Artykuły

17 najczęstsze pytania podatkowe odpowiedzi przez CPA

0

Czas podatkowy jest dla wielu osób jednym z najbardziej mylących, frustrujących, a nawet wręcz przerażających okresów w roku. Kodeks podatkowy jest napisany w bardzo technicznych kategoriach, formularze IRS są kłopotliwe, a zatrudnienie specjalisty podatkowego może być drogie.

Zanim złożysz zeznanie podatkowe w tym roku, zapoznaj się z tą listą typowych pytań podatkowych. Mam nadzieję, że odpowiedzi pomogą Ci pewnie złożyć podatki.

Najczęstsze Pytania Podatkowe

Są to najczęstsze pytania podatkowe, które prawdopodobnie będziesz mieć, gdy zbierzesz dokumenty i zaczniesz przygotowywać zeznanie podatkowe. 

Jeśli twoje pytanie nie jest tutaj uwzględnione, nie musisz tkwić na zawsze. Możesz rozpocząć Bezpłatny Zwrot podatku online z H & R Block. Jeśli napotkasz problemy lub masz pytania po drodze, H & R Block oferuje nieograniczoną pomoc ekspertów podatkowych na żywo za pośrednictwem czatu na żądanie lub wideo.

1. Kiedy Należy Mi Się Zeznanie Podatkowe?

Twoje zeznanie podatkowe za 2021 r. (to, które składasz w 2022 r.) jest należne w poniedziałek, 18 kwietnia 2022 r. Zwykle termin składania wniosków podatkowych to 15 kwietnia, ale ponieważ ten dzień przypada na święto emancypacji w Waszyngtonie, termin przesuwa się na następny dzień roboczy.

Podatnicy w Maine i Massachusetts dostają dodatkowy dzień do złożenia ze względu na Święto Patriotów w tych stanach.

Potrzebujesz więcej czasu? Możesz uzyskać automatyczne przedłużenie o sześć miesięcy, wypełniając formularz 4868 pocztą, online lub dokonując szacunkowej płatności podatkowej za pomocą IRS Direct Pay.

Pamiętaj, aby sprawdzić naszą listę innych ważnych terminów podatkowych dla terminów należnych szacunkowych płatności podatkowych, składek na plan emerytalny i innych.

2. Czy muszę złożyć zeznanie podatkowe?

Jeśli twój dochód jest poniżej pewnego progu, może nie trzeba składać zeznania podatkowego w ogóle. Wysokość dochodu, który możesz zarobić bez konieczności składania deklaracji, zależy od rodzaju posiadanego dochodu, wieku i statusu zgłoszenia.

Większość ludzi nie musi składać dokumentów, jeśli ich dochód jest mniejszy niż standardowe odliczenie. W przypadku zwrotów za 2021 r. standardowe odliczenie wynosi:

 • $12,550 dla pojedynczych filers i małżeństw zgłoszenia oddzielnie
 • $25,100 dla małżeństw składających wspólnie
 • 18 800 zł za głowę gospodarstwa domowego

Istnieje jednak kilka wyjątków od tej reguły. Na przykład, jeśli ktoś inny twierdzi, że jesteś zależny od swojego zwrotu, musisz złożyć zwrot, jeśli twój niezarobkowy dochód (taki jak odsetki, dywidendy i zyski kapitałowe) jest większy niż $1,100.

Musisz również złożyć zeznanie podatkowe, jeśli:

 • Podatek ZUS i Medicare od napiwków, których nie zgłosiłeś pracodawcy
 • Pobrał dystrybucję z konta oszczędności zdrowotnych (HSA)
 • Miał zarobki netto z samozatrudnienia w wysokości co najmniej $400

Bardziej szczegółowe wyjaśnienie wymogów podatkowych można znaleźć w instrukcji Urzędu Skarbowego do formularza 1040 lub skorzystać z interaktywnego urzędu skarbowego Czy muszę złożyć zeznanie podatkowe? narzędzie, jeśli potrzebujesz więcej pomocy, aby dowiedzieć się, czy chcesz plik.

3. Czy powinienem Sam płacić podatki czy zatrudniać profesjonalistę?

To zależy od tego, jak skomplikowana jest Twoja sytuacja podatkowa i czy masz czas i cierpliwość, aby samodzielnie obsłużyć badania i wprowadzanie danych.

Możesz czuć się komfortowo składając wniosek na własną rękę, jeśli wystarczy wprowadzić informacje z W-2 i ubiegać się o standardowe odliczenie i inne wspólne korzyści podatkowe, takie jak odliczenie odsetek od kredytu studenckiego i ulga podatkowa na dzieci. Ale jeśli Twoja sytuacja podatkowa jest bardziej skomplikowana — na przykład, jesteś samozatrudniony, posiadasz nieruchomość na wynajem lub zagraniczne konto bankowe-wtedy możesz zasięgnąć porady specjalisty ds. podatków.

