Artykuły

Czy można żyć bez samochodu?

0

Jeśli kiedykolwiek utknąłeś w korku, siedząc nieruchomo za ciężarówką z silnikiem diesla, gdy rowerzyści ślizgają się szczęśliwie po pasie rowerowym, być może przeszło ci przez myśl, że będziesz szczęśliwszy żyjąc bez samochodu.

Ale są szanse, że szybko odrzuciłeś to pojęcie, wyobrażając sobie, jak niepraktyczne byłoby to. Wszakże cały współczesny świat jest praktycznie zbudowany wokół podróży samochodowych — a przy tak wielu miejscach przeznaczonych do dojazdu samochodem, czy życie bez niego jest w ogóle możliwe?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, ponieważ w dużej mierze zależy od konkretnej sytuacji: miejsca zamieszkania, pracy i tego, co robisz dla Zabawy. Ale warto zadać pytanie-zwłaszcza jeśli jesteś kimś, kto jest szczęśliwszy prawie gdziekolwiek indziej niż za kierownicą. Podróż bez samochodu może być kluczem do zdrowszego, bardziej oszczędnego i mniej stresującego życia.

Zalety i wady Życia Bez Samochodu

Nie ma wątpliwości, że istnieje wiele korzyści z życia bez samochodu. Do zalet życia bez samochodu należą:

 • Oszczędności. Posiadanie samochodu jest kosztowne. Oprócz kosztów samego samochodu, musisz zapłacić za gaz, ubezpieczenie, Konserwację i, w zależności od miejsca zamieszkania, parkowanie i opłaty drogowe. Według AAA całkowity koszt posiadania samochodu waha się od około 4580 dolarów za mały sedan do 7173 dolarów za pół tony pickupa. Oczywiście, istnieją sposoby, aby utrzymać te koszty w dół, takich jak lub spłacania kredytu samochodowego wcześniej. Ale nawet jeśli uszczypniesz swoje grosze, posiadanie samochodu nadal kosztuje tysiące dolarów rocznie.
 • Zdrowie. Lekarze zgadzają się, że coraz więcej ćwiczeń jest jedną z najlepszych rzeczy, jeśli nie najlepszą rzeczą, możesz zrobić dla swojego zdrowia. Jednym z najlepszych sposobów, aby dopasować więcej ćwiczeń do dnia, jest chodzenie lub jazda na rowerze, a nie jazda samochodem. Rezygnacja z samochodu praktycznie zmusza cię do poświęcenia więcej czasu na poruszanie ciałem, nawet jeśli idziesz tylko na najbliższy przystanek autobusowy.
 • Mniej Stresu. Dla wielu osób godziny spędzone za kierownicą są najbardziej stresującą częścią dnia. Studia na Uniwersytecie w Montrealu i brytyjskim Uniwersytecie Wschodniej Anglii pokazują, że osoby dojeżdżające do pracy pieszo lub rowerem zamiast prowadzić są bardziej zrelaksowane zarówno podczas dojazdu, jak i po nim. Poza pominięciem godzin spędzonych w korku, bez samochodu oznacza koniec z szaleńczym polowaniem na miejsca parkingowe lub martwieniem się o powrót do samochodu, zanim skończy się parkometr.
 • Mniej Zanieczyszczeń. Jeśli chcesz prowadzić bardziej ekologiczny styl życia, rezygnacja z samochodu jest jednym z największych kroków, jakie możesz podjąć. Jazda bez samochodu zmniejsza ślad węglowy, a także przyczynia się do powstawania smogu i kwaśnych deszczy.

Ale jazda bez samochodu też ma swoje wady. Faktem jest, że w wielu częściach tego kraju, naprawdę trudno jest dostać się gdziekolwiek bez samochodu. I nawet jeśli jest to możliwe, aby dostać się tam, gdzie idziesz autobusem, rowerem lub pieszo, często trwa to o wiele dłużej niż jazda samochodem.

Życie bez samochodu jest łatwiejsze w niektórych miejscach niż w innych. Niektóre miasta USA, takie jak Boston, Minneapolis i San Francisco, zachęcają do stylu życia bez samochodu, mając świetne systemy transportu masowego lub rozległą sieć ścieżek rowerowych. Jednak na obszarach wiejskich lub podmiejskich często trudno jest poruszać się bez samochodu, ponieważ istnieje ograniczony transport publiczny i niewiele ścieżek rowerowych — a może nawet nie ma chodników.

Alternatywy dla posiadania samochodu

Aby ustalić, czy życie bez samochodu sprawia, że sense Dla ciebie, musisz znać swoje opcje i alternatywy. Na przykład spacery i jazda na rowerze mogą być praktyczne, jeśli mieszkasz wystarczająco blisko miejsc, w których pracujesz i nawiązujesz kontakty towarzyskie. A w wielu miastach masowy transport-taki jak autobusy, metro i pociągi — może zabrać cię wszędzie, gdzie potrzebujesz.

Jednak nawet jeśli są miejsca, w których nie można się obejść bez samochodu, nie musi to oznaczać, że musisz go posiadać. Możesz być w stanie dzielić się przejażdżkami z innymi, albo w ramach przejazdu lub poprzez formalny program współdzielenia, taki jak Uber. Alternatywnie, weź udział w programie car-sharing, takim jak Zipcar, który daje dostęp do samochodu, gdy go potrzebujesz. A jeśli potrzebujesz samochodu tylko w bardzo rzadkich przypadkach, po prostu wypożycz go lub weź taksówkę.

