Artykuły

Co To jest korekta giełdowa i jak sobie z nią poradzić?

0
Co To jest korekta giełdowa i jak sobie z nią poradzić?
Co To jest korekta giełdowa i jak sobie z nią poradzić?

Ludzie patrzą na giełdę jako na sposób budowania i ochrony bogactwa, ale doświadczeni inwestorzy wiedzą, że nie zawsze tak jest. Rynek przemierza szereg szczytów i dolin, często prowadząc do przeceny lub niedoszacowania.

Kiedy ma miejsce długoterminowy rynek byka, inwestorzy wiedzą, że przerażający spadek koniunktury na Wall Street prawdopodobnie czeka.

Te wypłaty lub korekty rynkowe to okresy, w których wyceny akcji spadają. Mają tendencję do wywoływania paniki u niektórych inwestorów, ale nie ma potrzeby się niepokoić. Te sporadyczne spadki są całkowicie normalne i większość uważa je za konieczne na zdrowej amerykańskiej giełdzie.

Oto wszystko, co musisz wiedzieć o korektach rynkowych.

Co To jest korekta na giełdzie?

Korekta jest tendencją spadkową na rynku charakteryzującą się spadkiem wartości składnika aktywów finansowych o co najmniej 10% w stosunku do jego ostatniego szczytu.

Na przykład wyobraź sobie, że giełdowe ABC handlowało ze szczytem 100 USD na akcję 45 dni temu. Dziś akcje są notowane na $89 za akcję, w dół $11 lub 11% z ostatnich wzlotów. Ponieważ spadek jest większy niż 10%, ruch zostanie uznany za korektę.

Te spadki na rynku są często wypełnione zmiennością, ponieważ inwestorzy ścigają się ze sprzedażą, mając nadzieję, że ochronią się przed dalszymi problemami finansowymi.

Jednak, jak dowiesz się poniżej, nagły spadek cen akcji z ostatnich wzlotów nie zawsze jest powodem do sprzedaży. W rzeczywistości korekty są często najlepszym czasem, aby kupić więcej akcji swoich ulubionych akcji, ćwicząc uśrednianie kosztów w dolarach i zwiększając ogólny potencjał zwrotu.

Oto kilka ważnych faktów na temat korekt:

Istnieją różne poziomy korekt giełdowych

Przede wszystkim korekty RYNKOWE odbywają się na różnych poziomach:

Zapasy Indywidualne

Podobnie jak w powyższym przykładzie, korekty często zdarzają się na poszczególnych stadach. Mogą być pobudzane przez złe wiadomości, takie jak utracone zarobki lub oczekiwania dotyczące przychodów, lub mogą wyjść całkowicie z nieba, gdy grupa inwestorów decyduje, że nadszedł czas na zysk. Korekty te dotyczą tylko jednego stada.

Sektory

Niektóre poprawki sieją spustoszenie w całych sektorach, wysyłając prawie wszystkie akcje w branży w dół slajdu. Na przykład nagłe wstrząsy cen ropy mogą spowodować korektę sektora ropy i gazu lub nowe przepisy dotyczące cen leków mogą doprowadzić sektor farmaceutyczny do załamania.

Regionalne

Niektóre wydarzenia mogą prowadzić całe rynki finansowe w określonym regionie do spiralnego spadku. Na przykład, gdy taryfy zostały nałożone na chińskie towary przywożone do Stanów Zjednoczonych, Chińskie zapasy spadły, co spowodowało korektę regionalną.

Rynek

Wreszcie, korekty mogą nastąpić na całym rynku globalnym. Podczas korekty giełdowej cały rynek spada. Zdarzenia te charakteryzują się jednoczesnymi spadkami o 10% lub więcej w głównych indeksach rynkowych na całym świecie.

Korekty Są Zazwyczaj Krótkotrwałe

Podczas gdy niektóre korekty RYNKOWE prowadzą do długotrwałych rynków niedźwiedzi, zdecydowana większość korekt to w rzeczywistości krótkoterminowe wyprzedaże. W rzeczywistości tylko 10 z ostatnich 37 korekt z lat 1980-2018 zaowocowało rynkami niedźwiedzi, a reszta okazała się krótkoterminowymi blipami.

Na ogół korekty trwają od trzech do czterech miesięcy. Po zakończeniu imprezy rynek zwykle szybko się odbija, co skutkuje ogromnymi zarobkamipotencjał gs. Dlatego ważne jest, aby nie wpadać w panikę, gdy te wydarzenia mają miejsce; utrzymanie poziomu głowy i zwracanie uwagi na warunki rynkowe prawdopodobnie otworzy drzwi do kilku dochodowych możliwości.

