Artykuły

14 różnych rodzajów zamówień magazynowych, które musisz wiedzieć

0

Giełda jest złożonym systemem, który ceni aktywa w czasie rzeczywistym poprzez działania jej uczestników. Zasadniczo akcje są warte tylko tyle, ile ktoś jest gotów za nie zapłacić, a te wartości zmieniają się na zasadzie sekunda po sekundzie. 

Gdy zagłębisz się w rynek, przekonasz się, że sposób składania zamówień na kupno lub sprzedaż akcji może mieć ogromny wpływ na wyniki generowane przez twoje transakcje. Istnieje kilka różnych rodzajów zleceń do wyboru, z których większość jest zaprojektowana tak, aby dać inwestorowi pełną kontrolę nad tym, jak i kiedy odbywają się transakcje w ich portfelach. 

Różne rodzaje zamówień magazynowych

Niezależnie od tego, czy inwestujesz w dzień, czy w dzień, ważne jest, aby zrozumieć różne rodzaje zleceń, ponieważ prawidłowe ich użycie zapewni Ci przewagę na rynku. Zlecenia dostępne dla Ciebie w dużej mierze zależą od domu maklerskiego, z którym zdecydujesz się współpracować lub platformy transakcyjnej, z której zdecydujesz się korzystać. 

Najczęstsze rodzaje zleceń magazynowych

Bez względu na to, jakiej platformy maklerskiej lub handlowej używasz, są szanse, że będziesz miał co najmniej trzy różne sposoby kupowania i sprzedaży akcji. Trzy najczęstsze typy zamówień to:

1. Zlecenia Rynkowe

Jest to najczęściej używany rodzaj zamówienia i rodzaj zamówienia, o którym większość ludzi myśli przy zakupie lub sprzedaży akcji. 

Składając RYNKOWE zlecenie zakupu akcji, wybierasz liczbę akcji, które chcesz kupić, a twoje zamówienie zostanie złożone natychmiast po najlepszej dostępnej cenie.

Kiedy sprzedajesz akcje, to samo jest prawdą. Po prostu wprowadź liczbę akcji, które chcesz sprzedać, a sprzedaż odbędzie się natychmiast po aktualnej cenie rynkowej. 

2. Zlecenia Limit

Zlecenia Limit zostały zaprojektowane tak, aby dać inwestorowi większą kontrolę. Zamówienia te mają miejsce tylko wtedy, gdy zostanie osiągnięta określona cena. 

Na przykład, jeśli chcesz sprzedać akcje XYZ ze zleceniem limit stwierdzającym, że akceptujesz tylko 10 USD lub więcej, a aktualna cena wynosi 9,99 USD, transakcja nie zostanie zrealizowana, dopóki rynek nie wzrośnie, a ktoś zgodzi się zapłacić cenę ask w wysokości 10 USD lub więcej. 

  • Kup Zlecenie Z Limitem. Jako kupujący będziesz szukał Niższej ceny. Tak więc, składając zlecenie z limitem na zakup, ustawisz cenę bid na aktualną cenę akcji lub poniżej niej. 
  • Sprzedaj Zlecenie Z Limitem. Jako sprzedawca jesteś zainteresowany uzyskaniem wyższej ceny za swoje akcje. Skonfigurujesz więc zlecenie z limitem, aby sprzedawać po aktualnej cenie lub wyższej.

Zlecenia z limitem są przydatne do handlu akcjami, których cena szybko się zmienia, zapewniając, że nie przepłacisz ani nie zmienisz się krótko, jeśli cena rynkowa znacznie się zmienia w ciągu kilku sekund przed wprowadzeniem zlecenia. 

3. Zlecenia Stop

Zlecenia Stop, powszechnie określane jako zlecenia stop-loss, są zleceniami zaprojektowanymi w celu ograniczenia strat w przypadku niepowodzenia transakcji. 

Podczas składania zleceń stop inwestorzy wybierają konkretną cenę, po której chcieliby zatrzymać krwawienie. Jeśli akcje spadną do tej ceny w przypadku transakcji zwyżkowych lub wzrosną do tej ceny w przypadku transakcji niedźwiedziej, zlecenie stop staje się zleceniem rynkowym, a akcje są natychmiast sprzedawane lub kupowane w celu zamknięcia transakcji. 

