Artykuły

Kupno nowego samochodu a samochód używany

0

Książki lub strony internetowe o oszczędzaniu pieniędzy często mówią, że nigdy nie należy kupować nowego samochodu. W końcu nowy samochód może stracić nawet 20% swojej wartości w pierwszym roku. Jeśli zamiast tego kupisz 1-letni używany samochód, możesz uzyskać praktycznie ten sam samochód za 20% mniej.

Ale używany samochód nie zawsze jest tańszy od nowego na dłuższą metę. Zależy to od całego szeregu czynników, takich jak wiek samochodu, jego delikatność i długość jego przechowywania. Co więcej, koszt nie jest jedynym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę.

Prawda jest taka ,że „nigdy nie kupuj nowego samochodu” jest rodzajem uniwersalnej porady finansowej, która rzadko działa dla wszystkich. W rzeczywistości twój przebieg — jak i twój samochód-mogą się różnić. Warto dokładnie przyjrzeć się wszystkim czynnikom, zanim zdecydujesz, czy nowy czy używany jest właśnie dla ciebie.

Zakup nowego samochodu-zalety i wady

Nowe samochody mają wiele zalet, w tym bezpieczeństwo, niezawodność i łatwość zakupów. Ale te korzyści wiążą się z wyższymi kosztami — dosłownie. 

Rekomendacje doradcy giełdowego Motley Fool mają średni zwrot na poziomie 618%. Za 79 $(lub tylko 1,52 $tygodniowo) dołącz do ponad 1 miliona członków i nie przegap ich nadchodzących wyborów giełdowych. 30-dniowa Gwarancja Zwrotu pieniędzy. Zarejestruj Się Teraz

Zalety zakupu nowego samochodu

Wielu nowych właścicieli samochodów lirycznie opowiada o magii zapachu nowego samochodu. Ale nowe pojazdy oferują znacznie więcej konkretnych korzyści niż to.

1. Łatwiejsze zakupy

Zakup nowego pojazdu jest łatwiejszy niż zakup używanego. Po pierwsze, masz więcej samochodów do wyboru. Każdy samochód na rynku jest uczciwy, więc możesz szukać modelu, który pasuje do Twoich potrzeb, nie ograniczając się do tego, co jest dostępne.

Ponadto, w przypadku nowego samochodu, nie musisz się martwić o jego stan. Nie musisz badać jego historii, uzyskać inspekcji lub sprawdzić Raport Carfax. Wiesz, że zarówno samochód, jak i jego tytuł będą nieskazitelne. Większość dealerów zajmie się nawet papierkową robotą. 

2. Lepsze Opcje Finansowania

Kredytodawcy zazwyczaj oferują lepsze opcje finansowania dla nowych samochodów niż dla samochodów używanych. Kredyty na nowy samochód są dla nich mniej ryzykowne, ponieważ mają zupełnie nowy samochód jako zabezpieczenie. A nabywcy nowych samochodów są bardziej wiarygodni w spłacaniu kredytów niż nabywcy używanych samochodów.

Ponadto producenci samochodów czasami oferują specjalne zachęty na nowe samochody. Jeśli samochód nie sprzedaje się dobrze, starają się zwabić kupujących z cash-back oferty lub niższe stopy procentowe na kredyty samochodowe. Kupujący z dobrej oceny kredytowej mają największe szanse na zakwalifikowanie się do tych specjalnych ofert.

​​3. Zaawansowane Funkcje

Kupując nowy samochód, wiesz, że otrzymujesz najnowszą technologię. Nowe samochody oferują zaawansowane funkcje bezpieczeństwa, takie jak hamowanie awaryjne, pomoc w utrzymaniu pasa ruchu i Kamery zapasowe. Zostały poddane najnowszym, najbardziej rygorystycznym testom bezpieczeństwa.

Nowe samochody oferują również najnowsze funkcje łączności i rozrywki. Mogą współpracować ze smartfonem, aby zapewnić przesyłanie strumieniowe dźwięku i aktualizacje ruchu w czasie rzeczywistym. Dla pasażerów dostępne są większe wyświetlacze wideo Z Ekranem dotykowym.

