Artykuły

4 różne rodzaje kryptowalut, które są powszechne

0

Kiedy Bitcoin został uruchomiony w 2009 roku, istniała tylko jedna kryptowaluta. Przewiń do przodu przez dekadę, a teraz do wyboru jest ponad 10 000 kryptowalut, A codziennie tworzy się ich więcej.

Chociaż Bitcoin jest oryginałem, pojawiło się kilka różnych typów kryptowalut, ale wszystkie są zgodne z tym samym podstawowym modelem:

  • Zdecentralizowane. Kryptowaluta zbudowana jest w zdecentralizowanej sieci zwanej blockchain.
  • Zaszyfrowane. Kryptowaluta jest zabezpieczona kryptografią, która jest bezpieczną technologią programowania.
  • Przechowywane w portfelach cyfrowych. Wszystkie kryptowaluty są przechowywane w cyfrowym portfelu, zarówno programowym, jak i sprzętowym.

Kryptowalutę można sklasyfikować na kilka sposobów. Omówmy szczegóły dotyczące każdego typu kryptowaluty, do czego są używane i jak odróżnić każdy typ.

Rodzaje kryptowalut

Kryptowaluty można podzielić na kilka różnych typów, w oparciu o ich technologię, przypadek użycia i wartość. Oto różne rodzaje kryptowalut i ich klasyfikacja:

Rekomendacje doradcy giełdowego Motley Fool mają średni zwrot na poziomie 618%. Za 79 $(lub tylko 1,52 $tygodniowo) dołącz do ponad 1 miliona członków i nie przegap ich nadchodzących wyborów giełdowych. 30-dniowa Gwarancja Zwrotu pieniędzy. Zarejestruj Się Teraz

1. Bitcoin

Jako oryginalna kryptowaluta, Bitcoin został stworzony przez osobę (lub osoby) o pseudonimie Satoshi Nakamoto w 2009 roku w odpowiedzi na kryzys finansowy z 2008 roku. Bitcoin został zaprojektowany jako nagroda dla użytkowników, którzy przetwarzają transakcje finansowe w rozproszonej sieci księgowej znanej jako blockchain.

Stworzony, aby pomóc decentralizować transakcje finansowe typu peer-to-peer, Bitcoin nadal rozwija swoją sieć operatorów węzłów, walidatorów i użytkowników końcowych, a wartość Bitcoina wzrosła w niesamowitym tempie od momentu jego powstania. Wartość Bitcoina wynika z jego ograniczonej podaży (ograniczonej do 21 milionów monet) i ciągłej adopcji kulturalnej i instytucjonalnej na całym świecie.

Bitcoin osiągnął kapitalizację rynkową w wysokości ponad 1 biliona dolarów w 2021 roku (chociaż spadł poniżej tego), ale jego historyczny wzrost jest również połączony z ogromną zmiennością cen. Bitcoin nadal rośnie na popularności, a jego sieć przetwarza ponad 200 000 transakcji dziennie.

Ogólnie rzecz biorąc, Bitcoin jest klasą samą w sobie jako oryginalna kryptowaluta, a wszystkie inne kryptowaluty, które nastąpiły, są próbą ulepszenia go.

2. Altcoins

Altcoins to termin używany do opisania każdej kryptowaluty, która nie jest Bitcoinem. Kiedy pojawiły się pierwsze „alternatywne monety”, były one zazwyczaj spin-offem Bitcoina, wykorzystując jego otwarty kod źródłowy do opracowania nowej kryptowaluty. 

Ponieważ altcoiny są szeroką kategorią, która obejmuje wszystkie kryptowaluty, które nie są bitcoinami, obejmuje kilka różnych rodzajów kryptowalut, w tym stablecoiny, monety memów, tokeny narzędzi, tokeny zarządzania i tokeny bezpieczeństwa. Obejmuje również wszystkie nowe rodzaje projektów i monet, które są opracowywane.

Obecnie dostępne są tysiące altcoinów, wszystkie z unikalnymi projektami. Najpopularniejszą alternatywną kryptowalutą jest Ethereum, które stanowi prawie jedną czwartą całkowitej kapitalizacji rynkowej kryptowalut. Wiele innych altcoinów stało się popularnymi inwestycjami kryptowalutowymi i urosło do kapitalizacji rynkowej w wysokości ponad 1 miliarda USD.

