Artykuły

7 najlepsze akcje górnicze kupić w 2021

0
7 najlepsze akcje górnicze kupić w 2021
7 najlepsze akcje górnicze kupić w 2021

Kiedy myślisz o firmach wydobywczych, możesz pomyśleć o górnikach metali szlachetnych. Oczywiście, górnicy złota i srebra są główną częścią przemysłu wydobywczego, ale istnieje wiele innych produktów o wartości, że firmy górnicze cel. Lit w akumulatorze litowo-jonowym i sól w ulubionym posiłku były produktami działalności górniczej.

Przemysł wydobywczy jest ogromny. Według IBIS World, górnicy w Stanach Zjednoczonych przyczyniają się do gospodarki ponad pół biliona dolarów rocznie. Nic dziwnego, że zasoby górnicze stanowią jedne z najbardziej cenionych skarbów na Wall Street.

Z drugiej strony na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (NYSE) jest 79 firm wydobywających metale szlachetne, nie mówiąc już o innych typach górników i innych giełdach. Więc, które są najlepsze akcje górnicze na giełdzie dzisiaj?

Najlepsze akcje górnicze do kupienia w 2021 roku

Przemysł wydobywczy, podobnie jak wiele innych, stanął w obliczu poważnych wiatrów, ponieważ pandemia COVID-19 doprowadziła do blokad i niedoboru siły roboczej, z których oba mocno uderzyły w sektor wydobywczy.

Najlepsze akcje w sektorze były w stanie wytrzymać cios, ale nawet oni zauważyli spadki na rynku, nawet gdy ceny srebra i złota — wraz z cenami innych wydobywanych towarów — wzrosły.

To ustawiło scenę dla tego, co wielu uważa za szansę. Napędzane pandemią wiatry nie będą trwać wiecznie, a globalna gospodarka będzie się rozwijać, podobnie jak firmy z sektora wydobywczego.

Ale jakie są najlepsze akcje w tej branży? Poniżej znajdziesz siedem firm górniczych, które mają potencjał, aby stać się dużymi zwycięzcami na rynku.

1. Freeport-McMoran Inc (NYSE: FCX)

Jeden z największych na świecie górników złota, miedzi i molibdenu ze znacznym wzrostem w ostatnim czasie 

Założona w 1988 roku firma Freeport-McMoran stała się jednym z największych górników na świecie, szczycącym się kapitalizacją rynkową w wysokości prawie 47 miliardów dolarów. Głównym celem firmy jest produkcja złota, miedzi i molibdenu.

Zróżnicowana oferta firmy oferuje kilka ekscytujących powodów, aby zaangażować się w akcje:

  • Złotych. Złoto od dawna jest używane jako zabezpieczenie przed inflacją i popularna bezpieczna inwestycja. Jest powszechnie stosowany w biżuterii, technologii, sprzęcie dentystycznym i zastosowaniach lotniczych.
  • Miedź. Miedź jest doskonałym przewodnikiem elektryczności. Ponieważ konsumenci, przedsiębiorstwa i rządy na całym świecie pracują nad redukcją emisji dwutlenku węgla, popyt na miedź jest wyższy. Oczekuje się, że wzrost ten będzie kontynuowany, co sprawia, że działalność wydobywcza miedzi Freeport-McMoran jest ekscytująca.
  • Molibden. W końcu, bez molibdenu, branża budowlana stanęłaby w miejscu. Metal jest używany do tworzenia stopów metali twardych, które są powszechnie spotykane w wiertarkach, brzeszczotach, elementach grzejnych i kluczowych elementach silnika.

Podobnie jak w przypadku pozostałej części sektora wydobywczego, FCX doświadczył znacznych strat na początku pandemii koronawirusa. Jednak w przeciwieństwie do większości swoich rówieśników, firma osiągnęła imponujący powrót i obecnie handluje zyskami o ponad 135% w porównaniu do wzlotów przed COVID.

