co mogłoby zaszkodzić portfelowi emerytalnemu zbliżającemu się do terminu zapadalności. 

Ile portfela należy przeznaczyć na akcje FAANG?

Alokacja aktywów jest ważną częścią każdej strategii inwestycyjnej. Słyszałeś powiedzenie ” nie wkładaj wszystkich jajek do jednego koszyka.”Jest to szczególnie prawdziwe na giełdzie. 

Więc, ile jajek powinieneś włożyć do koszyka FAANG? To zależy. 

Po pierwsze, musisz zdecydować, jaki procent twojego portfela zostanie zainwestowany w akcje i bezpieczne aktywa, takie jak papiery wartościowe o stałym dochodzie, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś. Dobrą zasadą do naśladowania jest, aby twój wiek reprezentował Twój przydział bezpiecznej przystani. 

Na przykład, jeśli masz 25 lat, możesz zainwestować 25% swoich dolarów inwestycyjnych w bezpieczne aktywa, pozostawiając 75% na inwestycje w akcje. 

Stamtąd nadszedł czas, aby określić, ile alokacji akcji będzie ukierunkowana na akcje FAANG. Inną ogólną zasadą jest to, że nigdy nie należy inwestować więcej niż 5% całkowitej wartości portfela w pojedyncze akcje. Ponieważ w kategorii FAANG jest tylko pięć akcji, oznacza to, że maksymalnie 25% wartości portfela powinno zostać zainwestowane w te akcje. 

Należy pamiętać, że 5% w każdej akcji jest bardzo agresywną inwestycją. Jeśli nie masz pewności co do ważności tych akcji lub chciałbyś je nieco cofnąć z jakiegokolwiek innego powodu, powinieneś zainwestować mniej. Pamiętaj, że 25% to maksimum, a nie minimum. 

Należy również pamiętać, że dzięki brokerom takim jak Robinhood, Interactive Brokers i Charles Schwab możesz kupować ułamki akcji w oparciu o kwotę dolara, którą chcesz zainwestować, zamiast kupować całą akcję. Jest to przydatne, gdy maksymalna alokacja równa się mniej niż koszt pojedynczej akcji. 

Na przykład, jeśli masz 10 000 USD w portfelu inwestycyjnym, powinieneś zainwestować maksymalnie 500 USD w każdą akcję. To sprawia, że dodanie jednej akcji Alphabet, Netflix i Amazon.com do portfela problem, ponieważ ich ceny akcji są ponad $500 za sztukę. Ale dzięki udziałom ułamkowym możesz przeznaczyć do 5% swojego portfela na te akcje i po prostu posiadać ułamek udziału każdego z nich. 

Ostatnie Słowo

Akcje FAANG są ekscytujące możliwości inwestowania. W końcu nikt nie może zdyskontować ogromnych zysków doświadczonych przez te akcje w ciągu ostatnich pięciu lat. 

Chociaż możesz być gotowy do zanurzenia się w tych nazwach, pamiętaj, że badania są podstawą każdej mądrej decyzji inwestycyjnej. Nawet jeśli dobrze znasz firmę, poświęć czas, aby przyjrzeć się, co firma robi, aby kontynuować swoją ścieżkę rozwoju, zanim ryzykujesz ciężko zarobione pieniądze. 

Jak zacząć inwestować pieniądze jako nastolatek

Poprzedni wpis

Czy Pieniądze Mogą Kupić Szczęście? – Zrozumienie ekonomii Szczęścia

Następny wpis

Mogą Ci się spodobać

Komentarzy

More in Artykuły