Artykuły

Co zrobić z nadmiarem gotówki

0
Co zrobić z nadmiarem gotówki
Co zrobić z nadmiarem gotówki

Nieoczekiwany przypływ gotówki może być ekscytujący. Może wygrałeś mały konkurs lub dostałeś premię w pracy. A może masz naprawdę szczęście i wygrałeś nagrodę na loterii o wartości dziesiątek lub setek tysięcy dolarów.

Nie możesz polegać na nieoczekiwanej okazji, aby rozwiązać swoje problemy finansowe. Ale z pewnością możesz przygotować się na taką możliwość. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak zaplanować, jak najlepiej wykorzystać dużą ryczałt gotówki i uniknąć pokusy wydawania go frywolnie.

Co zrobić z nadmiarem gotówki

Oto niektóre z pierwszych rzeczy, które należy zrobić, jeśli masz przypływ gotówki.

1. Porozmawiaj z doradcą finansowym

Duży dopływ finansowy może być więcej pieniędzy, niż kiedykolwiek miał na koncie bankowym przed. Jeśli twój nieoczekiwany los był częściowo publiczny, taki jak wygrana na loterii lub spadek, spodziewaj się, że przyjaciele i członkowie rodziny zaczną prosić Cię o pieniądze.

To stresująca sytuacja. Aby nim zarządzać, rozważ współpracę z doradcą finansowym, który pomoże Ci podjąć ważne decyzje finansowe.

Poszukujemy doradcy finansowego, który będzie działał jako powiernik. Zamiast pobierać opłaty w oparciu o twoje aktywa, doradcy Ci pobierają zryczałtowane opłaty za plan finansowy lub opłatę godzinową. Są również przysięgli działać w Twoim najlepszym interesie finansowym, a nie własnym.

Doradca finansowy może udzielić ci porady na temat:

  • Tworzenie planu Nieruchomości, który chroni Twoich bliskich
  • Płacenie podatków i postępowanie z urzędem skarbowym
  • Określenie najlepszej alokacji aktywów dla Twoich inwestycji
  • Jak zarządzać, chronić i wykorzystywać nagłe bogactwo

Mniejsze, mniej publicznych zawirowań, takich jak duży zwrot podatku, nadal może być dobrą okazją do poprawy finansów. Jednak prawdopodobnie nie wymagają spotkania z doradcą. Jest to szczególnie ważne, jeśli po prostu dodajesz gotówkę do oszczędności lub spłacasz dług.

2. Spłacić Dług Wysoko Oprocentowany

Wielu Amerykanów ma jakiś dług wobec swojego nazwiska. Średni sam millenial jest ponad $80,000 długu, według Experian. Kredyty studenckie są szczególnie ważne, a średnia Gen XER ma ponad 40 000 USD.

Niezależnie od tego, czy jest to kredyt studencki, kredyt hipoteczny, kredyt samochodowy, czy saldo karty kredytowej, zadłużenie oznacza, że musisz martwić się o płacenie rachunku co miesiąc.

Niektórzy doradcy finansowi rozróżniają zły dług i dobry dług. Dobry dług to dług jak kredyt hipoteczny, który zazwyczaj ma niskie oprocentowanie i pomaga kupić cenny składnik aktywów.

Bad debt obejmuje takie rzeczy jak pożyczki osobiste i zadłużenia karty kredytowej. Długi te zazwyczaj nie pomagają w zakupie cennych aktywów i niosą wysokie stopy procentowe, co czyni je bardzo drogimi w dłuższej perspektywie.

Jedną z najlepszych rzeczy, które można zrobić z gotówki windfall jest pozbyć się złych długów. Eliminuje to niektóre z miesięcznych rachunków i pomaga zaoszczędzić pieniądze na odsetkach.

3. Zbuduj Fundusz Nadzwyczajny

Liczba Amerykanów, których nie stać na zapłatę za nagły wypadek, jest oszałamiająco wysoka. Prawie 40% Amerykanów ma wystarczająco dużo gotówki w banku, aby poradzić sobie z nieoczekiwanym wydatkiem $1,000, zgodnie z Bankrate. Kiedy nie możesz sobie pozwolić na nieoczekiwany rachunek, możesz nie mieć wyboru, ale użyć karty kredytowej lub pożyczki osobistej, aby ją pokryć.

