Artykuły

16 sposobów na zaoszczędzenie na kosztach posiadania psa

0

Posiadanie psa może być kosztowne. Ten uroczy psiak potrzebuje smyczy, misek na wodę i jedzenie, skrzyni, jedzenia i zabawek. Następnie są koszty pielęgnacji i szkolenia oraz rachunki za szczepienia i sterylizację lub sterylizację. 

Koszt posiadania psa szybko się sumuje. I nikt nie chce zanurzyć się na rachunkach oszczędnościowych lub używać karty kredytowej Do Rutynowych wydatków i opieki zapobiegawczej. Dlatego tak ważne są strategie Oszczędzania. Na szczęście te wskazówki mogą znacznie obniżyć te koszty.

Sposoby na zaoszczędzenie na kosztach posiadania psa

Posiadanie psa sprawia, że Twoje życie jest lepsze. Ale nie chcesz, aby Twój nowy najlepszy przyjaciel spowodował poważne obciążenie finansowe. Na szczęście, jeśli skorzystasz z tych wskazówek, możesz mieć to, co najlepsze z obu światów: futrzanego przyjaciela i solidną podstawę finansową. 

1. Adoptuj psa 

Jedną z pierwszych decyzji finansowych właścicieli psów jest to, czy kupić lub adoptować futrzanego przyjaciela. 

Kupowanie czystorasowych psiaków jest kosztownym przedsięwzięciem. Koszt różni się znacznie w zależności od rasy,ale można oczekiwać, aby zapłacić w dowolnym miejscu od kilkuset do kilku tysięcy dolarów. 

A ten koszt nie obejmuje kosztów leczenia, takich jak wykastrowanie psa lub wstępne szczepienia.

Co więcej, Scientific American mówi, że psy rasowe często były wsobne i borykają się z poważnymi problemami zdrowotnymi, dodając dodatkowe wydatki na zwierzęta. 

Na przykład ukochany Cavalier King Charles spaniel może kosztować setki do tysięcy dolarów za szczeniaka. Ale publikacja zauważa, że prawie połowa wszystkich Kawalerzystów rozwija ciężką chorobę serca w wieku 5 lat. 

Jeśli nie są ustawione na konkretnej rasy, przyjęcie z lokalnego schroniska może obniżyć koszty. Plus, to zawsze dobre uczucie, aby dać schronienie psa domu.

Adopcja psa oszczędza na wielu kosztach, które zazwyczaj płacisz, jeśli kupujesz od hodowcy, takich jak:

 • Opłaty Za Adopcję.Opłaty za adopcję są zazwyczaj nominalne w porównaniu do zakupu czystej rasy. W zależności od tego,gdzie mieszkasz, możesz znaleźć opłaty za schronienie w wysokości od 50 do prawie 700 dolarów, choć bliżej 100 dolarów jest najczęściej.
 • Sterylizacja lub sterylizacja. Wiele schronisk spay i nijakie psy, zanim umieścić zwierzaka do adopcji. Jeśli nie, często dają dramatyczne zniżki na usługę. 
 • Artykuły Dla Zwierząt.Niektóre schroniska rozdawać hojne torby goodie wypełnione kilka miesięcy karmy dla psów, zabawki dla psów, i kości. Torby Goodie często zawierają zniżki i kupony do sklepów zoologicznych, takich jak Petco i PetSmart.
 • Opieka Weterynaryjna. Większość schronisk oferuje również usługi weterynaryjne, zanim pies jest dostępny do adopcji. Mogą to być szczepienia, leczenie pcheł i kleszczy, odrobaczanie leków, i ogólne sprawdzanie stanu zdrowia psa.
 • Mikrochipowanie. Wiele schronisk microchip psy przed adopcją. Możesz nawet otrzymać tymczasowy bezpłatny dostęp do usługi miesięcznej.

2. Kup mniejszy pies

Rozmiar Twojego psa może pomóc ci zaoszczędzić pieniądze lub kosztować jeszcze więcej. American Kennel Club zakończył badania w 2004 roku wykazując, że duże psy kosztują 3321 dolarów opieki rocznie w porównaniu z mniejszymi psami, które kosztują około 1831 dolarów. 

Mniejsze psy kosztują właścicieli mniej pieniędzy na różne sposoby. 