Akcje przemawiają również do inwestorów dochodowych, którzy chcą mieć kontakt z sektorem górniczym. W ciągu ostatnich pięciu lat stopa dywidendy na akcjach wyniosła średnio 0,88%, a płatności były stosunkowo spójne tylko z jedną czkawką; firma zawiesiła dywidendy na kilka kwartałów podczas kryzysu COVID.

Freeport – najnowsze wyniki finansowe

Wyniki finansowe Freeport-McMoran w drugim kwartale nieznacznie przeoczyły oczekiwania analityków co do przychodów, ale zarobki pokonały prognozy. W ciągu kwartału przychody wzrosły o 88,21% w porównaniu do tego samego kwartału ubiegłego roku, osiągając wartość 5,75 mld USD. Zysk na akcję (EPS) wyniósł 0,73 USD, co stanowi wzrost o ponad 2,333% rok do roku. Dochód netto wzrósł aż o 1,943.4% do $1.08 miliard.

Firma odnotowała również znaczny wzrost w prawie każdym innym podstawowym wskaźniku wartym rozważenia. Marża zysku netto, przychody operacyjne i gotówka pod ręką wzrosły o trzycyfrowe procenty. Koszt uzyskania przychodów poprawił się o ponad 42%.

2. Barrick Gold Corp (NYSE: GOLD)

Światowy Producent Złota Wykazujący Silny Wzrost 

Barrick Gold jest jednym z największych górników złota na świecie z kapitalizacją rynkową o wartości ponad 32 miliardów dolarów. Chociaż firma ma siedzibę w Kanadzie, prowadzi działalność wydobywczą w 12 krajach na całym świecie, w tym w Argentynie, Kanadzie, Chile i Republice Dominikany.

Podobnie jak większość akcji wydobywczych złota, COVID-19 ważył mocno na Barrick Gold. Na nieszczęście dla spółki, gdy giełda podniosła się i ceny złota spadły w ubiegłym roku, akcje Barrick Gold oddały ponad 35% swojej wartości.

Niemniej jednak wielu uważa, że jest to okazja. W końcu Spółka pobiła prognozy zysków za ostatnie cztery kolejne kwartały, wykazując silny wzrost zarówno dochodu netto, jak i zysków w drugim kwartale. Spadki akcji doprowadziły do znacznej niedoszacowania w porównaniu do innych akcji złota.

Jednocześnie istnieje argument, że niedawny bull run na rynku może dobiegać końca. Rezerwa Federalna USA zasugerowała, że stosunkowo szybko zacznie zmniejszać bodźce gospodarcze. Działanie to może skutkować spadkiem na rynku.

Jednocześnie niedawny rynek bull doprowadził do znacznej przewartościowania na całym rynku, co dodatkowo wskazuje na potencjalną korektę, a nawet krach.

Jeśli rynek zmierza w kierunku trwałego spadku, cena złota prawdopodobnie wzrośnie, ponieważ inwestorzy szukają bezpiecznych przystani. Oczywiście, jeśli cena złota wzrośnie, istnieje duża szansa, że akcje Barricka Golda pójdą w ślad.

Najnowsze wyniki finansowe Barrick Gold

Spółka pokonała oczekiwania analityków w ostatnich czterech kwartałach z rzędu. Niestety w drugim kwartale spółka nieznacznie przeoczyła oczekiwania dotyczące przychodów, odnotowując spadek o 5,3% rok do roku do poziomu 2,89 mld USD.

Prawie co drugi wskaźnik okazał się pozytywny. Zysk netto wyniósł 411 milionów dolarów, co zwiększyło się o ponad 15%, a zysk na akcję wyniósł 0,23 USD, co również zwiększyło się o około 15%. Marża zysku netto, przychody operacyjne i gotówka netto pod ręką również wykazały znaczny wzrost.

3. Franco Nevada Corp (NYSE: FNV)

Premier Gold Royalty and Streaming Company

Chociaż Franco Nevada nie zarządza samodzielnie operacjami górniczymi, jest ważnym graczem w sektorze górniczym. Założona w 2007 roku firma szybko stała się jedną z wiodących na świecie firm zajmujących się przesyłaniem strumieniowym.

