Artykuły

Dow Jones vs. Nasdaq VS. S & P 500

0
Dow Jones vs. Nasdaq VS. S & P 500
Dow Jones vs. Nasdaq VS. S & P 500

Zastanawiasz się, jak ” Rynek ” poradził sobie dzisiaj?

Kiedy amerykańscy inwestorzy odnoszą się do” rynku „lub” giełdy”, zwykle odnoszą się do jednej z trzech głównych amerykańskich giełd: Dow Jones, Nasdaq i S&P 500. Albo wszystkie trzy.

Ale te indeksy reprezentują różne akcje i segmenty rynku, więc powinieneś zrozumieć różnice przed inwestowaniem w akcje.

Dow Jones Industrial Average

Najstarsza Amerykańska Giełda Papierów Wartościowych, Dow Jones Industrial Average — w skrócie DJIA, Dow lub Dow Jones-rozpoczęła działalność w 1896 roku jako sposób na śledzenie 12 największych firm przemysłowych epoki.

Dziś Dow obejmuje 30 niebieskich firm, od Microsoftu po coca colę i Disneya, a indeks obejmuje wszystkie branże z wyjątkiem mediów i transportu. Te sektory rynku mają własne oddzielne indeksy Dow Jones.

DJIA często nie zamienia się z firmami, a kryteria pozostają niejasne. Oprócz tego, że są jednymi z największych firm w kraju, oczekuje się, że firmy będą liderami w swojej branży. Komitet zbiera się okresowo w celu głosowania nad utrzymaniem lub zastąpieniem członków indeksu.

Akcje w Dow Jones są ważone ceną, więc akcje o wyższych cenach stanowią większy procent całego indeksu. Jeśli akcje o wartości 100 USD wzrosną o 10 USD, a akcje o wartości 5 usd również wzrosną o 10 USD, obie zmiany są jednakowo ważone, nawet jeśli ten skok ceny stanowi znacznie większy skok wartości dla akcji o wartości 5 USD.

Dow oferuje wgląd w wyniki największych firm w kraju. Ale z zaledwie 30 firmami, prawie nie reprezentuje amerykańskiego rynku akcji jako całości. Ważenie cen zniekształca również wyniki indeksu, ponieważ cena akcji spółki mówi mniej niż jej kapitalizacja rynkowa (kapitalizacja rynkowa).

Przyjrzyj się ruchom indeksu z przymrużeniem oka i potraktuj go raczej jako ultra-wysoki wskaźnik kapitalizacji, a nie ostateczne oświadczenie o trendach giełdowych w USA.

S & P 500

Indeks S&P 500 obejmuje 500 amerykańskich spółek, a nie tylko 30, co czyni go szerszym wskaźnikiem amerykańskich akcji o dużej kapitalizacji. Firmy te obejmują Alphabet (Google), 3m, Allstate, Amazon i Microsoft. Należy pamiętać, że spółki mogą pojawiać się w wielu indeksach giełdowych, podobnie jak Microsoft.

Liczba spółek wchodzących w skład S&P zmieniała się z czasem. Wracając do 1927 r., S&P wracało średnio o 10% rocznie. Obejmuje to epokę, w której indeks obejmował tylko 90 spółek, zanim w 1957 r.powiększył się do 500.

Podobnie jak Dow, akcje wchodzące w skład S & P 500 są ustalane przez Komisję. Od 2021 r. spółki muszą mieć pułap rynkowy wynoszący co najmniej 13,1 mld USD, mieć dodatnie zyski przez co najmniej cztery ostatnie kwartały, utrzymywać odpowiednią płynność w oparciu o cenę i wolumen obrotu, a co najmniej 50% akcji musi być własnością publiczną (znaną jako public float).

W przeciwieństwie do Dow, S & P 500 jest ważony kapitalizacją rynkową, a nie ceną. Kapitalizacja rynkowa obejmuje całkowitą wartość wszystkich akcji spółki: cenę akcji pomnożoną przez liczbę akcji pozostających do spłaty.

Wyobraź sobie firmę z akcjami wycenionymi na 1000 USD, ale która ma tylko 100 akcji w obiegu, o łącznej kapitalizacji rynkowej wynoszącej 100 000 USD. W przeciwieństwie do tego, inna firma ma 1 milion akcji w obiegu, ale każda z nich jest warta tylko 10 USD, przy łącznym kapitale rynkowym wynoszącym 10 milionów USD. Która firma ma wyższą wartość rynkową? Ten z rynkiem cap O 10 milionów dolarów oczywiście, dlatego S & P 500 waży według kapitalizacji rynkowej, a nie ceny akcji.