Podczas gdy Bitcoin jest z natury niestabilny, altcoiny są bardziej niestabilne. Przy znacznie mniejszej kapitalizacji rynkowej niż Bitcoin, wartość altcoinów może się wahaćte szalenie, co oznacza, że ceny mogą bardzo szybko wzrastać lub spadać.

Ogólnie rzecz biorąc, altcoiny stanowią obecnie mniej więcej połowę całkowitego rynku kryptowalut i nadal rosną na popularności.

3. Stablecoins

Stablecoins to rodzaj kryptowaluty, której cena jest algorytmicznie powiązana z mniej niestabilnym aktywem, najczęściej krajową walutą fiducjarną (taką jak dolar amerykański). Niektóre ceny stablecoin są powiązane z aktywami takimi jak metale szlachetne, a nawet z innymi kryptowalutami. Stablecoins zostały stworzone jako mniej zmienny sposób dla inwestorów do posiadania kryptowaluta i używać go jako ekwiwalent pieniężny dla handlu i transakcji.

Istnieje kilka popularnych stablecoins, które są powiązane z dolarem amerykańskim, w tym Tether (USDT) i U. S. dollar Coin (USDC). Te krypto są wyjątkowe, ponieważ są wspierane przez rzeczywiste dolary amerykańskie lub inne aktywa, aby równać się całkowitej wartości kapitalizacji rynkowej monety. Te „zabezpieczone Fiatem” monety dają wiarę posiadaczom, ponieważ każda moneta jest zabezpieczona gotówką i ekwiwalentami pieniężnymi.

Stablecoins są pod kontrolą rządu USA, ponieważ wiele z nich jest powiązanych z dolarem amerykańskim, który jest najpopularniejszą walutą rezerwową na świecie. W 2021 r. Grupa Robocza Prezydenta ds. rynków finansowych (PWG) stworzyła raport na temat stablecoins i wezwała do dalszych badań i regulacji ze strony SEC. w raporcie krytyka wspieranych przez fiat stablecoins (takich jak Tether) wskazuje, że większość rezerw nie jest faktycznie przechowywana w dolarach amerykańskich, ale raczej w innych inwestycjach, takich jak krótkoterminowe Banknoty skarbowe.

Chociaż stablecoins stały się jedną z najpopularniejszych monet do posiadania w krypto, Zbliżające się regulacje od rządu USA i innych organów regulacyjnych są prawdopodobnie na horyzoncie.

4. Tokeny

Tokeny to rodzaj kryptowaluty, która jest zbudowana na istniejącym łańcuchu bloków, takim jak sieć Bitcoin lub Ethereum. Te aktywa kryptograficzne nie są uważane za walutę, ale raczej za aktywa w łańcuchu bloków, które służą konkretnemu celowi. 

Tokeny zazwyczaj należą do jednej z trzech kategorii:

Tokeny Użytkowe

Tokeny narzędziowe są przeznaczone do płacenia za działania w istniejącej sieci blockchain. Działania te obejmują wykonywanie transakcji, bicie nowych tokenów, publikowanie tokenów nun-fungible (NFTs) lub praktycznie każdą inną funkcję, którą programista chce wykonać token. 

Tokeny te są najlepiej używane w przypadku inteligentnych kontraktów, które są rodzajem programu istniejącego w łańcuchu bloków, aby automatycznie ułatwić transakcję między stronami. Przypadki użycia rozszerzyły się o szeroką gamę zdecentralizowanych aplikacji, takich jak gry kryptograficzne, NTFs i wiele innych. Tokeny narzędziowe są programowalnym zasobem używanym we wszystkich tych aplikacjach.

Ether (ETH) to najpopularniejszy token użytkowy, używany wyłącznie w sieci Ethereum. Ether jest używany do uiszczania opłat za przetwarzanie danych (zwanych „opłatami gazowymi”), umożliwiając użytkownikom wykonywanie szerokiego zakresu funkcji w sieci.

Tokeny Zarządzania

Ponieważ większość projektów kryptograficznych działa w modelu zdecentralizowanym, wiele z nich pozwala posiadaczom ich rodzimych tokenów na prawo głosu w projekcie. Te tokeny zarządzania są rodzajem tokena użytkowego, ale są specjalnie zaprojektowane, aby dać siłę społeczności do przyszłego kierunku projektu kryptograficznego. 