  • Zlecenie Sell-Stop. Zlecenie Sell-stop jest umieszczane jako sposób na ograniczenie strat, jeśli uparty handel pójdzie źle. Powiedzmy, że kupujesz akcje po 100 $za akcję, bo myślisz, że pójdzie w górę. Możesz ustawić zlecenie sell-stop na $95, zapewniając, że najwięcej możesz stracić na transakcji, jeśli się mylisz, to 5%. Once the stop cena zostaje osiągnięta, zlecenie Sell-stop staje się zleceniem rynkowym, aby automatycznie sprzedać akcje. 
  • Zamówienie Buy-Stop. Zlecenie buy-stop jest umieszczane jako sposób na ograniczenie strat na niedźwiedziej transakcji, takiej jak krótka pozycja. Po osiągnięciu ceny stopu akcje są kupowane w celu zamknięcia transakcji. 
  • Rozkaz Zatrzymania. Przy ciągłych zleceniach stop zmienia się cena stopu. Zamiast być konkretną ceną, jest ona ustalana na określony procent lub kwotę straty w dolarach od najwyższego punktu zysku w handlu. Na przykład, jeśli kupiłeś akcję w cenie 20 USD i ustawiłeś zlecenie trailing stop ze stratą 0,50 USD, zlecenie trailing stop-loss rozpocznie się od ceny progowej w wysokości 19,50 USD. Jeśli jednak akcje wzrosną do 22,00 USD za akcję, Cena progowa zlecenia stop trailing wzrośnie do 21,50 USD. 
  • Zlecenie Stop-Limit. Zlecenia Stop-limit dają przedsiębiorcy jeszcze większą kontrolę. W przypadku zleceń stop-limit, po osiągnięciu ceny stop, tworzy ono zlecenie z limitem, a nie zlecenie rynkowe. W ramach zlecenia z limitem akcje będą kupowane lub sprzedawane tylko po ustalonej z góry cenie lub wyższej. 

Inne rodzaje zleceń magazynowych

Chociaż powyższe typy zleceń są najczęstsze, nie są one jedynymi dostępnymi typami zleceń. W zależności od konta maklerskiego lub platformy transakcyjnej, z której korzystasz, możesz mieć również dostęp do następujących rodzajów bardziej skomplikowanych zleceń:

4. Zlecenie market-if-Touched

Zlecenie market-if-touched jest zleceniem warunkowym, które wymaga aktywacji. Zlecenie jest aktywowane lub przekształcane w zlecenie rynkowe dopiero po osiągnięciu ustalonej z góry ceny. Chociaż może to brzmieć jak zlecenie z limitem, istnieje jedna wyraźna różnica. 

Zlecenia z limitem sprzedają się tylko wtedy, gdy cena spełnia lub przekracza cenę z limitem. Na przykład, jeśli masz 10 000 akcji, które chcesz sprzedać za 10 USD za akcję i masz Nabywców tylko za 2 000 akcji na tym poziomie przed spadkiem cen, pozostałe 8 000 akcji nie zostanie sprzedane, dopóki cena się nie poprawi. 

Jeśli chodzi o zlecenia market-if-touched, po osiągnięciu ceny aktywacji zlecenie zamienia się w zlecenie rynkowe, a wszystkie akcje są wyładowywane lub kupowane po najlepszej dostępnej cenie. W powyższym przykładzie, gdy tylko cena aktywacji 10 $zostanie przekroczona, sprzedasz wszystkie 10 000 akcji, nawet jeśli tylko 2 000 $sprzedasz za 10$; reszta będzie nadal sprzedawać, gdy cena spadnie, dopóki wszystkie twoje akcje nie zostaną rozładowane i twoje zamówienie zostanie wypełnione.

5. Zamówienie All or None (AON)

Wszystkie lub żadne zlecenia, lub zlecenia AON, są zleceniami, które mogą być wykonane tylko w całości. Jeśli z jakiegoś powodu zamówienie nie może zostać całkowicie wypełnione, pozostaje w grze do czasu spełnienia warunków dla całego zamówienia do wykonania lub do momentu anulowania zamówienia. 