To kosztuje sporo pieniędzy, aby rozwijać i obsługiwać kopalnię złota, a wiele firm po prostu nie mają pozycji gotówkowej do stóp rachunku.

Tam wkracza Franco Nevada. Firma provides gotówka z góry potrzebne na pokrycie tych kosztów, ale nie robi to za darmo.

W zamian za finansowanie z góry firma wymaga jednej z dwóch rzeczy:

  • Umowa Licencyjna. Umowy licencyjne dają spółce prawa do udziału w przychodach uzyskanych ze sprzedaży złota wyprodukowanego w kopalni. Kiedy kopalnia staje się produktywna, górnik złota zajmuje się produkcją i sprzedażą metali szlachetnych, a FNV zbiera procent zarobionych pieniędzy.
  • Umowa Przesyłania Strumieniowego. Umowy strumieniowe działają trochę jak umowy licencyjne z jedną kluczową różnicą. Umowy te dają firmie finansującej projekt prawo do zakupu procentu lub całości złota wyprodukowanego w kopalni po obniżonej cenie. Firma może następnie sprzedać złoto, które kupiła z dyskontem na otwartym rynku dla zysku.

Model biznesowy jest taki, który dobrze się sprawdził dla Franco Nevady. W ciągu niespełna półtora dekady firma rozwinęła się, aby pochwalić się prawie 26 miliardami dolarów kapitalizacji rynkowej i ma jeden z najsilniejszych bilansów w branży.

Najnowsze wyniki finansowe Franco Nevada Corp

Franco Nevada ma długą historię produkcji wyjątkowego wzrostu. W ostatnich trzech kwartałach Spółka prześcignęła prognozy analityków zarówno pod względem przychodów, jak i zysków na akcję.

Jeśli chodzi o przychody, firma wyprodukowała 346,6 mln USD w drugim kwartale, co oznacza wzrost o ponad 78% rok do roku. Zysk netto wyniósł 175,3 mln USD, czyli ponad 85%. Zysk na akcję przyszedł w $0.92, wzrost o 84%. Spółka odnotowała również znaczną poprawę marży zysku netto, przychodów operacyjnych i kosztów przychodów.

4. Newmont Corporation (NYSE: NEM)

Największa firma wydobywcza złota na świecie

Newmont Corporation jest największą firmą wydobywczą złota na świecie, z kopalniami złota, które wyprodukowały aż 5,8 miliona uncji żółtego metalu w 2020 roku.

To jest imponujące, ale firma nie planuje na tym poprzestać. Stale inwestuje w projekty poszukiwawcze i rozwojowe, próbując dalej rozwijać swoją produkcję.

Newmont Corporation ma siedzibę w Denver w stanie Kolorado i ma szeroki zakres działalności w Stanach Zjednoczonych i pozostałej części Ameryki Północnej. Ma również globalny zasięg, który rozciąga się na Amerykę Południową, Afrykę i Australię.

Podczas gdy Newmont jest największym producentem złota na świecie, jest również wystarczająco inteligentny, aby zabezpieczyć swoje zakłady innymi produktami. Firma jest również kluczowym producentem srebra, miedzi, cynku i ołowiu, z których wszystkie są produktami o wysokim popycie.

Podobnie jak inni górnicy, Newmont doświadczył spadków w wyniku COVID-19, ale w przeciwieństwie do większości, od tego czasu osiągnął więcej niż pełne ożywienie. Jednak ostatnio akcje spadają, co prowadzi wielu do przekonania, że wróciły na niedoceniane terytorium, co być może stwarza kolejną szansę na wykorzystanie silnego ożywienia dla zysków.

Najnowsze wyniki finansowe Newmont Corporation

Newmont ma długą historię osiągania znakomitych wyników finansowych, a drugi kwartał nie był inny. Mimo że spółka nie spełniła oczekiwań w zakresie przychodów z powodu niewielkiej marży, wzrost rok do roku był trudny do zignorowania. W ciągu kwartału firma wygenerowała przychody w wysokości 3,06 mld USD, co stanowi wzrost o prawie 30% w porównaniu z tym samym kwartałem ubiegłego roku.

