Artykuły

Czy Pieniądze Mogą Kupić Szczęście? – Zrozumienie ekonomii Szczęścia

0

Załóżmy, że szukasz pracy i masz dwie oferty pracy na stole. Firma a oferuje Ci wynagrodzenie w wysokości $100,000, ale wiesz, że średnia pensja wynosi $ 200,000. Firma B jest gotowa zapłacić tylko $ 50,000, ale przeciętny pracownik tam zarabia tylko $ 25,000.

Jeśli wolisz firmę B, nie jesteś sam. Ponad połowa respondentów badania Harvard z 1995 r. wolała zarabiać dwa razy więcej niż ich koledzy, nawet jeśli zmniejszyło to o połowę ich rzeczywiste dochody. Czasami to, co mamy, ma mniejsze znaczenie niż to, co mamy w porównaniu z innymi.

To tylko jedno z ciekawych odkryć w dziedzinie ekonomii szczęścia. Bada różne sposoby zarabiania lub korzystania z pieniędzy mogą wpływać na nasze samopoczucie. Pokazuje to, że czasami pieniądze naprawdę mogą kupić szczęście – jeśli znasz właściwe sposoby ich wykorzystania.

Czym Jest Ekonomia Szczęścia?

Ekonomiści zawsze zadawali pytania o wybory, których ludzie dokonują za pomocą swoich pieniędzy. Ale skupienie się na tym, jak te wybory czynią ludzi mniej lub bardziej szczęśliwymi, zaczęło się około połowy lat 70. w XXI wieku dramatycznie wzrosło.

Szczęście ekonomiści badają różne pytania związane ze szczęściem i pieniędzmi:

 • Ile twoje szczęście i zadowolenie z życia mają wspólnego z Twoimi dochodami
 • Które wykorzystanie Twoich pieniędzy najprawdopodobniej sprawi, że będziesz szczęśliwy
 • Jak rodzaj pracy, którą wykonujesz, i ilość czasu, który poświęcasz na nią, wpływa na twoje szczęście
 • Jak bardzo problemy finansowe, takie jak bezrobocie i dług, szkodzą Twojemu szczęściu
 • Jak twoje szczęście odnosi się do bogactwa innych wokół ciebie
 • Jak czynniki ekonomiczne takie jak inflacja wpływają na szczęście
 • Czy ludzie żyjący w bogatszych krajach są szczęśliwsi w ogóle 
 • Co rządy krajowe mogą zrobić, aby ich ludzie byli szczęśliwsi

Lekcje Ekonomii Szczęścia

Artykuł z 2012 roku autorstwa New Economics Foundation (NEF) podsumowuje najważniejsze odkrycia dokonane przez ekonomistów szczęścia do tego momentu. I, jak się okazuje, nauczyli się, że wiele rzeczy ludzie mają tendencję do zakładania o pieniądze nie są prawdziwe. 

Ich odkrycia mogą zmienić sposób, w jaki odnosisz się do pieniędzy — zarabiać je, wydawać i rozdawać. Mają nawet potencjał, aby twoje życie było szczęśliwsze jako całość.

Nauka o pieniądzach i szczęściu

Jeśli pieniądze naprawdę mogą kupić szczęście, byłoby logiczne, że zarabianie więcej pieniędzy stworzy więcej szczęścia w naszym życiu. Naukowcy zaczęli badać prawdę o tym, jak czyjś dochód odnosi się do szczęścia osobistego za pomocą dwóch przełomowych badań. Wyniki nie są tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać.

The Princeton Study

Jedną z rzeczy, które wielu ludzi zakłada o pieniądzach, jest to, że więcej jest zawsze lepsze. Jednak słynne badania z 2010 roku na Uniwersytecie Princeton sugerują inaczej. Pełny tekst opracowania pojawia się w Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).

Jego autorzy, Daniel Kahneman i Angus Deaton, przeanalizowali sondaż Gallupa z udziałem ponad 450 000 Amerykanów. Ta ankieta mierzyła szczęście na dwa różne sposoby. 