1. Chodzenie

Chodzenie jest prawdopodobnie najprostszym sposobem, aby dostać się z miejsca na miejsce. Nie oznacza to jednak, że zawsze jest to najłatwiejsze. Chodzenie ma wiele zalet, ale ma również poważne wady.

Zalety

 • Jest za darmo. Chodzenie z miejsca na miejsce nie wymaga żadnego sprzętu poza wygodną parą butów. Większość ludzi już to ma-a nawet jeśli nie, możesz kupić przyzwoitą parę butów do chodzenia za jedyne $ 40.
 • Działa Wszędzie. Nie każdy obszar ma autobusy i pociągi, programy car-sharing, a nawet taksówki. Ale chodzenie jest możliwe wszędzie tam, gdzie jest powierzchnia do chodzenia. I w przeciwieństwie do samochodów i rowerzystów, nie jesteś ograniczony do utwardzonych dróg i ścieżek podczas spaceru.
 • To świetne ćwiczenie. Chodzenie Do Ćwiczeń oferuje szereg korzyści zdrowotnych. Wzmacnia serce, zwiększa gęstość kości, tonizuje mięśnie nóg, zmniejsza stres, poprawia równowagę i pomaga utrzymać zdrową wagę. I nie jest to tak trudne dla twoich stawów, jak intensywne aktywności, takie jak jogging lub koszykówka.
 • Uczysz Się. Spacery to świetny sposób, aby poznać swoją okolicę. Na piechotę, można odkryć wszystkie rodzaje ciekawych dziur w ścianie firm, które są łatwe do pominięcia, gdy jesteś przekroczenia prędkości w samochodzie. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Surrey w Wielkiej Brytanii, opublikowane w Science Direct, pokazują, że ludzie postrzegają otoczenie w bardziej pozytywny sposób, gdy są pieszo niż podczas jazdy.

Wady

 • Powoli. Dotarcie pieszo zajmuje dużo więcej czasu niż na kołach. Więc jeśli pójdziesz do pracy, będziesz musiał wstać wcześniej rano, aby zdążyć na czas.
 • To męczące. Chodzenie jest mniej męczące niż wiele innych form ćwiczeń. Ale mimo to, jest tylko tak daleko, że można iść pieszo bez zużywania się.
 • Jesteś narażony na warunki atmosferyczne. Przy niepogodzie chodzenie po prostu nie jest przyjemne. A jeśli warunki pogodowe są wystarczająco ciężkie, może to być nawet niebezpieczne.
 • Samochody są Zagrożeniem. Chociaż można chodzić wszędzie, nie zawsze jest to bezpieczne. Autostrady są przeznaczone dla samochodów, a nie pieszych, a kierowcy nie są prawdopodobnie na poszukiwania ludzi podróżujących pieszo. W wielu obszarach nie jest nawet legalne, aby piesi chodzili wzdłuż lub przez główną jezdnię.
 • Trudniej jest ciągnąć rzeczy. Kiedy załatwiasz sprawy w samochodzie, nie musisz się martwić o niesienie wszystkiego do domu. Możesz łatwo zmieścić sześć toreb z artykułami spożywczymi w bagażniku, a nawet obniżyć siedzenie, aby zrobić miejsce dla kilku dwóch na cztery. Kiedy jesteś pieszo, jesteś ograniczony do tego, co możesz nosić w rękach lub w plecaku.

Dolny Line

Ogólnie rzecz biorąc, spacery są najbardziej odpowiednie do krótkich wycieczek po rozwiniętych obszarach z dobrymi chodnikami. Może również pracować na nieco dłuższe wycieczki-kilka mil na raz-jeśli jesteś w dość dobrej formie i masz czas do stracenia.

2. Kolarstwo

Jazda na rowerze ma wiele takich samych zalet jak chodzenie-i niektóre z tych samych wad, jak również. Jednak ma również swoje unikalne plusy i minusy, a często można znaleźć sposoby na obejście wad przy dobrym planowaniu i odrobinie dodatkowego sprzętu.

Zalety

 • Jest tani. Jeśli posiadasz już rower, jazda na rowerze jest prawie tak samo tania jak chodzenie. To prawda, w przeciwieństwie do butów, rower wymaga trochę regularnej konserwacji. Ale w porównaniu do samochodów, rowery są o wiele tańsze w zakupie i utrzymaniu.
 • To dobre ćwiczenie. Podobnie jak spacery, jazda na rowerze to świetny sposób na regularne ćwiczenia w codziennej rutynie. Dzięki rowerowi codzienne dojazdy stają się sposobem na utrzymanie kondycji, wzmocnienie mięśni i utrzymanie serca w dobrej kondycji.
 • To znacznie szybciej niż chodzenie. Umiarkowanie sprawna osoba może chodzić w przybliżeniu z prędkością trzech mil na godzinę. Natomiast umiarkowanie sprawny rowerzysta może podróżować z prędkością około 15 mil na godzinę po ulicach miasta. Więc jeśli mieszkasz 6 mil od miejsca pracy, dotarcie tam pieszo zajęłoby dwie godziny, ale mniej niż pół godziny na rowerze.
 • Można jechać tam, gdzie samochody nie mogą. z wyjątkiem głównych autostrad, rowery mogą jechać prawie wszędzie, gdzie samochody mogą. Ale mogą również przejść wiele miejsc, że samochody nie mogą. na przykład, wiele parków mają ścieżki, które są zamknięte dla samochodów, ale otwarte dla rowerzystów i pieszych. Tak więc na rowerze często można iść na skróty przez park, mijając korki i ciesząc się bardziej malowniczym widokiem. A kiedy dotrzesz tam, gdzie idziesz, istnieje duża szansa, że możesz łańcuch rower tuż za drzwiami, zamiast polować na miejsce parkingowe.
 • Można coś przewozić. Za jedyne $15 możesz przymocować kosz do przedniej części roweru. Za większą inwestycję (około 50$) możesz wyposażyć tył roweru w stojak z drutu i zestaw sakw, które wiszą nad stelażem jak siodełka. Możesz nawet podłączyć przyczepę ładunkową-którą można kupić za około 150 USD-z tyłu roweru. A jeśli nie chcesz niczego modyfikować lub dodawać do swojego roweru, po prostu załóż plecak.