4. Konfigurowalny

Mówiąc o funkcjach, zakup nowego samochodu pozwala wybrać, które z nich chcesz. Możesz wybrać kolory wewnętrzne i zewnętrzne oraz dodać dodatki, takie jak szyberdach lub podgrzewane fotele. Jeśli dealer nie ma modelu na partii, który pasuje do twojej listy życzeń, może zamówić go dla Ciebie. </p>

5. Niższe Koszty Napraw I Konserwacji

Jednym z kosztów, który jest zdecydowanie niższy dla nowych samochodów jest konserwacja. W pierwszych latach w trasie nowy samochód zazwyczaj wymaga tylko zaplanowanej wymiany oleju i dostrojenia. Drogie przedmioty, takie jak opony, hamulce, akumulator lub nowy układ wydechowy, prawdopodobnie nie będą potrzebne przez co najmniej trzy lata.

Posiadanie samochodu bezobsługowego to więcej niż oszczędność pieniędzy. Jest to również dobre dla Twojego spokoju ducha. Nigdy nie musisz się martwić, czy twój samochód zepsuje się bez ostrzeżenia i zostawi cię na pastwę losu.

6. Zakres Gwarancji

Oczywiście rutynowa konserwacja samochodu to nie to samo, co naprawa czegoś, co nieoczekiwanie się psuje. Nawet w nowym pojeździe części mogą czasami ulec awarii. Ale kiedy tak się stanie, masz gwarancję producenta na pokrycie Ciebie. 

Większość gwarancji na nowy samochód obejmuje cały samochód na trzy lata lub 36 000 mil. Układ napędowy (w zasadzie części, które sprawiają, że samochód go) jest często objęte tak długo, jak 10 lat. Jako właściciel nowego samochodu, wiesz, że nie napotkasz żadnych nieoczekiwanych wydatków na główne naprawy pojazdu. 

7. Lepszy Przebieg Gazu

Nowe samochody mają na ogół lepsze zużycie paliwa niż starsze. Według Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska średni przebieg gazu dla nowych pojazdów wzrósł z około 19 mpg w 2004 r.do ponad 25 mpg w 2020 r. 

Tak więc wybór nowego samochodu, a nie używanego samochodu, może pomóc zaoszczędzić pieniądze na gazie — zwłaszcza jeśli wybierzesz model energooszczędny. Obniża to również Twój ślad węglowy.

8. Dłuższa Żywotność

Wreszcie nowy samochód ma po prostu więcej lat życia. Większość nowoczesnych samochodów może jeździć przez co najmniej 200 000 mil. W zależności od tego, ile jeździsz, może to być 10 do 20 lat. 

Jeśli kupisz nowy samochód, powinieneś być w stanie utrzymać go na drodze przez co najmniej 10 lat z odpowiednią konserwacją. Natomiast pięcioletni używany samochód może wymagać wymiany w ciągu zaledwie pięciu lat. Krótko mówiąc, wybór nowego samochodu oznacza, że możesz jechać dłużej, zanim będziesz musiał go wymienić.

Wady zakupu nowego samochodu

Korzyści z nowych pojazdów nie są tanie. Nowy samochód kosztuje cię więcej na trzy sposoby: wyższa cena zakupu, wyższy koszt ubezpieczenia i szybsza amortyzacja.

1. Wyższa Cena Zakupu

Nowe pojazdy kosztują nieco więcej niż używane. Według Forbesa średni nowy samochód kosztował ponad 40 000 dolarów w 2021 roku. Średni koszt używanego samochodu zbliżony jest do $25,000. A to niezwykle wysoka Cena, ponieważ pandemia COVID-19 podniosła koszty używanych samochodów.

Oznacza to, że z nowym samochodem prawdopodobnie zapłacisz więcej za każdy rok użytkowania. Jeśli kupisz nowy samochód za $ 40,000 i trwa 15 lat, to dochodzi do około $2,667 rocznie. Ale jeśli kupisz 3-letni samochód za $30,000 i trwa 12 lat, kosztuje tylko $2,500 rocznie.