Korekta to nie to samo co rynek niedźwiedzi

Zarówno rynki korekt, jak i niedźwiedzi charakteryzują się krachami na giełdzie. Istnieje jednak kilka istotnych różnic między tymi dwoma:

  • Procentowe Spadki. Rynki niedźwiedzi charakteryzują się zazwyczaj spadkami o 20% lub więcej w stosunku do ostatnich wartości szczytowych, a nie spadkami o 10%.
  • Termin. Kiedy niedźwiedzie przejmują Sektor, region lub cały rynek, mają tendencję do utrzymywania kontroli przez jakiś czas. Według Hartford Funds, Przeciętny rynek niedźwiedzi trwa 9,6 miesiąca, czyli znacznie dłużej niż trzy do czterech miesięcy, kiedy średnia korekta ma ustąpić.
  • Przyczyna. Korekty mogą odbywać się znikąd, gdy masy inwestujące zdecydują, że nadszedł czas na zysk. Jednak rynki niedźwiedzi są na ogół bardziej znaczące. Te długotrwałe spadki są zwykle oznakami uwarunkowań ekonomicznych, geopolitycznych lub mieszanką tych dwóch czynników.

Korekty Zdarzają Się Często

Jak wspomniano powyżej, w latach 1980-2018 dokonano 37 korekt, średnio do nieco mniej niż jednej rocznie. To dowód na to, że nie należy panikować, kiedy to się dzieje.

Podczas gdy talking heads w mediach finansowych zrobi wielką sprawę z każdej korekty, która ma miejsce, szefowie poziomów przeważają na giełdzie.

Przykłady korekt

Jednym z najlepszych sposobów na zrozumienie natury korekt giełdowych jest spojrzenie na kilka przykładów z historii.

Jedną z ostatnich korekt na całym rynku była pandemia koronawirusa w 2020 roku. W miarę rozprzestrzeniania się wirusa, salony fryzjerskie, kina, parki rozrywki i centra handlowe zostały uznane za nieistotne i zmuszone do zamknięcia na miesiące. Doprowadziło to do powszechnej utraty miejsc pracy, bankructwa przedsiębiorstw i zmniejszenia wydatków konsumenckich.

W rezultacie rynek zaczął tankować.

Wkrótce korekta spowodowana pandemią stała się rynkiem niedźwiedzi, prowadząc indeks S&P 500, Dow Jones Industrial Average i Nasdaq w dół o ponad 30%. Pełne ożywienie wszystkich trzech indeksów zajęło 10 miesięcy.

Kolejny przykład miał miejsce w lutym 2018 r., kiedy Dow Jones Industrial Average i indeks S&P 500 spadły o ponad 10% każdy. Podczas gdy korekta była spowodowana obawami związanymi z inflacją, czerpanie zysków okazało się na dłuższą metę zbyt duże. W połowie marca 2018 r. ceny zaczęły rosnąć, ostatecznie osiągając pełne ożywienie.

Co Mówią Poprawki

Korekty rynkowe nie zawsze są tak pouczające, jak mogłoby się wydawać. Mogą one być oznaką zdrowych warunków rynkowych i gospodarczych, ponieważ wyceny się równoważą, stanowiąc zupełnie normalną część systemu finansowego.

Na przykład, jeśli korekta nastąpi niespodziewanie w czasie, gdy wzrost gospodarczy jest na szczycie, korporacje doświadczają wzrostu rentowności, a warunki geopolityczne są stabilne, ruch jest prawdopodobnie niczym więcej niż inwestorami czerpiącymi zyski i wkrótce się skończy.

Z drugiej strony, w połączeniu z podstawowymi danymi, korekty mogą być oznaką trudnych czasów.

Na przykład, jeśli ostatnie raporty gospodarcze pokazują spowolnienie sprzedaży nowych domów, wzrost bezrobocia insuroszczenia rance ’ a i spadające wydatki konsumentów, a zapasy spadają o 10% lub więcej, ruch może być znakiem, że recesja gospodarcza i rynek niedźwiedzi jest na horyzoncie.

Co zrobić w przypadku korekty giełdowej

Choć może to być zaskoczeniem, wielu inwestorów długoterminowych nic nie robi, gdy spadki na rynku są ustawione. Ci inwestorzy wiedzą, że zdecydowana większość korekt nie potrwa długo i unikają ostrych reakcji, gdy to nastąpi. Eliminacja korekt jest preferowanym podejściem inwestorów typu buy-and-hold, zwłaszcza tych z perspektywą długoterminową.

