Artykuły

10 Najlepsze kryptowaluty do inwestowania w styczniu 2022

0

Kryptowaluta jest tutaj, aby pozostać. Kiedy Bitcoin został wprowadzony na rynek w 2009 roku, na rynku była tylko jedna kryptowaluta. Przewiń do przodu w ciągu dekady, a do wyboru są tysiące kryptowalut. Przy tak wielu dostępnych opcjach nowi inwestorzy mogą czuć się przytłoczeni tym, w jaki sposób wybrać projekty do inwestowania.

Technologia ta szybko rozwinęła się w przemysł o wartości 2 bilionów dolarów dzięki kapitalizacji rynkowej, a tysiące projektów opracowało, aby umożliwić użytkownikom dodatkową funkcjonalność transakcji. Chociaż inwestowanie w krypto jest wciąż przedsięwzięciem spekulacyjnym, sprawdziliśmy niektóre z najlepszych projektów na rynku, aby pomóc edukować nowych inwestorów, na których projekty są obecnie najcenniejsze.

10 Najlepsze kryptowaluty do inwestowania w styczniu 2022

Najlepsze kryptowaluty na rynku oferują szeroką gamę funkcjonalności, od systemów płatności, przez zdecentralizowane platformy aplikacji (DAPP), po stablecoins. Sprawdziliśmy 10 najlepszych kryptowalut według kapitalizacji rynkowej, pokazując, dlaczego każdy z tych projektów zainwestował w nie miliardy dolarów.

Oto najlepsze kryptowaluty 10 dostępne obecnie.

1. Bitcoin (BTC)

Najlepsze dla nowych inwestorów poszukujących ustalonej kryptowaluty 

 • Kapitalizacja rynkowa: ponad 1 bilion USD
 • Na uwagę zasługują: oryginalna kryptowaluta; ograniczona podaż (łącznie 21 milionów); najwyższa kapitalizacja rynkowa

Bitcoin to oryginalna kryptowaluta, która wynalazła technologię blockchain. Bitcoin jest najpopularniejszą kryptowalutą zarówno dla inwestorów detalicznych, jak i instytucjonalnych. Jest to najlepsze dla nowych inwestorów kryptowalut, którzy chcą kupić ustaloną kryptowalutę z rekordem wzrostu w czasie.

Bitcoin został stworzony przez programistę i kryptografa, który działał pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Uruchomiony w 2009 roku, Bitcoin został pierwotnie zaprojektowany jako nagroda za udział w sieci płatności peer-to-peer o nazwie blockchain. Ponieważ niezależne serwery były podłączone do sieci Bitcoin, były one wykorzystywane do przetwarzania transakcji przy użyciu zaawansowanych algorytmów komputerowych, co z kolei pozwoliło im „kopać” Bitcoina.

Dlaczego jest to ważne?

Bitcoin skutecznie stworzył własną walutę z nagrodami za wydobycie, w wyniku czego powstała technologia blockchain. Otworzyło to drzwi dla wszystkich przyszłych projektów kryptowalutowych, umożliwiając twórcom tworzenie systemów płatności peer-to-peer, ultra-bezpiecznych transakcji i na zawsze zakłócać tradycyjny system finansowy.

Od tego czasu Bitcoin stał się najcenniejszą kryptowalutą na świecie, z kapitalizacją rynkową wynoszącą ponad 1 bilion USD. Cena bitcoina rok temu wynosiła około $29,000 za jeden BTC. Od grudnia 2021 Bitcoin handluje około $45,000 za BTC, co stanowi 55% zwrotu w tym okresie.

2. Ethereum (ETH)

Najlepszy do inwestowania w zdecentralizowane aplikacje 

 • Kapitalizacja rynkowa: 540 mld USD
 • Na uwagę zasługują: stworzone inteligentne kontrakty; największa zdecentralizowana platforma aplikacji; druga co do wielkości krypto (za Bitcoinem)

Ethereum zostało stworzone, aby dodać więcej funkcjonalności do blockchain, wprowadzając inteligentne kontrakty. Sieć Ethereum ma teraz setki projektów kryptograficznych zbudowanych na jej bazie, co czyni ją jedną z najcenniejszych kryptowalut na rynku.