Dobra wiadomość jest taka, że nie musisz wybierać jednego lub drugiego. Po złożeniu zeznania podatkowego w H & R Block możesz zacząć rozliczać własne podatki online i uzyskać pomoc na żądanie od eksperta podatkowego, jeśli napotkasz problemy lub masz pytania po drodze.

4. Czy mogę składać podatki za darmo?

Może. Darmowy produkt online H & R Block umożliwia bezpłatne składanie federalnych i stanowych deklaracji podatkowych. Jednak nie jest dostępna dla wszystkich. Aby złożyć za darmo, musisz mieć prosty zwrot. Zasadniczo oznacza to, że masz dochody z W-2, bezrobocia, ubezpieczenia społecznego lub konta emerytalnego. 

Darmowy produkt internetowy H & R Block obejmuje również następujące ulgi i ulgi podatkowe:

5. Jaki Status Zgłoszenia Wybrać?

Istnieje pięć statusów zgłoszenia do wyboru. Odpowiedni dla Ciebie zależy od Twojego stanu cywilnego i sytuacji rodzinnej. 

 • Singiel.Wybierz ten status, jeśli nie jesteś żonaty i nie kwalifikujesz się do innego statusu zgłoszenia.
 • Małżeństwo Razem.Wybierz ten status zgłoszenia, jeśli jesteś żonaty i chcesz złożyć wspólny zwrot ze współmałżonkiem.
 • Małżeństwo Osobno. Wybierz ten status zgłoszenia, jeśli nie chcesz składać go wspólnie ze współmałżonkiem. Chociaż istnieje kilka powodów, dla których możesz nie chcieć złożyć wspólnie, ludzie często używają tego statusu, gdy jeden z małżonków jest winien zwrot podatku lub ma inne problemy finansowe.
 • Głowa rodziny. Użyj tego stanu zgłoszenia, jeśli nie jesteś żonaty i zapłacić co najmniej połowę kosztów utrzymania domu na utrzymaniu.
 • Kwalifikująca się Wdowa (Ostry dyżur).Użyj tego statusu, jeśli współmałżonek zmarł niedawno i wspierasz dziecko w domu.

Możesz również użyć interaktywnego narzędzia IRS What Is My Filing Status, aby pomóc Ci wybrać status zgłoszenia, który spowoduje najniższy rachunek podatkowy.

6. Jakich Formularzy Podatkowych Potrzebuję?

Większość Amerykanów składa formularz 1040, formularz podatkowy używany przez indywidualnych podatników. Może być jednak konieczne dołączenie kilku dodatkowych formularzy i harmonogramów do formularza 1040, w zależności od rodzaju dochodu, odliczeń i ulg podatkowych, o które się ubiegasz.

Na szczęście oprogramowanie podatkowe, takie jak H&R Block, pomaga złożyć odpowiednie formularze podatkowe, zadając podstawowe pytania dotyczące sytuacji podatkowej i w tym odpowiednich formularzy ze zwrotem.

7. Jaka jest różnica między kredytem a potrąceniem?

Ulgi podatkowe i ulgi podatkowe obniżają Twoje rachunki podatkowe, ale jest między nimi bardzo ważna różnica.

Odliczenie podatkowe obniża twój dochód podlegający opodatkowaniu, więc jego wartość zależy od Twojego przedziału podatkowego. Na przykład, jeśli jesteś w przedziale podatkowym 24%, odliczenie podatku w wysokości 100 USD zmniejsza rachunek podatkowy o około 24 USD.

Z drugiej strony, ulgi podatkowe zmniejszają rachunek podatkowy w przeliczeniu na dolara. Na przykład, jeśli jesteś winien $2,000 podatku, ale możesz ubiegać się o ulgę podatkową w wysokości $1,000, musisz tylko zapłacić $1,000.

Zwrotne ulgi podatkowe są cenne, ponieważ jeśli zmniejszą Twój rachunek podatkowy poniżej zera, otrzymasz różnicę w formie zwrotu podatku. Na przykład, jeśli twoje zobowiązanie podatkowe wynosi 1000 USD i kwalifikujesz się do zwrotnego kredytu podatkowego w wysokości 2000 USD, otrzymasz zwrot w wysokości 1000 USD.