Pierwszym był stan emocjonalny, czyli to, jak szczęśliwi ludzie czuli się w danym dniu. Drugim było zadowolenie z życia, czyli jak blisko ich życia było ideału. Badacze porównali obie odpowiedzi do dochodów respondentów, aby sprawdzić, czy pieniądze naprawdę mogą kupić szczęście. 

Odpowiedź była zaskakująca. Okazuje się, że stan emocjonalny i zadowolenie z życia odnoszą się zarówno do dochodów, ale nie w ten sam sposób. 

Ludzie z wyższymi dochodami czuli się szczęśliwsi z dnia na dzień-ale tylko do około $75,000 rocznie. (To około $ 94,000 w 2021 dolarów.) Poza tym, zarabianie więcej nie miało znaczenia dla ich stanu emocjonalnego. 

Ale dla satysfakcji z życia-ich pogląd na to, jak dobre było ich życie-odkrycie było inne. Ta miara szczęścia wzrastała wraz ze wzrostem rocznych dochodów.

Dlaczego te dwa środki były różne? Autorzy sugerują kilka powodów. Po pierwsze, dochód wpływa na codzienne życie bardziej na niższym poziomie. Pomaga zaspokoić podstawowe potrzeby, takie jak Opieka zdrowotna. I pozwala wykonywać więcej czynności, które lubisz, takich jak spędzanie czasu z przyjaciółmi.

Kiedy masz wystarczająco dużo, aby robić te rzeczy, wyższy dochód nie wpływa na twoje życie tak bardzo. Ale to nadal sprawia, że czujesz się bardziej skuteczne i ważne. To może prowadzić do oceny swojego życia jako lepsze, nawet jeśli nie czujesz się szczęśliwszy na co dzień. 

Badanie Wharton

Nowe badanie, wykonane w Wharton School w styczniu 2021, częściowo zaprzecza badaniu Princeton. Okazało się, że wszystkie miary szczęścia rosną wraz z dochodem znacznie powyżej znaku $75,000. Nawet przy dochodach przekraczających 480 000 dolarów, dobrobyt wciąż wzrastał.

Nie wspinał się jednak w stałym tempie. Zamiast tego zależność pomiędzy wyższym dochodem a szczęściem była logarytmiczna. Oznacza to, że szczęście wzrasta o pewną kwotę za każdym razem, gdy twoje dochody podwajają się.

Tak więc, im wyższy poziom dochodów, tym mniej każdy dodatkowy dolar ma znaczenie. Przejście od $100,000 do $200,000 zwiększy Twoje samopoczucie nawet z $ 25,000 do $ 50,000. Ale dla miliardera, dodatkowe 100,000 dolarów ma bardzo małe znaczenie.

Autor badania, Matthew Killingsworth, mówi, że nie oznacza to, że nie ma sensu „poza którym pieniądze tracą swoją moc, aby poprawić samopoczucie.”On tylko twierdzi, że odcięcia są znacznie wyższe niż sugeruje badanie Princeton.

Dodaje, że dążenie do pieniędzy jako klucza do szczęścia nie działa. W swoich badaniach zapytał ludzi, jak bardzo uważają pieniądze za znak sukcesu w życiu. Im bardziej łączyli pieniądze z sukcesem, tym niższe było ich średnie samopoczucie.

Lekcje Szczęścia

Nie możesz łatwo zmienić swoich dochodów. Możesz jednak zmienić to, jak bogaty jesteś w porównaniu z innymi.

Na przykład, jeśli otrzymasz podwyżkę, zastanów się uważnie, zanim zdecydujesz się przenieść do” lepszej ” dzielnicy. Jeśli to zrobisz, będziesz otoczony bogatszymi ludźmi i nie będziesz czuł się tak dobrze w porównaniu z nimi.

Jeśli twoja obecna okolica jest niebezpieczna lub nieprzyjemna, pozostawienie jej może cię uszczęśliwić. Jeśli nie, prawdopodobnie poczujesz się szczęśliwy przebywając tam, gdzie jesteś. W Twojej obecnej okolicy będziesz bogatszy niż większość ludzi, a nie tylko przeciętny.