Dlatego potrzebujesz funduszu awaryjnego

Ogólną zasadą jest utrzymywanie w funduszu nadzwyczajnym wydatków na okres od trzech do sześciu miesięcy. Na przykład, jeśli wydajesz $3,000 miesięcznie, zachowaj między $9,000 a $ 18,000 socked away dla deszczowy dzień. Ta kwota powinna wystarczyć na pokrycie większości drobnych sytuacji awaryjnych i pomóc ci przejść przez większe wydarzenia, takie jak utrata pracy.

Trzymaj swój fundusz awaryjny w internetowym rachunku oszczędnościowym z niskimi minimalnymi kwotami, niewielkimi opłatami i konkurencyjną stopą procentową.

4. Sfinansuj Swoją Emeryturę

Nie chcesz pracować do lat 70 – tych i 80-tych, bo nie odłożyłeś wystarczająco pieniędzy. Nie chcesz również znaleźć się w stanie pracować z powodu wieku i konieczności znalezienia sposobów na zeskrobanie przy niskich dochodach.

Jeśli pojawi się nieoczekiwana sytuacja finansowa, oszczędzanie na emeryturę może pomóc ci przygotować się na przyszłość i zmniejszyć kwotę podatków, które musisz zapłacić.

Załóż Indywidualne Konto Emerytalne (IRA) lub Roth IRA i wpłacaj do niego co roku. Możesz dostać się do odliczenia kwoty, którą wnosisz od dochodu przy składaniu podatków, co oznacza, że płacisz mniej podatku w latach, które wnosisz. To samo dotyczy składek 401(k), jeśli pracodawca je oferuje.

Te ulgi podatkowe sprawiają, że konta emerytalne są popularnym narzędziem planowania finansowego i jednym z najlepszych sposobów przygotowania się do emerytury. Jeśli nie czujesz się komfortowo inwestując pieniądze na własną rękę, doradca finansowy może pomóc.

5. Zaoszczędź na studiach dla swoich dzieci

Koszty edukacji w Stanach Zjednoczonych wzrosły w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Według National Center for Education Statistics, czesne w średniej 4-letniej szkole ponad dwukrotnie między rokiem szkolnym 1985-86 a rokiem szkolnym 2018-19, wzrosło z $12,811 do $28,123.

Wielu studentów kończy studia z dziesiątkami tysięcy dolarów w zadłużeniu kredytu studenckiego, opóźniając kluczowe kamienie milowe finansowe, takie jak zakup domu lub rozpoczęcie oszczędzania na emeryturę.

Pomaganie dzieciom płacić za studia daje im przewagę w życiu. Zacznij od otwarcia planu oszczędności 529 dla każdego z Twoich dzieci. Plan 529 to specjalny rodzaj konta inwestycyjnego przeznaczonego na oszczędności na studiach i inne wydatki edukacyjne.

Twoje składki na plan 529 rosną bez podatku, o ile wykorzystasz pieniądze na kwalifikowane wydatki. Plan 529 państwa macierzystego może również oferować dodatkowe korzyści podatkowe państwa.

6. Napraw Swój Dom

Nie jest tajemnicą, że homeownership jest drogie. Jeśli jesteś właścicielem domu, Użyj nowo odkrytego bogactwa, aby zapłacić za wszystkie naprawy domu, które odkładasz.

Skoncentruj się na konserwacji zapobiegawczej i projektach zwiększających wydajność, takich jak naprawa dachu, Wymiana podgrzewacza ciepłej wody, dodanie centralnej klimatyzacji lub umieszczenie paneli słonecznych na dachu.

Te ulepszenia mogą pomóc uniknąć dużych wydatków w dół drogi lub zmniejszyć koszty mediów. Mogą również zwiększyć wartość domu, pomagając budować kapitał i zwiększyć wartość netto.

