Artykuły

Bitcoin kontra złoto – która inwestycja jest dla ciebie lepsza?

0

W ostatnich latach Giełda osiągnęła rekordowy poziom, a wyceny akcji są wyższe niż kiedykolwiek. Wiele z nich sugeruje, że rynek stał się wykupieniem i jest przygotowany do korekty, co skłania wielu inwestorów do rozważenia dywersyfikacji poprzez inne klasy aktywów. 

Dwa z najczęściej omawianych celów dla tej dywersyfikacji są złoto-klasyczny metal szlachetny, który działał jako bezpieczna przystań przez większość zarejestrowanej historii-i Bitcoin (BTC), Najcenniejsza z kryptowalut, które niektórzy nazywają „cyfrowym złotem.” 

Ze względu na swoją popularność, wielu inwestorów postrzega Bitcoin jako ostrą konkurencję dla klasycznie utrzymywanego żółtego metalu. Ale która jest lepsza inwestycja?

Bitcoin vs. złoto-kluczowe różnice inwestycyjne

Złoto i Bitcoin to oczywiście dwa bardzo różne aktywa inwestycyjne. Złoto jest cenionym towarem fizycznym od czasów starożytnego Egiptu, podczas gdy Bitcoin jest zasobem cyfrowym, który nie powstał, dopóki nie został stworzony przez pseudonimowego Satoshi Nakamoto w styczniu 2009 roku. 

Rekomendacje doradcy giełdowego Motley Fool mają średni zwrot na poziomie 618%. Za 79 $(lub tylko 1,52 $tygodniowo) dołącz do ponad 1 miliona członków i nie przegap ich nadchodzących wyborów giełdowych. 30-dniowa Gwarancja Zwrotu pieniędzy. Zarejestruj Się Teraz

Istnieją poważne różnice w sposobie, w jaki każdy składnik aktywów czerpie swoją wartość; zmienność, płynność i podaż tych dwóch; oraz ogromne różnice w bezpieczeństwie i przejrzystości. Oto kilka kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji, czy zamierzasz inwestować w złoto, czy Bitcoin:

Wartość

Nie ma wątpliwości, że wartość Bitcoina przewyższyła wartość złota w ciągu ostatniego roku, a kryptowaluta wahała się od około 30 000 USD do około 50 000 USD do 2021 r., a złoto faktycznie traciło wartość przez cały rok. 

Tendencja ta nie utrzyma się jednak w dłuższej perspektywie. Ważne jest, aby zrozumieć, w jaki sposób uzyskuje się wartość tych aktywów przy podejmowaniu decyzji o inwestycji długoterminowej. 

Wartość Bitcoina

Wartość bitcoina jest interesującym pojęciem, ponieważ jego wartość pochodzi z szumu. Bitcoin jest ekscytującą inwestycją, ponieważ obiecuje niezależność od banków centralnych, ze względu na blockchain i niesamowite rzeczy, które mogą umożliwić innowacje technologiczne, a także ze względu na ogromne zyski, które pierwsi użytkownicy Bitcoina i innych kryptowalut wygenerowali w ostatnich latach. 

Oczywiście, to wszystko hype, ale ekscytacja inwestorów jest prawdziwa i doprowadziła do prawdziwej wartości!

Inwestorzy wiedzą, że Bitcoin ma ograniczoną podaż, a szum wokół kryptowaluty doprowadził do tego, że niektóre ogromne firmy zdecydowały się zaakceptować go jako formę płatności. Jest możliwe, że ten trend będzie kontynuowany, a jeśli tak się stanie, popyt na Bitcoin wzrośnie. Prawo podaży i popytu sugeruje, że obserwowany do tej pory wzrost wartości może się utrzymywać przez jakiś czas. 

Wartość złota

Jeśli chodzi o złoto, naprawdę nie ma o czym mówić. Oczywiście, złote robaki-ludzie, którzy promują złoto jako inwestycję-często wskazują na świat, w którym spada finansowe niebo, więc każdy musi się schylić, pokryć i kupić złoto. Ale te teorie zagłady nie robią wiele, jeśli chodzi o zmiany wartości złota. 

