Artykuły

17 porad jak zdobyć pracę po studiach

0

Jakby nauki nie wystarczyło, żonglowanie egzaminami końcowymi, terminami projektów i życiem towarzyskim, a także martwienie się o znalezienie pracy po studiach, może sprawić, że ostatnie miesiące ostatniego roku będą przytłaczające. Dobra wiadomość jest taka, że nie jesteś sam.

Wielu absolwentów czuje, że nie mogą znaleźć pracy po studiach. W rzeczywistości 66% z nich nie jest zbyt optymistycznie nastawionych do znalezienia pracy, która będzie pasować do ich celów zawodowych. Chociaż poszukiwanie pracy po ukończeniu studiów może być stresujące, nauka, jak można przygotować się do rynku pracy może podnieść trochę ciężaru z ramion.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak poruszać się w poszukiwaniu pracy i unikać typowych błędów popełnianych przez ostatnie stopnie, ten przewodnik pomoże Ci lepiej przygotować się na przyszłość. Możesz również sprawdzić Gra życia po studiach w naszej infografice poniżej.

Aktualne warunki do podjęcia pracy po studiach

Trudno znaleźć pracę po studiach? Nie ma na to konkretnej odpowiedzi, ponieważ każda osoba ma swój własny zestaw umiejętności i doświadczenia. Jednak oto kilka statystyk, o których należy pamiętać i inne naglące pytania, w tym jaki procent studentów dostaje pracę po ukończeniu studiów i jaki jest średni czas, aby uzyskać pracę po ukończeniu studiów.

  • W 2020 r. odsetek zatrudnionych absolwentów szkół wyższych spadł z 76% do 67%.
  • W sierpniu 2021 r. zatrudnienie wzrosło o 235 tys. w ciągu miesiąca.
  • Stopa bezrobocia wzrosła z 14,7% w kwietniu 2020 r.do 5,2% w sierpniu 2021 r.
  • W październiku 2020 po ukończeniu studiów zatrudnionych było 67,3% absolwentów uczelni.
  • Znalezienie pracy po studiach zajmuje średnio od trzech do sześciu miesięcy.
  • W marcu 2021 r. stopa bezrobocia dla licencjatów wynosiła 3,7% w porównaniu do 6,7% dla osób posiadających tylko dyplom ukończenia szkoły średniej.

Powody, dla których ludzie zmagają się z uzyskaniem pracy po studiach

Znalezienie pracy po studiach może być trudne, zwłaszcza gdy nauczysz się, jak dostosować się do życia po ukończeniu studiów. Jeśli jesteś w sytuacji, w której nie możesz znaleźć pracy po studiach, poniższe powody mogą pomóc wyjaśnić:

Nie Jest Przygotowany

Niektórzy absolwenci uczelni dopiero po ukończeniu studiów zaczną przygotowywać się do kariery. Chociaż przygotowanie wiąże się z pewnym wysiłkiem, takim jak wzięcie udziału w kursach online, znalezienie stażu lub nawiązanie kontaktów, przygotowanie się na rynek pracy ma kluczowe znaczenie dla uzyskania pracy po studiach.

Brak Proaktywności

Nie jest proaktywny poprzez śledzenie potencjalnych pracodawców i dotarcie do sieci jest również częstym powodem, dla którego absolwenci uczelni mogą dłużej lądować w pracy. Tylko ubieganie się o pracę na tablicach jest częstym błędem, który popełniają osoby poszukujące pracy, ponieważ mają tendencję do gubienia się w puli kandydatów.

Za Mało Doświadczenia

Posiadanie dyplomu w ręku nie musi oznaczać, że dostaniesz pracę zaraz po ukończeniu studiów. Większość pracodawców uważa, że posiadanie stażu i doświadczenia zawodowego jest jednym z najważniejszych czynników przy rozważaniu kandydata.

Nie chodzi o pracodawcę

Innym częstym błędem ostatnich absolwentów jest skupienie się na tym, czego chcą od pracy, a nie na potrzebach pracodawcy. Pracodawcy chcą wiedzieć, co możesz im zapewnić i jak twoje umiejętności pasują do stanowiska.

Za Mało Badań

Jeśli nie wiesz, czego szukasz, prawdopodobnie nie będziesz w stanie go znaleźć. Za mało badań to kolejna walka absolwentów twarz podczas rozpoczynania poszukiwania pracy. Badanie tego, co jest dla ciebie odpowiednie i jakie ścieżki kariery wybrać, może pomóc ci szybciej osiągnąć swoje cele zawodowe.

