Artykuły

8 plusów i minusów Bitcoin

0

Bez względu na to, gdzie wylądujesz na spektrum finansowym-tradycjonalista, który preferuje twardą gotówkę lub miłośnik inwestycji-w dzisiejszych czasach z pewnością słyszałeś o kryptowalucie, a może nawet o kilku zaletach i wadach kryptowalut. Kryptowaluta stała się coraz bardziej popularna w ciągu ostatnich kilku lat, z grubsza 14 procent populacji USA posiadających jakąś formę kryptowaluta od marca 2021. Co więcej, szacuje się, że 46 milionów Amerykanów posiada Bitcoin.

Bitcoin jest jedną z najstarszych i najpopularniejszych kryptowalut, jakie istnieją. A dla ciekawych kryptowalut, jest to miejsce, w którym możesz rozważyć zanurzenie się w inwestowaniu w kryptowaluty. Jeśli więc zadajesz sobie pytanie: „czy warto inwestować w Bitcoina?”lub” czy warto inwestować w Bitcoin?”zrozumienie zalet i wad Bitcoin może pomóc.

Zalety Bitcoin Minusy Bitcoin
Dostępność i płynność Zmienność
Anonimowość i przejrzystość użytkowników Brak regulacji rządowych
Niezależność od organu centralnego Nieodwracalne
Wysoki potencjał zwrotu Ograniczone użycie

Zalety Bitcoin

Chociaż Bitcoin został stworzony w 2009 roku, nadal jest uważany za stosunkowo nowy rodzaj waluty, która wiąże się z wieloma dezinformacjami. Poznanie zalet Bitcoin może pomóc Ci zdecydować, czy jest to dobra okazja inwestycyjna dla ciebie.

1. Dostępność i płynność

Jedną z największych zalet kryptowaluty jest to, że często nie widzi granic, a Bitcoin nie jest wyjątkiem. Główną zaletą Bitcoin jest to, że jest to bardzo dostępna i wszechstronna waluta. Ponieważ przeniesienie bitcoinów do innego użytkownika zajmuje tylko kilka minut, można je wykorzystać do zakupu towarów i usług z stale rosnącej listy miejsc, które je akceptują. To sprawia, że wydawanie pieniędzy w innym kraju i wymiana na inne waluty jest łatwiejsza, z premią polegającą na pobieraniu niewielkich opłat lub ich braku. Bitcoiny można również łatwo sprzedać w dowolnym momencie.

2. Anonimowość i przejrzystość użytkowników

Chociaż nie jest to całkowicie anonimowe, użytkownicy bitcoina są identyfikowani za pomocą kodów numerycznych i mogą mieć wiele kluczy publicznych. Dzięki temu nie ma publicznego śledzenia, a transakcje nie mogą być przypisane do użytkownika. Mimo że transakcje są stale widoczne, co zapewnia przejrzystość, nadal są chronione przed oszustwami dzięki technologii blockchain. Co więcej, tylko Ty, jako właściciel portfela, będziesz mógł wiedzieć, ile masz bitcoinów.

Aby zwiększyć bezpieczeństwo i anonimowość, nawet jeśli adres Twojego portfela stał się publiczny, możesz wygenerować nowy adres portfela, aby chronić swoje informacje. W porównaniu z tradycyjnym systemem walutowym, w którym dane osobowe mogą być wyciekane z banku, żadne inne dane osobowe nie są wymagane do przeprowadzania transakcji Bitcoin, co zwiększa prywatność użytkowników.

3. Niezależność Od Władzy Centralnej

Bitcoin jest zdecentralizowaną walutą, co oznacza, że nie jest regulowany przez jeden rząd lub bank centralny. Oznacza to, że władze prawdopodobnie nie zamrozią i nie zażądają twoich monet. Nie ma również realnego sposobu, aby opodatkowanie zostało wdrożone dla Bitcoin. Teoretycznie daje to użytkownikom autonomię i kontrolę nad ich pieniędzmi, ponieważ cena nie jest powiązana z polityką rządu. I ogólnie, użytkownicy kryptowaluta zobaczyć jest to jedna z głównych zalet Bitcoina.

4. Wysoki Potencjał Zwrotu

Ceny bitcoinów mogą być bardzo zmienne, drastycznie się zmieniają co miesiąc, a nawet codziennie. Na przykład w marcu 2017 Bitcoin został wyceniony na $975.70, a w ciągu kilku miesięcy wzrósł do $20,089 w grudniu. Kilka lat później cena bitcoina osiągnęła najwyższy poziom 64 000 USD w kwietniu 2021.

Pokazuje to, że chociaż istnieje duża zmienność cen, użytkownicy kryptowalut mogą postrzegać to jako jedną z zalet bitcoina, ponieważ może to skutkować wysokim potencjałem zwrotu. A ponieważ coraz więcej użytkowników wierzy, że Bitcoin jest obiecującą globalną walutą, wielu inwestorów i firm zdecydowało się ją przyjąć. Pomaga to zwiększyć wyższy potencjał zwrotu, zwłaszcza dla tych, którzy kupili go po niższej cenie.