Realna wartość złota wynika z kilku łatwych do śledzenia czynników, wszystkie związane z podażą i popytem. Do najważniejszych z tych czynników należą:

 • Uwarunkowania rynkowe i ekonomiczne. Gdy rynek a warunki ekonomiczne są pozytywne i oczekuje się, że nadal dobrze, inwestorzy mają tendencję do porzucenia złota, aby uwolnić fundusze do inwestowania w akcje. W tych czasach, cena złota ma tendencję do głowy w dół lub pozostają płaskie. Z drugiej strony, gdy panują szerokie warunki ekonomiczne i rynkowe, inwestorzy mogą porzucić akcje i wskoczyć do bezpiecznych inwestycji, takich jak złoto, zwiększając popyt, a tym samym cenę. 
 • Zapotrzebowanie Na Media. Fizyczne złoto to nie tylko inwestycja-ma użyteczność. Złoto jest metalem najczęściej stosowanym w biżuterii, ale ma również swoje miejsce w niektórych komponentach technologicznych i innych produktach komercyjnych i przemysłowych. Wraz ze wzrostem popytu na produkty związane ze złotem rośnie również jego wartość. Jednak gdy popyt na te produkty słabnie, ceny złota mają tendencję spadkową. 
 • Inflacja. Złoto od dawna postrzegane jest jako zabezpieczenie przed inflacją. W związku z tym, gdy inflacja jest wysoka, inwestorzy mają tendencję do kupowania złota w celu ochrony wartości swoich portfeli, co prowadzi do wzrostu wartości towaru. 

Zmienność

Zmienność dotyczy krótkoterminowych zmian cen każdego składnika aktywów finansowych. Wskaźnik nie wskazuje na to, czy cena aktywa porusza się w górę czy w dół, zamiast tego skupia się na tym, jak szybko cena aktywów porusza się w jednym lub drugim kierunku. 

W związku z tym aktywa o wysokiej zmienności wiążą się ze zwiększonym ryzykiem, podczas gdy niska zmienność oznacza, że ceny poruszają się w powolnym, bardziej przewidywalnym tempie. Oto, jak oba aktywa łączą się pod względem zmienności:

Zmienność bitcoina

Bitcoin jest łatwo jedną z najpopularniejszych inwestycji alternatywnych na świecie, ale jest również aktywem o wysokiej zmienności. Kiedy cena waluty cyfrowej jest w górę, to zwykle w górę dramatycznie, ale spadki mają tendencję do być tak samo dramatyczne. 

Niepewna przyszłość tego stosunkowo nowego aktywa, zarówno z perspektywy regulacji, jak i przyjęcia, prowadzi do dodatkowej zmienności i ryzyka związanego z Bitcoinem i innymi kryptowalutami. W rzeczywistości było wiele problemów w 2021, które spowodowały spadek ceny Bitcoina.

W czerwcu 2021, CEO Elon Musk ogłosił, że Tesla zawiesi płatności z Bitcoin po wcześniejszym ogłoszeniu firma zaakceptuje go, przynosząc cenę BTC z powrotem na ziemię. We wrześniu tego samego roku Chiny złamały kryptowalutę, zakazując korzystania z większości aktywów kryptograficznych i prowadząc do znaczących spadków Bitcoina i prawie każdej innej kryptowaluty (altcoin) na rynku. 

W wyniku tych dramatycznych spadków, kryptowaluta nadal pracuje z powrotem do wzlotów osiągniętych w kwietniu 2021, kiedy BTC złamał znak $ 60,000. Mając to na uwadze, nie ma wątpliwości, że wysoki poziom zmienności obserwowany w bitcoinie niesie ze sobą znaczące ryzyko. 

Zmienność złotego

Z drugiej strony złoto jest znane z minimalnej zmienności. W rzeczywistości banki centralne, inwestorzy instytucjonalni i inni gracze o dużych pieniądzach na rynku często używają złota jako sposobu na zwiększenie stabilności swoich portfeli. Gdy ceny złota są w ruchu, nie są prawdopodobne, aby przenieść wiele. 

Płynność

Płynność jest również ważnym czynnikiem przy dokonywaniu inwestycji. Po tym wszystkim, kiedy nadszedł czas, aby opuścić swoją pozycję, Ważne jest, aby wiedzieć, że ktoś jest gotowy i chętny do zakupu aktywów od Ciebie. Jeśli nie, możesz pozostać w posiadaniu aktywów, których nie jesteś zainteresowany.