Inną pomocną strategią jest skupienie się mniej na swoich dochodach. Opierając się na badaniach Killingswortha, im bardziej mierzysz sukces pod względem pieniędzy, tym mniej czujesz zadowolenia. A im więcej zarabiasz teraz, tym mniej zyskujesz z zarabiania więcej.

Zarabianie Pieniędzy

To nie tylko twój roczny dochód wpływa na Twój poziom szczęścia. To, co robisz, aby zarobić na ten dochód, również ma znaczenie. I znowu, nie tylko Twoja praca ma znaczenie, ale jak myślisz, że Twoja praca porównuje się z pracą innych ludzi.

Na przykład raport NEF z 2012 r. mówi, że bycie bezrobotnym sprawia, że ludzie są nieszczęśliwi. Jednak kiedy ci ludzie żyją w obszarze o wysokim bezrobociu, są z tego powodu mniej niezadowoleni. The lost income ma mniejsze znaczenie, ponieważ nie pozostają w tyle w porównaniu do swoich sąsiadów.

Przepracowane Godziny

Raport mówi również, że ludzie, którzy pracują w pełnym wymiarze godzin, są zwykle szczęśliwsi niż ci, którzy pracują w niepełnym wymiarze godzin. Ponadto starsi ludzie, którzy mają przynajmniej pracę w niepełnym wymiarze godzin, są szczęśliwsi niż ci, którzy w ogóle nie pracują.

Ale to nie znaczy, że więcej pracy jest zawsze lepsze. Poza pewnym punktem, praca więcej godzin faktycznie czyni ludzi mniej szczęśliwymi.

Badania nie wszystkie zgadzają się co do tego. W badaniu 900 pracowników przeprowadzonym przez ekspertkę ds. zarządzania czasem Laurę Vanderkam, najszczęśliwsi spędzają średnio 7,6 godziny dziennie. To około 38 godzin tygodniowo.

Ale kiedy ekspert ds. szczęścia Dan Buettner przeanalizował dane od ponad 20 milionów ludzi na całym świecie, znalazł inny wynik. Sugeruje, że tydzień pracy od 30 do 35 godzin jest najlepszy dla szczęścia. 

Kilka badań potwierdza pogląd Buettnera. W Nowej Zelandii i Szwecji firmy próbowały skrócić tygodnie pracy do 30-32 godzin. Ich pracownicy czuli się szczęśliwsi i mieli mniej stresu, a oni lepiej radzili sobie w pracy.

Czas Dojazdu

Jest jedna rzecz w pracy, która konsekwentnie czyni ludzi nieszczęśliwymi. To czas, który spędzają na dojazdach. Raport NEF mówi, że im więcej czasu ludzie spędzają na codziennych dojazdach, tym mniej są zadowoleni ze swojego życia. 

Osoby, które jeżdżą do pracy, są szczególnie skłonne powiedzieć, że ich czas w ruchu drogowym jest stresujący. Natomiast osoby, które chodzą lub jeżdżą rowerem do pracy, częściej uważają podróż za relaksującą.

Lekcje Szczęścia

Jeśli szczęście jest twoim celem, najlepszą pracą jest praca w tygodniu między 30 a 38 godzinami. To wystarczy, aby być pracownikiem na pełny etat, ale nie wystarczy, aby być zestresowanym przez przepracowanie. 

Idealnie, Twoja praca powinna być również blisko miejsca, w którym mieszkasz. Daje to krótki dojazd — być może nawet wystarczająco krótki na spacery lub jazdę na rowerze. Jeśli utkniesz z dłuższym dojazdem, sprawdź, czy możesz zrobić to pociągiem lub autobusem. To wydaje się być mniej stresujące niż jazda samochodem.

Wydawanie Pieniędzy

To jasne, jak pieniądze, które zarabiasz, mogą wpłynąć na twoje szczęście. Ale badania sugerują, że sposób wydawania tych pieniędzy jest prawie tak samo ważny. 