Z drugiej strony, niektórzy doświadczeni Aktywni Inwestorzy podejmują kroki, aby spadki działały na ich korzyść. Oto jak:

1. Zrównoważenie

Jeśli stosujesz solidną strategię inwestycyjną, alokacja aktywów została starannie dobrana, aby zapewnić dywersyfikację.

Niestety, z biegiem czasu alokacja będzie tracić równowagę, ponieważ niektóre aktywa poruszają się szybciej i w innych kierunkach niż inne. Kiedy zachwianie równowagi się dzieje, może pozostawić albo prześwietlony na ryzyko lub niedoświetlony na okazję.

W obliczu spadku rynku ważne jest, aby upewnić się, że alokacja nie jest zrównoważona, a zabezpieczenia, które wprowadziłeś, są w stanie działać na Twoją korzyść. Teraz jest czas, aby zrównoważyć swój portfel inwestycyjny.

2. Oceń korektę

Następnie będziesz chciał określić, jaki rodzaj korekty widzisz i czy ruch będzie prawdopodobnie kontynuowany na rynku niedźwiedzi. Zadaj sobie następujące pytania:

  • Jak rozpowszechniona jest korekta? Czy zauważasz ruch na jednej giełdzie lub pojedynczym indeksie? Poświęć trochę czasu, aby rozejrzeć się i sprawdzić, czy jest bardziej rozpowszechniony. Sprawdź, co robią Dow Jones Industrial Average, Nasdaq composite index i indeks S&P 500. Jeśli wszystkie spadają w podobnym tempie, korekta jest powszechna.
  • Czy istnieje wyraźna przyczyna? Korekty mogą pojawić się znikąd bez rym lub powodu, lub mogą być wynikiem głębokich problemów leżących u podstaw. Jedynym sposobem, aby się dowiedzieć, jest trochę badań.
  • Jak głęboka jest przyczyna? Czy Rezerwa Federalna USA podniosła stopy procentowe o ćwierć procenta? Jeśli tak, to chociaż ruch może nieco spowolnić udzielanie kredytów, jest to znak, że gospodarka USA ma się dobrze, a rynek prawdopodobnie szybko się poprawi. Z drugiej strony, jeśli wojna została właśnie ogłoszona lub raporty o zatrudnieniu wykazały Miesięczne spadki zatrudnienia, mogą być powodem do długotrwałego niepokoju.

3. Działaj zgodnie z tym, czego się nauczyłeś

Istnieje kilka różnych działań, które możesz podjąć w oparciu o odpowiedzi na powyższe pytania, ale wszystkie sprowadzą się do jednego z następujących działań:

Jeśli jest to pojedyncza korekta giełdowa lub sektorowa bez wyraźnej przyczyny

Jeśli Przeprowadzka odbywa się w jednym magazynie lub sektorze i nie ma wyraźnego rymu ani powodu, masz szczęście — znalazłeś okazję do zakupu.

Handlowcy cały czas przyjmują zyski, a to czerpanie zysków może prowadzić do bolesnych, krótkoterminowych spadków. Chociaż nie wiadomo, gdzie będzie dno, teraz jest czas, aby strategicznie kupić więcej akcji w firmie, którą lubisz. Oto kilka wskazówek, jak to zrobić:

  • Ustaw podłogę. Jeśli wyprzedaż nie ma rymu ani powodu, prawdopodobnie jest to ruch Techniczny, w którym handlowcy czerpią zyski. Oznacza to, że prawdopodobnie pojawi się wyraźny punkt poparcia. Użyj analizy technicznej, aby znaleźć poziom wsparcia.
  • Kupuj nawet bloki akcji. Ponieważ akcje nadal spadają na wsparcie, dokonuj konsekwentnych, równych zakupów bloków akcji. Ten proces uśredniania kosztów w dolarach zapewnia, że nie stracisz zbyt wiele przy dużym zakupie przed dalszymi spadkami lub nie stracisz okazji, gdy nastąpi odbicie. Wraz ze spadkiem zapasów spadnie również średni koszt na akcję. Kiedy odbicie się dzieje, że obniżony średni koszt oznacza większe zyski.
  • Ustaw Zlecenia Stop-Loss. Ustaw zlecenia stop-loss lub stop-limit tuż poniżej poziomu wsparcia. Jeśli stan zapasów spadnie poniżej tego punktu, może istnieć istotna przyczyna spadków. Nadszedł czas, aby opuścić pozycję i ponownie ocenić sytuację.