Obecnie płynność jest podobna między Bitcoinem a złotem ale to może się zmienić na dłuższą metę. Oto, o czym powinieneś pomyśleć:

Płynność bitcoina

Kiedy mówisz o Bitcoinie, mówisz o jednym z najbardziej pożądanych zasobów cyfrowych na świecie. Bez względu na to, jaka jest cena, są szanse, że istnieje niezliczona liczba inwestorów gotowych kupić monety, jeśli je sprzedajesz. 

W tej chwili jest niewielka szansa, że utkniesz w swojej inwestycji. 

Jednak, jak wspomniano powyżej, przetrwanie cyfrowej waluty zależy w dużej mierze od szumu, akceptacji regulacyjnej i przyjęcia. Nie wiadomo, czy te czynniki utrzymają się w bitcoinie na dłuższą metę. Istnieje możliwość, choć niewielka, że płynność może stać się problemem w przyszłości, jeśli ludzie przestaną handlować bitcoinem, czy to przez zmiany w prawie, czy przez brak zainteresowania w przyszłości. 

Płynność złota

Zawsze jest ktoś gotowy i chętny do zakupu złota. Ostatecznie, metal szlachetny jest w niedoborze, a popyt jest prawie zawsze. Pomaga w tym komercyjna i przemysłowa użyteczność złota — nawet jeśli inwestorzy przestaną handlować złotem jako aktywem, istnieje solidny rynek dla towaru, który nigdzie nie pójdzie w dającej się przewidzieć przyszłości. 

Tak więc, jeśli masz złoto w portfelu i zdecydujesz, że nadszedł czas, aby odciążyć swoje udziały, nie powinieneś mieć żadnych problemów z tym. 

Dostawa

Podaż jest ważna, ponieważ to połowa równania podaży i popytu określa cenę aktywów. Obie te opcje inwestycyjne mają ograniczoną podaż, ale źródło dostaw między nimi jest w rzeczywistości bardzo różne. Oto dlaczego:

Podaż bitcoina

Bitcoin jest „wydobywany” — co oznacza, że nowe monety są tworzone i wprowadzane na rynek-przez komputery wykorzystujące ich moc obliczeniową do rozwiązywania niezwykle złożonych zadań matematycznych. Tworząc kryptowalutę, Satoshi Nakamoto ograniczył jej podaż do 21 milionów monet. Oznacza to, że gdy wszystkie 21 milionów monet znajdzie się w obiegu, nigdy nie zostanie wybity kolejny Bitcoin. 

Zrobiono to celowo. 

Wiedząc, że podaż i popyt są wiodącym motorem ceny, Nakamoto ograniczył podaż swojego wynalazku, aby zapewnić jego wartość i kontrolować problemy inflacyjne, które pojawiają się w walutach o nieograniczonej podaży. 

Podaż złota

Złoto ma również ograniczoną podaż, ale jest duża różnica. Złoto jest wydobywane z ziemi i co jakiś czas odkrywane są nowe złoża złota. 

Oczywiście, nowe depozyty nigdy nie wystarczają, aby zaspokoić światowy popyt na towar, ale nie ma określonego limitu na podaż złota. Możliwe, że jutro uda się znaleźć największy na świecie depozyt złota, co doprowadzi do eksplozji podaży i obniżenia ceny. 

Bezpieczeństwo i przejrzystość

Bez względu na to, w co inwestujesz, zawsze należy wziąć pod uwagę bezpieczeństwo i przejrzystość inwestycji. Oto jak te dwa aktywa się układają:

Bezpieczeństwo i przejrzystość Bitcoin

Podczas gdy niektórzy inwestorzy postrzegają Bitcoin jako bezpieczną opcję inwestycyjną ze względu na postrzegane bezpieczeństwo łańcucha bloków, należy wziąć pod uwagę znaczne ryzyko. Z punktu widzenia inwestycji wysoki poziom zmienności nie jest wcale Bezpieczny. 

Ponadto, inwestując w kryptowaluty, inwestor ponosi większą odpowiedzialność za ochronę przed criminals, ponieważ nie ma banków ani innych władz, do których można się odwołać, jeśli twoje środki zostaną skradzione lub ktoś uzyska nieautoryzowany dostęp do Twojego konta. 

