Artykuły

Czym jest giełda kryptowalut? Przewodnik dla początkujących na rok 2022

0

W pewnym momencie koncepcja posiadania cyfrowych pieniędzy prawdopodobnie brzmiała dziwnie i nieosiągalnie, ale po wzroście popularności kryptowaluty w ostatnich latach wielu zdecydowało się na posiadanie i inwestowanie w ten rodzaj waluty. Jeśli interesuje Cię handel kryptowalutami dla początkujących, możesz zadawać sobie pytanie: „co to jest giełda kryptowalut?”

Czym jest giełda kryptowalut?

Jeśli zastanawiasz się, gdzie kupić kryptowalutę, korzystanie z platformy wymiany kryptowalut jest prawdopodobnie miejscem, w którym rozpoczniesz swoją podróż inwestycyjną. Giełdy kryptowalut To platformy internetowe służące do kupna i sprzedaży kryptowalut. Platformy te są pośrednikami między kupującym a sprzedającym, umożliwiając użytkownikom handel kryptowalutami za pomocą pieniędzy fiat lub altcoinów.

Wielu inwestorów decyduje się na korzystanie z giełd kryptowalut ze względu na ich stosunkowo niskie opłaty handlowe. Należy jednak pamiętać, że niektóre platformy mogą nie być przyjazne dla początkujących, z tendencją do przytłaczania użytkowników, szczególnie tych, którzy nie są zaznajomieni z handlem akcjami. Z tego powodu ważne jest, aby zrozumieć różnice między każdą platformą wymiany, aby znaleźć tę, która działa najlepiej dla Ciebie.

Rodzaje giełd kryptowalut

Jeśli chcesz kupić swoją pierwszą kryptowalutę, ważnym krokiem przed tym jest zrozumienie rodzajów giełd kryptograficznych:

Scentralizowane

Scentralizowana wymiana kryptowalut jest najczęstszym rodzajem platformy wymiany i wykorzystuje stronę trzecią, aby pomóc w prowadzeniu transakcji. Użytkownicy ufają tej stronie trzeciej, aby zaoferować im bezpieczeństwo, monitorowanie i pomóc im znaleźć partnerów handlowych. Niektórzy inwestorzy uważają tę koncepcję za mylącą, ponieważ kryptowaluty są uważane za zdecentralizowane bez potrzeby posiadania centralnego organu.

Zdecentralizowane

W przeciwieństwie do scentralizowanych giełd kryptowalut, nie ma pośrednika dla zdecentralizowanych giełd-zamiast tego używają technologii blockchain lub rozproszonych rejestrów. W tym mniej powszechnym rodzaju wymiany waluta nie jest przechowywana przez stronę trzecią, a transakcje są przeprowadzane peer-to-peer za pomocą inteligentnych kontraktów.

Godne Uwagi Giełdy Krypto

Obecnie istnieje ponad 6500 kryptowalut i ponad 300 platform. Przed wyborem najlepszej platformy transakcyjnej kryptowalut w oparciu o twoje potrzeby, ważne jest, aby wykonać własne badania, ponieważ dostępnych jest wiele opcji. Oto kilka godnych uwagi platform wymiany kryptowalut:

Binance

Założona w 2017 roku, Binance oferuje listę z setkami walut do wyboru, z bonusem posiadania własnego portfela.

Opłaty handlowe:

  • 0,1 procent opłaty za handel spot
  • 0,5% natychmiastowa opłata kupna / sprzedaży
Plusy Wady
Niższe opłaty Nie przyjazny dla początkujących
Duża różnorodność walut Nie wspierane przez niektóre państwa
Zaawansowane wykresy Mniej par walutowych crypto-crypto

Coinbase

Z ponad 50 kryptowalutami do handlu, Coinbase jest jedną z największych i najbardziej uznanych giełd kryptowalut w Stanach Zjednoczonych. Ze względu na silne bezpieczeństwo, przejrzystość i prosty interfejs użytkownicy łatwo kupują i sprzedają kryptowaluty za pomocą Coinbase.