Najbardziej pomocne jest wydawanie pieniędzy na podstawowe potrzeby. Ale kiedy już je poznasz, twoje wybory robią wielką różnicę. Uwaga Spoiler: kupowanie szybszego samochodu lub większego telewizora raczej nie sprawi Ci dużo radości. Ale inne rodzaje wydatków mogą.

Kupowanie Doświadczeń

Ogólnie rzecz biorąc, wydawanie pieniędzy na doświadczenia sprawia, że ludzie są szczęśliwsi niż kupowanie dóbr materialnych. W wywiadzie dla Forbesa ekonomista Thomas Gilovich wymienia kilka przyczyn tego stanu rzeczy.

 • Oczekiwanie. Według artykułu z 2014 roku w dziedzinie nauk psychologicznych, ludzie czerpią wiele przyjemności z czekania na doświadczenie, takie jak koncert. Czekanie na fizyczny przedmiot nie zapewnia tej samej radości.
 • Mniejsza Konkurencja. Przegląd 2014 z Cornell zauważa, że ludzie często porównują swoje rzeczy do tego, co mają ich przyjaciele i sąsiedzi. To może sprawić, że poczują się gorsi. Ale z doświadczeniami trudniej to zrobić. Na przykład, jeśli nurkujesz, a twój sąsiad wybiera się na wycieczkę po winie, trudniej powiedzieć, że jedno wakacje jest lepsze niż drugie.
 • Mniej Adaptacji. Według Gilovicha ludzie bardzo szybko dostosowują się do nowych dóbr. Jeśli na przykład kupisz telewizor z dużym ekranem, radość nie trwa długo. Wkrótce zaczniesz chcieć takiego, który jest nawet większy i lepszy.
 • Mniej Żalu. Czasami rzeczy, które kupujesz, nie spełniają Twoich oczekiwań. Im dłużej z nimi mieszkasz, tym gorsze stają się wyrzuty sumienia kupującego. Ale jednorazowe doświadczenie jest skończone, zanim będziesz miał czas, aby tego żałować. Fakt, że kończy się tak szybko, sprawia, że bardziej go cenisz.
 • Cenne Wspomnienia. Doświadczenie staje się częścią twojej tożsamości w sposób, którego posiadanie nie może. nowy samochód może zmienić twój wizerunek, ale nie to, kim jesteś w środku. Ale długodystansowa wędrówka tworzy wspomnienia, które są częścią ciebie na zawsze.
 • Wartość Społeczna. Część przyjemności z doświadczenia pochodzi z dzielenia się nim z innymi. Na przykład wyjazd na wakacje z rodziną lub przyjaciółmi pomaga nawiązać z nimi więź. W ten sposób wydawanie pieniędzy na doświadczenia buduje więzi społeczne, które są dużym źródłem szczęścia.

Czas Zakupu

Wielu Amerykanów uważa, że mają wystarczająco dużo pieniędzy, ale nie wystarczająco dużo czasu. Badanie 2017 w PNAS odnosi się do tego problemu jako ” głodu czasu.”I mówi, że kiedy ludzie wydają pieniądze w sposób, który łagodzi problem, czyni ich szczęśliwszymi.

W badaniu naukowcy dali grupie osób 40 dolarów, aby wydać na coś, co zaoszczędziłoby im czas. Ich wybór obejmował usługi dostarczania posiłków, usługi sprzątania i pomoc w sprawunkach. W następnym tygodniu badani stwierdzili, że czują się szczęśliwsi w wyniku tych zakupów. 

W następny weekend naukowcy dali im kolejne 40 dolarów na wydatki na przedmioty fizyczne. Ale tym razem nie widzieli tak dużego wzrostu szczęścia. W skali 10-punktowej kupowanie czasu sprawiło, że byli o jeden punkt szczęśliwsi niż kupowanie rzeczy.