Jeśli jest to pojedynczy towar z krótkotrwałą przyczyną

W niektórych przypadkach istnieją dobre powody, dla których jeden inwentarz zanurkuje, ale powody te prowadzą tylko do krótkotrwałego ruchu.

Na przykład firma może przegapić zyski lub oczekiwania dotyczące przychodów w jednym kwartale, co prowadzi do obaw wśród inwestorów. W tym przypadku akcje spółki prawdopodobnie spadną, ale jeśli firma jest solidna,zrekompensuje straty, a następnie niektóre w dłuższej perspektywie.

Jeśli tak jest, rozważ użycie metody uśredniania kosztów dolara opisanej powyżej, aby uzyskać dalszą ekspozycję na odbicie.

Jeśli jest to pojedynczy towar z poważnym problemem

Jeśli korekta ma miejsce w jednej akcji, a powód jest zarówno jasny, jak i długoterminowy, nadszedł czas, aby sprzedać i zaakceptować swoje straty.

Na przykład wyobraź sobie, że firma biotechnologiczna, w którą zainwestowałeś, pracuje nad znalezieniem lekarstwa na niszczycielską dolegliwość. Wszystko wyglądało świetnie. Jednak FDA odrzuciła lek, a firma zdecydowała, że zmniejszy straty i wróci do deski kreślarskiej. W tym momencie straty akcji prawdopodobnie utrzymają się przez jakiś czas.

W takim przypadku najlepiej jest zmniejszyć straty i poszukać bardziej obiecującej okazji w innym miejscu.

Jeśli cały rynek spada

Jeśli patrzysz na korektę na całym rynku, musisz wziąć pod uwagę kilka rzeczy. W większości przypadków, jeśli cały rynek spada, istnieje powód, niezależnie od tego, jak jasny lub niejasny może być powód.

Jedną z najczęstszych przyczyn korekt rynkowych są wysokie wyceny. Ruch na rynku odbywa się poprzez szereg przypływów i przepływów. Jednak gdy rynek płynie zbyt szybko, bez wystarczającej ilości odpływów, dochodzi do przeceny, a inwestorzy zaczynają czerpać zyski.

Są to na ogół ruchy krótkoterminowe i nie ma się czym przejmować. W rezultacie, poza zakupem niedoszacowanych możliwości, gdy ceny spadają, nie ma zbyt wielu działań, które należy podjąć.

Z drugiej strony korekty mogą być oznaką głębokich obaw gospodarczych lub geopolitycznych. Na przykład, jeśli wzrost zatrudnienia w USA wydaje się być plateauing, sprzedaż domu są spowolnienie, a linie bezrobocia rosną podczas korekty rynku, wszystkie te znaki razem wskazują na potencjalną recesję gospodarczą, która może spowodować korekta przekształcić się w długoterminowym rynku niedźwiedzia.

Nawet w tym przypadku ważne jest, aby nie panikować. W końcu panika prowadzi do złego podejmowania decyzji.

Zamiast tego zastanów się nad dostosowaniem alokacji zasobów, aby zmniejszyć ogólne ryzyko. Aby to zrobić, przenieś część swoich pieniędzy z akcji i na papiery wartościowe o stałym dochodzie i inne bezpieczne aktywa.

Po wykonaniu tej czynności zachowaj cstracić oko na dane ekonomiczne. Kiedy gospodarka zaczyna się poprawiać, nadszedł czas, aby pójść na zakupy po zniżki na giełdzie. W tym momencie długoterminowe spadki doprowadzą wyceny wielu firm wysokiej jakości do wysypisk, co jest świetną wiadomością dla kupujących. Kupowanie przy tych upadkach często prowadzi do oszałamiających zysków.

4. Rozważ rozmowę z doradcą finansowym

Jeśli rynek doświadcza spadków, a nie jesteś pewien, co zrobić, jednym z najlepszych sposobów działania jest rozmowa z profesjonalistą.

Oczywiście, może to kosztować kilkaset dolarów, aby uzyskać ucho doradcy finansowego na godzinę, ale te kilkaset dolarów może zaoszczędzić tysiące — lub, jeszcze lepiej, pomóc obrócić zysk na rynku dół.