 • Koszty Żywności.Duży pies zjada więcej jedzenia każdego dnia. Na przykład Purina mówi, że pies, który waży od 3 do 12 funtów, potrzebuje zaledwie jednej trzeciej filiżanki swojego jedzenia dziennie. Ale pies ważący 100 funtów potrzebuje 4,5 szklanki jedzenia dziennie. 
 • Zaopatrzenie Dla Psów. Zazwyczaj mniejsze przedmioty są tańsze niż większe. Na przykład bestsellerowe łóżka dla małych psów Amazon kosztują około $20. Ale jego duże łóżko dla psa Bestsellery kosztują od 30 do 60 dolarów.
 • Rachunki Weterynaryjne.Większość opieki medycznej jest podobna niezależnie od wielkości. Ale kluczową różnicą jest to, że duże psy potrzebują większych dawek leku, ponieważ weterynarze muszą bazować na wadze. Na przykład dawka dla psa o wadze 5 funtów, która kosztuje tylko dolara lub dwa, może kosztować $ 20 lub więcej dla dużych ras.
 • Groomer. Kiedy zabierasz dużego psa do groomera, kosztuje to więcej pieniędzy. Na przykład możesz zapłacić 40 USD za małego psa, ale 75 USD za dużego psa. Rasa odgrywa również rolę, przy czym rasy długowłose kosztują więcej.

3. Kup dorosłego psa 

Szczenięta są tak urocze, ale mogą być znacznie droższe. Oprócz tego, że są bardziej pożądane (więc schroniska i hodowcy mogą pobierać więcej), szczenięta nie zostały przeszkolone w zakresie nocnika lub posłuszeństwa. I potrzebują mnóstwo uwagi i zabawek dla psów, aby je zająć. 

Psy, które mają co najmniej 2 lata, mają kilka zalet oszczędzania kosztów.

 • Prawdopodobnie są wysterylizowane lub wykastrowane. Większość dorosłych psów została już naprawiona, ale nowy szczeniak nadal potrzebuje tej procedury. Możesz być w stanie dostać go za około $100 W taniej klinice. Ale prywatny Weterynarz naliczy kilkaset. 
 • Są przynajmniej częściowo wyszkoleni.Większość dorosłych psów jest wyszkolonych w domu i może otrzymać ogólne szkolenie posłuszeństwa. Nowy szczeniak potrzebuje więcej szkolenia niż dorosły pies potrzebuje. W związku z tym uzyskanie nieco starszego psa może zaoszczędzić setki dolarów. 
 • Może nie trzeba szczeniąt dowód.Jeśli masz dorosłego psa, prawdopodobnie nie będziesz musiał kupować szczeniąt-proofing produktów, takich jak doggie gates, które mogą zaoszczędzić kilkaset — do $1,000 — w zależności od potrzeb domowych-proofing.

4. Sam wytresuj psa

Wszystkie psy potrzebują jakiejś formy podstawowego szkolenia, aby zapewnić im bezpieczeństwo. Polecenia takie jak siad, heel, come, a nawet handshake i roll over to nie tylko sztuczki. Pozwalają kontrolować ruchy psa w nagłych wypadkach, a nawet przygotować je do stanowisk, które mogą być konieczne do podjęcia u weterynarza. 

Średnia opłata za szkolenie psa wynosi od 30 do 80 dolarów za klasę, zgodnie z HomeGuide. Szkoły szkolenia psa posłuszeństwa koszt $200 do $600 tygodniowo. Opłaty za szkolenie w zakresie obozu i hodowli wahają się od 500 do 1250 USD. 

Ale są inne opcje. Internet ma mnóstwo doskonałych darmowych filmów instruktażowych. 

Sprawdź te bezpłatne miejsca szkoleniowe:

 • American Kennel Club ma wiele pisemnych strategii, które możesz ćwiczyć na własną rękę. 
 • Wagfield Academy oferuje cztery bezpłatne szkolenia online.
 • Akademia Dunbar oferuje strategie pomagające w problematycznych zachowaniach, takich jak szczekanie, ciągnięcie smyczy i lęk separacyjny.
 • Twoje lokalne społeczeństwo humanitarne może zaoferować bezpłatne lub zdyskontowane szkolenie, zwłaszcza jeśli adoptowałeś psa.