Spłacanie Długów

Innym sposobem na kupno szczęścia za pieniądze jest spłata długu. Raport NEF z 2012 r. przytacza kilka badań, które pokazują, że posiadanie długu sprawia, że ludzie są nieszczęśliwi. Na wystarczająco wysokim poziomie może nawet zwiększyć ryzyko zaburzeń psychicznych, takich jak depresja lub lęk.

Jednak rodzaj długu robi różnicę. Ludzie, którzy mają wysokie saldo na swoich kartach kredytowych wydają się być niezadowoleni z tego powodu. Natomiast ludzie, którzy pożyczają, aby zyskać coś wartościowego, takiego jak dom, nie widzą żadnego spadku w swoim szczęściu.

Lekcje Szczęścia

Opierając się na tych badaniach, istnieje kilka sposobów, aby kupić szczęście. Jeśli masz dodatkową gotówkę do wydania, najlepszym wyborem jest spłata długu, kupowanie czasu lub wydawanie na doświadczenia.

Jednak nie wszystkie doświadczenia są sobie równe. Najwięcej radości uzyskasz z doświadczenia, którym możesz podzielić się z innymi. I, idealnie, powinno to być doświadczenie, które jest jakiś czas w przyszłości, więc można oczekiwać na to tak długo, jak to możliwe.

Ponadto, nie kupuj sobie tego samego doświadczenia zbyt często. Jeśli tak, możesz przyzwyczaić się do tego w taki sam sposób, jak w przypadku nowego telewizora. 

Zamiast tego Zapisz swoje ulubione doświadczenia na smakołyki. Na przykład ciesz się latte z Sąsiedzkiej kawiarni tylko w niedziele, a nie codziennie rano. To sprawia, że jest to wyjątkowe wydarzenie, a nie tylko część codziennej rutyny.

Rozdawanie Pieniędzy

Ostatnim sposobem na kupno szczęścia jest wydawanie pieniędzy na innych ludzi. Artykuł z 2014 r. W Current Directions in Psychological Science donosi, że używanie pieniędzy do pomocy innym sprawia, że ludzie są znacznie szczęśliwsi.

Ale ten efekt nie występuje cały czas. Artykuł o badaniu w Pacific Standard wyjaśnia, że dawanie innym ma największe korzyści, gdy pomaga zaspokoić potrzeby emocjonalne. Istnieją trzy podstawowe potrzeby, które mogą zaspokoić: 

  > Pokrewieństwo. Dzielenie się pieniędzmi z innymi daje szansę na nawiązanie kontaktu z innymi ludźmi. Tak więc dawanie pieniędzy konkretnej osobie czuje się lepiej niż dawanie ich na ślepo. Klikając pole, aby przekazać darowiznę do lokalnego schroniska dla zwierząt, nie czujesz się tak wyjątkowy, jak chodzenie do schroniska i oglądanie zwierząt, które pomagają Twoje pieniądze.

 1. Kompetencje. Dawanie jest lepsze, gdy widzisz, że robi różnicę. Wrzucenie dolara do czajnika Armii Zbawienia na święta jest OK. Ale jeśli Mikołaj stojący przy czajniku mówi ci, jak pieniądze pomagają potrzebującym rodzinom, darowizna daje poczucie spełnienia.
 2. Autonomia. Ludzie lubią dokonywać własnych wyborów. Dawanie zachęca do tego uczucia, kiedy możesz zdecydować, gdzie i ile dać. Można to zobaczyć w Forbes wideo, gdzie naukowcy dają ludziom $20 wydać na kogoś innego. Odbiorcy czerpią dużą przyjemność z planowania kreatywnych sposobów rozdawania pieniędzy.

Lekcje Szczęścia

Twoje pieniądze mogą sprawić, że będziesz o wiele szczęśliwszy, gdy oddasz część z nich. Jednym z oczywistych sposobów, aby to zrobić, jest dawanie charytatywne. Ważne jest jednak, aby wybrać odpowiednią organizację charytatywną.

Po pierwsze, to powinna być przyczyna, na której ci zależy. To zwiększa poczucie autonomii. Po drugie, organizacja charytatywna powinna być w stanie pokazać, jak twoje dolary robią różnicę. To zwiększa Twoje poczucie kompetencji.