Na przykład, iIf projekt kryptograficzny chce wydać środki na modernizację swojej sieci lub zakup aktywów w celu rozwoju platformy, użytkownicy mogą głosuj przez „staking” (blokowanie) tokenów zarządzania dla pomysłu, nad którym chcą głosować. Po zakończeniu głosowania użytkownicy otrzymują swoje tokeny z powrotem. Użytkownicy z większą liczbą tokenów zarządzania mają większą siłę głosu, a tym samym mogą pomóc w kierowaniu projektem, posiadając więcej tokenów.

To demokratyczne podejście do rozwoju produktu zostało spopularyzowane przez zdecentralizowane organizacje autonomiczne (DAOs). Tokeny zarządzania pomagają ułatwić funkcje DAO, a ostatecznym celem jest uniknięcie scentralizowanej kontroli organizacyjnej projektu kryptograficznego.

Security Tokens

Security tokeny reprezentują inwestycję w firmę lub własność aktywów. Duża różnica między zwykłymi kryptowalutami a tokenami bezpieczeństwa polega na tym, że tokeny bezpieczeństwa są traktowane jako zabezpieczenie i podlegają wszelkim krajowym regulacjom dotyczącym handlu i inwestowania w nie. 

Security tokens są najbardziej podobne do akcji w firmie i stanowią inwestycję w przyszłość firmy. Tokeny bezpieczeństwa są wydawane podobnie jak akcje, a akcjonariusze mogą również mieć prawo głosu. Ogólnie rzecz biorąc, zakup Monety Bezpieczeństwa jest bezpośrednią inwestycją w firmę i nie jest uważany za walutę.

Popularne Kryptowaluty

Istnieją dziesiątki tysięcy kryptowalut, ale większość całkowitej kapitalizacji rynkowej kryptowalut jest inwestowana w te najpopularniejsze. Oto kilka popularnych (i wartościowych) kryptowalut:

Bitcoin (BTC)

Bitcoin jest oryginalną kryptowalutą i nadal jest najbardziej popularną. Bitcoin jest wypłacany użytkownikom jako nagroda za przetwarzanie transakcji w sieci Bitcoin. Bitcoin został stworzony, aby ułatwić system płatności peer-to-peer, ale jego ograniczona podaż i malejąca stopa nagród spowodowały, że inwestorzy postrzegają go jako magazyn wartości, podobny do złota.

Jeden bitcoin był pierwotnie wyceniany na ułamki grosza, ale obecnie handluje ponad 35 000 USD za monetę od 2022 roku. Ogromny wzrost cen, jak również przyjęcie instytucjonalne i rządowe na całym świecie napędzał kryptowaluta do zupełnie nowej klasy aktywów.

Ogólnie rzecz biorąc, Bitcoin pozostaje niekwestionowanym „królem krypto”, ponieważ adopcja nadal rośnie.

Ethereum (ETH)

Jako pomysł Vitalika Buterina, Ethereum zostało stworzone w celu ulepszenia Bitcoina jako finansowej sieci płatności, ale z dodatkową funkcjonalnością inteligentnych kontraktów, aby umożliwić programistom tworzenie aplikacji na bazie Ethereum. Te zdecentralizowane aplikacje (Dapps) pomogły rozwinąć kryptowalutę w coś więcej niż tylko sieć transakcji finansowych i doprowadziły do zdecentralizowanych gier, reklam, metaverse, NTFs, a nawet filmów.

Ethereum jest drugą najpopularniejszą kryptowalutą, z kapitalizacją rynkową ponad 300 miliardów dolarów od 2022 roku. Jej gwałtowny wzrost jest spowodowany wzrostem DApps, a także przyjęciem instytucjonalnym i inwestycjami. Ethereum jest wyraźnym liderem w ruchu NFT i ruchu w kierunku Web 3.0-przyszłej, bardziej zdecentralizowanej wersji Internetu. Sieć Ethereum nadal dodaje więcej projektów dziennie.

Binance Coin (BNB)

Binance Coin (BNB)to token użytkowy używany do opłat i transakcji na giełdzie Binance. Jest również szeroko handlowany na wielu giełdach kryptowalut i jest jedną z najpopularniejszych kryptowalut na rynku.

Binance Coin został stworzony w 2017 roku przez Giełdę Binance i oferuje traderom zniżki za płacenie opłat transakcyjnych za pomocą BNB. Jako największa giełda (przez wolumen) na świecie, BNB szybko stał się jedną z najczęściej posiadanych kryptowalut na świecie, z kapitalizacją rynkową w wysokości ponad 60 miliardów dolarów od 2022 roku.