Kryptowaluty są przechowywane w portfelach cyfrowych, a księga blockchain jest używana jako przejrzysty sposób weryfikacji własności. Jednak w przypadku zdecentralizowanego portfela Twój klucz dostępu do portfela jest twoim obowiązkiem i musi być przechowywany w bezpiecznym miejscu. Nie ma tu przycisku „Zapomniałem hasła”, na którym można polegać. Istnieją przerażające historie ludzi tracących fortunę w bitcoinie, ponieważ stracili swój klucz lub dane logowania.

Kryptowaluty są również siedliskiem oszustw ze względu na ogólny brak związanych z nimi regulacji. W związku z tym ważne jest, aby inwestorzy w tych aktywach byli świadomi i zawsze szukali oszustów, aby chronić się przed kradzieżą. 

Złoto Bezpieczeństwo i przejrzystość

Złoto jest znacznie bezpieczniejszą opcją inwestycyjną, zarówno z punktu widzenia inwestycji, jak i ochrony przed przestępcami. 

Z punktu widzenia inwestycji złoto od dawna jest postrzegane jako bezpieczna przystań i silny magazyn wartości, który doskonale sprawdza się jako zabezpieczenie przed inflacją. Oznacza to, że gdy waluty fiducjarne, takie jak dolar amerykański (USD), zmierzają w górę, złoto również ma tendencję do wzrostu, zapewniając, że siła nabywcza nie zostanie utracona. To właśnie te nieruchomości skłaniają wielu ekspertów do sugerowania, że wszyscy inwestorzy powinni mieć pewną alokację na złoto w swoich portfelach. 

Z punktu widzenia bezpieczeństwa złoto jest również bezpieczniejszym zakładem. Fizyczne złoto może być przechowywane w sejfie w domu lub poza nim przez osobę trzecią. Co więcej, jako zasób fizyczny nie jest na łasce cyberprzestępców, którzy chcą wkopać się w Twoje portfolio. 

Papierowe złoto, podobnie jak Złote ETF-y, są mocno regulowanymi inwestycjami, co utrudnia oszustom korzystanie z tego, co twoje. Tak więc, z punktu widzenia bezpieczeństwa i przejrzystości, złoto jest zdecydowanie bezpieczniejsze. 

Werdykt: należy inwestować w Bitcoin lub złoto?

Jest to trudne pytanie do odpowiedzi i tylko Ty możesz odpowiedzieć na nie samodzielnie w oparciu o swoje cele, tolerancję ryzyka i strategię. Niemniej jednak, oto przewodnik, który pomoże Ci podjąć tę decyzję. 

Powinieneś zainwestować w Bitcoin, jeśli…

Bitcoin jest lepiej dopasowany, jeśli jesteś młodym inwestorem z zamiłowaniem do technologii, który jest gotów podjąć ryzyko, aby wygenerować znaczące zyski, i jeśli wierzysz, że technologia blockchain zaowocuje wielkimi rzeczami w przyszłości. Możesz być idealnym kandydatem do inwestycji w Bitcoin, jeśli:

 • Jesteś ryzykantem. Bitcoin wiąże się ze znacznym ryzykiem, w tym zwiększoną zmiennością, możliwością nieodwracalnej utraty lub kradzieży oraz niepewnościami regulacyjnymi, które mogą prowadzić do poważnych problemów w przyszłości. Jeśli jednak wszystko pójdzie dobrze, akceptacja tych ryzyk może również spowodować oszałamiające zyski.  
 • Jesteś młodym inwestorem. Na tym etapie wszelkiego rodzaju kryptowaluta nie pasuje do portfela emerytalnego, zwłaszcza jeśli zbliżasz się do wieku emerytalnego. Jeśli cena tych aktywów spadnie, inwestorzy w średnim wieku i starsi mogą nie mieć czasu potrzebnego na odzyskanie, tłumiąc swoje fundusze emerytalne. Młodzi inwestorzy mają jednak czas, aby wziąć udział w niektórych inwestycjach o wysokim ryzyku i wysokich nagrodach.
 • Jesteś zwolennikiem Blockchain. Wielu wierzy, że blockchain rozwiąże główne problemy w biznesie, kontraktach i branżach takich jak finanse, zdrowie opieka i gry. Inwestowanie w oparciu o użyteczność jest podobne do inwestowania w akcje w początkowych fazach wdrażania produktu. Jeśli wierzysz w produkt, może to być dobre dopasowanie, o ile ćwiczysz powściągliwość i nie ryzykujesz zbyt wiele swojego portfela w zakładzie spekulacyjnym. 