5. Regularnie przyjmuj swojego zwierzaka do opieki profilaktycznej

Jedną z istotnych kwestii dla właścicieli psów jest wellness i profilaktyczna opieka nad Zwierzętami, w tym opieka stomatologiczna. Regularne sprawdzanie i bycie na bieżąco z ujęciami może zaoszczędzić sporo pieniędzy, upewniając się, że masz zdrowego psa i wcześnie złapiesz potencjalne problemy. 

Aby utrzymać zdrowie swojego zwierzaka, bądź na bieżąco: 

 • Opieka Stomatologiczna. Szczotkuj zęby swojego zwierzaka, ale nie używaj ludzkiej pasty do zębów. Specjalnie opracowana Pasta do zębów dla psów jest dostępna online za około $5.
 • Wizyty Odnowy Biologicznej. Nie pomijaj rutynowych wizyt u weterynarza i pcheł, tick i leczenie robaczycy serca. Dirofilarioza zapobiegania wydaje się drogie na około $60 rocznie, w zależności od wielkości psa. Ale leczenie robaczycy serca zazwyczaj kosztuje $1,000 lub więcej (potencjalnie znacznie więcej). Pchły i kleszcze niosą również potencjalnie poważne choroby.
 • Ćwiczenia. Regularnie wyprowadzaj psa lub zabierz go do parku na zabawę i ćwiczenia.
 • Zapobieganie Reprodukcji. Przynosząc więcej szczeniąt do domu zwiększa koszty opieki nad zwierzętami, przynajmniej w krótkim okresie, zanim będziesz mógł je oddać. Upewnij się, że twój pies jest wysterylizowany lub wykastrowany. 

6. Nie przepłacaj na weterynarza

Opieka weterynaryjna jest niezbędna. Ale weterynarze są biznesami nastawionymi na zysk i jak każda mała firma, niektóre są droższe od innych. 

Aby znaleźć najtańszą możliwą opiekę weterynaryjną, zajrzyj do różnych weterynarzy i uzyskaj informacje o cenach na temat kilku typowych rodzajów wizyt i zabiegów. Na przykład zapytaj o opłaty za standardową wizytę, szczepienia, wizyty w nagłych wypadkach oraz badania krwi i zdjęcia rentgenowskie.

Ale nie ograniczaj swoich poszukiwań do lokalnych praktyk weterynaryjnych. Istnieje kilka innych potencjalnych źródeł niedrogiej opieki weterynaryjnej.

 • Szkoły Weterynaryjne. Wiele szkół wyższych i uniwersytetów ma programy weterynaryjne, a ci studenci potrzebują szkolenia. Usługi te często kosztują mniej niż doświadczona profesjonalna praktyka weterynaryjna, a studenci są pod nadzorem prawdziwych weterynarzy.
 • Nielokalni Weterynarze. Można również spojrzeć na weterynarzy na obrzeżach miasta, na pobliskich przedmieściach lub na obszarach wiejskich. Wszystkie rodzaje usług są tańsze w obszarach, w których koszty utrzymania są niższe. Ale to nie jest gwarantowane. 
 • Vet Care Drives. Organizacje non-profit, takie jak lokalne schroniska dla zwierząt, często oferują tańsze usługi, aby uzupełnić regularnego weterynarza. Oferują Miesięczne kliniki, w których wykończenia paznokci i strzały są dostępne w obniżonej cenie. Niektóre kliniki weterynaryjne dla zysku oferują również zniżkowe Napędy szczepionek jako narzędzie marketingowe.

Ale znalezienie odpowiedniego weterynarza to tylko połowa sukcesu. Istnieją również sposoby oszczędzania dzięki indywidualnym praktykom weterynaryjnym.

 • Negocjuj.Jeśli twój pies potrzebuje dużo kosztownego leczenia, negocjuj, aby zobaczyć, czy możesz uzyskać lepszą stawkę. Co najmniej, mogą być w stanie umieścić cię na planie płatności.
 • Zasięgnij drugiej opinii. Jeśli masz obawy dotyczące problematycznej i kosztownej diagnozy, odwiedź innego weterynarza, który może mieć tańszą strategię leczenia. 
 • Rozważmy Trzyletnie Szczepionki.Trzyletnie szczepionki są często tańsze na dłuższą metę niż robienie zastrzyków co roku. 
 • Wypełnij recepty w aptece. Wiele leków, które przepisują weterynarze, to leki, które zażywają też ludzie. Zamiast przyjmować leki, które daje Weterynarz, poproś o receptę i wyceń ją w lokalnych aptekach, aby sprawdzić, czy mają ją taniej. Pozwala to również korzystać z narzędzi oszczędzających koszty, takich jak GoodRx lub karta rabatowa na receptę.