Ponadto niektórzy inwestorzy uważają, że Bitcoin nadal będzie zyskiwać wartość w dłuższej perspektywie, z możliwością osiągnięcia cen zbliżonych do $500,000 przez 2025. To ze względu na jego stały limit dostaw na 21 milionów monet. I ten limit podaży prawdopodobnie nastąpi w określonych ramach czasowych, co wielu uważa, że zwiększy wartość Bitcoina w dłuższej perspektywie.

Wady Bitcoin

Pomimo szybkiego wzrostu i rosnącej liczby użytkowników, istnieją pewne wady Bitcoin do rozważenia, zwłaszcza jeśli zastanawiasz się, ” czy warto inwestować w Bitcoin?”. Podobnie jak w przypadku wielu decyzji finansowych, im więcej wiesz, tym bardziej poinformowana jest decyzja, czy warto inwestować w Bitcoina.

5. Zmienność

Kiedy Bitcoin został stworzony przez Satoshi Nakamoto, ustalono limit 21 milionów bitcoinów, które mogłyby kiedykolwiek istnieć, dlatego niektórzy uważają Bitcoina za absolutnie Rzadki. Ten niedobór sprawia, że Bitcoin jest tak cenny, ale także sprawia, że jego ceny są różne, ponieważ cena jest teraz jedyną zmienną, która może się zmienić, aby zapewnić popyt.

Istnieją również inne czynniki, które wpływają na zmienność Bitcoina, takie jak nagłówki wiadomości, które są postrzegane jako złe przez inwestorów, niepewność co do jego przyszłej wartości i zastosowań, a także naruszenia bezpieczeństwa.

6. Brak Regulacji Rządowych

Oczywiście, zdecentralizowaną walutę można postrzegać jako jedną z zalet kryptowaluty, ale można ją również uznać za wadę bitcoina, ponieważ oznacza to, że inwestowanie w Bitcoina nie jest regulowane. W przeciwieństwie do waluty, która jest regulowana przez bank centralny, transakcje Bitcoin nie są objęte ochroną prawną i zazwyczaj nie są odwracalne, co czyni je podatnymi na oszustwa.

Inną kwestią, w której Bitcoin jest zdecentralizowany, jest to, że nie ma gwarancji minimalnej wyceny. Jeśli więc duża grupa inwestorów zdecyduje się zaprzestać używania bitcoinów i sprzedawać je, jego wartość może znacznie się zmniejszyć i wpłynąć na użytkowników z dużą ilością kryptowaluty.

7. Nieodwracalne

Ponieważ transakcje Bitcoin są anonimowe i nieuregulowane, kolejną wadą jest brak bezpieczeństwa. Transakcje dokonywane za pośrednictwem Bitcoin są nieodwracalne i ostateczne, więc nic nie można zrobić, jeśli Niewłaściwa kwota zostanie wysłana lub jeśli zostanie wysłana do niewłaściwego odbiorcy.

Ponadto istnieje ryzyko straty. Wielu użytkowników Bitcoina decyduje się zachować swoje Bitcoiny w portfelu kryptowalutowym, co naraża ich na utratę inwestycji, jeśli stracą dostęp do swojego klucza prywatnego. W przypadku awarii dysku twardego lub wirus uszkodzi rekordy, a nawet portfel, twoje środki mogą stać się inaccmożliwe lub zniknęły całkowicie w ciągu kilku minut.

8. Ograniczone Użycie

Mimo że rośnie liczba firm, które akceptują Bitcoin, takich jak Microsoft i niektóre franczyzy Subway, nadal nie jest on powszechnie akceptowany. To stawia limit na to, gdzie można wydać pieniądze, w przeciwieństwie do korzystania z karty kredytowej lub debetowej.

Podsumowując: czy warto inwestować w Bitcoin?

Czy warto inwestować w Bitcoin? Chociaż istnieją pewne wielkie korzyści z kryptowaluty i zalety Bitcoina, Wiele osób nadal postrzega ją jako ryzykowną inwestycję. Ale, podobnie jak każda inwestycja, inwestowanie w Bitcoin wymaga przeprowadzenia badań z wyprzedzeniem.

Przeglądanie listy zalet i wad Bitcoina to tylko pierwszy krok. Dobrym pomysłem jest również zbadanie, jak działają kryptowaluty i portfele kryptograficzne, jak dostępny jest rynek, a także oczekiwania i ryzyko z nim związane. Jeśli zdecydujesz się zainwestować, pamiętaj, że dostępnych jest wiele narzędzi, takich jak aplikacja Mint, które mogą pomóc ci śledzić inwestycje w kryptowaluty.

Źródła: Federalna Komisja Handlu

Powiązane

Zapisz się na Mint już dziś

Od budżetów i rachunków po bezpłatną ocenę kredytową i nie tylko, będziesz
odkryj bezproblemowy sposób, aby być na bieżąco.

Dowiedz się więcej o bezpieczeństwie

Formuła stopy inflacji i jak ją obliczyć

Poprzedni wpis

5 kobiet o rzeczach, które chciały by wiedzieć o finansach wcześniej

Następny wpis

Mogą Ci się spodobać

Komentarzy

More in Artykuły