8. Do Jakich Ulg Podatkowych Kwalifikuję Się?

To zależy od twojej sytuacji podatkowej. Niektóre wspólne ulgi podatkowe obejmują:

 • Child Tax Credit (CTC). Dla 2021, CTC jest wart do $3,000 za dziecko w wieku poniżej 18 lat lub $3,600 na dziecko w wieku poniżej 6.
 • Zaliczka Na Podatek Dochodowy. Kredyt ten daje osobom o niskich lub umiarkowanych dochodach kredyt zwrotny. Wielkość kredytu zależy od dochodów i liczby dzieci, które ubiegasz się jako osoby pozostające na utrzymaniu.
 • American Opportunity Tax Credit (AOTC) i Lifetime Learning Credit (LLC). Te ulgi podatkowe na kredyt edukacyjny pomagają zrekompensować koszty Szkolnictwa Wyższego, jeśli się kwalifikujesz.
 • Ulga Adopcyjna. Ta ulga podatkowa pomaga zrekompensować koszty kwalifikowanych wydatków adopcyjnych.
 • Kredyt Na Opiekę Nad Dzieckiem I Na Utrzymaniu. Ta ulga podatkowa pomaga pracującym rodzicom pokryć koszty opieki nad dzieckiem na utrzymaniu lub opieki nad innym członkiem rodziny, który jest fizycznie lub psychicznie niezdolny do opieki nad sobą.

9. O Jakie Odliczenia Podatkowe Mogę Się Ubiegać?

Około 90% podatników twierdzi, że standardowe odliczenie jest kwotą zryczałtowaną w dolarach w zależności od statusu zgłoszenia.

Zamiast standardowej dedukcji, możesz wyszczególnić. Wyszczególnienie polega na śledzeniu rzeczywistych kwot, które płacisz za określone wydatki w całym roku podatkowym i zgłaszaniu ich zgodnie z harmonogramem a załączonym do formularza 1040. Szczegółowe odliczenia obejmują:

Istnieje również garść „odliczeń powyżej linii”, które możesz zgłosić, nawet jeśli nie wyszczególnisz. Obejmują one składki na zdrowotne konto oszczędnościowe (HSA) lub IRA, składki na ubezpieczenie zdrowotne na własny rachunek i inne.

Dobra wiadomość jest taka, że nie musisz zapamiętywać wszystkich tych ulg podatkowych i odliczeń. Gdy składasz wniosek W H & R Block, oprogramowanie zadaje pytania dotyczące twojej sytuacji i pomaga ubiegać się o odpowiednie ulgi podatkowe,

10. Czy powinienem wyszczególnić, czy wziąć Standardowe odliczenie?

Ogólnie rzecz biorąc, możesz wyszczególnić lub zażądać standardowego odliczenia-w zależności od tego, co spowoduje najniższy rachunek podatkowy lub najwyższy zwrot podatku. Tak więc, nawet jeśli nie jesteś pewien, czy wyszczególnienie jest najlepszym wyborem, śledź szczegółowe odliczenia przez cały rok. 

Pod koniec roku określ, czy całkowite szczegółowe odliczenia są większe niż standardowe odliczenia dostępne dla Twojego statusu zgłoszenia. W przeciwnym razie Zażądaj standardowego odliczenia.

11. Kogo mogę ubiegać się o zasiłek?

Możesz uznać kogoś za zależnego, jeśli jest Twoim ” kwalifikującym się dzieckiem „lub” kwalifikującym się zależnym.”Jednak IRS ma kilka trudnych definicji i zasad dotyczących twierdzenia kwalifikujących się osób na utrzymaniu. 

Pamiętaj, aby zrozumieć niuanse roszczeniowe osób pozostających na utrzymaniu i skonsultować się z specjalistą podatkowym w H & R Block, jeśli nadal masz pytania.

12. Co się stanie, jeśli nie złożę podatków na czas?

Jeśli przegapiłeś termin składania zeznań podatkowych, po prostu złóż zeznanie podatkowe tak szybko, jak to możliwe. Jeśli Urząd Skarbowy jest ci winien zwrot pieniędzy, nie będziesz musiał płacić kary za spóźnienie. Jednak nie możesz otrzymać zwrotu pieniędzy, dopóki nie złożysz wniosku.

Jeśli jesteś winien podatek, IRS naliczy karę za spóźnienie, karę za opóźnienie w płatnościach i odsetki od zaległego podatku należnego. 

Możesz uniknąć kar, żądając przedłużenia o sześć miesięcy czasu na złożenie zwrotu. Należy pamiętać, że daje to więcej czasu na złożenie wniosku — nie daje więcej czasu na zapłacenie należnego podatku. Powinieneś więc oszacować swoje zobowiązanie podatkowe i zapłacić je wraz z wnioskiem o przedłużenie.

13. Co się stanie, jeśli nie będę mógł zapłacić podatków?

IRS jest przyzwyczajony do pracy z ludźmi, którzy potrzebują więcej czasu, aby zapłacić swoje podatki w całości. Dlatego oferuje plany płatności.

Jeśli możesz zapłacić należne saldo w ciągu 120 dni, złóż wniosek o krótkoterminowy plan płatności online lub zadzwoń do urzędu skarbowego pod numer 800-829-1040.