Wady

 • Są Pewne Koszty. Dobry rower może być drogi. Hybrydowy lub rekreacyjny rower, odpowiedni do dojazdów i oprzyrządowania po mieście, pozwoli Ci wrócić w dowolnym miejscu od $ 400 do znacznie ponad $1,000. Istnieją jednak sposoby na obniżenie tego kosztu. Na przykład można kupić używany rower w dobrym stanie za jedyne 100 USD (a może nawet mniej). Jeśli planujesz jeździć tylko okazjonalnie, możesz zaoszczędzić, dołączając do programu udostępniania rowerów, który pozwala „sprawdzić” rower, gdy go potrzebujesz. Programy te kosztują około $85 rocznie, plus dodatkowa opłata, jeśli potrzebujesz korzystać z roweru na długą podróż. Wraz z rowerem, należy również spodziewać się zainwestować $ 200 lub tak w dodatkowy sprzęt, takich jak kask, zamek rower, i światła.
 • Rowery Przyciągają Złodziei. Jednym z problemów z jeżdżeniem na naprawdę ładnym rowerze jest to, że jest on celem dla złodziei. Nie ma nic tak frustrującego dla podróżującego rowerem, jak wyjść z pracy i znaleźć zepsuty przewód i Zamek tam, gdzie powinien być Drogi Rower. Na szczęście solidny metalowy U-lock odstraszy większość złodziei, a przyzwoity kosztuje tylko około 60 dolarów.
 • Wymagana Jest Konserwacja. Rower jest znacznie mniej skomplikowany niż samochód, więc konserwacja jest o wiele mniej pracochłonna. Możesz nauczyć się wykonywać wiele podstawowych czynności konserwacyjnych samodzielnie, znacznie redukując wycieczki do sklepu rowerowego. Na przykład pamiętaj, aby opony były prawidłowo napompowane, a łańcuch smarowany, a w razie potrzeby wymieniaj klocki hamulcowe i opony. Spodziewaj się spędzić co najmniej kilka minut w tygodniu i około $200 każdego roku, aby utrzymać swój rower.
 • Jest (zwykle) wolniejszy od jazdy. Nawet najszybsi rowerzyści nie mogą jeździć tak szybko, jak samochód jadący z prędkością autostrady. Inwestowanie w rower elektryczny lub rower elektryczny może zwiększyć prędkość, ale te zaawansowane technologicznie cykle zwykle kosztują tysiące dolarów. Ponadto wiele autostrad jest zamkniętych dla rowerów, więc jazda na rowerze często zmusza do obrania bardziej okrężnej trasy. Z drugiej strony rowerzyści mogą korzystać z niektórych ścieżek, które są zamknięte dla samochodów, więc w niektórych przypadkach jazda na rowerze pozwala wybrać krótszą, szybszą trasę. Ponadto, gdy jedziesz na ramieniu lub na dedykowanej ścieżce rowerowej, często możesz poślizgnąć się tuż obok korków na drodze. W zależności od tego, dokąd zmierzasz i jak duży jest Ruch uliczny, jazda na rowerze może być prawie tak szybka, jak jazda — lub nawet szybsza.
 • Jesteś Spocony. Jednym z problemów z jazdy na rowerze do pracy-lub gdziekolwiek indziej, gdzie trzeba wyglądać reprezentacyjny – jest to, że można pokazać spocony i brudny z jazdy. Możesz nosić ubrania na zmianę w plecaku lub zachować garnitur w biurze, aby się przebrać, ale nadal musisz dać dodatkowy czas na posprzątanie i zmianę.
 • Pogoda stwarza zagrożenie. Podobnie jak spacery, jazda na rowerze naraża Cię na żywioły. Ponadto rowerzyści muszą pamiętać o warunkach drogowych, pamiętając, że zaspy, którymi można manewrować w samochodzie, mogą być dla rowerzysty przeszkodą nieprzejezdną. Inwestowanie w odpowiedni sprzęt może sprawić, że jazda na rowerze w upalne i zimne dni będzie łatwiejsza, ale nigdy nie będzie tak bezpieczna i łatwa jak jazda.
 • Samochody stanowią zagrożenie. Kiedy podróżujesz po dedykowanym pasie rowerowym, zazwyczaj możesz uniknąć ruchu, chociaż nadal musisz być ostrożny na skrzyżowaniach. Ale jeśli wiele dróg w Twojej okolicy ma duży ruch i wąskie barki, są potencjalnymi pułapkami śmierci dla rowerzystów.

Dolna Linia

Jazda na rowerze jest najlepsza na krótkie i średnie wycieczki-powiedzmy 15 mil lub mniej – w obszarach przyjaznych rowerom. Obejmuje to ścieżki rowerowe i piesze, drogi z dedykowanymi ścieżkami rowerowymi oraz ulice o szerokim poboczu i niezbyt dużym natężeniu ruchu.