S & P 500 oferuje szerszy obraz trendów na amerykańskich akcjach. Mimo to, indeks reprezentuje największe amerykańskie firmy i nic nie mówi o tym, jak małe firmy osiągnęły wyniki.

Nasdaq Composite

Przede wszystkim zrozum, że Nasdaq jest giełdą papierów wartościowych i był w rzeczywistości pierwszą całkowicie elektroniczną giełdą papierów wartościowych. Nasdaq Composite jest indeksem giełdowym, który obejmuje ponad 3000 spółek notowanych na Nasdaq. Indeks obejmuje wszystkie spółki notowane na giełdzie Nasdaq, ale nie obejmuje akcji preferowanych, funduszy giełdowych (ETF) i innych rodzajów papierów wartościowych.

Podczas gdy inwestorzy mają tendencję do myślenia o Nasdaq jako o wymianie na akcje technologiczne, akcje ze wszystkich sektorów rynku handlują na Nasdaq. Mimo to, indeks Nasdaq Composite Index nieproporcjonalnie uwzględnia akcje technologiczne.

Przykładowe firmy notowane na Nasdaq to Apple, Microsoft, Netflix, Tesla i Intel. Wielu inwestorów i ekspertów wykorzystuje Nasdaq Composite jako barometr dla całego sektora technologicznego, mimo że obejmuje on wiele firm nietechnologicznych (takich jak PepsiCo).

Podobnie jak S&P 500, NASDAQ Composite jest ważony kapitalizacją rynkową.

Nie myl Nasdaq Composite-który obejmuje prawie wszystkie akcje notowane na Nasdaq-z Nasdaq 100. Ta ostatnia obejmuje zaledwie 100 największych akcji niefinansowych, które handlują na Nasdaq, takich jak Starbucks, Adobe i Amazon.

Którego Indeksu Należy Przestrzegać?

Indeks S & P 500 jest najbardziej reprezentatywnym indeksem giełdowym w USA. Obejmuje ona firmy z każdej branży i jest ważona kapitalizacją rynkową. Mimo to obejmuje ona tylko spółki o dużej kapitalizacji.

Aby uzyskać bardziej zorientowany na technologię weathervane, podążaj za ruchami Nasdaq Composite. Jeśli chcesz rzucić okiem na akcje małych spółek, sprawdź Russell 2000.

Dow Jones może przyciągnąć największą uwagę reporterów, ale w rzeczywistości reprezentuje rynek amerykański najmniej dobrze z trzech głównych indeksów. Wielkość próby jest zbyt mała, a ważenie ceny dodatkowo zniekształca jej wartość.

Ostatnie Słowo

Powyższe trzy główne indeksy giełdowe reprezentują tylko amerykańskie akcje, a nie międzynarodowe spółki.

Aby uzyskać większą globalną ekspozycję, możesz zbadać zagraniczne indeksy giełdowe, takie jak indeks S&P Europe 350 lub indeks Dow Jones Asian Titans 50.

Jeszcze lepiej, oszczędź sobie stresu i nie trudź się śledzeniem ruchów na giełdzie. Zamiast tego zautomatyzuj swoje inwestycje giełdowe za pomocą robo-doradcy i po prostu uśredniaj swoje inwestycje w fundusze indeksowe za dolara. Unikaj emocjonalnego inwestowania, ignorując codzienną zmienność rynku.

Podczas gdy dzienni inwestorzy muszą pozostać przyklejeni do swoich giełd, ty nie. Giełda rośnie i spada, a w dłuższej perspektywie średnio silny trend wzrostowy. Śpię spokojnie w nocy wiedząc, że kiedy idzie w górę, cieszę się wyższą wartością netto. Kiedy spadnie, kupuję akcje ze zniżką. Bez względu na to, co się stanie, wygrywam-ponieważ uczestniczę w rynku na autopilocie, nie pozwalając emocjom wpływać na moje decyzje inwestycyjne.

Dlaczego warto świętować National Buy Nothing Day zamiast Black Friday

Poprzedni wpis

9 najlepszych książek do przeczytania przed zakupem domu

Następny wpis

Mogą Ci się spodobać

Komentarzy

More in Artykuły