Jak zdobyć pracę zaraz po studiach

Teraz, mając te wszystkie stresory przeciwko tobie, możesz się zastanawiać, ” Jak mogę dostać pracę po studiach?”Nawet jeśli nie będzie to twoja pierwsza praca w historii, maksymalne wykorzystanie doświadczenia w college’ u i procesu poszukiwania pracy może cię uspokoić.

1. Zdobądź Doświadczenie Podczas Studiów

Podczas studiów będziesz miał wiele okazji, aby dołączyć do klubów i organizacji, uczestniczyć w wydarzeniach i seminariach oraz uczyć się nowych umiejętności. Każdy z nich może pomóc ci dowiedzieć się więcej o sobie i poprawić to, co masz do zaoferowania — plus, wygląda świetnie w Twoim CV.

Pro wskazówka: jeśli nie miałeś pracy w czasie studiów, wykorzystaj swój udział w klubie lub organizacji jako doświadczenie zawodowe.

2. Rozpocznij Networking

Kiedy będziesz gotowy do rozpoczęcia kariery, prawdopodobnie usłyszysz, że networking jest bardzo ważny, a to dlatego, że co najmniej 70 procent otwartych pozycji nie jest reklamowanych. Poznawanie ludzi w dużych i profesjonalnych organizacjach może być świetnym sposobem na rozpoczęcie budowania kontaktów. Ale nie ograniczaj się – nawet przyjaciele, rodzina i współpracownicy mogą być częścią twojej sieci.

Pro Wskazówka: Jeśli nie otrzymałeś odpowiedzi od pracy, o którą się ubiegałeś, poproś o pomoc swoją sieć lub absolwentów uczelni, którzy pracują dla tej firmy.

3. Badanie Rynku Pracy

Podobnie jak projekt badawczy dla klasy w college ’ u, odkrywanie różnych dziedzin pracy może pomóc zawęzić poszukiwania pracy. Dowiedz się, jakie rodzaje pracy są w tej dziedzinie, jak wygląda typowy dzień, jak jest rynek pracy i jakie wymagania są potrzebne, może pomóc ci dokładnie zrozumieć, czego szukać i zwiększyć szanse na zatrudnienie.

Pro wskazówka: wykonując swoje badania, zwróć uwagę na wspólne umiejętności i doświadczenie wymagane w opisach stanowisk i odpowiednio Spersonalizuj swoje CV.

4. Bądź Proaktywny

Jeśli chcesz znaleźć pracę zaraz po ukończeniu studiów, bycie proaktywnym jest kluczem. Nie czekaj tylko — aplikuj na różne stanowiska, kontaktuj się z ludźmi w Twojej sieci i na LinkedIn i śledź wszelkie zlecenia, z których nie otrzymałeś odpowiedzi. Wykazując zainteresowanie i proaktywność, poinformujesz menedżerów ds. zatrudniania, że jesteś gotowy, aby wykorzystać swoje umiejętności i doświadczenie.

Pro wskazówka: po ubieganiu się o pracę, wyślij menedżerowi ds. zatrudniania osobistą wiadomość e-mail z informacją, że złożyłeś podanie i dlaczego uważasz, że dobrze nadajesz się do tej pracy.

5. Zostań wolontariuszem

Poszukiwanie możliwości wolontariatu może być świetnym sposobem na odwdzięczenie się społeczności, jednocześnie budując swoje umiejętności i kontakty. Znalezienie działalności wolontariackiej, która Ci się podoba, może również pomóc w poprawie umiejętności komunikacyjnych i interpersonalnych, a także potencjalnie może doprowadzić do znalezienia przyszłego pracodawcy.

Pro wskazówka: Dołącz do klubu wolontariatu lub organizacji na kampusie, aby pomóc lokalnej społeczności.

6. Weź Udział W Targach Kariery

Targi kariery mogą wydawać się onieśmielające, ale istnieje duża szansa, że twój przyszły pracodawca tam jest. Rekruterzy na targach kariery są gotowi spotkać ludzi i chcą dowiedzieć się więcej o Tobie i twoim doświadczeniu. Jest to świetny sposób, aby rozwinąć swoje umiejętności rozmowy kwalifikacyjnej, a także dowiedzieć się więcej o różnych firmach i możliwościach pracy.

Pro tip: firmy badawcze na liście targów kariery aGłowa czasu, dzięki czemu możesz przyjść przygotowany z konkretnymi pytaniami, aby zadać rekruterom.

7. Twórz stronę Portfolio

Zrób dodatkowy krok i stwórz osobistą stronę internetową, aby zaprezentować swoje umiejętności i doświadczenie. Nawet jeśli jest to tylko prosta strona internetowa, jest to świetna okazja, aby podzielić się swoim pisaniem, fotografią lub sztuką, lub po prostu opowiedzieć swoją historię.