3. Rolki In-Line

W niektórych obszarach można poruszać się za pomocą innego rodzaju kółek: rolek in-line. Jazda na łyżwach jest swego rodzaju środkiem między chodzeniem a jazdą na rowerze. Mieści się pomiędzy nimi pod względem kosztów, szybkości i wygody.

Zalety

 • Niski Koszt. Para łyżew kosztuje od 50 do 150 dolarów. To trochę więcej niż para butów do chodzenia, ale trochę mniej niż nowy rower.
 • Zwiększona Prędkość. Wiązanie na rolkach może zwiększyć prędkość do około 10 mil na godzinę. Jest to znacznie wolniejsze niż jazda na rowerze, ale nadal jest ponad trzy razy szybsze niż chodzenie.
 • Przenośność. W przeciwieństwie do rowerów, rolki są przenośne. Kiedy dotrzesz do celu, możesz je po prostu związać i zawiesić na ramieniu. Ułatwia to również połączenie jazdy na łyżwach z transportem publicznym. Ymożesz jeździć na łyżwach na stacji, a następnie wskoczyć do pociągu, niosąc łyżwy ze sobą. Nie musisz najpierw szukać miejsca, w którym możesz zablokować swój rower.

Wady

 • Pogoda jest problemem. Jak chodzenie, jazda na łyżwach naraża Cię na żywioły. To dużo zabawy w jasny, słoneczny dzień, ale jest to dość nieprzyjemne w silnym upale lub zimnie. A w ulewnym deszczu lub śniegu może być nawet bardziej niebezpieczne niż chodzenie.
 • Wymaga utwardzonej nawierzchni. Nie możesz przeciąć nierównego terytorium na łyżwach tak, jak możesz na piechotę. Nie potrzebujesz pełnowymiarowej drogi, ale potrzebujesz gładkiej nawierzchni.

Dolna Linia

Jazda na łyżwach jest praktyczna praktycznie wszędzie, gdzie jest jazda na rowerze. Nadaje się na wycieczki do 10 mil wszędzie tam, gdzie jest dobry chodnik i pogoda.

4. Transport Publiczny

W wielu miastach łatwo jest poruszać się bez samochodu. Możesz jechać praktycznie wszędzie, korzystając z autobusów, metra i lekkiej kolei. Jednak ta opcja nie jest dostępna wszędzie i nie zawsze jest tak wygodna jak jazda.

Zalety

 • Oszczędność Kosztów. Koszt transportu publicznego różni się w zależności od miasta. Jednak w wielu dużych miastach — takich jak Nowy Jork, Los Angeles i Chicago-można kupić miesięczny bilet tranzytowy w cenie od 100 do 150 USD. Zapewnia to nieograniczone Podróże większością autobusów miejskich i pociągów. Natomiast koszt posiadania samochodu, zgodnie z badaniem AAA, wynosi od 382 do 598 USD miesięcznie. Tak więc rezygnacja z samochodu i przejście na transit może zaoszczędzić od $232 do $ 498 miesięcznie lub $2,784 do $ 5,976 rocznie. W wielu miastach oszczędności są jeszcze większe, ponieważ parking jest tak drogi. Według raportu amerykańskiego Stowarzyszenia Transportu Publicznego z czerwca 2017 r.w 20 miastach o najwyższym wykorzystaniu TRANZYTU para dwóch samochodów, która zrezygnowała z jednego samochodu, zaoszczędziłaby średnio 9797 USD rocznie.
 • Bardziej Relaksująca Przejażdżka. Jazda po zatłoczonych ulicach miasta może być bardzo stresująca, a wymagany czas może się znacznie różnić w zależności od ruchu. Badanie przeprowadzone w 2014 r.na Uniwersytecie McGill wykazało, że kierowcy odczuwają większy stres podczas codziennych dojazdów niż osoby korzystające z transportu masowego.
 • Więcej Wolnego Czasu. Kiedy siedzisz w autobusie lub pociągu, nie musisz skupiać się na drodze. Możesz wykorzystać swój czas na inne czynności, takie jak czytanie książki lub sprawdzanie poczty e-mail. Więc nawet jeśli potrzeba więcej czasu, aby dostać się do pracy, przynajmniej czas nie jest marnowany.
 • Brak Kłopotów Z Parkowaniem. Miejsca parkingowe w mieście są często rzadkie-nie wspominając o drogich. Kiedy jedziesz autobusem lub pociągiem, możesz po prostu wysiąść na przystanku i odejść.

Wady

 • Nie Wszędzie Dostępne. Największym problemem transportu publicznego jest to, że w wielu miejscach po prostu go nie ma. Najczęściej ma to miejsce na obszarach wiejskich i podmiejskich, ale nawet w niektórych miastach przystanki tranzytowe są nieliczne.
 • Dłuższy Czas Podróży. Nawet w miastach z dużą ilością autobusów i pociągów, nie zawsze jest taki, który kieruje się prosto do miejsca, w którym chcesz iść. Dojazd z punktu A do punktu B często oznacza podjęcie wielu autobusów lub pociągów, co sprawia, że podróż jest dłuższa. Badanie 2015 na Uniwersytecie Michigan wykazało, że miasta, w których większość ludzi dojeżdża tranzytem (zamiast samochodem), mają również najdłuższy czas dojazdu. Na przykład w przyjaznym dla transportu Nowym Jorku średni czas dojazdu jest prawie dwa razy dłuższy niż w zależnym od samochodów Oklahoma City. Sprawdź na mapie ile miejsc to jest.,,s można dotrzeć w danym czasie za pomocą systemu tranzytowego miasta.
 • Masz ścisły grafik. Jeśli jedziesz do pracy, budzenie się o kilka minut późno rano oznacza po prostu przyjazd do pracy o kilka minut późno. Ale jeśli dojeżdżasz do pracy środkami transportu publicznego, kilkuminutowe spóźnienie może oznaczać brak autobusu i konieczność oczekiwania na następny. W zależności od harmonogramu, może to spowodować nawet godzinę spóźnienia. Wyjście w nocy może być jeszcze większym problemem. W wielu miastach autobusy zatrzymują się późno w nocy. Więc jeśli spóźnisz się na ostatni autobus, możesz być uwięziony do rana.
 • Ciężko coś ciągnąć. Większość autobusów miejskich i pociągów nie zapewnia dużo miejsca do przechowywania bagażu. Więc jeśli jedziesz autobusem lub pociągiem do sklepu, nie możesz przynieść do domu ładunku artykułów spożywczych. Jesteś ograniczony do tego, co możesz zmieścić w plecaku lub pod siedzeniem.