Wyższe ceny nowych samochodów przekładają się również na wyższe miesięczne raty, pomimo niższych stóp procentowych kredytów na nowe samochody. Czteroletni, 35 000 dolarów kredyt na nowy samochód w 3% kosztowałby 775 dolarów miesięcznie. Czteroletnia pożyczka w wysokości 25 000 USD na używany samochód w 5% kosztowałaby tylko 576 USD miesięcznie.

​​2. Wyższe Stawki Ubezpieczenia Samochodu

Ogólnie rzecz biorąc, nowe samochody kosztują więcej ubezpieczenia niż starsze. Koszt ubezpieczenia samochodu zależy częściowo od wartości samochodu, a nowe pojazdy są warte więcej. 

Również starsze samochody mogą Zwykle obejść się bez pokrycia kolizji i kompleksowego pokrycia, które dodają do insurance premium. Ale kiedy wziąć nowy kredyt samochodowy, Kredytodawcy często wymagają przeprowadzenia tego rodzaju ubezpieczenia.

Istnieje jednak wyjątek od tej reguły. Niektórzy ubezpieczyciele dają nowy samochód zniżki na samochód w pierwszym roku. Jeśli twój tak, Twój nowy samochód może być tańszy w ubezpieczeniu niż używany samochód przy pierwszym zakupie. Ale po roku ta korzyść znika.

3. Szybsza Amortyzacja

Wszystkie samochody tracą wartość lub tracą na wartości z czasem. Według iSeeCars średni nowy samochód traci około 40% swojej wartości w ciągu pierwszych pięciu lat jazdy. Amortyzacja jest najbardziej gwałtowna w pierwszym roku, kiedy samochód może stracić nawet 20% jego wartości. 

Jeśli kupisz nowy samochód za $ 40,000 i spróbujesz go sprzedać po pięciu latach, prawdopodobnie dostaniesz za niego tylko $24,000. Nie ma to większego znaczenia, jeśli planujesz prowadzić stary samochód tak długo, jak działa. Ale jeśli wolisz jeździć tylko samochodami, które mają mniej niż pięć lat, amortyzacja jest wielkim zabójcą budżetowym.

Kupno używanego samochodu-zalety i wady

Podobnie jak nowe samochody, używane samochody mają zarówno zalety, jak i wady. Kupując używany samochód, płacisz mniej, ale masz mniejszą kontrolę nad tym, co dostajesz za swoje pieniądze.

Zalety zakupu używanego samochodu

Zakup używanego samochodu pozwala zaoszczędzić pieniądze. Oszczędzasz nie tylko na kosztach z góry, ale także na ubezpieczeniach, amortyzacjach, a czasami opłatach rejestracyjnych. W pewnym sensie posiadanie starszego samochodu może być również mniej stresujące.

1. Niższa Cena Zakupu

Największą zaletą używanych pojazdów jest ich niższa cena. Jak wspomniano powyżej, samochody tracą dużą wartość do amortyzacji, zwłaszcza w pierwszym roku. Pozwala to nabywcom samochodów używanych uzyskać samochód z dużą ilością życia w nim za znacznie niższą cenę.

Jako bonus, niższe ceny oznaczają również niższe podatki od sprzedaży. W większości stanów, kiedy kupujesz samochód, podatek płacisz zależy od ceny zakupu. Tańszy samochód Automatycznie przychodzi z niższym rachunkiem podatkowym, więc masz więcej pieniędzy w kieszeni.

2. Niższe Stawki Ubezpieczenia Samochodu

Ponieważ używane samochody są warte mniej w dolarach, są tańsze w ubezpieczeniu. Jest to szczególnie ważne, jeśli wybierzesz samochód, na który możesz sobie pozwolić, aby zapłacić gotówką z góry. Ponieważ nie finansujesz go, nie będziesz musiał nosić kolizji i kompleksowego ubezpieczenia, które zwiększają koszty.

Oczywiście rezygnacja z tego ubezpieczenia oznacza, że musisz zapłacić za naprawę, jeśli samochód zostanie uszkodzony w wypadku lub zapłacić za jego wymianę, jeśli zostanie skradziony. Ale ponieważ sam samochód jest tańszy, jest to ryzyko, na które możesz łatwiej sobie pozwolić.