Newmont rozbił prognozy analityków w odniesieniu do zysku na akcję. Zarabiajings przyszedł w $0.81 za akcję, co stanowi wzrost o ponad 88%. Dochód netto został zgłoszony w wysokości 650 milionów dolarów, również w górę o ponad 88% rok do roku.

Wszystkie inne wskaźniki okazały się również pozytywne, a marże zysku netto, dochód operacyjny, zmiana netto w gotówce, gotówka pod ręką i koszt przychodu wykazały znaczną poprawę.

5. Rio Tinto Limited (OTC: RTNTF)

Produkuje kluczowe materiały podstawowe, w tym LIT i rudę żelaza

Rio Tinto różni się od innych firm wymienionych na tej liście. Transakcje giełdowe na rynku pozagiełdowym (OTC), od którego większość inwestorów powinna zasadniczo trzymać się z daleka.

Jednak w przeciwieństwie do większości innych akcji notowanych na rynku OTC, Rio Tinto nie jest akcją grosza na początkowych etapach działalności. Jest to druga co do wielkości firma górnicza na świecie, której kapitalizacja rynkowa wynosi prawie 115 miliardów dolarów.

Dlaczego jest notowany na OTC?

Firma została założona w Londynie, gdzie ma swoją siedzibę. Jest notowana na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych i cieszy się tam dużym zainteresowaniem inwestorów. W rezultacie po prostu nie warto skakać przez obręcze, aby stać się notowanym na dużej amerykańskiej giełdzie papierów wartościowych, ale to nie czyni go słabą inwestycją.

Inną różnicą między Rio Tinto a większością innych na tej liście jest to, że chociaż wydobywa złoto i miedź, jego główny nacisk nie skupia się na metalach szlachetnych, o których zwykle myślisz, gdy wyobrażasz sobie firmy wydobywcze. Rio Tinto wydobywa szeroką gamę produktów, od rudy żelaza po aluminium, miedź, uran, a nawet diamenty.

Koncentracja ta oferuje znaczny potencjał wzrostu, zwłaszcza w odniesieniu do produkcji litu i rudy żelaza. Oto dlaczego:

  • Rudy Żelaza. Ruda żelaza jest jednym z najważniejszych podstawowych materiałów dla rozwiniętych gospodarek. Jest stosowany w prawie każdym projekcie budowlanym i znajduje się w różnych produktach. Co ciekawe, globalny niedobór mieszkań zaczyna się pojawiać, co prowadzi do boomu w budownictwie mieszkaniowym. W miarę tego boomu światowi producenci materiałów powszechnie stosowanych w budownictwie mogą cieszyć się znacznym wzrostem.
  • Lit. Lit jest ważnym składnikiem baterii, z których korzystają konsumenci na co dzień. Co więcej, wraz z rosnącą popularnością Tesla i innych pojazdów elektrycznych oraz dynamicznym rozwojem sektora energii odnawialnej popyt na lit wzrósł tak wysoko, że na całym świecie brakuje tego produktu. W rezultacie ceny litu prawdopodobnie wzrosną do przodu.

Najnowsze wyniki finansowe Rio Tinto

Jak można się spodziewać po jednej z największych firm na świecie, Rio Tinto słynie z atrakcyjnych wyników finansowych, a drugi kwartał nie był inny.

W ciągu kwartału firma wyprodukowała 16,54 mld USD przychodów, co stanowi wzrost o 70,87% rok do roku. Zysk netto był jeszcze bardziej imponujący, osiągając 6,16 mld USD przy wzroście rok do roku na poziomie 271,32%. Oczywiście, przy tak niesamowitym wzroście dochodu netto, zarobki były imponujące, przynosząc $3.78 na akcję dla stopy wzrostu 270.59%.

Firma osiągnęła również atrakcyjne wyniki we wszystkich innych podstawowych metrykach. Marża zysku netto, dochód operacyjny, zmiana netto w gotówce i koszt przychodów – wszystkie odnotowały dwu-lub trzycyfrowy wzrost procentowy.