Binance Coin może być używany do dokonywania bezpośrednich zakupów detalicznych za pośrednictwem Partnerów aplikacji Binance payment. Obejmuje to również płacenie za usługi, Podróże i rozrywkę, a także udział w sprzedaży nowych tokenów (initial Coin offerings lub ICO) oferowanych na giełdzie Binance.

Cardano (ADA)

Cardano (ADA) to popularna kryptowaluta przeznaczona do zdecentralizowanych aplikacji i inteligentnych kontraktów, wykorzystująca model konsensusu proof-of-stake. Oznacza to, że operatorzy sieci nie muszą dostarczać zasobów obliczeniowych do walidacji transakcji, co czyni ją znacznie mniej energochłonną siecią niż Bitcoin.

Cardano niedawno dodał smart Kontrakty do swojej sieci w 2021 roku, a ponad 100 zdecentralizowanych aplikacji zostało uruchomionych, a wiele innych jest w fazie rozwoju. Założyciel Cardano, Charles Hoskinson, również pomógł znaleźć Ethereum, a jego ambitna Mapa Drogowa dla Cardano sprawiła, że jest to jedna z najpopularniejszych kryptowalut na rynku.

Litecoin (LTC)

Litecoin został opracowany w 2011 roku przy użyciu kodu źródłowego Bitcoina i był jednym z pierwszych altcoinów, które zostały stworzone. Przez długi czas była drugą najpopularniejszą kryptowalutą i jest nadal szeroko sprzedawana, z kapitalizacją rynkową w wysokości ponad 6 miliardów dolarów.

Litecoin został stworzony, aby zapewnić szybsze transakcje niż sieć Bitcoin, a założyciel Charlie Lee osiągnął ten cel, przetwarzając prawie cztery razy szybciej niż Bitcoin. Litecoin ma również ograniczoną podaż, która jest dokładnie czterokrotnie większa niż całkowita dostępna do wydobycia Bitcoin (84 miliony).

Chociaż Litecoin pozostaje popularny do dziś, nie oferuje znacznie większej użyteczności niż Bitcoin i nie otrzymał instytucjonalnej i powszechnej akceptacji, jaką ma Bitcoin.

Dogecoin (DOGE)

Oryginalna moneta memowa, Dogecoin (DOGE) została wydana jako żart w 2013 roku przez Billy ’ ego Markusa i Jacksona Palmera. Z nieograniczoną podażą nigdy nie miał być cenny i był używany do napiwków dla użytkowników na Reddicie i Twitterze.

Ostatnio miliarderzy tacy jak Elon Musk i Mark Cuban promowali monetę na Twitterze, powodując ogromny wzrost jej ceny. Spowodowało to, że społeczność Dożów dodała więcej użyteczności do Monety, zmniejszając inflacyjną podaż Dogecoin i współpracując z firmami, aby móc używać Dożów jako waluty do dokonywania zakupów.

DOGE nadal jest popularną kryptowalutą,z kapitalizacją rynkową w wysokości ponad 15 miliardów dolarów. Jest bardziej niestabilny niż wiele kryptowalut, biorąc pod uwagę, że cena może wzrosnąć lub spaść na podstawie tweetów od Elon Musk. Podczas gdy niektórzy nadal uważają to za żart, DOGE udowodnił, że ma moc w świecie krypto.

Ostatnie Słowo

Świat kryptowalut nadal rozwija się w rekordowym tempie, z tysiącami projektów uruchamianych każdego roku. Rodzaje kryptowalut również ewoluują, a nowe funkcje i narzędzia są opracowywane w celu wspierania projektów, które wykraczają poza świat finansowy.

Bitcoin pozostaje najpopularniejszą kryptowalutą na świecie, dowodząc ponad 30% całkowitej kapitalizacji rynkowej kryptowalut, ale altcoiny, takie jak Ethereum, Cardano i inne, zyskują udział w rynku. Wraz z pojawieniem się nowych sposobów wydobywania kryptowalut i przetwarzania transakcji w szybszy i mniej energochłonny sposób, altcoiny będą nadal rosły w przypadkach użycia i wartości.

Można śmiało powiedzieć, że kryptowaluta jest tutaj pozostanie, ale będzie to nadal zmienna i spekulacyjna inwestycja, ponieważ klasa aktywów rośnie.

Dług Snowball vs. Avalanche vs. Snowflake

Poprzedni wpis

Jak płacić BLIKIEM? Czy to bezpieczne?

Następny wpis

Mogą Ci się spodobać

Komentarzy

More in Artykuły