Wreszcie, poszukaj sposobów, aby podzielić się swoim dawaniem z innymi. Na przykład, można sponsorować przyjaciela, który robi spacer z powodu raka piersi, a nie tylko dając czek na cele charytatywne. To pomaga w słusznej sprawie, a także wzmacnia twój związek z przyjacielem. Wszyscy wygrywają.

Szczęście Narodów

Szczęście ekonomiści nie są zainteresowani tylko tym, jak pieniądze sprawiają, że poszczególni ludzie są szczęśliwsi. Badają również, w jaki sposób może to wpłynąć na szczęście całych krajów. Aby to zrobić, badają dane z ogólnoświatowych badań, takich jak Gallup World Poll. 

Wykorzystują te informacje, aby dowiedzieć się, które narody świata mają najszczęśliwszych ludzi. Potem próbują dowiedzieć się, co te narody mają ze sobą wspólnego. Rządy krajowe mogą czerpać ze swoich ustaleń, aby ukierunkować politykę publiczną w sposób, który uszczęśliwia ich obywateli. 

Co roku lub dwa, Organizacja Narodów Zjednoczonych publikuje Światowy raport o szczęściu. Podsumowuje najnowsze ustalenia na temat szczęścia krajów i omawia, co oznaczają one dla rządów krajowych. 

Narzędzia do mierzenia Szczęścia

Standardowe miary ekonomiczne, takie jak produkt krajowy brutto (PKB), nie mierzą szczęścia. Tak więc, aby porównać szczęście Narodów, naukowcy opracowali wiele narzędzi opartych na innych czynnikach. 

Jednym z nich jest wskaźnik rzeczywistego postępu (GPI) opracowany przez Centrum zrównoważonej gospodarki. Przegląda ponad 250 środków dotyczących zdrowia gospodarczego, środowiskowego i społecznego. Przykłady obejmują jakość szkół i skutki zanieczyszczenia.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i rozwoju (OECD) dysponuje interaktywnym narzędziem o nazwie Better Life Index. Porównuje kraje pod względem 11 czynników, w tym zdrowia, mieszkalnictwa i miejsc pracy. Użytkownicy mogą dostosować każdy czynnik ręcznie, aby zobaczyć, jak kraje układają się w różnych obszarach.

Korzystając z tych i innych środków, ekonomiści mogą zbadać, jak pieniądze odnoszą się do szczęścia w skali ogólnopolskiej.

Bogactwo i szczęście

Wydaje się logiczne, że bogatsze kraje byłyby szczęśliwsze od innych. Ogólnie rzecz biorąc, sprawozdanie NEF pokazuje, że jest to prawda. 

Jednak bogaty hrabias zazwyczaj mają inne rzeczy dzieje dla nich, które mają tendencję do uszczęśliwiania ludzi. Należą do nich demokratyczne rządy i silne sieci społeczne. Pozbądź się tych zalet, a bogate kraje nie są tak szczęśliwsze od biednych.

Ponadto, coraz bogatszy z czasem nie zawsze uszczęśliwia naród. Podobnie jak osoby w badaniu Princeton, kraje wydają się być szczęśliwsze jako całość tylko do momentu, gdy ich dochód na mieszkańca osiągnie określony próg. Poziom ten różni się w zależności od kraju. 

Poza tym, zwiększone bogactwo nie przynosi więcej szczęścia. Fakt ten nazywany jest paradoksem Easterlina, na cześć Richarda Easterlina, który po raz pierwszy zwrócił na niego uwagę w artykule z 1974 roku. Wiele badań od jego czasów potwierdziło to.

Ale paradoks Easterlina nie zawsze jest prawdziwy. Na przykład we Włoszech i Japonii wraz ze wzrostem gospodarczym wzrastało szczęście. 