6. Wheaton Precious Metals Corp (NYSE: WPM)

Wśród największych srebrnych firm na świecie; zaangażowany w Minigaz ziemny i finansowanie innych kopalń

Założona w 2004 roku firma Wheaton Precious Metals stała się jedną z największych na świecie firm zajmujących się strumieniowaniem srebra. Dziś firma może pochwalić się kapitalizacją rynkową w wysokości prawie 18 milionów dolarów i bilansem z dużą ilością wolnych przepływów pieniężnych na finansowanie innych projektów.

Podobnie jak w przypadku większości firm z tej listy, Wheaton produkuje metale z własnych kopalni, ale ilość srebra, którą wydobywa, jest znacznie przyćmiona przez srebro produkowane w ramach umów strumieniowych.

Podobnie jak Franco Nevada, Wheaton zapewnia kopalnie gotówkowe z góry potrzebne do rozwoju i eksploatacji w zamian za zniżkę przy zakupie srebra wydobywanego przez kopalnie, które finansuje.

Model sprawdził się dobrze dla Wheatona, generując przy tym imponujące przychody i zyski niemal za każdym razem, gdy wystawia sprawozdanie finansowe.

W chwili obecnej spółka posiada 27 aktywnych strumieni, co oznacza, że pomogła sfinansować rozwój i eksploatację 27 kopalń produkcyjnych. Ponadto nieustannie poszukuje nowych możliwości finansowania innych projektów, które mogą przekształcić się w rentowne projekty.

Najnowsze Wyniki Finansowe Wheaton Precious Metals

W drugim kwartale spółka prześcignęła oczekiwania analityków pod względem przychodów, ale nieznacznie przeoczyła zysk na akcję. Istnieje jednak mocny argument, że jest to kolejna firma, dla której analitycy wyznaczają poprzeczkę zbyt wysoko. Wystarczy spojrzeć na wzrost w kwartale i sformułować własną opinię:

W ciągu kwartału firma wyprodukowała 330,39 mln USD przychodów, co oznacza wzrost o ponad 33% rok do roku. Zysk netto wyniósł 166,12 mln USD, a zysk wyniósł 0,37 USD na akcję, odpowiednio 57% i 60,87%.

Firma doświadczyła również dwu – do trzycyfrowego procentu poprawy marży zysku netto, przychodów operacyjnych, gotówki pod ręką i kosztów przychodów.

7. Kirkland Lake Gold LTD (NYSE: KL)

Ogromna firma wydobycie złota z silnymi wynikami w ciągu ostatniego roku 

Założona w 1988 roku kanadyjska firma Kirkland Lake Gold jest starszym producentem złota, który wyprodukował aż 1,37 miliona Uncji złota w 2020 roku, z planami produkcji między 1,3 a 1,4 miliona uncji w tym roku.

Podczas gdy siedziba Kirkland Lake znajduje się w Ontario, jego działalność rozciąga się daleko poza granicami Kanady. Większość jego działalności odbywa się w Australii.

Działalność firmy jest w dużej mierze zakotwiczona przez trzy największe kopalnie produkcyjne, kopalnię Macassa i kopalnię Objour Lake w Ontario oraz kopalnię Fosterville w stanie Wiktoria w Australii. Wszystkie trzy zapewniają swobodny przepływ środków pieniężnych i mają znaczny potencjał wzrostu w kopalniach.

Jednocześnie każda z trzech kopalń otoczona jest atrakcyjnymi regionalnymi możliwościami poszukiwań, które spółka zamierza wykorzystać w celu dalszego rozwoju.

Co więcej, Kirkland Lake stosuje tanie podejście do produkcji złota, koncentrując się na kopalniach, które produkują duże ilości metalu przy minimalnym wysiłku. Doprowadziło to do silnego zwrotu kapitału dla inwestorów i możliwości wykorzystania zysków do realizacji innych możliwości wzrostu.