Ethereum jest open-source blockchain stworzony przez Vitalik Buterin i uruchomiony (we współpracy z kilkoma współzałożycielami) w 2015 roku jako sposób dla programistów do tworzenia aplikacje na blockchain. Wykorzystuje inteligentne kontrakty, czyli programy komputerowe, które wykonują transakcje, gdy spełnione są określone warunki, takie jak umowa kupującego i sprzedającego.

Od momentu powstania w sieci Ethereum uruchomiono setki projektów, obejmujących systemy przetwarzania płatności, Gry Wieloosobowe, rynki nie-wymiennych tokenów (NFT). Wzrost ten spowodował wzrost wartości Ethereum i jego rodzimego tokenu, Ether (ETH).

ETH jest używany do płacenia opłat w sieci Ethereum, a także do dokonywania zakupów w aplikacjach opartych na Ethereum. Od czasu premiery w 2015 roku ETH stał się drugą najpopularniejszą kryptowalutą na rynku, z kapitalizacją rynkową ponad 500 miliardów dolarów. Rok temu ETH handlował około $736. Od grudnia 2021 r. eter handluje powyżej $3,800 za ETH, co stanowi 516% zwrotu w tym czasie.

3. Binance Coin (BNB)

Najlepszy do inwestowania w ekosystem Binance

 • Kapitalizacja rynkowa: 100 mld USD
 • Na uwagę zasługuje: powszechnie używany token narzędziowy Binance exchange; może być używany do zakupów detalicznych

Binance Coin (BNB) został stworzony w 2017 roku jako token użytkowy dla użytkowników Giełdy Binance. BNB może być używany do płacenia opłat handlowych na Binance, dając użytkownikom zniżkę na ogólne opłaty. Można go również handlować na większości dużych giełd kryptograficznych i stał się jednym z największych dostępnych obecnie aktywów kryptograficznych.

Binance Coin może być również używany do zakupu przedmiotów detalicznych za pośrednictwem Partnerów aplikacji Binance payment. BNB może być używany do płatności bezpośrednich, a także płacić za usługi, Podróże, rozrywkę, a nawet być używany do udziału w nowych uruchomieniach sprzedaży tokenów na giełdzie Binance.

Od momentu uruchomienia w 2017 r. Giełda Binance jest największą giełdą (pod względem wolumenu) na świecie. To eksplodowało wartość monety BNB, dając jej kapitalizację rynkową nieco ponad 100 miliardów dolarów. W styczniu 2021 r. BNB handlował około 37 USD. Od grudnia 2021 r.BNB handluje powyżej 500 USD za monetę, co stanowi 1,351% zysku.

4. Tether (USDT)

Najlepsze Do Przechowywania kryptowalut o stabilnej wartości

 • Kapitalizacja rynkowa: 73 mld USD
 • Na uwagę zasługują: najpopularniejszy stablecoin; wspierany przez „ekwiwalenty pieniężne”; pozwany przez CFTC za fałszywe roszczenia

Tether został stworzony w 2014 roku, aby dopasować cenę dolara amerykańskiego, jako sposób dla traderów i inwestorów kryptowalut, aby uniknąć zmienności, jednocześnie utrzymując swoje środki na rynku kryptowalut. Tether został założony przez giełdę kryptowalut Bitfinex i służy do płacenia opłat transakcyjnych w sieci Tether. Tokeny Tether (USDT) mogą być używane na większości głównych giełd i zdecentralizowanych aplikacji i są częścią grupy kryptowalut znanej jako ” stablecoins.” 

Stablecoiny są powiązane z dolarem amerykańskim (lub inną stabilną walutą fiducjarną) i są zabezpieczone równoważną kwotą rezerw dla każdej monety w obiegu. Dla Tether oznacza to, że na każdą monetę USDT przypada równowartość jednego dolara amerykańskiego w funduszach rezerwowych, która obecnie wynosi około 75 miliardów.