3. Wolniejsza Amortyzacja

Samochody nadal tracą wartość przez całe życie. 10-letni samochód jest wart mniej niż 6-letni. Starsze samochody amortyzują się jednak znacznie wolniej niż nowsze.

Na przykład, Progressive szacuje, że samochód kupiony za $ 40,000 nowy traci 25% swojej wartości w ciągu pierwszych dwóch lat. Ale w ciągu najbliższych dwóch lat traci tylko 22% swojej pierwotnej wartości. W ciągu pięciu do sześciu lat traci tylko 18%. 

Jeśli kupisz dwuletni samochód za $ 30,000 i zdecydujesz się go sprzedać po dwóch latach, odzyskasz $ 21,200. Innymi słowy, wydasz mniej niż $ 9,000 za dwa lata posiadania. Ale jeśli odsprzedasz nowy samochód po dwóch latach, stracisz $ 10,000.

4. Niższe Opłaty Rejestracyjne

Podatek od sprzedaży samochodu płacisz tylko raz, kiedy go kupujesz. Jednak musisz płacić opłaty rejestracyjne rok po roku, ponieważ tak długo, jak jesteś właścicielem. A w niektórych stanach Opłaty te są również niższe w przypadku starszych samochodów niż w przypadku nowszych. 

Według National Conference of State Legislatures, trzy państwa pobierają mniej za starsze samochody. Dodatkowe siedem Stanów dostosowuje opłatę w oparciu o wartość pojazdu, która jest zazwyczaj niższa w przypadku starszego samochodu. Sprawdź stronę internetową, aby sprawdzić, czy zakup używanego samochodu może obniżyć koszty rejestracji w miejscu zamieszkania.

5. Mniej prawdopodobne, aby stać się pod wodą

Ponieważ nowe samochody tracą na wartości tak szybko, możliwe jest, aby skończyć ze względu więcej na kredyt samochodowy niż pojazd jest wart. To się nazywa być pod wodą lub do góry nogami na kredyt samochodowy. Jeśli chcesz sprzedać samochód, kwota, którą otrzymasz, nie wystarczy, aby spłacić kredyt.

Przebywanie pod wodą jest również dużym problemem, jeśli samochód zostanie skradziony lub zniszczony w wypadku. Kwota, którą otrzymujesz z ubezpieczenia, nie spłaci Twojego kredytu, więc nadal będziesz winien pieniądze na samochód, którego już nie masz. W przypadku używanego samochodu, który amortyzuje się wolniej, jest to znacznie mniej prawdopodobne.

6. Może uda się kupić ładniejszy samochód

Ponieważ używane samochody kosztują mniej niż nowe, pozwalają na rozciągnięcie samochodu-kupując dolary. Powiedzmy, że masz tylko $20,000 do wydania. Za tę cenę, jedyne nowe samochody, na które możesz sobie pozwolić, to mniejsze modele ekonomiczne, takie jak Kia Rio czy Hyundai Accent.

Ale jeśli jesteś gotów rozważyć używane samochody, można uzyskać więcej samochodu za swoje pieniądze. Można uaktualnić do średniej wielkości samochodu lub SUV. Nawet luksusowy samochód, taki jak Mercedes, może być w Twoim przedziale cenowym, jeśli nie masz nic przeciwko temu, że ma 6 lub więcej lat.

7. Mniej Stresu Z Powodu Wgnieceń I Zadrapań

Kiedy posiadasz nowy samochód, zawsze martwisz się o zrujnowanie jego fabrycznie idealnej lakierni. Każde małe zadrapanie staje się źródłem stresu-zwłaszcza, że przyspiesza amortyzację samochodu.

Z używanym samochodem nie musisz się martwić o te małe szczegóły. Samochód zgromadził już kilka zadrapań i wgnieceń, a kilka więcej nie zaszkodzi znacznie wartości odsprzedaży. Mimo całego obecnego zużycia, prawie się nie pojawią.

Wady zakupu używanego samochodu

Używane pojazdy nie bez powodu są tańsze od nowych. Kupując jeden, poświęcasz się – głównie w zakresie wyboru i niezawodności. 