Dolna Linia

Transport publiczny jest świetnym rozwiązaniem, jeśli zdarzy ci się żyć w mieście z dobrym systemem tranzytowym. Jest to szczególnie przydatne podczas dojazdów do pracy, ponieważ wiele obszarów miejskich ma dodatkowe pociągi i autobusy kursujące w godzinach porannych i wieczornych. 

Jednak nawet dla mieszkańców miast, transport masowy nie zawsze może cię wszędzie tam, gdzie chcesz iść. Na przykład, jeśli często odwiedzasz przyjaciół, którzy mieszkają na przedmieściach, nie zawsze możesz liczyć na pociągi i autobusy, które cię tam zaprowadzą.

5. Getting a Lift

Nawet jeśli są miejsca, do których nie można dostać się bez samochodu, nie musi to oznaczać, że musi to być twój samochód. Często, jeśli nie posiadasz samochodu, możesz dzielić przejażdżki z przyjaciółmi lub współpracownikami, którzy to robią.

Teoretycznie można jechać wszędzie i nosić w samochodzie przyjaciela wszystko, co można we własnym. W praktyce jednak zazwyczaj można dzielić się tylko przejazdami do miejsc, do których jeździ również Twój znajomy posiadający samochód. Dobry przyjaciel pewnie nie będzie miał nic przeciwko podwiezieniu Cię na lotnisko raz na jakiś czas. Ale jeśli prosisz o podwózkę do spożywczaka co tydzień, to wykorzystujesz przyjaźń.

Jeśli jednak nie masz przyjaciela, który chce jechać tam, gdzie idziesz, czasami można dostać podwiezienie od nieznajomego. Slugging i real-time ridesharing to dwa bezpieczniejsze sposoby na znalezienie kierowców, którzy chcą cię podwieźć.

Carpooling

Jeśli masz współpracowników, którzy mieszkają w Twojej okolicy, możesz współpracować. Carpooling ma wiele zalet:

 • Zaoszczędź Pieniądze. Cztery osoby jeżdżące w jednym samochodzie wydają mniej na paliwo, opłaty drogowe i konserwację niż cztery osoby w czterech oddzielnych samochodach. Ponadto jeden samochód potrzebuje tylko jednego miejsca parkingowego, więc wszyscy mogą dzielić koszt jednego pozwolenia na parkowanie.
 • Zmniejsz Ruch. Carpooling zmniejsza liczbę samochodów na drodze. Oznacza to mniejszy ruch w godzinach porannych i wieczornych, co sprawia, że dojazd jest mniej stresujący.
 • Zapobiegaj Zanieczyszczeniom. Pojedynczy samochód z czterema osobami również wytwarza mniej zanieczyszczeń niż cztery oddzielne samochody. Mniejsza liczba samochodów na drogach pomaga ograniczyć emisję smogu, kwaśnych deszczy i gazów cieplarnianych.
 • Ciesz się towarzystwem. Dzielenie się jazdą ze współpracownikami to dobry sposób na ich lepsze poznanie. Rozmawianie ze znajomymi w drodze do pracy jest o wiele przyjemniejszym sposobem na zabicie czasu niż siedzenie samotnie za kierownicą, przeklinając na korki.

Główną wadą carpooling jest to, że działa tylko wtedy, gdy masz ludzi do carpool z. Jeśli pracujesz w małej firmie, szanse na to, że współpracownicy mieszkają w pobliżu, są niewielkie. Również, carpooling wymaga, aby być w bardziej rygorystycznym harmonogramem w godzinach porannych. Jeśli się spóźnisz, albo spóźnisz się na przejażdżkę, albo wszyscy twoi współpracownicy spóźnią się razem z tobą.

Slugging

W wielu miastach kierowcy w godzinach szczytu odbierają dodatkowych pasażerów, dzięki czemu mogą korzystać z szybszych pasów ruchu HOV (high-occupancy vehicle) na autostradzie. Ta praktyka, znana jako „natychmiastowy carpooling” lub „slugging”, jest najczęściej spotykana w Waszyngtonie.

Aby złapać przejażdżkę w ten sposób, musisz stanąć w „linii ślimaka” z innymi pasażerami szukającymi przejażdżek. Potem czekasz, aż kierowca się zatrzyma i zawołasz cel, który pasuje do twojego. Slug-Lines.com wyjaśnia, gdzie znaleźć linie ślimakowe w rejonie Dystryktu Kolumbii.