Kiedy masz przeciek, dzwonisz do dekarza, mimo że wiesz, że będzie cię to kosztować więcej pieniędzy niż wykonanie badań i samodzielne naprawienie dachu. Nie ma powodu, aby wstydzić się zadzwonić do financial pro, gdy masz pytania dotyczące swoich pieniędzy i działań na rynku.

Plusy i minusy korekt rynkowych

Chociaż poprawki mogą być niepokojące na pierwszy rzut oka, nie są one wszystkie doom and gloom. W rzeczywistości korekty mają również wiele zalet. Oto plusy i minusy tych ruchów:

Plusy Korekty Rynku

1. Zniżki Na Zakupy

Podstawową koncepcją zarabiania pieniędzy na giełdzie jest akt kupowania niskich i sprzedawania wysokich. Jeśli szukasz mocnego punktu wejścia, jest kilka lepszych niż w środku korekty. W tych czasach akcje są niedoszacowane, oferując zniżki na przyszłe zyski.

2. Zdrowie Rynku

Rynki finansowe są złożonymi systemami z wieloma ruchomymi częściami, a aby te systemy działały prawidłowo, muszą istnieć mechanizmy kontroli i równowagi. Korekty pomagają utrzymać równowagę na rynku, co jest niezbędne dla zdrowego systemu. Okazjonalna runda zysków pomaga utrzymać euforię w ryzach.

3. Przygotuj się na rynki byków

O wiele mniejsza część korekt staje się rynkami niedźwiedzi, niż rynki byków. Statystycznie, te ruchy są częściej niż nie oznaki bull rynku na horyzoncie.

Wady Korekty Rynku

Niestety korekty RYNKOWE wiążą się z pewnymi wadami, najważniejszymi są:

1. Inwestor Detaliczny Panika

Największymi ofiarami korekt są często niedoświadczeni inwestorzy indywidualni, którzy wpadają w panikę i sprzedają, gdy spadają akcje. Podczas gdy tłum detaliczny sprzedaje ze stratą, doświadczeni inwestorzy — często inwestorzy instytucjonalni lub doświadczeni traderzy — zbierają swoje akcje i czerpią korzyści, jakie przeciętny inwestor miałby, gdyby po prostu utrzymał poziom.

2. Mogą być oznakami niedźwiedzich rynków

Mimo że po korekcie rynkowej częściej następuje rynek byka niż rynek niedźwiedzi, zdarzają się sytuacje, w których rynki niedźwiedzi zaczynają się pojawiać. Jeśli warunki ekonomiczne są niepokojące, korekta może być sygnałem czegoś jeszcze gorszego. Ważne jest, aby zrozumieć powód korekty i ustalić, czy długoterminowy rynek niedźwiedzi jest prawdopodobny, zanim zdecydujesz, jak zareagować.

3. Krótkoterminowy Ból Finansowy

Wreszcie, korekty giełdowe nie są znaczącymi punktami bólu dla wszystkich. Chociaż nikt nie lubi krótkoterminowych strat, dla niektórych inwestorów ruchy mogą wiązać się ze znaczącymi problemami finansowymi.

Dotyczy to w szczególności dla inwestorów o krótkim horyzoncie czasowym, takich jak emeryci. Inwestorzy, którzy są zależni od dochodów generowanych przez ich portfele, często muszą wypłacić pieniądze, aby przetrwać podczas korekt rynkowych. Niestety inwestorzy Ci nie zawsze mają możliwość czekania na zakończenie korekty i mogą być zmuszeni do realizacji znacznych strat.

Ostatnie Słowo

Wszystko wskazuje na to, że korekty nie są tak przerażające, jak się wydaje. Oczywiście, straty mogą i często zdarzają się podczas tych ruchów w dół. Są to jednak ważne cykle, które pomagają utrzymać ogólną maszynę finansową w dobrym stanie.

Nie wspominając już o tym, że doświadczeni inwestorzy mogą dokonywać korekt na swoją korzyść, strategicznie kupując niedoszacowane akcje za zniżkę, aby skorzystać z zysków, które mogą nastąpić.

Bez względu na to, jaki jest twój plan podczas korekty rynku, ważne jest, aby nie panikować. Szefowie poziomów podejmują wykształcone decyzje, a wykształcone decyzje zwykle są równoznaczne z zyskami na giełdzie.

Nadchodzi nowa technologia! Oto, na co warto budżetować

Poprzedni wpis

Kalkulator kosztów utrzymania

Następny wpis

Mogą Ci się spodobać

Komentarzy

More in Artykuły