Ponadto ostatnie badania nakreślone na VoxEU.org pokazuje, że szczęście spada, gdy kraj popada w depresję ekonomiczną. Miało to miejsce w Grecji w 2008 roku. Tak więc, podczas gdy dobre czasy gospodarcze nie zawsze sprawiają, że kraj jest szczęśliwszy, złe czasy zdecydowanie sprawiają, że jest mniej szczęśliwy.

Skutki wydatków publicznych

Według raportu NEF, większość badań pokazuje, że ludzie są szczęśliwsi w krajach o wyższym poziomie wydatków publicznych. Nowsze badania z 2017 i 2019 potwierdzają to odkrycie. Jest to zgodne z rankingami szczęścia w najnowszym światowym raporcie o szczęściu. 

Jednak wyniki nie są całkowicie spójne w tym punkcie. Co najmniej jedno badanie objęte raportem NEF nie wykazało korelacji między wydatkami publicznymi a szczęściem. Badanie z 2021 roku w Review of Economics and Political Science wykazało to samo.

Jedno z badań cytowanych w raporcie NEF wykazało, że wysokie świadczenia dla bezrobotnych faktycznie zmniejszają szczęście. Jednak nowsze badania nie obsługują tego widoku. 

Na przykład w badaniu przeprowadzonym w Luksemburgu w 2020 r.zbadano, jak wiele szczęścia spadło w różnych krajach podczas Wielkiej Recesji. Okazało się, że w krajach o lepszych zasiłkach dla bezrobotnych szczęście spadało mniej.

Skutki nierówności

Raport NEF pokazuje również, że większa nierówność dochodów w danym kraju zwykle oznacza niższe szczęście. Jednak związek nie jest prosty.

Bank Światowy mierzy nierówności za pomocą narzędzia zwanego współczynnikiem Giniego. Kraje z wyższymi wynikami Gini są mniej równe. I, co do zasady, kraje te również plasują się niżej w indeksie Better Life.

Ale wyniki są mieszane. Nierówność jest w niektórych krajach silniej związana ze nieszczęściem niż w innych. W rzeczywistości w kilku krajach stosunki te wydają się być odwrócone. 

Artykuł z 2017 roku w Frontiers in Psychology wykazał, że związek między szczęściem a równością jest krzywą w kształcie litery U. Trochę nierówności sprawia, że ludzie są szczęśliwsi. Widząc innych, którzy są bogatsi od nich daje im wiarę, że mają szansę stać się bogatsi też.

Ale kiedy nierówność jest zbyt wysoka, ludzie są mniej szczęśliwi. Przepaść między bogatymi i biednymi wydaje się tak duża, że ludzie nie myślą, że kiedykolwiek nadrobią zaległości.

Kilka badań w raporcie NEF sugeruje, że nierówność mniej przeszkadza ludziom, gdy „postrzegana mobilność społeczna” jest wysoka. Ludzie nie mają nic przeciwko dużej przepaści między bogatymi i biednymi, jeśli myślą, że mają dobrą szansę na awans po drabinie społecznej.

Ostatnie Słowo

Oczywiście, pytanie, ” czy pieniądze mogą kupić szczęście?”nie ma simple odpowiedz. To zależy od tego, ile pieniędzy mówisz, jak zamierzasz z nich korzystać, i co dokładnie masz na myśli przez szczęście. 

Jednak jedną rzeczą, którą Ekonomia szczęścia zdecydowanie pokazuje, jest to, że pieniądze nie są jedynym kluczem do szczęścia. A im więcej masz już pieniędzy, tym mniej ważne jest, aby mieć więcej.

Więc następnym razem, gdy będziesz musiał podjąć decyzję o zarabianiu pieniędzy, nie myśl tylko o tym, co byłoby najlepsze dla Twojego wyniku finansowego. Zamiast tego poświęć chwilę na zastanowienie się, co naprawdę uczyniłoby Cię najszczęśliwszym. Bo to jest prawdziwe sedno.

Akcje FAANG – czym są i dlaczego warto w nie inwestować

Poprzedni wpis

Jak Refinansować Kredyt Samochodowy

Następny wpis

Mogą Ci się spodobać

Komentarzy

More in Artykuły