Opłaty handlowe:

  • Coinbase: od 99 centów do $2.99

<TD > brak kontroli nad kluczami portfela

Plusy Wady
Prosty interfejs użytkownika Wyższe opłaty
Wysoka płynność
Dobra różnorodność walut

Gemini

Gemini oferuje ponad 40 kryptowalut i jest dobrą platformą dla początkujących, jak i zapalonych handlowców. Chociaż Gemini ma prosty interfejs, oferuje również funkcje aktualizacji i narzędzia do zaawansowanego handlu. Uruchomiona w 2015 r. platforma jest przejrzysta w zakresie środków bezpieczeństwa i przechowuje kryptowaluty w systemie chłodniczym offline.

Opłaty handlowe:

  • 0,5% opłaty za wygodę
  • 99 centów do $2.99 opłata transakcyjna i 1.49 procent dla transakcji powyżej $200
Plusy Wady
Przyjazny dla początkujących Wyższe opłaty
Silne bezpieczeństwo
Dostępne we wszystkich stanach USA

Kraken

Jedna z najstarszych platform, założona w 2011 roku, Kraken jest również uważana za jedną z najlepszych giełd kryptowalut. Z ponad 60 kryptowalutami i wysokimi ocenami cyberbezpieczeństwa, Kraken ma również stosunkowo tanie opłaty handlowe i jest świetny dla bardziej doświadczonych handlowców.

Opłaty handlowe:

Plusy Wady
Niższe opłaty Nie przyjazny dla początkujących
Silne cyberbezpieczeństwo
Zaawansowane funkcje handlowe

KuCoin

Oferując ponad 300 różnych kryptowalut, KuCoin jest również jedną z największych giełd kryptowalut. Dzięki prostej platformie KuCoin sprawia, że handel jest dość prosty, co może być świetne dla początkujących, z dodatkowymi funkcjami, które sprawiają, że jest idealny dla bardziej doświadczonych użytkowników.

Opłaty handlowe:

  • 0,1 procent opłaty za handel spot
  • 0,5% natychmiastowa opłata kupna / sprzedaży
Plusy Wady
Niższe opłaty Niski wolumen obrotu
Prosty w użyciu
Duża różnorodność walut

Bittrex

Bittrex to platforma dla każdego, kto szuka dużej różnorodności kryptowalut-oferuje ich ponad 190. Założona w 2014 roku firma Bittrex uważa, że bezpieczeństwo jest kluczem do dobrej platformy wymiany. Jest również przyjazny dla użytkownika, dzięki czemu jest dobrą platformą dla początkujących.

Opłaty handlowe:

  • 0.25 procent zryczałtowana opłata handlowa
Plusy Wady
Przyjazny dla początkujących Wysoka opłata za transakcje o niskim wolumenie
Duża różnorodność walut
Bezpieczne

Na co zwrócić uwagę przy wyborze giełdy kryptowalut

Każdy ma swój własny pogląd na najlepsze miejsce do zakupu kryptowaluty. Niezależnie od tego, czy podjąłeś decyzję, czy nadal decydujesz, istnieją ważne opcje do rozważenia przed podjęciem decyzji o wymianie kryptowalut

Czy Jest Dostępny?

Bez względu na to, gdzie jesteś na świecie, zastanów się, które giełdy kryptowalut są dostępne w Twoim kraju i stanie. Przeglądanie strony internetowej platformy lub Warunków korzystania z usługi może pomóc w określeniu, czy jest ona dla ciebie dostępna.

Jakie Monety Są Oferowane?

Może być zaskoczeniem, że wiele giełd kryptowalut Nie oferuje wszystkich kryptowalut. Nowe monety o mniejszych kapitałach rynkowych mogą być ograniczone do niektórych platform. Warto wcześniej dowiedzieć się, które kryptowaluty planujesz kupić, a następnie wybrać giełdę to je oferuje.