7. Spłać Kredyt Hipoteczny

Jeśli twój niedobór jest wystarczająco duży, aby całkowicie spłacić kredyt hipoteczny, rozważ zrobienie tego. Wiele ruchów pieniądze zarobić lepsze zwroty w dłuższej perspektywie, zwłaszcza jeśli oprocentowanie kredytu hipotecznego jest bardzo niska. Ale niewielu daje taki sam spokój ducha lub mają porównywalny wpływ na przepływy pieniężne w gospodarstwie domowym

Posiadanie domu bezwarunkowo oznacza koniec z kredytami hipotecznymi. Nadal będziesz ponosić koszty mieszkaniowe, takie jak podatki od nieruchomości, Media, Konserwacja i naprawy oraz ewentualnie ubezpieczenie właścicieli domów. Ale nie oddanie pieniędzy na kredyt hipoteczny oznacza o wiele więcej gotówki dostępnej na inne wydatki lub oszczędności każdego miesiąca.

8. Przekaż pieniądze na dobrą sprawę

Przekazując pieniądze na cele charytatywne pomaga wspierać powoduje, że ci zależy i może pomóc ci czuć się dobrze o sobie. Ponadto darowizny na cele charytatywne mogą obniżyć Twój dochód podlegający opodatkowaniu, co oznacza, że możesz zapłacić mniejszy podatek od otrzymanej premii. Tak więc, jeśli masz ulubioną organizację charytatywną lub non-profit, rozważ przekazanie części swojego niedoboru.

Jeśli otrzymałeś bardzo dużą sumę pieniędzy, masz więcej opcji, aby wykorzystać fundusze na dobre. Zastanów się nad utworzeniem Funduszu lub funduszu charytatywnego, który jest rekomendowany przez darczyńców, aby zapewnić sobie większą elastyczność w przekazywaniu pieniędzy w dłuższej perspektywie.

9. Splurge, ale tylko trochę

Jeśli kupisz zwycięski los na loterię, a nawet po prostu znajdziesz $20 na chodniku, to naturalne, że chcesz zaszaleć i zafundować sobie coś miłego. Splurging niekoniecznie jest złą rzeczą, ale ważne jest, aby upewnić się, że nie wydajesz wszystkich swoich pieniędzy frywolnie.

Możesz odłożyć niewielką ilość pieniędzy na swój przypływ, aby zaspokoić potrzebę leczenia siebie. Jeśli weźmiesz 5% swojej premii i przeznaczysz ją na Zabawne zakupy, może to pomóc ci pozostać zdyscyplinowany z pozostałymi pieniędzmi.

Podczas gdy dowiesz się, jak wykorzystać pozostałe pieniądze i wymyślić plan finansowy, zrób wszystko, aby oddzielić je od funduszy, z którymi masz splurging. Umieszczenie gotówki gdzieś w domu zamiast portfela lub umieszczenie jej na innym koncie bankowym jest dobrym sposobem, aby utrzymać ją poza zasięgiem wzroku i umysłu.

Ostatnie Słowo

Jeśli znajdziesz się otrzymania gotówki windfall, chcąc zrobić coś zabawy z nim jest naturalne. Jednak długofalowe myślenie i staranne zarządzanie pomogą Ci przekształcić nieoczekiwany zwrot w długoterminową poprawę poziomu życia.

Czasami najlepiej jest po prostu nie spieszyć się i nie wykonywać żadnych gwałtownych ruchów. Odłożyć pieniądze w zaświadczeniu o wpłacie (PŁYTA CD). Dzięki temu jest bezpieczny i zamknięty na kilka miesięcy. Możesz wykorzystać czas, który pieniądze są związane na płycie CD, aby przyzwyczaić się do nowo odkrytego bogactwa i planować mądrze go wykorzystać.

Jest to również idealny czas, aby wybrać, w jaki sposób podzielisz swoje pieniądze między oszczędności, inwestycje i spłatę długów. W razie potrzeby skonsultuj się z doradcą finansowym, aby pomóc ci w podjęciu tych decyzji. Gdy już masz plan, poczujesz się o wiele bardziej komfortowo, obsługując zyski finansowe, które otrzymałeś.

Dobre oferty na koniec roku, na które warto zwrócić uwagę…

Poprzedni wpis

4 Najlepsze bankowe fundusze ETF do kupienia w 2021 roku

Następny wpis

Mogą Ci się spodobać

Komentarzy

More in Artykuły