Slugging jest bezpłatny i często jest szybszy niż transport publiczny. Oczywistym minusem jest to, że nie jest dostępny w większości miast. I nawet jeśli mieszkasz w Waszyngtonie, Walenie nie jest rzeczą pewną, jak jazda autobusem. Są szanse, że znajdziesz kierowcę, który jedzie tam, gdzie chcesz, ale nie zawsze możesz być pewien.

Real-Time Ridesharing

Jeśli nie mieszkasz w Waszyngtonie, nadal możesz znaleźć ludzi, z którymi możesz dzielić się przejażdżkami za pośrednictwem witryny do udostępniania w czasie rzeczywistym. Współdzielenie w czasie rzeczywistym nie jest tym samym, co komercyjne programy współdzielenia, takie jak Uber (omówione poniżej). 

Zamiast tego jest to po prostu sposób dla kierowców szukających firmy, aby znaleźć pasażerów szukających windy. SpaceShare i sekcja „rideshare” na Craigslist to dwie strony, które możesz wyszukać, aby znaleźć kierowcę, który zmierza w Twoją stronę.

W przeciwieństwie do sluggingu, dzielenie się w czasie rzeczywistym jest opcją we wszystkich częściach kraju. Jednak nadal nie ma gwarancji, że znajdziesz kierowcę, który zabierze cię tam, gdzie chcesz. Twoje szanse są większe, jeśli mieszkasz w dużym mieście, gdzie istnieje wiele kierowców i pasażerów, aby dopasować się do siebie.

Ponadto, dzielenie się czasami pochodzi z ceną. Szybkie wyszukiwanie Craigslist dla mojej okolicy pojawiło się tylko kilka ofert od kierowców oferujących darmowe przejazdy lub proszących tylko o pieniądze na paliwo. Większość ofert była od kierowców szukających pieniędzy za przejazd-zasadniczo nielicencjonowane usługi taksówkowe. Jeśli masz zamiar zapłacić za przejazd, bezpieczniej jest wziąć prawdziwą taksówkę.

6. Taksówki i jeździectwo

Systemy współdzielenia przejazdów, takie jak Uber i Lyft, mają więcej wspólnego z taksówką niż z nieformalnym przejazdem. Po zarejestrowaniu się w jednej z tych usług tworzysz konto, pobierasz aplikację i zapisujesz kartę kredytową lub debetową. 

Następnie, gdy potrzebujesz przejazdu, za pomocą aplikacji zasygnalizujesz kierowcę, który jest w Twojej okolicy. Opłata zostanie pobrana automatycznie z karty kredytowej.

Ridesharing vs. Cabs

Oczywiście nadal można zadzwonić po taksówkę w staromodny sposób. Tradycyjne kabiny często kosztują więcej, ale nie zawsze. Ogólnie rzecz biorąc, w przypadku długich podróży z dużą prędkością, dzielenie się jazdą może być tańszą opcją. Ale w przypadku krótkich podróży tradycyjna taksówka kosztuje mniej, nawet z końcówką.

Ponadto Uber i Lyft często podnoszą stawki w oparciu o popyt. Natomiast taksówki zazwyczaj pobierają taką samą kwotę za milę przez cały czas. Tak więc w miejscach o dużym natężeniu ruchu lub w ruchliwych porach dnia przejazd Uberem może kosztować więcej niż taksówka. 

Taksówki mają inne korzyści w porównaniu do firm jeździeckich. Na przykład wielu kierowców Uber i Lyft ma kompaktowe samochody, które nie dają dużo miejsca na rozciąganie. Ponadto, ci kierowcy nie zawsze wiedzą, jak poruszać się po mieście, ponieważ myjako doświadczony taksówkarz.

Z drugiej strony Korzystanie z aplikacji do współdzielenia podróży może być wygodniejsze niż wywołanie lub wezwanie do taksówki. Te aplikacje pozwalają śledzić, gdzie znajdują się kierowcy, dzięki czemu wiesz, jak długo będziesz musiał czekać na swoją jazdę. Możesz również oceniać różnych kierowców i unikać sparowania ich z tymi, których nie lubisz.

Zalety 

 • Możesz Iść Wszędzie. Zarówno taksówki, jak i usługi współdzielenia przejazdów mogą zabrać cię w dowolne miejsce w odległości jazdy. To sprawia, że są dobrym wyborem do podróży na przedmieścia, gdzie transport masowy nie zawsze idzie.
 • Gotowy na wezwanie. Dzięki taksówkom i przejazdom ustalasz swój własny harmonogram. Nie musisz siedzieć na stacji czekając na następny autobus lub pociąg, aby pokazać się. Możesz po prostu zadzwonić na przejażdżkę w dowolnym momencie — nawet późno w nocy.
 • Miejsce na bagaż. Taksówka lub samochód do przejazdu ma bagażnik, który może schować twoje rzeczy. To się przydaje, gdy wracasz z zakupów wypełnionych zakupami.
 • Nie musisz prowadzić. Jeśli wracasz do domu po nocy bar-hopping, prawdopodobnie nie jesteś w stanie prowadzić samodzielnie. Dzięki taksówkom i przejazdom masz trzeźwego kierowcę, który bezpiecznie zabierze cię do domu. Usługi te działają również, jeśli nie możesz prowadzić samochodu z powodu niepełnosprawności lub dlatego, że nie masz prawa jazdy. A jeśli jesteś w nieznanym mieście i nie wiesz, jak się poruszać, taksówka lub wypożyczalnia pozwoli Ci pozostawić jazdę komuś, kto wie.