Tether to największy StableCoin pod względem kapitalizacji rynkowej, z zainwestowanymi ponad 70 miliardami USD. Chociaż jest to popularny zasób dla wielu inwestorów krypto, U. S. Commodity Futures Trading Commission (CFTC)niedawno ukarany grzywną Tether Holdings $41 milion za fałszywe roszczenia, że USDT był w pełni wspierany przez dolary amerykańskie. Chociaż istnieje rezerwa dla USDT, który jest w obiegu, tylko niewielki procent tych rezerw są w gotówce.

Ogólnie Tether jest nadal popularnym wyborem dla aktywnych handlowców kryptowalut i inwestorów, którzy chcą uzyskać dostęp do stabilnej waluty cyfrowej.

5. Solana (SOL)

Najlepszy do inwestowania w szybko rozwijający się zdecentralizowany ekosystem finansowy

 • Kapitalizacja rynkowa: 70 mld USD
 • Na uwagę zasługują: najszybsza sieć blockchain; duży rynek NFT; zainteresowanie inwestorów instytucjonalnych

Solana została uruchomiona w 2020 roku, aby rozwiązać problem skalowalności w łańcuchu bloków. Solana oferuje błyskawiczne prędkości transakcji przy użyciu zaawansowanej technologii przetwarzania, co czyni go jednym z najszybszych smart contract blockchain dostępnych. To sprawia, że jest to bardzo popularna platforma dla twórców zdecentralizowanych aplikacji i rozwiązań.

Solana blockchain jest zasilany przez Solana token (Sol), który może być używany do płacenia opłat transakcyjnych. Solana uruchomiła również własny rynek NFT, a tysiące NFT są dostępne do zakupu za pomocą tokena SOL.

Wraz z całym rozwojem otaczającym ekosystem Solana stała się jedną z najpopularniejszych kryptowalut na rynku. Solana niedawno wskoczyła do pierwszej dziesiątki monet z kapitalizacją rynkową w wysokości 70 miliardów dolarów. W styczniu 2021 r. tokeny SOL zostały sprzedane za około 1,50 USD za monetę. Od grudnia 2021 r. żetony SOL są warte ponad 170 USD za monetę. Jest to wzrost o 11,333% w ciągu jednego roku.

6. Cardano (ADA)

Najlepszy do inwestowania w ekosystem inteligentnych kontraktów przyszłości 

 • Kapitalizacja rynkowa: 60 mld USD
 • Na uwagę zasługują: założyciel Charles Hoskinson pomógł w znalezieniu Ethereum; wzniosłe cele projektu; niedawno uruchomione inteligentne kontrakty

Cardano jest mózgiem Charlesa Hoskinsona, który był jednym ze współzałożycieli Ethereum. Założona w 2017 roku firma Cardano została zaprojektowana jako blockchain proof-of-stake, który ma duże ambicje zasilania zdecentralizowanych aplikacji w wielu różnych branżach. Cardano może pochwalić się funkcjonalnością smart contract i szybkimi transakcjami, choć gra jest bardziej zaawansowana niż projekty takie jak Ethereum, Solana i Polkadot.

We wrześniu 2021 Cardano oficjalnie uruchomił aktualizację, która umożliwiła inteligentne kontrakty na swoim blockchain, a ponad projekty 100 zostały uruchomione w sieci w krótkim odstępie czasu. Cardano nadal buduje swój ekosystem, a jego popularność rośnie, ponieważ inwestorzy detaliczni i instytucjonalni przewidują jego przyszłe zastosowania.

Cardano i jego token ADA są dziś jedną z najlepszych kryptowalut, szczycącą się kapitalizacją rynkową w wysokości 60 miliardów dolarów. W styczniu 2021 r. tokeny ADA zostały sprzedane za około 0,18 USD za monetę. Od grudnia 2021 r. tokeny ADA są warte około 1,20 USD za monetę. Jest to wzrost o 667% w ciągu ostatniego roku.

7. XRP (XRP)

Najlepsza Inwestycja W Technologię Non-Blockchain

 • Kapitalizacja rynkowa: 60 mld USD
 • Na uwagę zasługują: Technologia rozproszonej księgi (nie blockchain); założyciele pozwani przez SEC; ogromny inwestor detaliczny po

XRP został stworzony przez niektórych założycieli Ripple, która jest firmą FinTech, która buduje aplikacje finansowe dla klientów korporacyjnych. XRP to token użytkowy używany w RippleNet XRP Ledger, który jest otwartoźródłową, rozproszoną bazą danych księgi dla płatności cyfrowych. Celem RippleNet i tokena XRP jest umożliwienie niemal natychmiastowych transakcji pieniężnych na skalę globalną.