1. Ograniczony Wybór

Kiedy kupujesz używany samochód, po prostu nie masz tak wielu opcji do wyboru. Oznacza to, że znalezienie modelu odpowiadającego Twoim potrzebom wymaga więcej czasu i wysiłku. I być może będziesz musiał pójść na kompromis w sprawie niektórych szczegółów, takich jak kolor, Funkcje lub stan.

2. Nie masz 100% pewności co do jego historii

Nawet jeśli znajdziesz używany samochód, który wygląda dobrze dla ciebie, nigdy nie możesz być całkowicie pewien tego. Nigdy nie wiadomo na pewno, jak traktował go poprzedni właściciel i w jakim jest kształcie. 

Możesz obejść niektóre z tych problemów za pomocą raportu historii pojazdu, który informuje, czy samochód był w żadnych wypadkach. Raporty te mogą jednak nie odzwierciedlać wypadków, które miały miejsce niedawno.

Możesz również poprosić o sprawdzenie dokumentacji serwisowej samochodu i sprawdzenie jego stanu przez niezawodnego mechanika. I możesz zrobić wyszukiwanie tytułu, aby upewnić się, że obecny właściciel naprawdę jest prawnym właścicielem. Ale nawet z tymi środkami ostrożności, nie można być pewnym każdego szczegółu.

3. Wyższe Koszty Napraw I Konserwacji

Samochody są dziś o wiele bardziej niezawodne niż kiedyś. Wiele can go 100,000 mil lub więcej, zanim będą potrzebować żadnych poważnych napraw. Nawet rutynowa konserwacja, taka jak wymiana oleju i praca hamulca, nie musi być wykonywana tak często.

Mimo to nie da się obejść faktu, że starsze samochody wymagają więcej konserwacji niż nowsze. Analiza raportów konsumenckich 2021 wykazała, że średni koszt konserwacji dla 5-letniego pojazdu wynosi 205 USD rocznie. Jak na 10-letni samochód, to 430 dolarów. Te wyższe koszty konserwacji oznaczają również więcej czasu i kłopotów z powtarzającymi się wizytami u mechanika.

Dobrą wiadomością jest to, że w ciągu pierwszych pięciu lat życia samochodu koszty konserwacji nie zmieniają się zbytnio. Więc późny model używany samochód jest mało prawdopodobne, aby umieścić cię do znacznie więcej kłopotów i wydatków na naprawy niż nowy samochód. 

4. Brak gwarancji

Jednym z powodów, dla których nowsze samochody kosztują mniej konserwacji, jest to, że są objęte gwarancją producenta. Większość używanych samochodów nie pochodzi z tego zakresu.

Istnieją jednak wyjątki. Jeśli kupisz używany samochód w późnym modelu, który nadal jest objęty gwarancją fabryczną, to ubezpieczenie przechodzi na Ciebie. Na przykład, jeśli kupisz 2-letni samochód z 3-letnią gwarancją, otrzymasz roczną ochronę. 

Ponadto, gdy kupujesz używany samochód od dealera, prawdopodobnie oferują Ci możliwość zakupu rozszerzonej gwarancji. To kosztuje dodatkowo, ale zapewnia spokój ducha. Jednak w zależności od kosztów, lepszym rozwiązaniem może być samodzielne wykupienie ubezpieczenia od awarii mechanicznych.

5. Prawo Cytrynowe Może Nie Mieć Zastosowania

Wszystkie 50 stanów USA ma prawo do ochrony kupujących nowe samochody. Przepisy te uprawniają kupujących do zwrotu lub wymiany, jeśli ich nowe samochody mają poważne problemy mechaniczne, których dealer nie może naprawić. W większości stanów przepisy te nie mają zastosowania do używanych samochodów.

Ale znowu są wyjątki. W niektórych stanach prawo lemon stosuje się do każdego używanego samochodu, który jest nadal objęty oryginalną gwarancją. A w kilku stanach, prawo Lemon obejmuje używane samochody w ogóle. Sprawdź Lemon Law America, aby zobaczyć, jakie prawa są w Twoim stanie.

Czy powinieneś kupić nowy samochód lub używany samochód? – Oto werdykt.

Jeśli chodzi o zalety samochodów nowych i używanych, nie ma uniwersalnego rozwiązania. Wszystko zależy od tego, co jest dla ciebie ważniejsze. Używane samochody oszczędzają pieniądze, ale nowe samochody oszczędzają czas i dają większą kontrolę.