6. Natychmiastowe lub Anuluj zamówienie (IOC)

Zlecenie natychmiastowe lub Anulowanie lub zlecenie IOC to zlecenie kupna lub sprzedaży akcji, które musi zostać natychmiast wypełnione. Zamówienie nie musi być jednak wypełnione w całości. Każda część zamówienia, która nie może zostać natychmiast wypełniona, zostanie anulowana po realizacji. 

7. Wypełnij lub zabij (FOK) zamówienie

Zlecenia Fill or kill lub zlecenia FOK są mieszanką zleceń AON i IOC. Są to zlecenia, które są przeznaczone do natychmiastowej realizacji w całości. Jeśli nie można natychmiast wypełnić całego zamówienia, całe zamówienie zostanie zabite lub anulowane. 

8. Good ’ Til Canceled (GTC) Order

Good ’ til anulowane zlecenia, znane również jako zlecenia GTC, to zlecenia, które remain otwarte do momentu ich wypełnienia lub anulowania przez tradera. Jednak większość brokerów zezwala tylko na to, aby te zlecenia pozostały otwarte przez określony czas, który różni się znacznie w zależności od domu maklerskiego. Na przykład w przypadku Robinhood zamówienia GTC mogą pozostać otwarte przez 90 dni. 

9. Zamówienie Dnia 

Jak sama nazwa wskazuje, zlecenia dzienne to zlecenia kupna lub sprzedaży akcji, które zostaną anulowane pod koniec dnia handlowego. Tradycyjne godziny handlu są od poniedziałku do piątku od 9:30 do 16: 00. Tak więc, jeśli chcesz otworzyć zamówienie dzienne w środę o 13:00, pozostanie ono aktywne do momentu wypełnienia lub zamknięcia rynków o 16:00.  

10. Take Profit Order

Zlecenia Take profit to rodzaj zlecenia z limitem, którego celem jest zamknięcie transakcji po osiągnięciu celu zysku inwestora. Na przykład załóżmy, że kupiłeś akcje ABC po 10 USD za akcję i chciałeś je zatrzymać, dopóki nie otrzymasz 10% zysku z transakcji. 

W takim przypadku otworzysz zlecenie take profit, które zostanie aktywowane po 11 USD za akcję. 

Gdy tylko ABC osiągnie $11 za akcję, twoja pozycja zostanie sprzedana, a twoje zyski zablokowane. Z drugiej strony, jeśli cena akcji nigdy nie osiągnie znaku $11, zamówienie nigdy nie zostanie wypełnione i pozostanie w mocy do momentu anulowania. 

11. Jeden Anuluje Inne Zamówienia

A one cancels other order, lub zlecenie OCO, jest zleceniem warunkowym, które można wykonać na dwa sposoby. Zamówienie obejmuje zarówno stop, jak i cenę limitową. Jeśli cena stop zostanie osiągnięta jako pierwsza, zlecenie zostanie zrealizowane po tej cenie, a zlecenie limit zostanie anulowane. Z drugiej strony, jeśli cena limitu zostanie osiągnięta jako pierwsza, zlecenie z limitem zostanie zrealizowane, a zlecenie stop anulowane. 

12. Jeden Wysyła Inne Zamówienia

Jeden wysyła inne rozkazy, lub rozkazy OSO, mają wiele nazw. Są one również znane jako jeden wyzwala inne (OTO), zamówienie wysyła zamówienie lub zamówienie wyzwala inne zamówienia. Niezależnie od nazwy, której używasz, kolejność jest taka sama. 

Zlecenia OSO to zestaw zleceń warunkowych, które nie wchodzą w życie, dopóki nie zostanie osiągnięta Cena spustowa. Po osiągnięciu ceny spustowej pierwszego zamówienia składane są kolejno następujące zamówienia. Na przykład możesz mieć zlecenie buy limit, aby kupić ABC za $10. Po zrealizowaniu zlecenia buy limit może on uruchomić zlecenie take profit, aby sprzedać ABC po cenie 11 USD, oraz zlecenie stop-loss, aby sprzedać ABC po cenie 9,75 USD, ograniczając straty w transakcji do 0,25 USD i oferując do 1 USD zysku. 

13. Zamówienia Wrażliwe Na Kleszcze

Kleszcz to minimalna ilość pieniędzy, którą akcje mogą poruszać się w dowolnym kierunku. Zlecenia wrażliwe na kleszcze dają traderom sposób na przekształcenie tych kleszczy w działania w ich portfelach. 