Wady

 • Jest drogie. Chociaż Uber i Lyft mogą kosztować mniej niż kabiny, żadna z opcji nie jest dokładnie tania. W Nowym Jorku płacisz minimum 2,50 USD za taksówkę lub 7 USD za UberX, przy wyższych kosztach dłuższych podróży. Natomiast przejazd nowojorskim metrem kosztuje 2,75 $bez względu na to, dokąd jedziesz.
 • Płacisz, gdy zaparkowałeś. Jeśli masz kilka spraw do załatwienia, nie płacisz tylko za czas spędzony w drodze. Płacisz również za każdą minutę, gdy Twój kierowca siedzi na zewnątrz, czekając na zakupy. Więc jeśli spędzasz 40 minut robiąc cotygodniowe zakupy spożywcze, możesz zebrać całkiem spory rachunek. Ponadto, dzięki usługom współdzielenia, kierowcy nie muszą na ciebie czekać. Jeśli twój kierowca nie chce czekać, musisz zadzwonić po nową przejażdżkę po zakończeniu zakupów.
 • Tylko Obszary Miejskie. Usługi współdzielenia przejazdów są dostępne tylko w niektórych miastach. Strony internetowe Uber i Lyft mają listy miast, w których działają te usługi. Taksówki mogą być trudne do znalezienia poza obszarami miejskimi.

Dolna Linia

Taksówki i wspólne przejazdy są dobrym wyborem dla mieszkańców miast, którzy muszą podróżować na przedmieścia i odwrotnie. Przydają się również późno w nocy. Wezwanie do przejazdu jest bezpieczniejsze niż powrót do domu o 2 w nocy, i to mniej kłopotów niż spiesząc się złapać ostatni pociąg.

Jednak ze względu na koszty usługi te mają sens tylko do sporadycznego użytku. Taksówka na zakupy raz w tygodniu jest prawdopodobnie tańsza niż posiadanie samochodu. Ale używanie jednego do codziennej pracy byłoby prawdziwym kłopotem budżetowym.

7. Car-Sharing I wynajem samochodów

Chcesz jeździć bez kłopotów z posiadaniem samochodu? Zarówno wypożyczalnie samochodów, jak i programy car-sharing, takie jak Zipcar, dają dostęp do samochodu tylko wtedy, gdy go potrzebujesz.

Wynajem A współdzielenie samochodu

Wypożyczalnie samochodów i programy car-sharing zapewniają tymczasowe korzystanie z samochodu, ale na różne sposoby. Dzięki wypożyczeniu płacisz za samochód z dnia na dzień. Płacisz również za gaz, insurance, i parking, w razie potrzeby.

Dzięki programom car-sharing płacisz miesięczną opłatę, aby uzyskać dostęp do floty samochodów. Ponadto płacisz za minutę, godzinę lub dzień, w którym się wymeldujesz. Gaz, ubezpieczenie i parking są wliczone w cenę.

Która usługa jest lepsza zależy od tego, jak z niej korzystasz. W Stanach Zjednoczonych podstawowe członkostwo w Zipcar kosztuje 9 USD miesięcznie lub 90 USD przez cały rok. Ponadto płacisz stawkę godzinową, która zwykle wynosi od 10 do 20 USD. Możesz również uzyskać pełny dzień użytkowania za $ 90 do $120. 

Koszty wynajmu samochodu różnią się w zależności od miasta, Pory roku i rodzaju samochodu. Na stronach wynajmu peer-to-peer, takich jak Turo, niektóre modele z niższej półki kosztują zaledwie 25 USD dziennie, podczas gdy drogie samochody sportowe wynajmują ponad 1000 USD. 

Przy tak szerokim zakresie trudno porównać koszt wynajmu do współdzielenia samochodu. Ale ogólnie rzecz biorąc, wynajem prawdopodobnie będzie lepszą ofertą na długie, rzadkie wycieczki. Nie ma opłaty miesięcznej i prawdopodobnie możesz płacić mniej dziennie niż w przypadku Zipcar.

Jeśli jednak regularnie potrzebujesz samochodu na krótkie wycieczki, car-sharing jest prawdopodobnie lepszą ofertą. Jeśli używasz Zipcar przez godzinę, 10 dni w miesiącu, zapłacisz maksymalnie $209 za miesiąc. Gdybyś musiał wynająć samochód na każde z tych 10 dni, najprawdopodobniej zapłaciłbyś co najmniej $250.

Zalety

 • Tańsze Niż Posiadanie. Dla rzadkich użytkowników, zarówno wynajem samochodów i Car-sharing są tańsze niż posiadanie samochodu. Według badania AAA, posiadanie samochodu kosztuje przeciętnego kierowcę od 4580 do 7173 dolarów rocznie. Natomiast korzystanie z Zipcar na krótkie wycieczki 10 razy w miesiącu kosztowałoby około $2,500 rocznie. A dla bardzo rzadkich użytkowników, wynajem samochodu na dwa tygodnie w roku może kosztować zaledwie 350 dolarów.
 • Możesz Jeździć Wszędzie. Gdy jesteś za kierownicą wynajętego samochodu lub wspólnego samochodu, można wziąć go w dół każdej drogi w kraju. Nie ograniczasz się do obszarów, do których możesz dotrzeć tranzytem lub dotrzeć pieszo bez zmęczenia.
 • Dużo przestrzeni ładunkowej. Wynajem i Car-sharing daje cały bagażnik do przewożenia bagażu, toreb na zakupy lub czegokolwiek innego. Możesz również wynająć większy pojazd, taki jak SUV, jeśli chcesz przewieźć do domu mebel lub kilka stóp deski z drewna.
 • Brak opłaty za czekanie. W przeciwieństwie do taksówki, wypożyczalnia samochodów nie siedzi tam z licznikiem, podczas gdy ty załatwiasz swoje sprawy. Możesz chodzić od sklepu do sklepu, wchodzić i wychodzić i płacić tę samą opłatę godzinową lub dzienną.