Warto inwestować w złoto, jeśli…

Złoto jest lepiej dopasowane, jeśli jesteś powolnym i stabilnym inwestorem, który chce zwiększyć stabilność swojego portfela inwestycyjnego. lub jeśli zbliżasz się do emerytury lub po prostu masz awersję do ryzyka inwestora, który nie chce ryzykować. Możesz być idealnym kandydatem do inwestycji w złoto, jeśli:

 • Jesteś w średnim lub starszym wieku. Im bliżej jesteś do emerytury,tym bardziej stabilny powinien być twój portfel. Jeśli jesteś w średnim lub starszym wieku, dodanie złota do portfela może tylko dodać stabilność, której potrzebujesz, aby zapewnić złote lata.  
 • Masz awersję do ryzyka. Nie ma wstydu w byciu awersją do ryzyka. Jeśli pomysł podjęcia dramatycznej krótkoterminowej straty i nadziei na odbicie jest dla Ciebie za duży, to złoto jest dla ciebie lepszym wyborem.  
 • Chcesz przyjąć tradycyjne podejście. Niekonwencjonalne inwestowanie w siebie i w siebie jest niewygodne dla niektórych inwestorów. Wolą budować swoje emerytury tak, jak robili to ich rodzice i dziadkowie-i po raz kolejny nie ma w tym wstydu. Jeśli bardziej zależy ci na wypróbowanym podejściu do budowania portfela, złoto jest najlepszym rozwiązaniem. 

Oba Są Świetne, Jeśli…

Zarówno Bitcoin, jak i złoto są doskonałymi opcjami, jeśli chcesz mieć bezpieczeństwo w swoim portfelu, ale chciałbyś również mieszać w pewnej dywersyfikacji kryptowalut. Być może nie chcesz polegać zbyt mocno na nowej technologii, ale nie chcesz przegapić Łodzi albo. Rozważmy połączenie tych dwóch aktywów, jeśli:

 • Jesteś ciekawy Bitcoin. Jeśli ciekawi Cię Bitcoin ze wszystkimi wiadomościami wokół niego i myślisz, że musi być coś w branży kryptograficznej i nie chcesz przegapić łodzi, rozważ Uprawianie Bitcoina, jednocześnie trzymając złoto. Nie musisz nurkować głową.  
 • Chcesz zrównoważyć ryzyko. Powiedzmy, że twoja ciekawość jest gotowa zainwestować w krypto, ale chcesz sposobu na zrównoważenie ryzyka. W tym miejscu pojawia się złoto, działając jako zabezpieczenie przed stratami, a jednocześnie pozwalając Ci uczestniczyć w potencjalnym plusie Bitcoina. 
 • Jesteś młodszy. Nawet jeśli kompensujesz Bitcoina złotem, kryptowaluta na obecnym etapie jest nadal zbyt ryzykowna dla osób zbliżających się do emerytury. Im jesteś młodszy, tym bardziej możesz sobie pozwolić na rozważenie zainwestowania w Bitcoin.

Ostatnie Słowo

Zarówno Bitcoin, jak i złoto są atrakcyjnymi opcjami inwestycyjnymi z własnymi mocnymi i słabymi stronami. 

Złoto jest powolnym, stabilnym sposobem na zwiększenie funduszy poza rynkiem akcji, podczas gdy Bitcoin ma potencjał generowania znacznych zysków. Z drugiej strony złoto dodaje stabilności do większości portfeli, podczas gdy kryptowaluty — nawet te najlepsze — na ogół zwiększają ryzyko. 

Ostatecznie decyzja o dodaniu jednego lub drugiego do swojego portfolio zależy wyłącznie od ciebie, ale ważne jest, aby przeprowadzić badania i rozważyć ryzyko przed nurkowaniem. 

Charles Schwab Review-nowoczesne rozwiązania emerytalne i inwestycyjne

Poprzedni wpis

Czy festiwale muzyczne są warte swojej ceny?

Następny wpis

Mogą Ci się spodobać

Komentarzy

More in Artykuły