Najnowsze wyniki finansowe Kirkland Lake Gold

Kirkland Lake znany jest z imponujących wyników finansowych, a drugi kwartał nie był inny. W ciągu kwartału Spółka pokonała oczekiwania w zakresie zysków i przychodów odpowiednio o 6,15% i 1,01%.

Przychody wyniosły 66,74 mln USD, co stanowi wzrost rok do roku o 14,07%, podczas gdy zyski wyniosły 0,91 USD na akcję, co stanowi wzrost rok do roku o 68,52%. Zysk netto był również kluczowym punktem zainteresowania, rosnącym o 62,53% rok do roku do 244,17 mln USD.

Firma spisała się również w przeważającej mierze pod względem wszystkich innych podstawowych wskaźników, z których najbardziej imponująca jest zmiana netto w gotówce o ponad 900%. Marże zysku netto wzrosły o ponad 42%, a koszt przychodów poprawił się o prawie 20%.

Rozważ Górnicze Fundusze ETF

Jeśli chcesz zaangażować się w sektor wydobywczy, ale nie masz know-how lub chęci przeprowadzenia badań potrzebnych do znalezienia i utrzymania dobrze zdywersyfikowanego portfela poszczególnych akcji, istnieje inny sposób, aby się zaangażować.

Warto przyjrzeć się funduszom ETF (exchange-traded funds).

Fundusze te łączą dolary inwestycyjne od dużej grupy inwestorów, a następnie wykorzystują zebrane pieniądze do dużych inwestycji w szeroką gamę pojedynczych akcji w oparciu o prospekt emisyjny funduszu.

Fundusze ETF cieszą się sporą popularnością wśród społeczności inwestującej, ponieważ oferują tani, prosty sposób na udostępnienie swojego portfela rodzajom akcji, które chcesz, bez konieczności przeprowadzania szczegółowych badań na temat każdej akcji, w którą inwestujesz.

Obecnie istnieją fundusze ETF zaprojektowane wokół prawie każdej branży i tezy inwestycyjnej, o której można pomyśleć, a górnictwo nie jest inne. Szybkie wyszukiwanie w ulubionej wyszukiwarce przyniesie kilka funduszy zorientowanych na wydobycie, które mogą przynieść atrakcyjne zwroty.

Jeśli chcesz skorzystać z taniego, uproszczonego podejścia do alokacji zasobów górniczych, te fundusze są najlepszym rozwiązaniem.

Ostatnie Słowo

Przemysł wydobywczy jest ogromny i rośnie, a wzrost ten prawdopodobnie będzie kontynuowany. Bez górników materiały potrzebne do budowy wysokościowców, utrzymania pojazdów elektrycznych w ruchu drogowym, a nawet do produkcji biżuterii byłyby prawie niemożliwe do znalezienia na otwartym rynku.

Jednak, jak w przypadku każdej innej branży, ważne jest, aby przeprowadzić badania podczas inwestowania w sektorze wydobywczym. W końcu żadne dwie firmy nie są sobie równe, ani nie będą stwarzać takich samych możliwości dla inwestorów.

Zastrzeżenie: autor nie ma obecnie żadnych pozycji w żadnym magazynie wymienionym w niniejszym dokumencie ani nie zamierza utrzymać żadnych pozycji w ciągu najbliższych 72 godzin. Wyrażane są poglądy autora artykułu, a niekoniecznie innych członków zespołu Money Crashers lub Money Crashers jako całości. Ten artykuł został napisany przez Joshua Rodriguez, który podzielił się swoją szczerą opinią na temat wymienionych firm. Jednak ten artykuł nie powinien być postrzegany jako nakłanianie do zakupu akcji w jakimkolwiek papierze i powinien być wykorzystywany wyłącznie w celach rozrywkowych i informacyjnych. Inwestorzy powinni skonsultować się z doradcą finansowym lub przeprowadzić własną analizę due diligence przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej.

Jak Obniżyć Miesięczną Spłatę Kredytu Hipotecznego

Poprzedni wpis

Co to jest wykres świecowy i jak handlowcy z nich korzystają?

Następny wpis

Mogą Ci się spodobać

Komentarzy

More in Artykuły