Pro tip: Dodaj swoją stronę do CV i podań o pracę, a także swój profil na LinkedIn, aby wyróżnić się wśród pracodawców.

8. Zdobądź staż

Znalezienie stażu może być świetnym sposobem na sprawdzenie wody i sprawdzenie, jak może wyglądać potencjalna praca w tej dziedzinie. W rzeczywistości 55 procent pracodawców uważa, że posiadanie doświadczenia w stażu jest jednym z najważniejszych czynników uwzględniających kandydatów. Zdobywanie stażu może również pomóc w budowaniu kontaktów, a nawet może prowadzić do pozycji w pełnym wymiarze godzin.

Pro tip: podjęcie stażu po ukończeniu college ’ u może pomóc w doskonaleniu swoich umiejętności, jeśli nie zdobyłeś wystarczającego doświadczenia w szkole.

9. Rozważ pracę na pół etatu

Nawet jeśli nie jest to Twoja dziedzina, praca w niepełnym wymiarze godzin może również pomóc w budowaniu kontaktów i umiejętności. Zdobycie pracy w niepełnym wymiarze godzin na kampusie może nie tylko pozwolić Ci zarobić dodatkowe pieniądze na opłacenie czesnego, ale może również pomóc ci zrozumieć swój styl pracy i rodzaje zadań, które lubisz robić. Znalezienie pozycji w niepełnym wymiarze godzin w swojej dziedzinie może również zapewnić Ci stopę w drzwiach i potencjalnie prowadzić do pozycji w pełnym wymiarze godzin.

Pro wskazówka: praca w niepełnym wymiarze godzin po studiach może pomóc zbudować swoją etykę pracy i przynieść dodatkowe pieniądze podczas ubiegania się o stanowiska w pełnym wymiarze godzin.

10. Bądź Na Bieżąco Z LinkedIn

Wielu rekruterów spojrzy na TWÓJ profil LinkedIn podczas procesu rekrutacji — w rzeczywistości 72 procent z nich używa go do rekrutacji. Aktualizowanie profilu LinkedIn za pomocą najnowszego CV i doświadczenia może pomóc rekruterom pokazać, że jesteś otwarty na pracę.

Pro tip: możesz również dodać ramkę #OpenToWork do swojego zdjęcia profilowego na LinkedIn, aby dać rekruterom znać, że aktywnie szukasz.

11. Wykorzystaj Usługi Kariery

Centra karier na terenie kampusu są jednym z najlepszych źródeł nowych możliwości zatrudnienia, zwłaszcza lokalnie. Wielu pracodawców pozostawi swoje informacje w uniwersyteckich centrach karier, co oznacza, że są otwarci na zatrudnianie absolwentów. Oprócz poradnictwa zawodowego, centra kariery mogą również oferować CV i warsztaty networkingowe, programy mentorskie i symulacje wywiadów.

Pro wskazówka: nadal można odwiedzić swoje Centrum Kariery campus po ukończeniu studiów, aby uzyskać wskazówki i strategie, w jaki sposób można poprawić swoje CV i umiejętności rozmowy kwalifikacyjnej.

12. Weź Udział W Kursach Online

Jeśli chcesz podnieść swoje umiejętności oprócz tego, czego uczysz się w klasie, kursy online mogą pomóc ci zdobyć praktyczne doświadczenie w tej dziedzinie. Może również pomóc ci dowiedzieć się, czy jest to właściwa ścieżka kariery dla ciebie.

Pro tip: istnieje wiele otwartych kursów online, które możesz wziąć za darmo na stronach takich jak Coursera, Udemy i edX.

13. Znajdź mentora

Istnieje wiele korzyści z posiadania mentora, takich jak doradztwo zawodowe i konstruktywna krytyka. Mentor to osoba, której ufasz i którą podziwiasz, i może być przełożonym, współpracownikiem, nauczycielem, a nawet przyjacielem. Budowanie relacji z mentorem może również pomóc ci wzmocnić umiejętności komunikacyjne i uniknąć typowych pułapek.

Pro tip: jeśli nie masz kogoś bliskiego, kto mógłby zostać twoim mentorem, wiele ośrodków kariery studenckiej ma programy mentorskie, które łączą cię z absolwentami.

14. Utwórz rutynę

Poszukiwanie pracy może wydawać się czasem nieskończone, ale budowanie rutyny może pomóc ci śledzić swoje cele. Zaplanuj godziny w kalendarzu dla każdego zadania, takie jak wyszukiwanie pracy, aktualizowanie CV i profilu, śledzenie rekruterów, uczestniczenie w kursach online i nawiązywanie kontaktów. Ale nie zapomnij o swoim zdrowiu! Zaplanuj przerwy w zdrowiu psychicznym, takie jak praca, spacer, oglądanie filmu lub dotarcie do ukochanej osoby.