7. Rozejrzyj się po ubezpieczeniach zwierząt

Ubezpieczenie zwierząt domowych zmniejsza szanse na spore nieoczekiwane Pet awaryjnego rachunku. 

Większość miesięcznych składek na ubezpieczenie zwierząt domowych jest tańsza niż tradycyjne rodzaje ubezpieczeń. W 2020 r. analiza North American Pet Health Insurance Association wykazała, że średnia składka na wypadek i chorobę dla psów wynosiła 49,92 USD miesięcznie. 

Możesz uwzględnić tę miesięczną opłatę w swoim budżecie wygodniej niż kosztowna procedura, taka jak złamana kość. 

8. Zakup Leków Online

Jeśli twój pies wymaga częstych lub regularnych leków, takich jak lęk podczas fajerwerkóws lub choroby tarczycy, te rachunki mogą się sumować, zwłaszcza jeśli płacisz marżę weterynarza. Często taniej jest kupić leki psa online, jeśli możesz czekać na dostawę. 

Możesz kupić niezbędne leki, pchły i kleszcze leczenie, i dirofilariz pigułki z wielu sklepów internetowych. Kilka do wypróbowania to:

9. Kup karmę dla psów luzem 

Czasami kupowanie jedzenia w lokalnym sklepie spożywczym lub sklepie zoologicznym jest droższe niż kupowanie go w miejscu takim jak Costco lub Sam ’ s Club. 

Na przykład, 40-funtowa torba Kirkland Signature adult Formula kurczak, ryż i karma dla psów warzywnych kosztuje około $45, co czyni go nieco ponad $1 za Funt. To dobry interes, według Statisty, który wymienia średnią cenę kibble w 2019 jako $1.97.

Ale zanim kupisz ogromną torbę jedzenia, którego twój szczeniak nie lubi lub nie może jeść bez rozstroju żołądka, spróbuj najpierw. Możesz kupić pojedynczą puszkę lub małą torbę, ale możesz również uzyskać bezpłatne próbki z małych sklepów zoologicznych lub weterynarza.

10. NIE PŁAĆ ZA comiesięczne usługi Mikrochippingu

Wiele schronisk chip zwierząt domowych rutynowo, zanim umieścić je do adopcji. Oznacza to, że jeśli ktoś znajdzie twojego zaginionego psa, może użyć tego chipa, aby cię zlokalizować. Jednak wiele firm próbuje przekonać cię do płacenia miesięcznej opłaty za monitorowanie psa. 

Ale rejestracja mikroprocesora nic nie kosztuje. I nie musisz subskrybować żadnej usługi, aby weterynarz przeczytał chip, jeśli ktoś przyniesie twoje futrzane dziecko. Podczas corocznej wizyty u weterynarza weterynarz może dokładnie sprawdzić, czy chip działa prawidłowo.

11. Szukaj gratisów

Nie zawsze musisz płacić za sprzęt, którego potrzebuje twój pies. Istnieje kilka miejsc, w których można szukać gratisów. 

 • Kup Grupy Nic. Przejdź do projektu Buy Nothing, który pozwala sąsiadom zarejestrować się na nośniku takim jak Facebook i oferować towary, których już nie potrzebują za darmo. Często ludzie rozdają skrzynie dla psów, bramy dla psów, karmę dla zwierząt i miski dla zwierząt. Możesz również opublikować na swojej lokalnej stronie, że szukasz określonego towaru, a jeśli ktoś ma coś, czego nie używa, skontaktuje się z tobą. 
 • Obok. Nextdoor ma bezpłatną sekcję, w której możesz rozdawać lub znaleźć darmowe przedmioty, a na pewno będzie to ktoś, kto mieszka w pobliżu. 
 • Darmowe Próbki. Podobnie jak firmy, które zaspokajają potrzeby ludzi, oferują bezpłatne próbki, wiele firm zajmujących się psami robi to samo. Na przykład, można uzyskać bezpłatną próbkę Flush Psie torby lub olejek obroża dla psów ze sztywnymi stawami tylko dla odpowiedzi na kilka pytań ankietowych. Znajdź więcej psie gratisy na Deal Trunk. 