Token XRP został po raz pierwszy uruchomiony w 2013 roku jako alternatywa dla Bitcoina do szybszego przetwarzania transakcji i do wykorzystania w Księdze XRP jako uniwersalny system płatności. Chociaż nie używa blockchain technologia, nadal jest zdecentralizowaną platformą, która opiera się na węzłach sieci peer-to-peer do przetwarzania i walidacji transakcji. 

Podczas gdy XRP zyskała na popularności przez lata, przyciągnęła również wzrok amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), która wszczęła pozew przeciwko Ripple, klasyfikując XRP jako zabezpieczenie zamiast waluty. Spowodowało to, że wiele giełd kryptowalut wycofało token z listy, a cena XRP pozostała stosunkowo płaska przez kilka lat.

Ogólnie rzecz biorąc, XRP pozostaje popularnym wyborem dla inwestorów krypto i niesie $ 60 miliard kapitalizacji rynkowej. W styczniu 2021 r.XRP był sprzedawany za 0,22 USD, a od grudnia 2021 r. ma cenę nieco ponad 0,83 USD. To ponad 377% zwrotu w ciągu ostatniego roku.

8. Polkadot (kropka)

Najlepsze dla inwestowania w interoperacyjność Blockchain

 • Kapitalizacja rynkowa: 40 mld USD
 • Na uwagę zasługuje: interoperacyjność; założona przez współzałożyciela Ethereum

Polkadot został założony w 2016 roku przez Fundację Web3 i obejmuje Gavina Wooda, jednego ze współzałożycieli Ethereum. Polkadot został zaprojektowany w celu stworzenia interoperacyjności pomiędzy wszystkimi różnymi protokołami blockchain i projektami, które są na nich zbudowane. Jest to ogromne przedsięwzięcie, ale ostatecznie pozwala różnym platformom związanym z kryptowalutami przekazywać Dane (i natywne tokeny) tam i z powrotem między łańcuchami bloków.

Polkadat nadal rozwija swoją funkcjonalność, w tym pojawienie się równoległych łańcuchów i równoległych wątków (które pozwalają aplikacjom kryptograficznym być bardziej elastyczne i skalowalne) i mosty do zewnętrznych sieci, takich jak Bitcoin i Ethereum. 

Ten rodzaj interoperacyjności doprowadził Polkadot i jego natywny token, DOT, do jednej z najlepszych inwestycji kryptowalutowych. Token DOT jest używany w sieci do stakingu (blokowania środków na pewien czas), płacenia opłat transakcyjnych i zarządzania, umożliwiając posiadaczom DOT głosowanie nad nowymi inicjatywami.

Token DOT ma teraz limit rynkowy w wysokości ponad 40 miliardów dolarów, nadal wspina się na listę 10 najlepszych. W styczniu 2021 roku DOT można było kupić za jedyne 9,30 $za monetę. Od grudnia 2021 r.handluje za ponad 23 USD za monetę, co stanowi zwrot z inwestycji w wysokości 247%.

9. Dogecoin (DOGE)

Najlepsze dla zainteresowanych ulubioną kryptowalutą Elona Muska

 • Kapitalizacja rynkowa: 30 mld USD
 • Godne uwagi dla: Top meme coin; celebrity following; mainstream coverage

Ulubiony mem wszystkich psów jest teraz jedną z najcenniejszych kryptowalut na świecie. Dogecoin został pierwotnie uruchomiony jako żart przez Billy ’ ego Markusa i Jacksona Palmera, umożliwiając użytkownikom wydobywanie nieograniczonej ilości DOGE, i był używany głównie do napiwków użytkowników na Reddicie i Twitterze dla popularnych postów. DOGE początkowo nie posiadał żadnej użyteczności, poza posiadaniem zabawnej kryptowaluty.