Czy Są Jakieś Opłaty?

Chociaż niektórzy ludzie skłaniają się ku opcji z niższymi opłatami, ważne jest, aby zrozumieć, za co te opłaty są i jak są naliczane. Czasami wyższa opłata zapewni Ci większe bezpieczeństwo i ułatwi proces wymiany kryptowalut. Możesz dowiedzieć się, że płacenie wyższej opłaty może dać Ci lepsze ogólne wrażenia niż platforma z niższą opłatą.

Czy To Bezpieczne?

Jednym z największych powodów wyboru kryptowaluty jest jej bezpieczeństwo, więc wybór bezpiecznej platformy jest równie ważny, aby Twoje pieniądze były bezpieczne. Niektóre platformy będą chronić Twoją walutę cyfrową polisami ubezpieczeniowymi w przypadku oszustwa lub włamania. Podczas wybierania giełdy należy również wziąć pod uwagę inne funkcje bezpieczeństwa, takie jak dwuskładnikowy System Uwierzytelniania.

Czy Ma Płynność?

Jedną z cech giełd kryptowalut, które można przeoczyć, jest to, czy mają płynność. Chcesz mieć pewność, że możesz sprzedać swoją kryptowalutę, kiedy tylko chcesz i po najlepszej cenie. Wymaga to wymiany, aby mieć wystarczającą ilość transakcji, a często bardziej popularne giełdy kryptograficzne będą miały wyższą płynność.

Jakie są opcje przechowywania?

Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym, czy już wcześniej zanurzyłeś się w inwestowaniu w krypto, ważne jest, aby wziąć pod uwagę opcje przechowywania dostępne dla tej platformy. Warto wspomnieć, że istnieją sprzeczne opinie między trzymaniem kryptowalut we własnym portfelu sprzętowym a przechowywaniem ich na giełdzie.

Czy Dostarcza Informacji Podatkowych?

Podobnie jak inwestowanie w akcje, za każdym razem, gdy osiągasz zyski kapitałowe podczas handlu kryptowalutami, musisz to zgłosić w swoich podatkach. Niektóre platformy udostępniają formularz 1099-B, który śledzi Twoje zyski i straty, co ułatwia późniejsze składanie podatków. Ponieważ podatki mogą być trudne, zwłaszcza dla początkujących, znalezienie platformy, która zapewnia te informacje, może sprawić, że podatki od składania będą mniej stresujące.

Czy Są Jakieś Dodatkowe Narzędzia?

Wiele giełd kryptograficznych oferuje również różne rodzaje narzędzi lub korzyści. Weź pod uwagę, jak platforma działa i jak wygląda, a także czy jest łatwa w użyciu i czy łączy się z Twoją osobistą aplikacją do śledzenia inwestycji, taką jak Mint app.

Bottom Line: Inwestowanie W Krypto Zaczyna Się Od Edukacji Siebie

Jeśli zacząłeś czytać ten przewodnik zastanawiając się, ” co to jest wymiana kryptowaluta?”Mam nadzieję, że teraz rozumiesz, czego powinieneś szukać przy wyborze platformy. W końcu śledzenie swoich finansów-bez względu na preferencje walutowe-jest częścią tworzenia pozytywnych doświadczeń handlowych. Szczęśliwego inwestowania!

Źródło: Investopedia / Time / BitDegree

Powiązane

Zapisz się na Mint już dziś

Od budżetów i rachunków po bezpłatną ocenę kredytową i nie tylko, będziesz
odkryj bezproblemowy sposób, aby być na bieżąco.

Dowiedz się więcej o bezpieczeństwie

Uporządkowanie Finansów: Od Czego W Ogóle Zacząć?

Poprzedni wpis

Czy Twoja Pielęgnacja jest warta swojej ceny?

Następny wpis

Mogą Ci się spodobać

Komentarzy

More in Artykuły