12. Korzystaj z kuponów Online, aplikacji do nagród i rozszerzeń przeglądarki

Poszukaj kuponów online, rozszerzeń przeglądarki i aplikacji do nagród, które pomogą Ci obniżyć wydatki na opiekę nad psem. 

Najlepsze zasoby dla właścicieli zwierząt domowych obejmują:

 • Skanowanie paragonów i aplikacje Cash-Back. Aplikacje Cash-back oferują rabaty na niektóre produkty po zeskanowaniu paragonu. Ibotta i Rakuten mają rozbudowane sekcje Pet deal. Możesz również znaleźć okazjonalne oferty dla zwierząt domowych w kasie 51. Możesz też pobrać aplikacje, które dają punkty za każdy Paragon, takie jak Fetch, Paragon Hog, CoinOut lub ReceiptPal. 
 • Kupony. Możesz pobrać aplikacje z kuponami lub wyszukiwać witryny z kuponami. Coupons.com często ma oferty na jedzenie i uwodzenie dostaw. A kupon Sherpa ma kupony na artykuły zdrowotne i sklepy jak Chewy i Petco. Możesz też wyszukiwać strony internetowe producentów. 
 • Rozszerzenia Przeglądarkijony. Rozszerzenia przeglądarki szukają lepszych ofert lub kodów kuponów podczas zakupów.Capital One Shopping, PriceBlink, Honey, I Piggyprove a range of doggy deals. Jeśli kupujesz produkty swojego psiaka na Amazon, sprawdź Camelizer, który śledzi ceny Amazon. 

13. Zabawki i przekąski DIY

Zabawki dla psów i przekąski mogą być drogie. Ale jeśli zrobisz je sam, możesz znacznie zaoszczędzić. Szukaj instrukcji w Internecie. 

Możesz użyć ogólnych zwrotów kluczowych, takich jak” domowe przysmaki dla psów”,” domowe zabawki dla psów „lub” domowe wzbogacenie psa.”Lub możesz wyszukać coś konkretnego, takiego jak „Peanut butter Dog treats” lub „DIY Dog snuffle mat.” 

14. Znajdź alternatywy dla psów spacerowiczów i Pieska opieki dziennej

Jedną z zasadniczych części o psa jest upewniając się, że dostaje dużo ćwiczeń i interakcji z innymi psami. Pomaga im to uniknąć nudy, która może prowadzić do destrukcyjnych zachowań, takich jak żucie na kanapie.

W związku z tym wielu zapracowanych rodziców zabiera swoje psy do pieskiej opieki dziennej lub wynajmuje spacerowiczów. Oba są drogie. Koszty różnią się w zależności od tego, gdzie mieszkasz, ale spodziewaj się zapłacić około $30 dziennie za pieską opiekę dzienną i $20 za pół godziny na spacer.    

To nie brzmi zbyt wiele, ale się sumuje. Wyobraź sobie, że wynająłeś kogoś, by wyprowadzał Twojego szczeniaka na pół godziny w środy i wsiadał do niego w każdy piątek. Zarobiłbyś 2600 dolarów rocznie w dodatkowych kosztach. 

Ale nie ma potrzeby wyłudzać takiej gotówki, żeby ćwiczyć psa. Niektóre strategie, aby uniknąć walker i koszty opieki dziennej obejmują:

 • Sam wyprowadź psa.Robiąc to sam obniża koszty do zera. Możesz zmieniać trasy w swojej okolicy i pobliskich parkach. Jeśli pracujesz w domu, możesz iść na krótkie spacery około 10 lub 15 minut kilka razy dziennie.
 • Spacery handlowe z przyjacielem lub sąsiadem.Jeśli jesteś zawalony robotą w pracy lub twój harmonogram jest szalony z dziećmi, poproś kumpla, aby pomógł Ci wyprowadzić psa i odwdzięczyć się im w przyszłości. 
 • Zaplanuj Daty Odtwarzania. Zamiast płacić za pieską opiekę dzienną, poproś kumpla, aby przyprowadził psa do Twojego domu. W zamian możesz zabrać psa na miejsce na kilka godzin innego dnia. 
 • Znajdź Parki Dla Psów Bez Smyczy.Parki dla psów Off-leash są zazwyczaj bezpłatne lub mają nominalne opłaty i zapewniają Twojemu psu ćwiczenia i stymulację. Idź do Dog Geek, aby znaleźć bezpłatny park bez smyczy w pobliżu Ciebie. 