Z biegiem czasu doża zyskała popularność w mediach głównego nurtu, a miliarderzy, tacy jak Elon Musk i Mark Cuban, promowali monetę na Twitterze. Wraz ze wzrostem jego popularności, podobnie jak cena, do momentu, w którym jeden z jej współzałożycieli zakończył rezygnację z projektu i powołując się na „toksyczną” kulturę w przestrzeni kryptowalut. 

Podczas gdy podaż Dożów jest inflacyjna (co oznacza, że nowe monety są stale bite), nie powstrzymało to inwestorów przed uciekaniem do Monety meme, zwiększając ją do ponad 30 miliardów dolarów w kapitalizacji rynkowej. To zwiększyło cenę z $0.0047 w styczniu 2021 do ponad $0.16 w grudniu 2021. Podczas gdy ułamki centa są trudne do obliczeniae, Jeśli posiadasz DOŻĘ przez rok, oznaczałoby to zwrot z inwestycji w wysokości 3,404%.

10. Shiba INU (SHIB)

Najszybciej Rosnąca Moneta Memów

 • Kapitalizacja rynkowa: 25 mld USD
 • Na uwagę zasługują: oparty na popularnym memie Dożów; deflacyjny token (malejąca podaż); masowe śledzenie online

Dlaczego tylko jedna kryptowaluta z motywem psa w top 10, skoro możesz mieć dwie? Shiba Inu (SHIB)to kryptowaluta oparta na Ethereum, która została nazwana na cześć rasy psów Dożów. Jest to kolejna beztroska moneta, która zaczęła żyć własnym życiem i od tego czasu stała się społecznością internetową z ogromnymi ambicjami.

Token SHIB ma stałą zapas 1 biliona monet (tak, naprawdę), chociaż prawie połowa z nich została spalona przez samego Vitalika Buterina, a także inne duże portfele. To sprawia, że SHIB jest aktywem deflacyjnym, w przeciwieństwie do doży, która jest inflacyjna. SHIB zbudował również cały ekosystem wokół swojego tokena, w tym zdecentralizowaną wymianę (ShibaSwap), sieć (ShibaNet), a nawet kolekcję NFT (Shiboshis).

Ogromna Uwaga społeczności i mediów wprowadziła SHIB do top 10 cryptocurrencies na rynku. Ma kapitalizację rynkową w wysokości ponad $25 Miliard dzięki niedawnej aukcji przez Coinbase. W styczniu 2021 roku SHIB był wart około-poczekaj – $0.000000000073. Od grudnia 2021 r. handluje za około 0,000028 USD za token SHIB. Choć nadal poniżej nawet jednego centa, inwestorzy, którzy posiadali przez rok, zrealizowali solidny wzrost cen o 38 356 164%.

Ostatnie Słowo

Inwestowanie w kryptowaluty jest inwestycją spekulacyjną i chociaż niektóre z tych oszałamiających zysków kusi do pościgu, ważne jest, aby nigdy nie inwestować więcej, niż jesteś gotów stracić. Kryptowaluta jest nadal w powijakach, istnieje tylko od nieco ponad dekady. Podobnie jak w przypadku wszystkich nowych klas aktywów (takich jak akcje internetowe pod koniec lat 90.), w nadchodzących miesiącach i latach nastąpi Ogromna zmienność cen i wzrostu.

Biorąc to pod uwagę, inwestowanie w krypto oferuje alternatywę dla tradycyjnych inwestycji i najlepiej jest wykonać własne (dokładne) badania przy wyborze projektu kryptograficznego, w który włożysz pieniądze. Zalecamy współpracę z licencjonowanym specjalistą finansowym przy podejmowaniu wszelkich decyzji dotyczących inwestowania i planowania finansowego w celu osiągnięcia ogólnych celów finansowych. Kryptowaluta może być częścią tego planu, ale nadal jest ryzykownym aktywem do inwestowania.

Jak negocjować drogę do lepszego zdrowia

Poprzedni wpis

Jak rozpocząć nową karierę: 9 wskazówek dotyczących zmiany kariery w 2022 roku

Następny wpis

Mogą Ci się spodobać

Komentarzy

More in Artykuły