Pro wskazówka: spróbuj użyć technik zarządzania czasem, takich jak technika Pomodoro i blokowanie czasu, aby pomóc ci pozostać na dobrej drodze.

15. Dołącz Do Grup Rozwoju Zawodowego

Strony z ogłoszeniami pracy mogą być przytłaczające, gdy jest tak wiele ofert pracy. Zawęź wyszukiwanie, znajdując grupy dla określonego pola lub lokalizacji. Grupy te mogą być również doskonałym miejscem do nawiązywania kontaktów z innymi osobami poszukującymi pracy, które mogą dzielić się spostrzeżeniami dotyczącymi kariery.

Pro tip: Facebook i LinkedIn to świetne miejsca do znajdowania grup, takich jak osoby poszukujące pracy zdalnej i miejsca pracy dla konkretnych miast.

16. Wyrównaj Swoje CV

Ponieważ niektóre oferty pracy mają tendencję do setek kandydatów, wielu poszukujących pracy Znajduje sposoby, aby wyróżnić się z tłumu. Jednym ze sposobów, aby to zrobić, jest przyprawianie CV i uczynienie go kreatywnym. Możesz to zrobić, próbując różnych układów CV, kolorów,a nawet dodając sekcję ciekawostek. Chociaż niektórzy posuną się nawet do wysyłania CV pączka, pamiętaj o firmie, o którą się ubiegasz.

Porada Pro: możesz utworzyć swoje CV za pomocą szablonu ze stron internetowych takich jak Canva. Upewnij się, że jest zapisany jako plik PDF, więc oprogramowanie do skanowania CV nadal może go odczytać.

17. Aplikuj na stronach firmowych

Innym sposobem, aby wyróżnić się z tłumu i nie zgubić się w morzu kandydatów do pracy, jest złożenie wniosku bezpośrednio na stronie internetowej firmy, a nie tylko dużych tablicach ogłoszeń. Niektóre firmy będą na bieżąco aktualizować swoje strony internetowe o aktualne oferty pracy i aktywnie sprawdzać kandydatów. Aplikowanie za pośrednictwem ich strony internetowej może uczynić ją bardziej osobistą i pokazać, że jesteś szczególnie zainteresowany pracą dla nich.

Pro wskazówka: jeśli znajdziesz miejsce, w którym naprawdę chcesz pracować, może warto wysłać do nich e-mail, nawet jeśli nie mają aktualnych ofert pracy, aby pokazać, że jesteś zainteresowany.

Dlaczego Twoja pierwsza praca poza uczelnią ma znaczenie

Twoja pierwsza praca po studiach może nie jest idealna, ale nadal jest jedną z najważniejszych. Jeśli zdarzy ci się być w sytuacji, w której zdajesz sobie sprawę, że praca nie jest tym, czego się spodziewałeś, wykorzystaj ją jako okazję do nauki.

To Twoja szansa na rozwój swoich umiejętności i uczenie się na błędach. Więc zanurz się w swojej pierwszej pracy jak profesjonalista i naucz się umiejętności negocjacyjnych, Zmierz się z umiejętnościami zarządzania czasem, nawiąż kontakt z innymi w branży i odkryj preferowany styl pracy. Korzystając z nie tak wielkiej pierwszej pracy może ustawić cię do sukcesu zawodowego w dół drogi.

Jeśli uzyskanie pracy poza uczelnią jest jednym z głównych celów, przygotowanie z wyprzedzeniem może nie tylko pomóc ci zachować motywację podczas poszukiwania pracy, ale może również pomóc szybciej wylądować pracę. Ucząc się, z jakimi typowymi błędami borykasz się i postępując zgodnie ze wskazówkami zawartymi w tym przewodniku, możesz zbliżyć się o krok do osiągnięcia sukcesu zawodowego.

Źródła: Monster / Psychology Today

Powiązane

Zapisz się na Mint już dziś

Od budżetów i rachunków po bezpłatną ocenę kredytową i nie tylko, będziesz
odkryj bezproblemowy sposób, aby być na bieżąco.

Dowiedz się więcej o bezpieczeństwie

Unikaj Tych 3 Typowych Pułapek Cyberbezpieczeństwa

Poprzedni wpis

Jak właściwie wygląda bycie „dobrym finansowo”?

Następny wpis

Mogą Ci się spodobać

Komentarzy

More in Artykuły