Na przykład, załóżmy, że spodziewasz się, że akcje strzelają, ale nie jesteś skłonny ryzykować, że się pomylisz. Aby zabezpieczyć się przed stratami i zablokować wszelkie zyski, możesz złożyć zamówienie wrażliwe na kleszcze, aby sprzedać swoje akcje z następnym kleszczem w dół. 

Jeśli akcje wykonają najmniejszy możliwy ruch w dół, natychmiast opuszczasz pozycję. Jeśli akcje robią kilka kleszczy w górę, a następnie kleszcze w dół, zablokujesz zyski z pierwszego kleszcza w dół. 

14. Przy zleceniach otwarcia

Wreszcie, na otwarciu zlecenia są zlecenia kupna lub sprzedaży akcji, które będą Realizowane w dzwon otwarcia. Jak tylko Giełda się otworzy, zlecenia stają się zleceniami rynkowymi i będą wypełniane po najlepszej dostępnej cenie tak szybko, jak to możliwe. 

Najczęściej Zadawane Pytania (FAQs)

Jak nurkować w różnych rodzajach zamówień thNA mogą być wprowadzane na rynek, istnieje kilka pytań, które mogą pojawić się w głowie. Oto najczęściej zadawane pytania dotyczące różnych dostępnych typów zamówień.

Stop-Loss vs. Stop-Limit-jaka jest różnica?

Zlecenia Stop-loss i stop-limit zapewniają ochronę traderom, ale oferowana ochrona jest inna. 

Zlecenia Stop-loss to zlecenia eliminujące pozycje, jeśli coś pójdzie nie tak. Jednak po uruchomieniu zlecenia zostanie ono wypełnione, nawet jeśli cena ześlizgnie się, co może prowadzić do rozszerzonych strat. 

Zlecenia Stop-limit są zaprojektowane tak, aby oferować podobną ochronę. Jednak w przypadku zlecenia stop-limit poślizg nie jest dozwolony. Jeśli cena akcji spadnie poniżej lub wzrośnie powyżej limitu nałożonego na transakcję, transakcja nie zostanie zrealizowana. Chociaż uniemożliwia to inwestorom natychmiastowe zaakceptowanie większych niż oczekiwano strat, jeśli transakcja nadal pójdzie na południe, a zlecenie z limitem nie zostanie wypełnione, możesz stracić jeszcze więcej. 

Trailing Stop-Loss vs. Trailing Stop-Limit-jaka jest różnica?

Zlecenia Trailing stop-loss i trailing stop-limit są zaprojektowane tak, aby ograniczać straty podczas blokowania zysków. Różnica między nimi ma związek z poślizgiem. 

Na przykład, załóżmy, że masz 10 000 akcji XYZ z trailing stop ze stratą 0,10 USD na akcję. 

Wkrótce po zakupie XYZ wzrósł z 4 USD za akcję do 4,45 USD za akcję. Tak więc na końcowym zleceniu stop, wyzwalacz do sprzedaży wynosi 4,35 USD za akcję, blokując ładny zysk 0,35 USD za akcję. 

Następnie akcje spadają do $4.35. Twój trailing stop jest wykonywany, a akcje 2,000 sprzedają się po 4,35 USD, zanim akcje spadną do 4,32 USD. To, co stanie się dalej, zależy od tego, czy zlecenie trailing stop jest zleceniem trailing stop-loss, czy zleceniem Trailing stop-limit. 

Z trailing stop-loss, twoja pozycja będzie nadal sprzedawać, dopóki wszystkie akcje nie zostaną zlikwidowane. Niektóre akcje mogą sprzedawać po cenie spustowej 4,35 USD, a w miarę jak akcje się ześlizgują, niektóre mogą sprzedawać po znacznie niższych cenach. 

Jeśli miał trailing stop-limit, jak tylko akcje spadły poniżej $4.35, akcje przestaną być sprzedawane, co oznacza, że 2,000 swoich akcji zostaną sprzedane po $4.35 każdy, podczas gdy pozostałe 8,000 pozostanie umieścić w portfelu. 

Czy lepiej jest używać zleceń rynkowych lub zleceń z limitem?

Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, czy masz poczucie pilności w realizacji transakcji, czy jesteś gotów wstrzymać się, aby zoptymalizować za najlepszą cenę. 

Na przykład, czy próbujesz dostać się do firmy biotechnologicznej, zanim FDA podejmie decyzję o zatwierdzeniu lub odrzuceniu leku? Czy próbujesz kupić Apple przed oczekiwaną odsłoną iPhone ’ a? Gdy istnieje poczucie pilności, aby upewnić się, że Twoje zamówienie zostanie wypełnione, zlecenia rynkowe są najlepszym rozwiązaniem. 

Z drugiej strony, jeśli twoim głównym celem w zakupie jest uzyskanie optymalnej ceny i jesteś gotów poczekać na tę cenę, zlecenia z limitem mogą Ci lepiej odpowiadać. Często można zaoszczędzić kilka centów za akcję, składając zlecenie z limitem, ale nie ma gwarancji. Jeśli Twoja cena limitowa nigdy się nie pojawi, Twoje zamówienie zostanie niewypełnione. 

Czy powinienem zlecić Stop-Loss na wszystkich moich pozycjach?

Jest to kolejne pytanie, którego odpowiedź zależy od Twojego stylu handlu i strategii. Teoretycznie, można umieścić stop-loss na każdej pozycji masz, ale dla większości inwestorów długoterminowych, robienie tego po prostu nie jest praktyczne. 

Nainwestorzy ng-term wiedzą, że giełda ma szczyty i doliny, i generalnie utrzymują swoje pozycje w dolinach, aby zapewnić im możliwość cieszenia się wzrostem do szczytów. Wielu inwestorów buy-and-hold całkowicie rezygnuje ze zleceń stop-loss, ponieważ nie obawiają się, że ich akcje spadną w krótkim okresie — chcą posiadać firmy na dłuższą metę.  

Jednak nie ma wstydu w dodaniu stop-loss, aby uniknąć najbardziej bolesnych spadków. Na przykład, trailing stop-loss na poziomie 15% lub wyższym powstrzyma cię przed poniesieniem strat, które są zbyt znaczące, aby je odzyskać w przypadku poważnego krachu na giełdzie, niezależnie od stylu inwestycji. 

Z drugiej strony, traderzy krótkoterminowi czerpią sporo korzyści ze zleceń stop-loss. Traderzy zarabiają pieniądze, wykorzystując zmienność, stosunkowo ryzykowną praktykę, która wymaga technicznego know-how i właściwego korzystania z różnych narzędzi. Nawet z tymi narzędziami, to jest powszechne, aby mylić się w handlu. Handlowcy często używają zleceń stop-loss, aby zapewnić, że ból złego handlu nie stanie się zbyt duży. 

Jakie rodzaje zleceń są najlepsze dla Traderów dziennych

Traderzy dzienni korzystają z szerokiej gamy rodzajów zleceń, aby zapewnić rentowność, w tym najczęściej zleceń stop i limit. Ryzyko przewidywania krótkoterminowego jest znacznie zwiększone, dlatego ważne jest, aby inwestorzy upewnili się, że wchodzą i wychodzą z transakcji po właściwej cenie i ograniczają szkody, gdy nieuchronnie mają transakcję, która idzie źle.

Korzystając ze zleceń stop i limit, aby kontrolować dokładne ceny, po których kupują i sprzedają akcje, day traderzy są w stanie ograniczyć swoją ekspozycję na ryzyko, jednocześnie zwiększając swoją potencjalną rentowność. 

Ostatnie Słowo

Różne rodzaje zleceń dostępne dla Ciebie i ich wykorzystanie mogą pomóc chronić Cię przed stratami, jednocześnie upewniając się, że uzyskasz najlepszą dostępną cenę wejściową przy wchodzeniu do nowej transakcji. Poświęcenie czasu na poznanie tych typów zleceń i wykorzystanie ich w strategii handlowej okaże się nieocenione. 

Jak uregulować zadłużenie kredytu studenckiego za mniej niż jesteś winien

Poprzedni wpis

15 tanich pomysłów na miejsce ślubu na niedrogą ceremonię lub przyjęcie

Następny wpis

Mogą Ci się spodobać

Komentarzy

More in Artykuły