Jeśli potrzebujesz więcej czasu na płacenie podatków, możesz poprosić o umowę ratalną. Możesz ubiegać się o plan online, jeśli jesteś winien $ 50,000 lub mniej w łącznym podatku, odsetek i kar. Jeśli jesteś winien więcej niż to, musisz złożyć wniosek o plan ratalny za pomocą formularza 9465 I formularza 433-F.

14. Kiedy Otrzymam Zwrot Podatku?

Trudno powiedzieć. Zwykle Urząd Skarbowy wydaje większość zwrotów w ciągu 21 dni. Najlepszym sposobem na szybkie przetwarzanie jest elektroniczne składanie podatków i bezpośrednie wpłacanie zwrotu podatku na konto bankowe. 

Jednak niektóre zwroty trwają dłużej,a urząd skarbowy ostrzegł podatników, że rok 2022 będzie szczególnie trudnym rokiem dla terminowych zwrotów. IRS nadal pracuje nad zaległościami w zakresie zwrotów z 2021 r.i radzi sobie z trwającymi wyzwaniami kadrowymi spowodowanymi pandemią COVID-19.

Spodziewaj się, że Urząd Skarbowy poświęci więcej czasu na przetworzenie zwrotu, jeśli Twoje zeznanie podatkowe obejmuje zwrot rabatu, EITC lub dodatkową ulgę podatkową na dzieci.

Jeśli od złożenia zwrotu minęło więcej niż 21 dni, a nie otrzymałeś zwrotu, możesz sprawdzić status za pomocą aplikacji IRS2Go, Narzędzia gdzie jest mój zwrot lub strony Sprawdź mój Status zwrotu IRS.

15. Jak Zmienić Zeznanie Podatkowe?

Możesz zmienić federalne zeznanie podatkowe, wypełniając formularz 1040x. Urząd Skarbowy wymagał od podatników złożenia formularza 1040x pocztą, ale teraz możesz złożyć zmienione zeznanie elektronicznie.

Jeśli przygotowałeś zwrot, musisz skorygować za pomocą oprogramowania podatkowego, takiego jak H & R Block, po prostu postępuj zgodnie z instrukcjami zawartymi w oprogramowaniu, aby zmienić i e-złożyć zwrot.

16. Jak uniknąć audytu?

Nie ma niezawodnego sposobu na uniknięcie audytu IRS. IRS może wybrać twój powrót do audytu losowo lub dlatego, że masz pewne czerwone flagi audytu po powrocie, takie jak wysokie odliczenia w porównaniu do dochodów.

Na szczęście oprogramowanie podatkowe H & R Block sprawdza twój zwrot pod kątem błędów i typowych czerwonych flag i ostrzega Cię o potencjalnych problemach. 

17. Jak Długo Należy Prowadzić Ewidencję Podatkową?

IRS zaleca prowadzenie ewidencji podatkowej przez trzy lata od daty złożenia zeznania podatkowego. To dlatego, że agencja ma na ogół trzy lata od daty złożenia wniosku na przeprowadzenie audytu.

Jednak ten okres przedawnienia może być dłuższy, jeśli:

 • Roszczenie o stratę z bezwartościowego papieru wartościowego lub nieściągalnego długu
 • Nie zgłosiłeś dochodu, który powinieneś zgłosić

Jeśli którakolwiek z tych sytuacji ma zastosowanie, powinieneś trzymać swoją dokumentację podatkową Przez siedem lat od daty złożenia wniosku.

Jeśli w ogóle nie złożysz zeznania lub nie złożysz fałszywego zeznania, nie ma przedawnienia, więc powinieneś przechowywać swoje rejestry podatkowe przez czas nieokreślony.

Ostatnie Słowo

Mamy nadzieję, że te odpowiedzi na typowe pytania podatkowe pomogą Ci rozpocząć wypełnianie obowiązków związanych z wypełnianiem dokumentów w tym sezonie podatkowym. Jeśli obawiasz się, że możesz mieć więcej pytań podczas procesu składania zeznań podatkowych, rozważ przygotowanie zeznania podatkowego online za pomocą H & R Block. W każdej chwili możesz uzyskać dostęp do doświadczonego tax pro za pośrednictwem czatu lub wideo.

W końcu prawo podatkowe jest mylące. Uzyskanie pomocy podatkowej od kogoś, kto zajmuje się podatkami na życie, zapewnia, że jesteś w najlepszej możliwej sytuacji, gdy złożysz zeznanie.

Jakie Są Wymagania Dotyczące Kredytu Hipotecznego?

Poprzedni wpis

Jak Działa Kryptowaluta?

Następny wpis

Mogą Ci się spodobać

Komentarzy

More in Artykuły