Powinieneś kupić nowy samochód, jeśli…

Nowy samochód lepiej pasuje, jeśli:

  • Nie masz dużo czasu na zakupy. Zakup nowego samochodu to dużo mniej pracy niż zakup używanego. Wystarczy wybrać model, który chcesz, a następnie udać się do dealera i kupić go. Samochody używane wymagają znacznie więcej badań, zarówno w celu znalezienia dostępnych samochodów, jak i ich weryfikacji. 
  • Masz Bardzo Specyficzne Potrzeby. Z nowymi samochodami masz o wiele większy wybór. Masz dostęp do najnowszych funkcji, których nie ma w starszych samochodach. Możesz dopasować zakupiony pojazd do swoich wymagań, aż do koloru.
  • Masz awersję do ryzyka. Samochody używane są bardziej ryzykowne niż nowe. Są mniej wiarygodne i nie można być pewnym ich stanu. Nowy samochód to znana ilość. Jego stan jest nieskazitelny i pochodzi z ochroną gwarancji.
  • Jesteś w tym na dłuższą metę. Jeśli chcesz zachować ten sam samochód tak długo, jak to możliwe, warto zacząć od nowego. Zyskasz na tym więcej lat, a amortyzacja nie ma znaczenia dla samochodu, którego nigdy nie sprzedasz.

Powinieneś kupić używany samochód jeśli…

Używany samochód lepiej pasuje, jeśli:

  • Pieniądze Są Mocno. Prawie zawsze można uzyskać więcej samochodu za swoje pieniądze kupując używane, a nie nowe. Zaoszczędzisz na ubezpieczeniu, a może NA rejestracji. A jeśli będziesz musiał odsprzedać samochód, odzyskasz więcej pieniędzy.
  • Jesteś ostry w samochodach. Jeśli jesteś kierowcą, który naraża samochód na duże zużycie, nie ma sensu płacić więcej za nowy, który nie będzie długo wyglądał jak nowy. W używanym samochodzie wgniecenia i wgniecenia wykazują mniej i powodują mniejszą amortyzację.
  • Sam Naprawiasz. Starsze samochody kosztują mniej, aby utrzymać, jeśli jesteś w stanie wykonać wszystkie lub niektóre prace samodzielnie. I łatwiej jest wykonać własną naprawę starszego samochodu niż nowego, który wymaga bardziej zaawansowanego, specjalistycznego sprzętu. 

Ostatnie Słowo

Ogólnie rzecz biorąc, nowe samochody są lepsze dla ludzi, którzy dokładnie wiedzą, czego chcą i są gotowi za to zapłacić. Używane samochody są lepsze dla tych, którzy chcą najlepszej wartości i mogą zaakceptować kilka kompromisów, aby go uzyskać. Ale jest też środek między tymi dwoma: certyfikowane używane samochody (CPO). Łączą one niezawodność nowego samochodu z niższym kosztem używanego.

Samochody CPO mają zazwyczaj mniej niż trzy lata, mają stosunkowo niski przebieg i nie mają historii poważnych uszkodzeń. Wszystkie przechodzą serię surowych kontroli, zarówno mechanicznych, jak i kosmetycznych. I są wspierane przez rozszerzoną gwarancję z takimi samymi korzyściami jak gwarancja na nowy samochód.

Możesz kupić samochody CPO za pośrednictwem salonów nowych samochodów. Zazwyczaj kosztują mniej niż nowe samochody, ale więcej niż inne używane. I często mają więcej opcji finansowania niż inne używane samochody.

Niezależnie od tego, czy wybierzesz nowy samochód, czy używany, nie chcesz wydawać na niego więcej niż potrzebujesz. Zrób trochę czytania na zakup samochodu, aby dowiedzieć się, jak uzyskać najlepszą ofertę na każdy samochód, który kupujesz.

Pięć fantastycznych nawyków finansowych, które zajmują mniej niż 10 minut

Poprzedni wpis

Czy Mogę Uregulować Zadłużenie Kredytu Studenckiego?

Następny wpis

Mogą Ci się spodobać

Komentarzy

More in Artykuły