15. Pan młody w domu

Profesjonalna pielęgnacja może być dość kosztowna. Standardowa pielęgnacja może kosztować od $30 do $90, w zależności od wielkości psa i rodzaju sierści.

Właściciele zwierząt domowych mogą zaoszczędzić pieniądze, pielęgnując w domu. Najlepiej jest zbadać i obejrzeć filmy pielęgnacyjne, zanim zanurzysz się. 

Każde zadanie, które może wykonać groomer, możesz wykonać w domu, jeśli dbasz o to, aby robić to regularnie. Na przykład: 

 • Kąpać psa raz na trzy miesiące (lub częściej, jeśli regularnie bawią się na świeżym powietrzu lub mają problemy ze skórą).
 • Szczotkuj sierść psa regularnie, aby rozczesać, usunąć brud i rozprowadzić naturalne oleje.
 • Przycinaj paznokcie psa, gdy prawie dotykają ziemi, gdy pies chodzi. Nie powinno się ich słyszeć na twardych powierzchniach. Możesz kupić trymer i styptic proszku, aby zatrzymać krwawienie, jeśli cięcia zbyt blisko szybko.
 • Umyj zęby swojemu psu, ale nie używaj pasty do zębów stworzonej dla ludzi.
 • Jeśli twój pies ma szczególnie długie włosy, które są podatne na matowanie, kup trymer do włosów dla zwierząt domowych, który jest tańszy niż jedna podróż do groomera.  

16. Znajdź alternatywy dla hodowli 

Kiedy nadszedł czas na wakacje, wyżywienie szczeniaka w hodowli jest dość drogie. Można oczekiwać, aby zapłacić około $30 do $ 50 za noc, choć niektóre Boutique boarders może pobierać jeszcze więcej. Ale istnieje wiele innych opcji opieki nad zwierzętami, gdy jesteś z dala od domu, w tym: 

 • Bezpłatne Usługi Porządkowe. Wielu domowników zadba również o twoje zwierzęta. Sprawdź Trusted Housesitters, który łączy cię z ludźmi, którzy chcą to zrobić za darmo, aby zatrzymać się w Twoim domu, gdy są w mieście. 
 • Zamieniam się z przyjacielem. Ty i przyjaciel możecie zgodzić się na obserwowanie swoich futrzanych przyjaciół, podczas gdy każdy z Was jest na wakacjach. To wyrównana wymiana i nic Was nie będzie kosztować. 
 • Zabrać Ze Sobą Zwierzaka. Wiele hoteli pozwala na psy bez dodatkowych kosztów. Na przykład Hotele Kimpton, Motel 6 i Red Roof Inn pozwalają zwierzętom.

Jeśli musisz korzystać z tradycyjnego wyżywienia lub centrum hodowli, uzyskaj pełną księgowość kosztów z góry. Niektóre centra oferują dodatkowe usługi, które kosztują dodatkowo. Na przykład, być może będziesz musiał zapłacić dodatkowo za pielęgnację, grupy zabaw, smakołyki, dostęp do kamery internetowej lub luksusowe apartamenty.

Ostatnie Słowo

Nie ma wątpliwości, że pies jest dodatkowym kosztem, ale wiele strategii radykalnie obniża te koszty. Oprócz aktywnego oszczędzania pieniędzy na swoim psie, zbuduj fundusz awaryjny, aby upewnić się, że jesteś przygotowany do obsługi wszelkich niespodzianek finansowych, które pojawią się.

Gdy już zdobędziesz swój fundusz ratunkowy, zacznij zbierać sprzęt i szukać zapasów dla psów, zanim przybędzie twój kumpel. Po prostu trzymaj się wszystkiego, co zależy od rozmiaru, jak obroże, dopóki nie będziesz mógł zmierzyć.

Gdy już masz swojego psiaka, miej oczy szeroko otwarte na gratisy i oferty, a będziesz zaskoczony, ile pieniędzy możesz zaoszczędzić i nadal mieć swojego szczeniaka.   

Jak inwestować w akcje komunalne

Poprzedni wpis

Jak uregulować zadłużenie kredytu studenckiego za mniej niż jesteś winien

Następny wpis

Mogą Ci się spodobać

Komentarzy

More in Artykuły