Wady

 • Koszty Sumują Się. Wynajem i Car-sharing są niedrogie opcje, jeśli potrzebujesz tylko samochód od czasu do czasu. Mogą jednak stać się drogie, jeśli regularnie korzystasz z samochodu. Jeśli codziennie jeździsz samochodem Zipcar do i z pracy, zostawiając go zaparkowanego w miejscu pracy na osiem godzin, musisz zapłacić za cały dzień użytkowania przez około 23 dni w miesiącu. W tym scenariuszu Miesięczna karta może wynieść nawet $2,769-znacznie więcej niż koszt posiadania samochodu.
 • Ograniczone Miejsca. Możesz iść gdziekolwiek chcesz w wynajętym samochodzie lub wspólnym samochodzie. Ale aby dostać samochód w pierwszej kolejności — i oddać go po zakończeniu-musisz mieszkać w niewielkiej odległości od biura wynajmu lub lokalizacji współdzielenia samochodów. Zipcar jest dostępny w ponad 300 amerykańskich i kanadyjskich miastach, ale wiele stanów ma tylko jedną lub dwie lokalizacje. Wypożyczalnie samochodów można znaleźć w większości miast dobrej wielkości, ale nie ma ich wiele w mniejszych miastach.
 • Wymagana Rezerwacja. Aby wynająć samochód lub sprawdzić Zipcar, trzeba zarezerwować samochód przed czas. Oznacza to, że nie są one naprawdę dobrą opcją na spontaniczne wycieczki-na przykład, jeśli coś w domu się zepsuje i musisz wykonać nieplanowany bieg do sklepu z narzędziami. Możesz spróbować zarezerwować samochód do natychmiastowego użytku, ale nie możesz być pewien, że będzie dostępny. Ponadto, kiedy rezerwujesz samochód Zipcar, dostajesz go tylko na określony czas. Możesz skorzystać z aplikacji, aby przedłużyć rezerwację, jeśli zmienią się Twoje plany, ale tylko wtedy, gdy samochód nie został obiecany komuś innemu.
 • Musisz prowadzić. Jazda w dużym natężeniu ruchu jest stresująca, niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem samochodu, czy nie. Z wypożyczonym lub wspólnym samochodem to Ty musisz się martwić o unikanie wypadków i poruszanie się po zatłoczonych ulicach. Wypożyczalnie i wypożyczalnia samochodów również nie są dobrym wyborem na noce, kiedy możesz wracać do domu zbyt śpiący lub tipsy, aby bezpiecznie jeździć. I oczywiście, prowadzenie wypożyczalni nie jest opcją, jeśli nie masz prawa jazdy.

Dolna Linia

Car-sharing i wynajem samochodów może być dobrym wyborem, jeśli mieszkasz w mieście, w którym są dostępne i potrzebujesz samochodu tylko od czasu do czasu. Dobrze sprawdzają się w przypadku wycieczek zaplanowanych z wyprzedzeniem, takich jak wizyty u lekarza, dzięki czemu można zarezerwować samochód z wyprzedzeniem. Są również przydatne, gdy masz dużo rzeczy do przenoszenia. Jednak usługi te są zbyt drogie, aby polegać na codziennym użytkowaniu.

Ostatnie Słowo

Jeśli okaże się, że rezygnacja z samochodu nie jest praktyczna, nie rozpaczaj. Nawet jeśli nie można go bez samochodu, można uzyskać wiele z tych samych korzyści, idąc ” Car-light.”Zasadniczo oznacza to, że zatrzymujesz samochód, ale używasz go tylko raz na jakiś czas.

Dla wielu ludzi, going Car-light jest najlepsze z obu światów. Na przykład możesz chodzić lub jeździć na rowerze przy przyjemnej pogodzie, zdrowo ćwiczyć i cieszyć się świeżym powietrzem. 

Ale w dni, gdy pogoda jest zimna, a drogi są śliskie, masz swój samochód jako rezerwę. Możesz również korzystać z samochodu, gdy musisz przewieźć kilka osób lub ładunek bagażu.

Jazda samochodem-światło nie eliminuje kosztów jazdy, ale może je zmniejszyć. Oczywiście, im mniej jeździsz, tym mniej musisz płacić za paliwo. Mniejsza Jazda powoduje również mniejsze zużycie samochodu, co obniża koszty konserwacji. Nadal musisz zapłacić za ubezpieczenie samochodu, ale wiele firm zmniejszy składki, jeśli jeździsz bardzo mało.

Aby oszacować, ile możesz zaoszczędzić, jeżdżąc mniej, zapoznaj się z raportem AAA. Oprócz pokazania kosztu posiadania samochodu w ciągu roku, szacuje się również, ile kosztuje kilometr jazdy. 

Według tego raportu, jeśli ograniczysz jazdę z 15 000 mil rocznie do 10 000, zaoszczędzisz około 2110 dolarów rocznie. I będziesz cieszyć się korzyściami zdrowotnymi i środowiskowymi płynącymi z mniejszej ilości jazdy.

Petal 1 Przegląd Kart Kredytowych

Poprzedni wpis

Greenlight Review – karta debetowa dla dzieci

Następny wpis

Mogą Ci się spodobać

Komentarzy

More in Artykuły